111 találat a(z) költségátalány cimkére
Személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség ingatlan-bérbeadás miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Ausztriában dolgozó személy, aki ott is adózik évek óta, Magyarországon házát szeretné szeretni kiadni albérletbe. Magyar adóazonosító jele van, de itthoni egyéb jövedelme nincs, így itthon adóbevallást sem készített az elmúlt években. A bérbeadásra vonatkozó azon szabályt, hogy a bevétel 10 százalékát költségátalányként elszámolja és a fennmaradó 90 százalék után 15 százalék szja-befizetéssel teljesíti negyedévenként az adófizetési kötelezettséget ő alkalmazhatja-e? Vonatkozik-e rá valamilyen egyéb adószabály, amit alkalmaznia kellene Magyarországon az említett adó-megállapítással, -fizetéssel kapcsolatban, figyelembe véve a munkaviszonyból származó jövedelme ausztriai adózását? Köszönettel Bognárné
Polgármesterek és önkormányzati képviselők költségátalánya – szja-szabályok Cikk
Naponta értesülünk arról, hogy az újonnan megválasztott polgármesterek és önkormányzati képviselők részére a képviselőtestület milyen összegű költségátalányt szavazott meg. Lássuk a vonatkozó szja-szabályokat!
Tiszteletdíj II. Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2019_6_5_Tiszteletdij__Egyesulet_wov Tisztelt Horváthné Szabó Beáta! A fenti URL kódon adott válaszával kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy mivel a tiszteletdíj nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, jól gondolom-e, hogy a 10% költséghányad érvényesítésére sincs lehetőség? Esetemben az alapítvány vezetőjének egyszeri 100 ezer forint kerülne kifizetésre (nem havi rendszerességgel). Ha nem lehet a kifizetést időszakhoz kötni, hogyan lehet a biztosítási jogviszonyt elbírálni? (Az alapítványt januárban jegyezték be, elfogadható-e az indoklás, hogy az elmúlt 7-8 havi tevékenységére tekintettel kapja a díjazást?) Köszönöm szépen a segítségét! Üdvözlettel: Vágner Emília
Ügyvezető megbízási jogviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetője megbízási jogviszonyban látja el a feladatokat, nem tagja a kft.-nek. Megbízási díja 500 ezer forint havonta. Abban kérném a tájékoztatását, hogy lehet-e alkalmazni a 10 százalékos költséghányadot a díjazás kifizetésekor vagy nem? Kell-e a megbízási díjból 1,5 százalékos munkaerőpiaci járulékot vonni? Köszönöm szépen a tájékoztatást.
Költségátalány juttatása és adózása igazolással és a nélkül Cikk
Zrt. vezérigazgatójának munkaszerződésében – a bérén felül – 63 ezer forint költségátalányt állapít meg, arra tekintettel, hogy nem biztosít a munkavállaló részére cégautót. Lehet ilyen juttatást adni, mindenféle dokumentáció (útnyilvántartás stb.) nélkül? Milyen adókötelezettség terheli a költségátalányt? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Költségátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy zrt. vezérigazgatói kabinetvezető munkakörben alkalmazza a munkavállalót, és munkaszerződésében a bérén felül 63 000 forint költségátalányt állapít meg, arra tekintettel, hogy a Munkavállaló részére cégautó nem kerül biztosításra. Kérdésünk, hogy lehet-e ilyen juttatást adni, mindenféle dokumentáció (útnyilvántartás, stb.) nélkül? A másik kérdésünk az adómentességre, adókötelezettségre, illetve járulékok megfizetésére vonatkozik, szintén e költségátalány vonatkozásában. Válaszukat várva üdvözlettel: Molnár Istvánné
Ingatlanértékesítésből származó jövedelem adózása Kérdés
Szeretnék segítséget kérni a következő esetre vponatkozóan. Magánszemély vásárolt egy ingatlant 2015. évben 20 millió forintért, majd ráépít, bővíti, de számlája nincs semmiről. Eladja az ingatlant 2018. évben 120 millió forintért. A kérdésem az lenne, hogy mi lesz ebben az esetben a bekerülési érték, választhatja a bevétel 75 százalékát kitevő költségelismerést? Nagyon sok vita van abból, hogy ha a magánszemélynek kedvezőbb a 75 százalékos költségelismerés, akkor azt szeretné választani. Van-e erre vonatkozóan valamilyen jogszabály, ahol egyértelműen leírják, hogy mikor lehet a 75 százalékos költségelismerést választani?
40 eurós költségátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy a 40 eurós költségátalány késedelmes fizetése esetén is van plusz 40 euró költségátalány? Ha igen, ha nem, akkor is kérnék szépen jogszabályi hivatkozást is! Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Magánszemély bérbeadása – közös költség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a saját tulajdonában álló ingatlant kft. részére bérbe adja. Minden hónapban számlát állít ki a kft. felé a bérleti díjról 10 százalékos költséghányad alkalmazásával. A magánszemély fizeti a közös költséget, melyet kiterhelne a bérlőre, aki kéri ezen összeg számlán való feltüntetését is. Kérdéseim: 1.) A közös költség kiszámlázására alkalmazni kell-e a magánszemélynek költségáltalányt? 2.) A magánszemélynek a beszedett közös költséget fel kell-e tüntetni az szja-bevallásában mint bevételt? Válaszát előre is köszönöm.
Terembérlés Kérdés
T. Szakértő! Ha egy kft. időnként előadást tart, és ezért bérel alkalmanként erre a célra egy alanyi mentes egyéni vállalkozótól termet (a számlán terembérlés szerepel, az időszak pedig nap) a számla pedig úgy lett kiállítva, hogy terembérlés és a 90 százalék után a 15 százalék szja levonva.. A napi terembérlést úgy kell tekinteni a kft. esetében, mintha lakást bérelne? És a kft.-nél kell szerepeltetni a 1808-as bevallásban? Jól van ez igy? Vagy másik eset, amikor a kft. teljes összegről számlát kap a terembérlésről, és a bevallást az egyéni vállalkozó késziti el. Mi a helyes megoldás ebben az esetben? Köszönöm a válaszukat.
10 százalék költséghányad "tételes" őstermelés mellett Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy a tárgyévre tételes elszámolást választó mezőgazdasági őstermelő egy másik (szellemi)tevékenységre kötött megbízási szerződésére tekintettel kapott jövedelme után választhatja-e a 10 százalék költséghányad alkalmazását? Köszönettel: K. Mariann
Óraadó, bérbeadó költségeinek beszámítása az adóelőlegnél Cikk
A harmadik negyedévi szja előleget 2018. október 12-éig kell a magánszemélyeknek befizetniük. Ez a határidő jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akik egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatják az önálló (például óraadói, bérbeadói, tervezői) tevékenységüket, és nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni.
Megbízási díj járulék-elszámolás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az szja-törvény szerint a kifizető a megbízási díjból levonja az adóelőleget és a járulékokat. Az adó- és járulékalap számításánál vagy a 10 százalékos átalányköltséget, vagy a nyilatkozott költséget (max. 50 százalék) veszi alapul. Ha a kifizetés a 90 százalékos adó(előleg)alappal történt, és az adóalany az év végi bevallásában áttér a tételes költségelszámolásra, hogyan kell elszámolni a járulék-különbözettel? Válaszukat megköszönve, üdvözlettel: Hain Zoltán
Belföldi napi díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi kiküldetés esetén a 437/2015 (XII.28) kormányrendelet alapján a munkavállalónak kifizetett napi 500 forintos költségátalányt, hogyan kell számfejteni? A munkavállalónál az 500 forintból kell-e vonni személyi jövedelemadót, járulékokat? Illetve a kifizetőnél milyen adót kell utána fizetni? Válaszát előre is köszönöm!
Tag munkaviszonyos ügyvezető plusz megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. egyedüli tagja 40 órás munkaviszonyban ügyvezetői feladatokat lát el a minimálbérnél magasabb összegű munkabér és járulékai fizetése mellett. Ugyanabban a kft.-ben vállalhatja-e megbízási szerződéssel, megbízási jogviszonyban – szintén a minimálbérnél magasabb összegű megbízási díjért – az ügyvezetéstől eltérő feladatok ellátását? Ebben az esetben milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek lesznek? Az adózásnál ebben az esetben is figyelembe vehető 10%-os költséghányad? Válaszát előre is köszönöm.