530 találat a(z) jövedelem cimkére

Osztalék utáni szocho, mennyi lesz a maximum 2019-ben? Cikk

Az osztalék után 2019-től fizetendő szociális hozzájárulási adó szabályairól érdeklődött olvasónk. Kérdésére Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A lakáskiadás jövedelméből adót kell fizetni – figyelmeztet a NAV Cikk

A kiadó ingatlanok piacának csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, évek óta ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. A tanév kezdetével lassan megtelnek a kiadó albérletek, így nem árt tisztázni a hosszú távú lakáskiadás szabályait – emlékeztet a NAV.

Hivatásos vadásznak járó lődíjelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vadásztársaságunk, mint vadászatra jogosult, köteles hivatásos vadászt alkalmazni, akinek lődíj jár az elejtett vad után. Kérdésünk, hogy ez adóköteles jövedelem-e számára, elszámolhat-e ezzel szemben költséget, illetve, hogy milyen mértékig szükséges költségszámlákkal rendelkeznie? Köszönettel: Jászné

Cafeteriaváltozás 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jövő évi adóváltozásokkal kapcsolatosan szeretném tisztázni, hogy vajon jól értjük-e azokat. A szakmai anyagok szerint a korábban cafeteriaként adott juttatások, például az egészségpénztári hozzájárulás 2019-től jövedelemként fog adózni. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a munkáltató adna ilyen jogcímen juttatást, akkor azt a munkavállaló béréhez hozzá kellene tenni, és neki kellene adóznia utána? A munkáltató semmilyen jogcímen nem vállalhatja át a munkavállaló helyett a közterheket a juttatás után? Válaszát előre is köszönöm!

Nyugdíjat befolyásoló jövedelem: döntött a Kúria Cikk

A nyugdíjra jogosult okirattal bizonyíthatja, hogy a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban rögzítettektől magasabb összegű (a nyugdíját befolyásoló) jövedelmet szerzett, állapította meg határozatában nemrégiben a Kúria.

Milyen jövedelem lesz az ellátás alapja? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély többéves biztosítási idővel rendelkezik Németországban, a szerződését 07.31-ével felmondta, hogy hazaköltözzön, és itthon vállalkozzon. A felmondást követően tudta meg, hogy babát vár, a szülés várható ideje 2019.02. hó vége. Kérdés 1: A biztosítási időbe beleszámít-e a német biztosítotti időszak, itthon menyi időn belül kell jogviszonyt létesíteni, hogy folyamatos legyen a biztosítás, valamint milyen ellátásokra lesz jogosult (táppénz, csed, gyed, gyes), az ellátások alapja milyen jövedelem lesz, csak az itthoni vagy a német jövedelem is beleszámít? Kérdés 2: A Németországban megfizetett nyugdíjjárulékot vissza lehet-e igényelni, mellyel a kint megszerzett szolgálati időt elveszti, de itthon önkéntes pénztárba fizetné, ha van rá lehetőség. Itthonról indítható-e az eljárás, vagy a német nyugdíjbiztosító megkeresésével? Gyors segítséget megköszönve, tisztelettel: Szabó Istvánné

Telket értékesít? Így számolja ki jövedelme adóját! Cikk

Magánszemély részletekben, több időpontban megszerzett telkét értékesítené. Hogyan kell kiszámolnia a jövedelem adóját? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Adókötelezettség felesbérleti szerződésből származó jövedelemnél Cikk

Az aratás megkezdésével teljesedésbe mennek a korábban megkötött felesbérleti szerződések is, ezek keretében a megtermelt terményt a bérlő átadja a tulajdonosnak.

Rokkantsági ellátás melletti jövedelem beszámít-e a kereseti korlátozásba?- 2. Kérdés

Mikor változott meg a katás egyéni vállalkozóra vonatkozó előírás? Ezt azért kérdezem, mert a fenti alapkérdés első részére a mai napon Széles úrtól kapott válasz pont az ellenkezője annak, mint amit ugyanilyen tartalmú kérdésre 2012. 12.21-én a "Minek minősül a katás egyéni vállalkozó jövedelme? c. kérdésre adott. Idézem a 2012. évi válasz idevágó részét: "Az nem vitás, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő katát választó egyéni vállalkozó e tevékenységéből származó jövedelmét a kereseti korlát meghatározása során figyelembe kell venni, abban viszont eltérőek az álláspontok, hogy milyen összegben."

Kft. tag ingyenes munkavégzés? Kérdés

Szeretnék választ kapni a következő kérdésemre: Egy kft.-ben két tulajdonos van, 50-50 százalékban. Férj és feleség. A férj az ügyvezető, aki munkaviszonyban látja el a feladatot. A feleség csak tulajdonos, neki van máshol 40 órás munkaviszonya. Időnként azonban besegít az üzletben. Ezért jövedelmet nem vesz fel. Kérdésem, milyen módon végezhet munkát, hova kell bejelenteni, egyáltalán be kell-e jelenteni, hogy minden szabályszerű legyen? Köszönettel

Termőföldeladásból származó jövedelem Kérdés

A termőföldeladásból származó jövedelemhez kapcsolódóan, ha jól értem a választ, akkor az ingatlan szerzési értéke a szerződés szerinti beszerzési ár, illetve okirat szerinti érték. A bevétel csökkenthető az értékesítéskor a használati jog megváltásának szerződésben meghatározott összegével. A kérdés szerinti vagyoni értékű jog földhivatali nyilvántartásban is szerepelt. Az örökléssel, ajándékozással, illetve adásvétellel szerzett termőföldek (több helyrajzi szám, több 10 ha-os terület) egy időpontban értékesítésre kerülnek, ez minősülhet-e gazdasági tevékenység keretében megvalósuló önálló tevékenységnek adózási szempontból?

Rokkantsági ellátás melletti jövedelem beszámít-e a kereseti korlátozásba? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Beszámít-e a véglegesen 100%-os rokkantnak nyilvánított, nyugdíjkorhatár alatti személynél a rokkantsági ellátása mellett katás egyéni vállalkozóként és társas vállalkozási tagként szerzett, elért nyereség/jövedelem? Vagyis nem munkabérről van szó, olyanról, amit a társas vállalkozásban osztaléknak hívnak. Kérem a kijelölt/felkért szakértőt, hogy válaszát szíveskedjék tételes jogszabályhelyekkel is alátámasztani! Köszönettel: egy jó ember, aki egy nehéz helyzetben lévő ismerősén segíteni akar.

Termőföldeladásból származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar illetőségű magánszemélyek termőföldet vásároltak (öröklés és ajándékozással történő szerzés is történt) olyan módon, hogy a termőföld tulajdonjoga a magánszemélyeké, a társaságnak pedig haszonélvezeti joga van. A termőföldvásárláshoz kapcsolódó vételárat a magánszemélyek úgy osztották meg egymás között, hogy a magánszemélyek fizették a vételár 10, a társaság pedig a 90%-át. A felek a vásárláskor szóban megállapodtak, hogy a termőföldet értékesíteni fogják, és a termőföldeladásból származó bevételt úgy osztják meg egymás között, hogy a bevétel 10%-a a magánszemélyeket, 90%-a pedig a társaságot illeti meg. A 2013. évi CCXII. törvénnyel bevezetett szabályozás miatt a társaság haszonélvezeti joga a termőföld felett nem maradhatott fenn, ezért a felek megállapodtak, hogy a társaság ellenérték fejében lemond a haszonélvezeti jogról. A felek az ellenérték összegét a forgalmi érték 25%-ban határozták meg (az illetéktörvény 72. §-ára figyelemmel), amelyről a társaság áfás számlát állított ki. A felek osztozkodása a vételáron megszűnt a 2013. évi CCXII. törvénnyel bevezetett korlátozás folytán. Ezért a társaság az eladási árból az őt megillető részre a jogalap nélküli gazdagodás szabályaira tekintettel ugyancsak áfás számlát állított ki a magánszemélyek részére. Kérdés, hogy a magánszemélyek ingatlanból származó bevételének megállapításánál a vételárból (bevételből) levonható-e a kifizetett két számla?

Lakossági jövedelmek, forintgyengülés, államháztartási hiány – erre számít a GKI Cikk

A magyar gazdaság 2017 utolsó és 2018 első negyedévében egyaránt 4,4 százalékkal bővült. Ennél gyorsabb növekedésre az elmúlt bő egy évtizedben csak egyetlen egyszer volt példa. Ezzel, a régióban negyedik-ötödik legmagasabb ütemmel Magyarország feltehetőleg mostani konjunktúraciklusa csúcspontjára jutott. Az EU-transzferekkel finanszírozott beruházások és a választások által is gerjesztett lakossági fogyasztás növekedése ugyanis az év hátralevő időszakától kezdve várhatóan lassul, s a külső konjunktúrában inkább romlás, semmint további élénkülés várható. A GKI azonban a vártnál kedvezőbb első negyedévi adatok alapján 3,8 százalékról 4 százalékra emelte idei GDP-prognózisát, s 4 százalékról 4,5 százalékra fogyasztási előrejelzését. Az olaj világpiaci árának emelkedése miatt 3 százalékra emelte inflációs prognózisát, s a gazdaságpolitika hangsúlyváltása alapján 2,2 százalékra mérsékelte a várható GDP-arányos államháztartási hiányt. Bár az eddigi élénkítő helyett egyensúlyközpontú gazdaságpolitika meghirdetése egy esetleges világgazdasági válságra hivatkozva történt, a váltásban legalább ekkora szerepe lehet az EU markáns, így a középtávú költségvetési céltól való magyar távolodást érintő kritikáinak – vélekednek a GKI elemzői.

Román állampolgár alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi cég tervez teljes munkaviszonyban alkalmazni román állampolgárt. A román magánszemély a munkát Romániában végzi, ott van az állandó lakóhelye is. A cégnek nincs román telephelye, ezért Magyarországról fizeti a bért. Kérdésem: Milyen adót, járulékot kell levonni a bérből, illetve megfizetni a cégnek (szja, nyugdíjj., egb.j., szocho stb.)? Nincs magyar TAJ száma, és nincs szüksége biztosításra Magyarországon, mert állandóan Romániában tartózkodik. Köszönettel:

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink