102 találat a(z) közösségi beszerzés cimkére
Közösségen belüli beszerzés Kérdés
Az áfa általános szabályai szerint adózó társaság beszerzett egy enciklopédiát. Az eladó a számlát 0 százalék áfával és "Közösségen belüli szállítás" szöveggel állitotta ki. A számlán szerepel az eladó nagy-britanniai (GB-előtagú) adószáma. A magyar vevőnek nincs közösségi adószáma, a normál adószámát tüntették fel a számlán. Hogyan kell az áfabevallást helyesen elkészíteni?
Közösségi beszerzéshez kapcsolódó szállítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A" Kft. Horvátországból szerez be árut, melyet Magyarországon értékesít "B" és "C" partnerei felé. Horvát cég "A" Kft. felé állítja ki a számláját, melyet "A" Kft. az áfabevallásában mint közösségi beszerzést szerepeltet, belföldi vevői felé történő értékesítését pedig áfás eladásként tünteti fel. Helyes-e ez a gyakorlat, ha a fuvart 1. "A" Kft. maga rendeli meg és fizeti (esetleg továbbszámlázza a vevői felé), 2. "B" magyar vevő rendeli meg és fizeti, 3. "C" magyar vevő a saját járművével szállítja be az árut? A terméket minden esetben közvetlenül a magyar vevők telepén rakodják ki, nem "A" Kft.-nél. Köszönettel.
Itt a NAV első közlése, mely adózói kört ellenőrzi kiemelten Cikk
Közösségi beszerzéseiket bevallani elmulasztó kereskedőket vizsgál kiemelten jövő héttől a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Beszerzési ár részeként könyvelendő-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy használtautó-kereskedelemmel foglalkozó cég külföldről is vásárol személygépkocsikat. Ezek egy részét különbözeti áfásan, másik részét közösségi áfásan szerzi be. Itthon még sok egyéb kiadás (például honosítási díj, regisztrációs adó, műszaki vizsgadíj, egyéb eljárási díj) felmerül, mire értékesíteni tudja az autókat. Ezek a beszerzési ár részét képezik, és így elábéra könyvelendők-e, vagy igénybevett szolgáltatások, esetleg hatósági díjak? Melyiket hová kell könyvelni? Segítségét köszönöm: Némethné T. Krisztina
Milyen árfolyamot kell figyelembe venni közösségi beszerzésnél? Cikk
Milyen árfolyamot kell figyelembe venni Közösségi beszerzésnél, ha a számla nem áll rendelkezésre a tényleges teljesítés bevallási időszakában? – kérdezte olvasónk. Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group adószakértője válaszolt.
Közösségi beszerzés árfolyama Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségi beszerzés árfolyamára vonatkozó kérdést szerettem volna feltenni, mégpedig arra az esetre, ha a számla nem áll rendelkezésemre a tényleges teljesítés bevallási időszakában, tehát az áfát a tárgyhónapot követő hónap 15. napján kell bevallanom. Találtam egy választ az Önök kérdések és válaszok oldalán 2017.09.19. ( Közösségi beszerzés elkésett számla árfolyama címszó). Ezzel ellentétes a következő bejegyzés a NAV információs füzetéből: "A külföldi fizetőeszközben meghatározott ellenértéket a fizetendő adó megállapításakor érvényes, belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet által devizában eladási árként jegyzett árfolyamon vagy – amennyiben a beszerző a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közzétett árfolyam alkalmazását választotta, és azt előzetesen az adóhatósághoz bejelentette – az MNB által hivatalosan közzétett árfolyamon kell forintra átszámítani, ami a teljesítés napját követő hónap 15-ei árfolyam alkalmazását jelenti, kivéve, ha számlakibocsátás időpontjában érvényes árfolyamot kell figyelembe venni. (Vagyis amikor a számlakibocsátáshoz kötődve keletkezik az adófizetési kötelezettség.)" Szeretném megkérdezni a szakértőt, hogy melyik árfolyamot kell figyelembe venni, a számla keltének idején vagy pedig a teljesítést követő hónap 15-én érvényes árfolyamot? Köszönöm!
Közösségi beszerzés alanyi mentes adózónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem volt alanyi mentes adózó közösségi beszerzésével kapcsolatban, melyre választ is kaptam a következőek szerint: http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_4_alanyi_mentes_beszerzese_ulm További kérdésem ebben a tárgyban az lenne, hogy ha alanyi mentes belföldi adóalany 10 ezer eurós közösségi beszerzés alatt szerez be uniós tagállamból árut, akkor meg kell-e adnia a közösségi adószámát a partnernek (ha van)? A mi elképzelésünk szerint mindenképpen rendelkeznie kell közösségi adószámmal, és azt meg is kell adni a partnernek egy nyilatkozat mellett, miszerint ő áfa levonására nem jogosult. Tévesen gondoljuk ezt? Bizonyos álláspontok szerint nem szabad megadni a közösségi adószámot, mert akkor automatikusan áfamentesen számláz a partner, pedig áfamentes beszerzésre az alanyi mentes adóalany tudomásom szerint nem jogosult. Vagy ha így kell eljárni, akkor korrigálni kell ezt egy eseti áfa-bevallásban? Válaszát előre is köszönöm.
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó közösségi beszerzése Kérdés
Tisztelt szakértők! Az alábbi eset kapcsán szeretném kérni véleményüket: áfa szempontjából alanyi mentes katás egyéni vállalkozó EU-s tagországból szeretne vásárolni áfaalany külföldi cégtől személygépkocsit és/vagy motorkerékpárt, tárgyi eszközként szerepelne a nyilvántartásban, nem eladásra hozná be. Két megoldást olvastam ezzel kapcsolatban: 1.) Közösségi adószámot kér és közösségi adószámmal hozza be az eszközöket, az értékesítő áfa nélküli összeggel számlázza, az egyéni vállalkozó pedig bevallja és befizeti az áfát. Ilyenkor lehet levonásba helyezni az áfatartalmat az ő esetében vagy csak fizetendő áfa keletkezik? 2.) Az évi 10 ezer EUR értékhatár alatti beszerzésnél nem kell, illetve lehet megadni közösségi adószámot és akkor áfával növelt értéken számláz a külföldi eladó? 3.) További kérdésünk, hogy ha később eladásra kerül Magyarországon a jármű, akkor fizetendő áfa keletkezik, amelyből le lehet vonni a beszerzéskor megállapított áfát? Köszönöm válaszukat!
Közösségi termékbeszerzés bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok önhöz és kérem a segítségét. Egy magyarországi használtautó-kereskedéssel foglalkozó társaság, amely bejelentkezett a különbözeti adózás alá, az utóbbi időben Németországból is szerez be autókat egy gazdasági társaságtól. Elmondása szerint a számlán azért nem szerepel áfatartalom, mert az eladó társaság szintén különbözeti adózás alá tartozik és nem azért, mert közösségi adószámmal rendelkező partnerek közötti kereskedésről van szó. Ettől függetlenül én úgy érzem, hogy mint közösségi beszerzést jelezni kellene az áfabevallásban és az A60-as nyomtatványt is ki kellene tölteni! A kérdésem ez lenne, illetve, hogy az áfabevallás mely sorában kell ezt feltüntetnem, ha információim szerint a különbözeti adózás miatt nem kapcsolódik hozzá áfafizetési kötelezettség, tehát nem tüntethetek fel 27%-os áfát. Köszönöm a segítségét!
Közösségi beszerzés Kérdés
Olasz partnerünk "esente iva art 41.D.l 331/1993 hivatkozással bocsátott ki nekünk termékértékesítésről számlát, áfát nem tüntetett fel. A közösségi adószámok lekérdezése során a nyilvántartás nem fogadta el a partner adószámát. Van adózási teendőnk ilyen esetben?
Áfamentes közösségi beszerzés? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozóként EU-s tagországból behozott használt műszaki cikkek kereskedésével kívánok foglalkozni. Az említett termékeket kizárólag magánszemélyektől, adásvételi szerződéssel fogom megvenni. Kérdésem arra irányul, hogy a leírt konstrukció után keletkezik-e áfafizetési kötelezettségem? Köszönöm válaszukat!
Elektromos gépkocsi beszerzése Hollandiából Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. egy holland cégtől Hollandiában kíván elektromos meghajtású személygépkocsit vásárolni. A hatályos jogszabályok szerint ez mentes a cégautóadó és a gépjárműadó alól. Kérdésem, hogy az áfában van-e erre valamiféle kedvezmény vagy mentesség? A holland cég nulla hozzáadott érték adóval állítja ki a számlát? Közösségi beszerzés címén meg kell-e fizetni Magyarországon a magyar cégnek az áfát? Ezt a megfizetett áfát egyidejűleg levonhatja-e a beszerzéskor? Hogyan kell számláznia, ha később a személygékocsit értékesíti? Az áfatörvény szerint nem kell megfizetni az áfát, ha a személygépkocsi beszerzése továbbértékesítési céllal történik. A továbbértékesítési cél mit jelent, hogyan kell ezt igazolni, mennyi ideig lehet a vállalkozás használatában a személygépkocsi? Köszönettel várom szíves válaszát.
Közösségi termékbeszerzés előlegének áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk közösségi termékbeszerzésre előleget fizetett március hónapban. Kérdésem, hogy az előleg áfáját szerepeltetni kell-e a március havi áfabevallásban, vagy a beszerzés teljes összegének áfáját a teljesítéskor kiállított végszámla kiállítása időszakában kell a fizetendő és levonandó áfasorokban szerepeltetni? Köszönettel!
Áfakérdés: közösségi motorbeszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. továbbértékesítési céllal ÚJ motorkerékpárt (675 cm3) szerzett be 2015-ben közösségi adóalanytól. (A regisztrációs adót megfizette.) A 2015-ös aktuális havi áfabevallásában az áfát mind a fizetendő (15-ös sor), mind pedig a levonható (69-es sor) oldalon is szerepeltette. A kérdésem az, hogy ez Ön szerint helyes volt-e? A motort csak 2017-ben sikerült értékesítenie, ez az ügylet áfásan számlázandó? Válaszát előre is köszönöm
Háromszögügylet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy jól gondoltam vagy sem: egy Magyarországon bejegyzett működő cég Németországból szerez be árut, amit értékesít is egy román cégnek úgy, hogy az árut rögtön Németországból Romániába fuvarozzák és a fuvart a román vevő intézi. Én úgy gondolom, hogy a magyar cég bevallja a 65-ös megfelelő sorában, valamint feltünteti A60-on a közösségi beszerzést, valamint közösségi értékesítést, jelölve, hogy háromszögügylet, és a költségszámla is mentes, valamint a bevételi is. A bevételi számlára pedig feltünteti, hogy a román cég a háromszögügylet végső beszerzője, így az ügylet után ő az adófizetésre kötelezett. Kérdésem még, hogy a számlán kell-e valamelyik jogszabályra hivatkozni vagy ennyit elég feltüntetni. Válaszát előre is köszönöm!