530 találat a(z) jövedelem cimkére

Ingyenes átadás magánszemélynek Kérdés

Milyen adóvonzata van annak, ha egy társaság ingyen odaad valakinek egy személygépkocsit? Ajándékozás vagy jövedelem a magánszemélynél? Ha jövedelem, bruttósítani kell? Mennyi a jövedelem? A piaci ár? Üdvözlettel: Zimmermann Éva

Sikerdíj vagy jutalom Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben a taggyűlés úgy dönt, hogy az éves üzemi eredményének bizonyos százalékát kifizeti sikerdíjként az egyik tagnak. Az lenne a kérdésem, hogy ez bérszámfejtés szempontjából ugyanúgy adózik mint egy jutalom, vagyis jövedelemként? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlan eladásából származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az építési telek 2007-től van birtokában a magánszemélynek, és haszonélvezők a szülők. Az ingatlan készültségi foka kb. 60 százalék, de használatbavételi engedély még nincs Az eddig felmerült költségekről rendelkeznek számlával. Értékesíteni szeretnék a félkész ingatlant, és kérdés, hogy felmerül-e szja-fizetési kötelezettség, illetve ha igen, milyen összeg után.

Kevesebben, többet kerestek a turizmusban tavaly Cikk

Tavaly a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a vállalkozások az előző évhez képest 4,9 százalékkal kevesebb, 180 ezer dolgozót foglalkoztattak, a dolgozók átlagkeresete 13 százalékkal 212 ezer forintra nőtt – ez derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ágazati elemzéséből.

Haszonélvezeti jog alapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlantulajdonjog-szerzést követően ellenérték fejében történő haszonélvezetijog-alapításból származó bevétel egésze jövedelem? Nem tekinthető levonható szerzési értéknek – az ingatlan-tulajdonjog megszerzése részeként, magában foglalva azt – a törvény szerinti haszonélvezeti jog értékének megállapítása szerinti értékként?

Osztalék utáni szocho Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdésben kérném a segítségüket. Heti 36 órát meghaladó munkaviszonyom van egy olyan társaságnál, mely Magyarországon bejegyzett társaság, viszont külföldi Svájci tagja van (100 százalék tulajdonos). Van egy egyszemélyes kft.-m is, ahonnan osztalékot szeretnék felvenni. Viszont nem tudom, hogy az osztalékból kell-e az szja-n kívül szochót is levonni. A 2018. évi jövedelmem után a munkáltatói igazolást úgy töltötték ki, hogy a jövedelmemet az 57. sorban : A kettős adóztatást kizáró egyezmény szerinti belföldön az adó alól mentesített jövedelem soron szerepeltették. Az összeg meghaladja a 15 millió forintot. (Így szja-t nem vontak tőlem). Járulékigazolást is kaptam, a járulékalapom több mint 8 millió forint. Havonta kb. 800 000 forint után levonják tőlem az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot, és a nyugdíjjárulékot is. Fizetnek utánam szociális hozzájárulási adót is a megállapított járulékalap után. A 2019. évi munkaviszonyból származó jövedelmem is ilyen módon adózik. A kérdésem az lenne, hogy a kifizetendő osztalékból az szja-n kívül kell-e szociális hozzájárulási adót is levonni?

Ingatlanértékesítés – 25 százalékos vélelmezett jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felújított lakás értékesítésekor alkalmazható-e a 25 százalékos jövedelemtartalom, illetve szja-alap, ha a családtagok saját maguk végezték el a munkákat, és így nem állapítható meg a szerzéskori értéket növelő tételek összege? Köszönettel: Papp Éva

Külföldi kiküldetés szakértő esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetéssel kapcsolatban kérném segítségüket. Munkavállalóinkon kívül szakértők is elkísérik kollégáinkat munkaügyi és egyéb konferenciákra, ugyanannyi napidíjat kapnak a külsős szakértők is, mint a munkavállalóink. Munkavállalóinktól minden járulékot levonunk, és a 08 bevallás 302. sorában szerepeltetjük a 2 kódkocka jelölésével. Szakértők esetében mi a helyes eljárás? Jövedelem szempontjából milyen kategóriába sorolható? Járulék szempontjából miket kell tőlük levonni, a 08 bevallás melyik sorában kell szerepeltetni, kell-e jelenteni a 1041-es bevalláson? Előre is köszönöm válaszukat. Tisztelt Szakértő!.

Ingatlan értékesítése, adózása Kérdés

Az eladó az ingatlan tulajdonjogának felét már sok évvel ezelőtt (2007-ben) megszerezte öröklés, illetve ajándékozás címén. Tavaly a másik felét is megörökölte és az ingatlant eladta. Jól gondolom-e, hogy a régebben megszerzett tulajdonrészre eső bevétel már nem adóköteles? Hogyan tüntetem ezt fel az adóbevallásban? Az adásvételi szerinti teljes összeget, és a költségek között az adómentes felét vagy eleve a vételár felét tüntetem fel bevételként és azzal szemben vonom le a költségeket?

Ingatlanértékesítés és hitel-visszafizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a követező: Magánszemély 2013-ban vásárolt egy ingatlant 3 650 000 forintért, mely összeg egy részére hitelt vett föl. Az ingatlant 2018-ban értékesítette. A hitel összegét a vételárból egy összegben kifizette. Ez az összeg elszámolható-e (levonható-e) költségként ingatlanértékesítésből származó jövedelem kiszámításánál? Mielőbbi válaszát várom ! Üdvözlettel.Nagy Istvánné

Ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem – szochoplafon Kérdés

Társaságunk osztalékot fizetne, az egyik tagnak adószámos magánszemélyként végzett ingatlan-bérbeadásból származik jelentősebb összegű jövedelme. Kérdésünk: jól gondoljuk-e, hogy az ingatlan-bérbeadás jövedelme is összevonandó jövedelem, így az szja alapjaként figyelembe vett összeget beszámíthatja a tag az osztalékot terhelő szocho alapjának megállapításához jövedelemként az osztalék adózásához megtett nyilatkozatában?

Letiltás társas vállalkozótól Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni letiltással kapcsolatban. Az egyik kft. kapott egy végrehajtói letiltást a cég társas vállalkozójára. Viszont a tag, akire jött a letiltás, nem vesz fel jövedelmet a cégéből, csak a kötelező járulékokat fizeti meg, személyi jövedelemadó nincs tőle levonva. Kérdésem, hogy mivel nincs kifizetendő jövedelme ebben az esetben kell-e egyáltalán levonni tőle? Mi ebben az esetben a cég teendője? Segítségüket előre is köszönöm.

Kitermelt fa értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában álló erdőt a tulajdonosának X évente ritkítani, "egyelni" kell, nem tudom a pontos megnevezést. Az erdész megjelöli, kivágja őket. A kivágott fát pedig, hogy ne korhadjon, rothadjon el, értékesíteni szeretné. Valószínű, hogy több részletben, nincs aki egyben elviszi. Kisebb, nagyobb tételekben, ahogy vevő van rá. Szomszéd, cég, bárki lehet. Ő magánszemély, és nincs adószáma, sem őstermelői igazolványa. Az a kérdésem, hogy ebben a formában megteheti-e, illetve kell-e őstermelői igazolvány, vagy adószám hozzá? Adózást tekintve, amennyiben nem kell, arra a válaszra jutottam magamtól, hogy ingóság értékesítése, költség elszámolható, és a nyereség lesz jövedelem, azaz adóköteles. Szja-, illetve szocho-vonzata lesz Kérem, hogy igazítson el, amennyiben rossz feltételezésre jutottam. Köszönettel. Lengyel Krisztina

Ha idén megy nyugdíjba, így számolják ki az ellátását. Példákkal Cikk

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó öregségi nyugdíj összegének kiszámítási módszere az idei évben sem változott. A nyugdíj összege továbbra is az elismert szolgálati évek számától és a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegétől függ, azaz a nyugellátás összege a havi átlagkereset összegének a megszerzett szolgálati időhöz rendelt százaléka.

Osztalék és szociális hozzájárulási adó Kérdés

Mekkora összegű szociális hozzájárulási adót kell levonnia a kifizetőnek az osztalékban részesülőtől abban az esetben, hogyha a munkabére 200 ezer Ft/hó és bruttó 2 millió Ft osztalékban részesül? Az osztalékban részesülő a 2018. évi LII törvény 29. § (2) bekezdésében foglaltak szerint nyilatkozott, hogy eléri az adófizetési felső határt. Megítélésünk szerint ennyi információ nem elegendő a kifizető részére, hiszen nem fogja tudni, hogy az osztalékból mekkora összeg szükséges az adófizetési felső határ eléréséhez. Helyes-e az a megoldás, hogy a magánszemély a nyilatkozatában nem csupán azt a tényt tünteti fel, hogy a törvényben meghatározott jövedelmei elérik az adófizetési felső határt, hanem nyilatkozatában közli a a várható éves bruttó bére összegét is, így az osztalék kifizetésekor csak a különbözetként felmerülő osztalékjövedelmet kell figyelembe venni az osztalékadó megállapításánál? Az előző számbeli példánál maradva, ha a természetes személy nem ad nyilatkozatot és a kifizető levonja a 2 000 000 Ft osztalékból a szociális hozzájárulási adót, akkor a magánszemély az éves szja bevallásában a felső határt meghaladóan levont adó összegét érvényesíteni tudja? Vannak olyan szakmai vélemények, melyek szerint az osztalék kifizetésekor a felső határnál figyelembe vehető jövedelmek közül csak a már megfizetett szocho-alapot veheti figyelembe a kifizető. Ebben az esetben ugyanazon bruttó osztaléknál más összeg kerül kifizetésre, attól függően, hogy mikor történik meg a kifizetés.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink