81 találat a(z) különbözeti adózás cimkére
Használtgépkocsi-kereskedő áfaelszámolása Kérdés
Egy használtgépkocsi-kereskedő kft. bejelentkezett a viszonteladói körbe, tehát a különbözet szerinti áfát alkalmazza a használt autók értékesítésénél. Viszont ha ő vásárol személygépkocsit egy másik autókereskedőtől, az a kiállított számlára ráírja, hogy különbözet szerinti áfa vonatkozik rá, és nem számol fel áfát. Amikor eladja ezt a gépkocsit, hogyan számolja az áfát, vagy ebben az esetben is alkalmazhatjuk a különbözet szerinti áfát? Tehát vesz egy autót 1 000 000 forintért, a számlán nem szerepel áfa, de rá van írva, hogy "Különbözeti adózás alapján", akkor, ha ezt az autót eladja 1 200 000 forintért, és ő sem számít fel áfát, ráírja őis a számlára, hogy "Különbözeti adózás alapján", akkor neki csak a 200 000 forint lesz az áfa bruttó alapja? Egy szakirodalomban azt olvastam hogy ebben az esetben nem lehet alkalmazni a különbözeti áfát, hanem az általános szabályok szerint kell értékesíteni, vagyis az 1 200 000 forint plusz áfa összeget kell a számlára írni. Kérem szíves segítségüket. Köszönöm
Közösségen belüli használtgépjármű-beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a véleményét kikérni abban az ügyben, hogy, ha egy magyar autókereskedelmi cég, kft. esetében használt személygépjárművek beszerzése történik az EU-ból – fél évnél idősebb és 6000 kilométernél többet futott tehát nem minősül újnak –, abban az esetben, ha kereskedőtől, cégtől, nem magánszemélytől történik a beszerzés, akkor Magyarországon ugyanúgy kell kezelni az értékesítésnél (választható a különbözeti adózás az áfában), mintha magánszemélytől vásárolta volna? Tehát nincsen jelentősége annak hogy például Németországban cégtől vagy magánszemélytől szerzi azt be? Németországban például eredetileg áfás volt, de mivel nem belföldön adják el, így a magyar cégre nem vonatkozik például a német áfa. Abban az esetben az eladáskor különbözet szerinti az adózás vagy áfás? A beszerzést, mint importot akkor a magyar cég nettóban kezeli, tehát itthon a különbözeti áfát választhatja vagy nem? Az eladás esetén belföldön különbözeti áfa szerint lehet-e számlázni? Mivel nem teherautó, és nem a magyar cég nevén történik a regisztráció (mint meghatalmazott jár el a cég), így nem kell a műanyagra és akkumulátorra környezetvédelmi díjat fizetni? Válaszát előre is köszönöm!
Különbözeti áfa folytatás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem segítségét az alábbi ügyben: A http://adozona.hu/kerdesek/2015_2_13_Kulonbozeti_afa_ynj#comment-body linken található kérdéssel kapcsolatban kérem további állásfoglalását. Egy belga cégtől, aki aukción értékesít használt személygépkocsikat (online oldalon több ezer gépjárműre lehet licitálni) egy magyar autókereskedő cég, aki bejelentkezett különbözeti adózásra a használt ingóságok tekintetében személyautót vásárol. A belga cég számláján a következő jogszabályi hivatkozás található: Számla 1: "A belga áfatörvény közösségen belüli értékesítésre vonatkozó 39bis, 1. cikkelye alapján áfamentes. Áfamentes; a belgiumi áfatörvény közösségen belüli értékesítésre vonatkozó 39bis, 1. cikkelye alapján (Európai direktíva 2006/112/EK: 138,1 cikkely)." Számla 2: "áfamentes, mivel ez egy háromszögügylet. Fordított adózás. Az 2006/112/EU áfadirektíva 141. és 197. pontja" Kérdésem, hogy a kétféle számla közül különbözeti adózással értékesítheti-e az autókat a magyar autókereskedő cég? Van-e olyan eset a közösségen belüli beszerzés után, hogy a magyar adóalany különbözeti áfával tudjon értékesíteni Magyarországon? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Tóth Ferenc
Különbözeti adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségét kérni: Egy használt autók kereskedelmével foglalkozó társaság az áfamentesen beszerzett autók értékesítésekor a fizetendő áfát a különbözeti adózás alapján állapítja meg. Kérdésem, hogy helyesen gondolom-e, hogy az értékesítendő autókhoz kapcsolódó áfás költségek áfatartalma nem helyezhető levonásba, viszont a költségszámlák (javítás, karbantartás, alkatrészek) bruttó értéke figyelembe vehető mint csökkentő tétel a különbözeti alap meghatározásakor? Másik kérdésem az lenne, hogy ugyanezen cég nyilt végű pénzügyi lízing keretében cégautót használ, mely után megfizeti a cégautóadót. Tudomásom szerint a havi lízingdíj utáni áfa levonásba helyezhető, de csak abban az esetben, ha útnyilvántartást vezet a társaság a gépjármű-használatáról. Viszont itt ellentmondást látok, mert a cégautóadót azért fizeti, mert elismeri a magáncélú használatot, viszont akkor a havi lízingdíj utáni áfatartalom hogyan és mi alapján helyezhető levonásba? Segítségét előre is köszönöm!
Bajba kerülhetnek a használtcikk-kereskedők, ha erre nem figyelnek Cikk
Tapasztalatok szerint meggyűlik a bajuk a különbözeti adózással az unióból árut beszerző használtcikk-kereskedőknek, akik sok esetben sajátos eljárást alkalmaznak a forgalmi adózásra, ami jelentős adókockázatot hordozhat magában.
Nemesfém fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre tekintettel kérném szíves állásfoglalásukat. Belföldi gazdasági társaság használtnemesfém-kereskedelemmel foglalkozik. Aranyat, ékszert vásárolnak belföldi magánszemélyektől. A használt nemesfémet külföldre az unión belülre értékesítik. A kérdésem az lenne, hogy belföldi, illetve unión belüli értékesítés esetén terheli-e az eladást különbözeti áfa? Segítségüket előre is köszönöm!
Különbözeti adózás Kérdés
Egy különbözeti adózást választó, gépjárműimporttal foglalkozó magyarországi cég az áfatörvény 216. § d) pontja szerinti külföldi viszonteladótól vásárol nettó számlával, közösségen belüli adómentes értékesítésként. A könyvelésben, amennyiben úgy jelenítjük meg, hogy a 27 százalékos áfát befizetjük, aztán visszaigényeljük, és különbözeti adózással továbbértékesítjük, ez ilyen formában elfogadható?
Használtautó-beszerzés – EU Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. használt autókat szerez be az EU-ból, közösségi adószámmal rendelkező kereskedőktől. Kérdés, hogy használható-e erre a tevékenységre az áfa különbözeti adózás? A cég főtevékenysége nem a használtautó-kereskedelem, hanem építőipari tevékenység, amelyre az általános áfaszabályokat alkalmazza. Ebben az esetben is alkalmazhatja a különbözeti adózást a használtautó-kereskedelemre? Ha nem alkalmazhatja, akkor milyen áfafizetési kötelezettsége keletkezik a beszerzés és az értékesítés után, és az áfabevallásban azt hogyan kell bevallani? Válaszát köszönöm!
Viszonteladó levonható áfa arányosítása Kérdés
Egy használtautó-kereskedő értékesítéskor alkalmazza az általános szabályok szerinti áfát, amennyiben az autót áfaadóalanytól szerezte be, alkalmazza a különbözet szerinti áfát, ha az autó beszerzése megfelel a XVI fejezetnek, valamint hitelközvetítésért a 86. paragrafusa szerint áfamentes jutalékot kap. Kérdésem, hogy a megoszthatatlan költségek (víz, villany, gáz, bérleti díj, könyvelési díj, telefon, internet stb.) előzetesen felszámított áfája levonható részének megállapításakor, az 5 sz. melléklet szerinti arányos megosztásának alkalmazásánál, 2015. évben, a különbözeti adózási módszerrel értékesített autók árrésáfával csökkentett eladási árát kell-e szerepeltetni a számlálóban a levonási hányados megállapításánál? Vagyis igaz-e az, hogy a különbözeti adózású autók árbevételének növekedése csökkenti az általános költségek előzetesen felszámított áfájának levonható részét? Egészen addig, hogy ha egy autót sem értékesítünk általános szabályok szerint (mert nem szereztünk be áfaadóalanytól), akkor akár nem is lesz levonható előzetesen felszámított áfánk? Ez így volt a megelőző években is, a 2007. évi áfatörvény hatálybalépése óta?
Különbözeti adózás választása esetén áfavisszaigénylés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. használt személygépkocsik adásvételével foglalkozik. Magyarországi, illetve uniós állampolgártól, magánszemélytől szerzi be a gépkocsikat. Az értékesítés után fizetendő adót az árrés után számítja ki (bejelentkezett a különbözeti adózásra). Kérdésem: az értékesített gépkocsikhoz vásárolt alkatrész, karbantartás, takarítás, szervizelés számlájának áfatartalma levonásba helyezhető-e? Az egyéb felmerült számlák (például könyvelés, bérleti díj, energiaszámlák) áfatartalmát vissza lehet-e igényelni? Köszönettel: Reményi Győzőné
Regisztrációs adó része a beszerzési árnak? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy különbözet szerinti adózást választó személygépkocsi kereskedő cég külföldről vásárol használt autót, melyet itthon értékesít. Az értékesítést megelőzően a cég fizeti meg a regisztrációs adót, és az eladási árat úgy határozzák meg, hogy az már tartalmazza azt. Az áfatörvény 215. § (1) b. pontja szerint beszerzési ár amelyet a viszonteladó a részére értékesítőnek megtérít. Ez alapján úgy értelmezem, hogy hiába határozzák meg a gépkocsi eladási árát úgy, hogy az tartalmazza a regisztrációs adót is, akkor sem vonható le a regisztrációs adó a különbözet szerinti árrés számításakor, mint beszerzési ár. Ugyanakkor a NAV-tól azt az írásos tájékoztatást kaptam, hogy ha a gépkocsi értékesítési árát úgy alakítják ki, hogy annak része a cég által megfizetett regisztrációs adó is, akkor a regisztrációs adó a különbözeti szerinti adózás részévé válik. Kérem szíves álláfoglalásukat, hogy Önök szerint csökkenthetem-e az árrést a regisztrációs adóval vagy sem?
Különbözeti adózással kapcsolatos szabályok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy használtcikk-kiskereskedelemmel (ékszer-kiskereskedelem) foglalkozó, különbözeti adózást választó cég esetén milyen szabályok vonatkoznak a számlakiállításra? A 2007. évi CXXVII. áfatörvény 222. paragrafus (1) pontja szerint a termékbeszerzéshez kapcsolódó előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult, valamint a kiállított számlán áthárított adó nem szerepelhet. Az alábbi hivatkozás értelmében a használt ékszer felvásárlásakor a számlán kell-e feltüntetni valamilyen információt, illetve ezek szerint áfatartalom nélkül kell kiállítani minden esetben a vételi jegyeket, számlákat, függetlenül attól, hogy ki a vevő? (Többnyire magánszemélyek.) További kérdés még, hogy a nem ékszerkereskedelemmel összefüggő költségszámlák (például irodaszer, közüzemi díjak, stb.) elszámolására milyen szabályok vonatkoznak ebben az esetben? A cég törzsadatában "az áfa-fizetési kötelezettséget az általános szabályok alapján állapítjuk meg” és a „viszonteladóként ezen tevékenységünk egészére nem alkalmazzuk az áfatörvény XVI/2. alfejezetének rendelkezéseit” szerepel. Köszönöm válaszát: Crimpware Kft.
Különbözetiadó-levonási jog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Különbözeti adózást választó társaság használtautó-kereskedéssel foglalkozik. Abban az esetben, ha nem autókereskedőtől vásárol gépjárművet, hanem más gazdasági társaságtól – személygépjárműre és tehergépjárműre is gondolok –, levonható-e a számla áfatartalma? Továbbá kérdésem még, hogy a gépjárművek "feljavításához" vásárolt alkatrészek beszerzési számláinak levonható-e az áfatartalma? Válaszát előre is köszönöm.
Autókereskedés számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy autókereskedő kft. vásárol külföldről is autókat továbbértékesítési céllal, és nem választotta az általános szabályok szerinti adózást a használtcikk-kereskedelemre. 1) Ha EU-s cégtől vásárol, akkor az közösségi termékbeszerzésnek minősül, és fordított áfás számlát kell kérnie? Ha ezt az autót értékesíti, akkor azt áfásan kell kiszámláznia? 2) Ha az EU-s cég választotta a különbözeti adózást, mint szintén autókereskedő, és így számláz, akkor a kft. különbözeti áfásan értékesíthet, és ez esetben nem kell szerepeltetni a beszerzést, mint közösségi beszerzést az áfabevallásban? 3) Ha 3. országból vásárol személygépkocsit cégtől, akkor a beszerzést szerepeltetni kell a bevallásban? Ha ezt az autót értékesíti, akkor áfásan kell eladnia, vagy különbözet szerinti adózással? 4) Ha akár az EU-ból, akár harmadik országból vásárol személygépkocsit magánszemélytől, akkor ezen autókat a különbözet szerinti áfával értékesíti? Kérem szakértését a fenti kérdésekben!
Használt személygépkocsi vásárlás közösség területéről Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként a közösség területéről behozott használt személygépkocsi után meg kell-e fizetni a 27 százalékos áfát? A különbözeti adózásnál a vásárolt értékbe beletartozik-e a megfizetett áfa, a regisztrációs adó és a javítás, karbantartás költségei, vagy csak vásárlást igazoló számla tekinthető a vásárlás értékének? Köszönettel: Jakus Tünde