102 találat a(z) közösségi beszerzés cimkére

Gépsor beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk közösségi vállalkozástól gépsort vásárolt. A gépsor elemei folyamatosan érkeztek. Az eladó a termék Magyarországon történő végleges összeállítása, programozása, tesztelése után állította ki a számláját. Az összeszerelést az eladó végezte. A gépsor részeinek beszállítása augusztusban és szeptemberben történt, az összeszereléshez még beérkeztek októberben alkatrészek, és a közösségi partner decemberben, decemberi teljesítési dátummal állította ki a számláját közösségi értékesítésről. A számla mögé csak több, különböző időpontban kiállított fuvarlevelet tudunk csatolni. Ez helyes eljárás-e a szállító részéről? Társaságunknak közösségi termékbeszerzésként a számlán feltüntetett teljesítés hónapjára vonatkozó, vagy a belföldön fel-, illetve összeszerelés tárgyát képező termék beszerzésként, a szállítások időpontjainak hónapjára vonatkozó áfabevallásban kell-e ezt az ügyletet jelenteni? Melyik hónapban kell az áfabevallásban szerepeltetni azt a közösségi beszerzést, amelyet csak több hónappal a szállítást követően számláz le a kapcsolt fél, s addig az érték nem ismert? Válaszát köszönöm.

Tárgyieszköz-áfa korrekció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban ebben a témában feltett kérdésemben nem tettem fel az alábbi kérdést: amennyiben a közösségi beszerzés után csak fizetendő áfa van, akkor annak mi a könyvelési tétele: ráfordítás, vagy az eszköz értékét növelem az összeggel, illetve az értékesítéskor visszaigényelhető áfa korrekció miatti (60 hónapon belül) összegnek mi a könyvelési tétele: Köszönettel.

Regisztrációs adó 2016 Kérdés

Közösségi új személygépkocsi beszerzés esetén a magyarországi forgalombahelyezéskor a forgalmi engedély szerint a kereskedő a regisztrációs adó alanya. A Magyarországon forgalomba helyezett EU-s beszerzésű személygépkocsit a kereskedő külföldre, az EU-ban vagy más nem EU-s országban értékesíti. A regisztrációs adót nem igényli vissza, a külföldi vevő a regisztrációs adót az eladási árban kifizeti. Mi ebben az esetben a regisztrációs adó helyes könyvelése? Köszönettel: NLN Könyvelő Kft.

Közösségi beszerzés Kérdés

Egyéni vállalkozó áfaalany teherautót vásárolt Németországból egy magánszemélytől, az adásvételi számla szerint 6500 euróért. Sem a vevőnek, sem az eladónak nincs közösségi adószáma. Mi a teendő? Utólag kérhető a vevőnek közösségi adószám? Áfabevallásban kell-e szerepeltetni?

Közösségi beszerzés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., amely általános szabályok szerint állapítja meg az áfáját, és használt ingatlan vételével, eladásával foglalkozik, tehát áfamentesen ad el, és nem vonja le az áfát a beszerzések után. Viszont elkezdett Romániából termékeket beszerezni (10 ezer euró alatt volt), amihez rögtön megkértük a közösségi adószámot. A számlán fel is van tüntetve az adószám. Ezeket a termékeket továbbértékesítési céllal veszi meg, amit az ingatlanba beépít, és áfamentesen ad el az ingatlan értékesítésekor. Kérdésem, hogy ez esetben meg kell-e fizetni az áfát az EU-s beszerzések után, vagy a továbbértékesítés miatt levonásba is helyezhetem a forgalmi adót, és így nem keletkezik áfafizetési kötelezettség ezen továbbértékesített termékek után? Valamint gondolom, termékdíjköteles is lesz a vállalkozás? Köszönöm.

Közösségi beszerzéskor külföldön megfizetett áfa visszaigénylése II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemre adott válasza nyomán pontosítom a kérdésemet. Az alanyi mentességet választott adóalany a közösségen belüli beszerzésekor MEGADTA a számlázáshoz a közösségi adószámát, mert a partner azt kérte tőle, és az ekáerbe is így jelentette be. Az alanyi mentes adóalany megelőző évi közösségi beszerzéseinek értéke, illetve a tárgyévi beszerzéseinek értéke alatta maradt a 10 000 euró (2,5 millió forint) értékhatárnak. Az alanyi mentes adózónak hogyan kell helyesen eljárnia? Köszönettel: Rozika könyvelő

Közösségi beszerzés használ személygépkocsi áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi adószámmal rendelkező kereskedő egyéni vállalkozó a vállalkozás részére (a cégautóadót meg fogja fizetni) használt személygépkocsit vásárol nettó 10 000 euró érték fölött Németországban. Kérdésem: 1. Kell e a 27 százalék áfát megfizetnie Magyarországon? 2. Ha igen, akkor a számla teljesítése, vagy a forgalomba helyezés (magyar rendszám átvétele) hónapjában kell bevallani és megfizetni? 3. Az áfabevallás mely sorában kell szerepeltetni és az A60-as be kell-e adni? Segitségét, válaszát köszönöm. Törökné Tóth Ilona könyvelő

Közösségi használt autó beszerzési ára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik kft.-m közösségi beszerzéssel magánszemélytől vásárolja meg a behozott személyautókat. Különbözeti áfásak vagyunk, emiatt kérdezném, hogy a regisztrációs adó, amennyiben a cég rendeli meg és fizeti ki a kocsikat, valamint a forgalomba hozatali költségek (rendszám, forgalomba helyezési engedély, törzskönyv stb.) részei-e a beszerzési árnak? A regisztrációs díj lehet-e része a beszerzési árnak, azaz csökkenti-e különbözeti áfa alapját? Köszönettel: Géczi Sándorné

Közösségi ügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét a következő ügy kapcsán. Cégünk bérmunkával bízott meg egy angol vállalkozást, amelynek rendelkezésére is bocsátotta az alkatrészek előállításához szükséges berendezéseket. Évekig dolgozott a gépeinkkel saját alapanyagból, és a megrendelt árut hiánytalanul el is készítette. Egy napon azonban nem érkezett meg a megrendelt áru, és kiderült, hogy az angol vállalkozás ellen felszámolás indult. Cégünk kérte, hogy az átadott gépeket, eszközöket juttassák vissza Magyarországra, de ekkor a felszámoló közölte, hogy ki nem fizetett számlák vannak, és csak a tételek rendezése után tudják átadni a gépeket. Kiállítottak számlát termékértékesítésről, de teljesítés nincs mögötte. Elutaltuk az összeget, és a gépeket át tudtuk venni a felszámolótól. Kérdésem az lenne, hogy ezt a számlát, amit kaptunk hogyan kezeljem, hiszen nem történt termékértékesítés, nincs teljesítés mögötte. Kell-e jelentenem a közösségi beszerzést? Kell-e áfát fizetni? Első körben azt gondolnám, hogy a kapott számlát előlegként kezelem, hiszen nem történt árumozgás. Majd kérem a felszámolót, a követelésünk kapcsán nyilatkozzon, hogy behajthatatlan követelésként le tudjam írni a társasági adóban. Önök szerint megfelelő ez az eljárás? Ha a felszámoló nem ad igazolást, hogyan tudom a számlát kezelni? Áfában van megoldás a közösségi beszerzés előlegeként? A társasági adót és az áfát hogyan érintheti ez az ügylet? Köszönöm válaszukat! Üdvözlettel: Szabó Anita

Külföldről behozott használt autó Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi, áfával kapcsolatos kérdésemre szeretnék választ kapni: Ügyfelem, egy magyarországi kft. használtautó-forgalmazással foglalkozik. A használtcikk-forgalmazásra vonatkozó speciális áfaszabályokat választotta az ilyen típusú értékesítéseire. Személyautót hoz be Németországból, az eladó német cég is a különbözeti áfára vonatkozó szabályokkal értékesíti felé a személykocsit. Az eladó számlája tartalmaz még kb. 25 euró forgalomból való kivonási, valamint 39 euró tárolási díjat; utóbbi két tételt – az uniós értékesítésekre vonatkozó általános szabályok szerint – fordított áfával számlázza. Ezen kívül ügyfelünk kap még egy számlát a gépjármű beszerzéséhez kapcsolódóan, ami egy árverési díjat tartalmaz, ami szintén fordított áfás. A kérdés, hogy mi a jogkövető eljárás a gépjármű beszerzésével és későbbi értékesítésével kapcsolatosan? Lehetséges eljárások: A) a két kis tétel és az árverési díj után felszámítja, és megfizeti az áfát, de nem helyezi azt levonásba, mert ezek a költségek a használt cikk beszerzéséhez kapcsolódnak. Értékesítéskor a "különbözet", amiből áfát fizet, az a kocsi beszerzési ára, valamint a három kis tétel forintosított összege, plusz az ezekre felszámított áfa lesz? Vagy a különbözet az eladási ár és a gépjármű számlázott ára lesz? Ebben az esetben az közösségi beszerzés áfája levonható? Vagy mi a megfelelő eljárás?

Alanyi áfamentes szoftver beszerzése az EU-ból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes kft. szeretne EU-s tagországból (Anglia) szoftvert vásárolni. Kérdésem, hogy kell-e ez után itt Magyarországon áfát bevallani, fizetni, vagy nem? Hogyan járunk el helyesen? Kérjünk-e közösségi adószámot, vagy ha az értékhatár alatt maradunk, nem szükséges? Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó – előleg termékbeszerzésre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó közösségi temékbeszerzésre előleget kell fizessen, és bizonyos érékhatár alá nem eshet a fizetett összeg az ügyletek során. Partnere erről bizonylatot nem állít ki. Havi áfás, az előlegfizetést követő hóban érkezik az áru a számlával, az előleg-beszámításról bizonylatot szintén nem kap. Hogyan kell helyesen kezelni az ügyletet naplófőkönyvi könyvelés esetén, az árfolyam-különbözetet hogyan számoljuk el, illetve a folyamatosan fennálló előleget, valamint a kiegyenlítetlen számlákat hogyan kezeljük helyesen? Köszönettel.

Közösségi beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem belföldi áfaalany cég Angliában letelepedett partnerétől marketingszolgáltatást vett igénybe. Az angol partner nem adott meg közösségi adószámot. Kérdésünkre azt a választ adta, hogy nem áfaalany, ezért nincs közösségi adószáma. Angliában egy bizonyos árbevétel alatt nem valódi adószámot kapnak a társaságok, hanem regisztrációs számot, ezért nincs közösségi adószáma. Nem értem, mert alanyi adómentes cégnek is van nálunk közösségi adószáma. A HÉA irányelvből kiindulva, Angliában sem lehetne ez máshogy. A befogadott számlán: Company Reg. Number 07987200 England & wales van feltüntetve. A februári áfabevallást ma úgy küldtem el, hogy a befizetendő oldalra beállítottam, de a levonhatóba nem. Az összesítő bevallásban a 04-es űrlapot kitöltöttem, az adószám helyére nullát írtam. Hogyan kellene a bevallást helyesen elkészíteni? Köszönöm! KM

Szakkönyv importja EU-s tagországon keresztül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Harmadik országbeli adóalanytól eseti jelleggel importálunk szakkönyveket az általunk tartott tanfolyamokhoz. A korábbiaktól eltérően most egy EU-s tagország is közbe lett iktatva, ott nyomják, és adják fel a címünkre a könyveket. A számlát a harmadik országbeli adóalanytól kapjuk, a fuvarköltséget pedig egy nemzetközi fuvarozó cégnek fizetjük, számla alapján. Ebben a folyamatban azonban kimarad a vámeljárás és az áfa vámhatóság által történő megállapítása. Kérdésem, hogy közösségi beszerzésként kell-e kezelni? Ha igen, az A60-as összesitő nyilatkozaton milyen adószámot kell feltüntetni? Ugyanis mi csak és kizárólag a harmadik országbeli adóalannyal állunk kapcsolatban. Ha nem EU-s beszerzésként kell kezelni, akkor mi a teendő? Válaszukat köszönöm.

EKÁER-mizéria: bezárult egy kiskapu, máris itt az újabb probléma Cikk

Június 1-jétől ismét módosult az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszer működéséről szóló 5/2015. NGM-rendelet. Május végéig az ekáerszám igénylésével az adóalany egy feladótól, egy címzett részére, egy gépjárművel történő fuvarozás adta a bejelentés egységét. Júniustól viszont akkor is elég egy ekáerszám, ha egy feladó, több felrakodási címéről, vagy egy címzett, több kirakodási címére történik a fuvarozás.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink