125 találat a(z) külföldi munkavégzés cimkére

Gyed melletti munkavégzés külföldön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk gyermeke fél éves korától az anyuka helyett igényelné a gyedet, emellett folyamatosan munkaviszonyban áll cégünknél 8 órás munkaidőben. A kérdésem: a gyed mellett kiküldhető-e külföldi munkavégzésre hétfőtől-péntekig, vagy esetleg van valamilyen jogszabály, ami ezt kizárja. Válaszát előre is köszönöm!

Külföldi kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk harmadik országba küldi ki dolgozóját 12 napra. A napidíj nettó 28 euró/nap. Az indulástól kezdve a hazaérkezésig minden napra megkapja a napidíját. Szerinte a külföldön eltöltött hétvégékre – amelyeket munkával tölt – plusz szabadság is megilletné. Cégünk szerint – mivel kap napidíjat – ez az igény nem jogos. Ha meg jogos, akkor választhatja-e, hogy napidíjat kap vagy szabadságot vesz ki, miután hazaérkezik? Létezik esetleg valami törvényi szabályozás, amelyben le van írva, hogy tényleg jár a szabadság pluszban? Köszönettel.

Külföldi kiküldetés számláinak elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó kft. szállít Németországba, Csehországba. Deviza alszámlát nyitott, amelyet bizonyos összeggel feltölt. A devizaszámla bankkártyája a sofőrnél van. A számlához tartozó bankkártyával fizeti a sofőr a külföldi szállást, üzemanyagot, étkezést a külföldi tartózkodása alatt. Hogyan számolható el az étkezés, a szállás költsége a kft.-ben? Ha készpénzt ad a kft. a sofőrnek, szintén külföldi fuvar esetén az esetleges költségek fedezésére, és azzal elszámol a sofőr a számlák alapján, amely a kft. nevére szól, hogyan kezelendő az a kft. részéről a számfejtésben, illetve a könyvelésben? Német minimálbért kell-e számfejteni a sofőr kint tartózkodása idejére? Köszönöm válaszát.

Külföldi munkavégzés 183 napon túl Kérdés

Tisztelt Szakértő, a kérdésem az lenne, hogy ha egy magyar cég munkavállaló 183 napon túl dolgozik kiküldetésben Németországban, akkor ha jól tudjuk, hogy az szja-t és az egészségbiztosítást fizeti otthon, minden egyebet a célországban. Kérdésem az lenne, hogy ezeket az adókat a bejelentett magyar alapbérre, ami jelen esetben a minimálbér, kell megfizetni, vagy a kiküldetésre eső bérre is? Válaszát köszönöm!

Ausztria és Magyarország – párhuzamos munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy magyar állampolgár itthon részmunkaidőben volt foglalkoztatott. Munkáját el tudja látni online is, ezért több mint fél évvel ezelőtt Ausztriában is vállalt munkát ausztriai munkáltatónál úgy, hogy odaköltözött. A munkavállalás sikeres volt, így a két jogviszony most múlt fél éve, hogy párhuzamosan fennáll. Személyi jövedelemadó-fizetés szempontjából és járulékfizetési szempontból mindkét jogviszonyban a saját ország szabályai szerint, az adott jogviszonyra vonatkozóan megtörtént a járulékfizetés és az adóelőleg levonása. Maradhat-e ez így, vagy kell a magánszemély valamely munkáltatójának mentesíteni a jövedelmet a járulékok, illetve az szja alól, illetve a magánszemély vált-e így illetőséget, s ennek okán a magyar kifizetőnek be kell-e Ausztriában jelentkeznie a hatóságoknál mint kifizető? Köszönettel:

Külföldi állampolgár foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi székhelyű kft. kíván szerb-magyar kettős állampolgárt foglalkoztatni. A munkavégzés helye kizárólag Szerbia lenne, a munkakör pedig ügyfelek szerzése a magyar kft.-nek, amiért a magyar foglalkoztató havi munkabért fizet. A munkavállaló magyarországi lakcímmel nem rendelkezik. Kérdésem, hogy ebben az esetben Magyarországon vagy Szerbiában keletkezik adó- és járulékfizetési kötelezettség, és van-e a magyar cégnek a munkavállalóval kapcsolatos bejelentési kötelezettsége? Kell-e a munkavállalónak Magyarországon munkavállalói engedély ilyenkor? (Megjegyezném, hogy a magyar kft.-nek Szerbiában nincs telephelye, szerb adószámmal nem rendelkezik).

Szja külföldi munkavégzés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar építőipari kft. Ausztriában és Németországban is végez alvállalkozóként építőipari tevékenységet. A cég alkalmazottai A1-es igazolással dolgoznak pár hónaptól 2 éves időszakig Ausztriában. Itthon meg vannak fizetve utánuk a járulékok, a személyi jövedelemadó, azonban Ausztriában is fizet a vállalkozás az alkalmazottak után személyi jövedelemadót. Duplán nem lehet adóztatni a munkabért, ezért az lenne a kérdésem, jogos-e, hogy Ausztriában megfizettetik a vállalkozással a bérek utáni jövedelemadót? A cégnek nincs telephelye, irodája Ausztriában, már azt sem igazán értem, hogy miért kell ott egyáltalán fizetnie a vállalkozásnak? A cég visszaigényelheti onnan a megfizetett adót? Vagy itthon kellene visszaigényelni? Úgy gondolom, hogy mivel ez az adó a munkabért terheli, ez a munkaadónak nem jár vissza, esetleg a munkavállalónak, de neki is csak az éves bevalláskor. Szeretném kérni a segítségét ebben a kérdésben, ha megoldható, akkor jogszabályi hivatkozásokkal. Köszönöm!

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Németországba költözött 4 évre házastársával, aki NATO-beosztásban dolgozik ott. A magánszemély nem dolgozik, viszont az AOK Európai Betegbiztosítási Pénztárnál mint házastárs biztosított, így rendelkezik AOK betegbiztosítási kártyával. Kérdésem, hogy Magyarországon meg kell-e fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot, amíg 4 éven át Németországban tartózkodik, illetve ha eközben ideiglenesen itthon tartózkodik látogatási célból, jogosult-e teljes körű betegellátásra, amennyiben arra szüksége lenne? Köszönöm előre is segítségét! Tisztelettel: Simonné

A1-s igazolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik bt.-m exportszolgáltatásra kötött szerződést harmadik országgal, illetve közösségen belül is. A szolgáltatást a bt. tagja végzi külföldi kiküldetés keretében. Mindkét esetben 6 hét, illetve két hónap egybefüggő időszakokról van szó, de a kiküldetés időtartama a 24 hónapot nem haladja meg. A járulékokat a bérre és a kiküldetésre itthon fizetjük, ott nem önálló munkavégzésről van szó. Kell-e minden esetben A1-es lapot kitölteni? Balesetbiztosítást minden esetben kötöttünk. Köszönöm.

Tag járulékfizetése heti 36 órát elérő szlovák munkaviszony mellett Kérdés

Egy kft. tagja eddig heti 36 órát elérő magyarországi munkaviszony mellett ingyenesen látta el az ügyvezetői feladatokat. Mostantól azonban az EU másik tagállamában, Szlovákiában létesített munkaviszonyt, ott is lesz biztosított. Kérdésünk, hogyan hat ez a körülmény a magyar cégben lévő ügyvezetői minőségére, járulékfizetésére?

Külföldi munkavégzés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy német cégnek Magyarországon van fióktelepe. Ez a magyar fióktelep szeretné az egyik munkavállalóját kiküldeni Németországba, az anyacéghez dolgozni, néhány hónapra. A kérdésünk, hogy ilyen esetben kaphatja-e euróban a fizetését, ennek milyen adózása van, és kell-e neki a fizetésén felül napidíjat is fizetnie? Köszönettel.

Külföldön biztosított magyar ügyvezető magyarországi munkavégzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar kétszemélyes kft. egyik tagja, aki az ügyvezető is, munkaviszony keretében személyesen közreműködött a kft. tevékenységében. Közben Ausztriában kapott munkát, ahol teljes munkaviszonyban biztosított. Havonta két hetet dolgozik külföldön, és két hetet van itthon. Az itthoni tartózkodása alatt üzemelteti a céget, és bevétele is származik belőle. Kérdésem, hogy Magyarországon ebben az esetben mi lesz a jogviszonya, kell-e utána járulékot fizetni, bevallást leadni? Illetve az itthon töltött havionta kettő hétben milyen formában végezhet munkát a saját vállalkozásában? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelttel: B. Emese

Szállásköltség áfája II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az elmúlt időszakban megkérdeztem már a szállásköltség áfájának visszaigénylési lehetőségét, német anyacégünk itt tartózkodó alkalmazottai szállásköltségének áfájával kapcsolatosan. A válaszból azt szűrtem le, hogy mivel nem a mi alkalmazottainkról van szó, nem kérhető vissza az áfa (hozzáteszem eddig sem kértem vissza, mert én is úgy ítéltem meg, hogy nem saját alkalmazott után nem kérhető vissza), és lehetőségként még adott, hogy kiszámláznánk az anyacégünk felé, és akkor levonható lenne a forgalmi adó. Most kérdezném a másik oldalt is, ha a mi dolgozóink mennek ki kiküldetés céljából Németországba anyacégünkhöz, az ottani szállást mi fizetjük. Nyilván az anyacégnél való tartózkodásuk költsége – például a szállás – a vállalkozás, az üzleti tevékenységünk érdekében felmerülő költség. Visszaigényelhetem a külföldi szállás áfáját? Köszönettel!

Francia munkabér adózása Kérdés

Egy magánszemély a 2015. évben márciustól decemberig Franciaországban dolgozott. Az igazolások alapján adóelőleget nem vontak tőle. Magyarországon 2015-ben év elején volt egy munkaviszonya, illetve egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelme, az utóbbi az adóköteles alapot nem éri el. A Franciaországból származó jövedelme után hol keletkezik adóbevallási, illetve adófizetési kötelezettsége? Ha Magyarországon be kell vallani a francia jövedelmet, akkor milyen mértékben kell szerepeltetni, és lesz-e adófizetési kötelezettsége, illetve ez milyen mértékű? Tisztelettel: Koller Gábor

Külföldi munkavégzés – egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy, ha egy főállású egyéni vállalkozó Németországban vállal napi 8 órás munkát, akkor mi a teendője a vállalkozásával kapcsolatban. Az A1 nyomtatványt kitöltöttük neki, valamint a T101E nyomtatványon átjelentettük EGT-tagállamban munkaviszonnyal rendelkezőnek. A T1041 nyomtatványon meg kell szüntetni a jogviszonyát Ön szerint? Az 58-as bevallásokat tudtommal nem kell beadni. Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink