75 találat a(z) kamatkedvezmény cimkére

Kamatkedvezmény: kell-e adót fizetni? Cikk

Nem üzletszerűen folytatott tevékenység keretében bármely cég, szervezet, magánszemély is adhat kölcsönt bárkinek. Milyen adószabályok vonatkoznak az ilyen ügyletekre?

Megítélt állami támogatás elszámolása, adózása Kérdés

Vannak olyan hitelkonstrukciók, amelyek kamattámogatást nyújtanak. Ezekben az esetekben a finanszírozó pénzintézet egy igazolást ad ki; „Igazolás megítélt állami támogatásról” címmel. Az igazolás lábjegyzetében hivatkozik a 37/2011. kormányrendeletre, és felhívja a figyelmet arra, hogy az igazolást a kiállítástól számított 10 évig meg kell őrizni. Bármilyen jövőbeni támogatás megítélésekor a támogatásnyújtó részére be kell mutatni. Ez a támogatás csekély összegű támogatásnak minősül és a folyó pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi év során – az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján – Magyarországon odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalma nem haladhatja meg a 200 ezer eurónak megfelelő forintösszeget. Ennek ellenőrzésére szolgál a társaságiadó-bevallásban adott információ, amely a kapott igazolás alapján tartalmazza az odaítélés időpontját és a kapott kedvezmény bruttó támogatástartalmát. Tényleges pénzmozgás nem történik. A kamatkedvezmény összege után kell-e társasági adót fizetni?

Új szabály szerint kell számítani a kamatkedvezményből származó jövedelmet Cikk

Január 1-jétől értékbeli korlátot is vizsgálnia kell a munkáltatónak a kamatkedvezményből származó jövedelem megállapításakor, ha a munkavállalónak kedvezményes lakáscélú hitelt ad. Az értékbeli korlát vonatkozik az önkormányzat által a magánszemélynek adott hitelekre is. Ezentúl kizárólag a lakás bővítéséhez nyújtott hitel esetén van jelentősége a lakószoba fogalmának – hívja fel a figyelmet tájékoztatójában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Társasági adó alapja Kérdés

Segítséget szeretnék kérni a társasági adó alapjának kiszámításához. Tényállás: Mezőgazdasági terményeket előállító zrt. vagyunk. 2017. évben jelentős (közel 100 millió forint) értékben új, nem támogatott gépeket vásároltunk (lízingeltünk) növénytermesztéshez. Nem tudom eldönteni, hogy alkalmazhatom-e a tao-törvény 7. paragrafus zs) pontja szerinti adóalap-csökkentési lehetőséget ezekre az új gépekre és milyen feltétellel. Továbbá a lízingkamat-kedvezményt is igénybe vennénk, ha lehetne. Meglátásom az alábbi: Három év távlatában, ha 400 ezer euró alatt maradunk az összes EMVA-támogatással együtt, akkor mint „csoportmentességi támogatást” beállíthatom adóalap-csökkentő tételnek. Nagyon nagy segítség lenne az Önök véleménye. Várom válaszát! Köszönettel: Vassné Tóth Judit

Kkv-k kamatkedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kkv-k esetében a taotörvény 22/A paragrafusa szerinti adókedvezmény alkalmazható-e abban az esetben, ha a cég pénzügyi lízingre vesz egy személygépkocsit?

Kamatkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kamatkedvezményből származó jövedelem – így kell kiszámolni című cikkükben adott választ szeretném pontosítani, mivel a törlesztésekkor megállapított adót és járulékot év közben kell befizetni, az szja-törvény 72. § (2) bekezdése szerint: "A kamatkedvezményből származó jövedelem adóalapja a kamatkedvezmény 1,18-szorosa. Az adót a kifizető adóévenként, az adóév utolsó napjára – ha a követelés az adóévben megszűnt, akkor a megszűnés napjára – megállapítja." A résztörlesztéssel a törlesztett részlet vonatkozásában a követelés megszűnik. Üdvözlettel.

Kamatkedvezményből származó jövedelem – így kell kiszámolni Cikk

Kifizető 1,5 millió forint kölcsönt ad kamatmentesen a dolgozójának, 24 hónap futamidőre. A dolgozónak kamatkedvezményből származó jövedelme lesz, ami után az adókat a kifizetőnek kell bevallani és megfizetni. Hogyan kell kiszámolni a kamatjövedelmet? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Kamatkedvezményből származó jövedelem Kérdés

Kérdésem: kifizető 1,5 millió forint kölcsönt ad kamatmentesen a dolgozójának 24 hónap futamidőre. A dolgozónak kamatkedvezményből származó jövedelme lesz, ami után az adókat a kifizetőnek kell bevallani és megfizetni. De hogyan kell kiszámolni a kamatjövedelmet? A NAV állásfoglalása szerint az éppen aktuális követelés nagyságára kell megállapítani a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt összegét. Havonta folyamatosan? Évente, a december 31-ei állapotra? Az induláskor? A kölcsönt 06.01-én folyósították. A dolgozó havonta törleszt egyenlő részletben. Mikor kell kiszámolni, és mennyi lesz a kamatjövedelme? Előre is nagyon köszönöm válaszukat.

Felvett előleg visszafizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk előleget vett fel a cégtől, amit céges kiadásra költött, a cég nevére szóló számlát hozott. Az előleggel 30 napon belül kell a dolgozónak elszámolnia. Legutóbb az elszámolás 10 napos késedelemmel történt meg, vagyis a felvett 120000 Ft-tal nem 30, hanem 40 nap múlva számolt. Kell-e ilyen esetben adót, ehot fizetni, és ha igen, akkor mennyit? Bizonytalan vagyok abban, hogy ezt kamatkedvezményből származó jövedelemként kell-e kezelni (ezt olvastam valahol)? Válaszát köszönöm.

Kamatkedvezményből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy hogyan lehet megállapítani a szokásos piaci kamat mértékét a kifizető által magánszemélynek nyújtott kölcsön esetén az Szja. tv. 72. §-a alkalmazásában a kamatkedvezményből származó jövedelem kiszámításánál? Hogyan lehet a szokásos piaci kamatot számszerűsíteni, mit lehet irányadónak tekinteni? Köszönettel várom válaszát.

Kkv kamatkedvezmény nyílt végű lízingnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Tao törvény 22/A-a § szerint a kkv-k a nyílt végű lízingelt eszközök kamata után tao-kedvezményt érvényesíthetnek. Ennek egyik feltételeként a törvény 22/A § 5) b) pontja tiltja, hogy a tárgyi eszközt üzembe helyezésének adóévében vagy az azt követő három évben elidegenítse a cég. Kérdésem, hogy ha 2017 februárban nyílt végű lízingbe vett szgk.-ra 30 hónapos lízing szerződést kötünk, ami így 2019 augusztusban lejár (tehát nem töltjük ki az üzembe helyezés adóéve + 3 adóévet), akkor igénybe vehető-e a lízing kamatra vonatkozó adókedvezmény, vagy a fenti 5) b) pont ezt megtiltja?

Költségtérítés Kérdés

Nonprofit kft. munkavállalóinak ruhapénzt ad úgy, hogy előre utal fix összeget (mindenkinek ugyanazt), amelyért a munkavállaló utólag, 150 napon belül számlát hoz. A megállapodás értelmében a munkavállaló visszafizeti az el nem költött (számlával nem fedezett) pénzt a határidő lejártával. Természetesen a juttatás adóját a cég (időben) fizeti. Miután az előre utalt pénz akár 150 napig is a munkavállalónál van, kell-e számolni kamatkedvezményből származó jövedelmet? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel CsK

Kamatkedvezményből származó jövedelem megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Ha egy kifizető társaság magánszemélynek kölcsönt nyújt, akkor a szerződéskötéskor mikori jegybanki alapkamat + 5 százalék mértékű kamatot kell rögzíteni ahhoz, hogy a magánszemélynek ne keletkezzen kamatkedvezményből származó jövedelme és valamennyi jogszabálynak megfeleljen? Köszönettel

Kamatkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy középvállalkozásnak minősülő kft. 1. lízingcégtől nyílt végű, zárt végű visszlízing szerződéseket kötött tárgyi eszközre. A lízingcég havonta küldi a számlákat, melyben van tőke- és kamatrész is. A kérdésem, hogy mindhárom esetben élhet-e a cég a társaságiadó-törvény szerinti kamatkedvezménnyel? Illetve, hogy ezt melyik évben lehet érvényesíteni, mert az aktiválás már 2015-ben megtörtént. Ha már 2015-ben lehetett volna (de nem történt meg), akkor igénybe lehet-e venni a kedvezményt a 2016-os évről szóló adóbevallásban, vagy csak önellenőrzés formájában a 2015-ös évre? 2. egy személygépkocsit is nyílt végű lízing keretében szerezne be idén a cég. A kérdésem ugyanaz, mint a régebben fennálló lízingek esetében. A kamatkedvezményt, ha jól tudom, a társasági adóból lehet levonni, nem pedig az adóalapból. Kérem, ismertessék a fenti feltételeket és a tövényi hivatkozásokat is!

De minimis támogatás értékhatár számítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás az alábbi támogatásokban részesült. 2013. 09. 11. OTP hitelkiváltás NHP program; kamatkedvezmény: 34 652 euró 2014.07.03. hitelhez HG kezességvállalás díjkedvezmény 143 971 euró 2015. 10. 13. bértámogatás 2332 eFt 2015.12. 22. bértámogatás 1334 eFt 2016. 03. 30 bértámogatás 1270 eFt 2016. 05. 17 bértámogatás 2011 eFt. A dátumok a támogatásokról szóló határozatok dátumai. A kérdésem az lenne, hogy milyen árfolyamon kell átszámolni euróba az összegeket? Továbbá, jól gondolom-e, hogy 2016-ban a 2014., 2015., 2016. években kapott támogatásokat kell figyelembe venni az értékhatár számításánál? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink