83 találat a(z) idegenforgalmi adó cimkére
Szállásadás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény változása kapcsán merült fel a kérdés: amennyiben szállásadás során a vendég nem fizet idegenforgalmi adót (munkavégzés, vagy sportolói tevékenység kapcsán foglal a vendég szállást), ez esetben a számlát a vendég részére milyen áfával kell kiállítani. Egyáltalán az ifa-mentesség befolyásolhatja az áfát? Segítségét előre is köszönöm!
Szállásadó személye, vendéglátás, áfa Kérdés
Magyar kft. (V) vendégeket fogad, kempingtől bérelt területen felállított bungalóiban. V csak a vendégeket fogadja a bungalóiban. A vendégeket egy külföldi utazásszervező (U) küldi. A vendég U-nak fizet, előre. A vendég U-tól kapott utalvánnyal megy a kempingbe. A vendégek fogadását és a távozás utáni ellenőrzést alvállalkozó(A) végzi. Ki lesz a „vendéglátó” a szállásadó, azaz kinek kell bejelentenie vendégeket, ki rendezi az ifát? Kit terhel a turizmusfejlesztési hozzájárulás? U utólag küld havi elszámolást V-nek a vendégekről és a díjakról. A kemping a bérleti díjat negyedévente előre számlázza. Az alvállalkozó havonta utólag számláz. Probléma: V gyakorlatilag nem is találkozik a vendégekkel, és csak havonta utólag látja a már lezajlott forgalmat. A vendégeket fogadó A meg „csak „ alvállalkozó”, azaz nem ő a vendéglátó – a jelen felállásban. Feltételezzük, hogy U-nak magyar áfás számlát kell kiállítania a vendégeknek. Ehhez bejelentkezik a magyar adóhatóságnál – csak áfaszámért. Feltételezzük, hogy telephelye nem keletkezik, azaz csak áfaadószámos lesz, más kötelezettsége nem lesz. Helyes a megállapításunk? V a teljes, U által beszedett szállásdíjakról állít ki neki számlát. U a jutalékáról V felé – ugyancsak magyar áfás számlát? Helytálló a megállapítás? Feltételezzük, hogy V lesz a „szállásadó”. A vendégeket fogadó alvállalkozó eljárhat helyette a bejelentések és az idegenforgalmi adó beszedése ügyében? Ő milyen áfakulccsal számlázza a szolgáltatását?
Idegenforgalmi adó számlán feltüntetve Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Segítségét szeretném abban kérni, hogy szállásadás során a szállásdíjba egyes szállásadói oldalakon az ingatlanforgalmi adót is bele kell foglalni. Ez esetben jó eljárás-e, ha a szobaár és az ifa a számlán külön sorba nkerül feltüntetésre és a számlára felvezetésre kerül az ingatlanforgalmi adó szöveg az összeg mellé?
Szállodai foglalások Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kédésem az, hogy helyesen jár-e el az a szálloda, amely a foglalásokról előlegszámlát állít ki, és a szolgáltatás igénybevételekor készít végszámlát, amelyben már az idegenforgalmi adó is szerepel? Az áfát megfizeti az előlegszámla alapján, de az árbevételben csak a tényleges teljesítéskor jelenik meg az összeg. Mi történik abban az esetben, ha ezt a szolgáltatást csak a következő évben veszik igénybe? Válaszukat előre is köszönöm.
Az előírtnál több idegenforgalmi adó beszedése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném szíves segítségét kérni azzal kapcsolatban, hol találok pontos előírást/jogszabályt arról, hogy csak annyi ifát lehet beszedni, amennyi befizetésre is kerül? Adott egy szálláshelyszolgáltató, aki a például 400 Ft/éj/fő ifa helyett 480 Ft/éj/fő-ről állít ki számlát, és az így keletkezett "többletet" könyveiben árfolyamnyereségként számolja el, feltételezvén azt, hogy 1,75 euró forintösszege fixen az ifa. Az ügyletekről forintszámlát állít ki az 1,75-öt szorozva egy átlagárfolyammal. Segítségét előre is köszönöm!
IFA számlázása Kérdés
Tisztelt Cím! Egy kft. fizető-vendéglátással foglalkozik. Booking szolgáltatáson keresztül foglalnak a vendégek az ott megjelenített összegért. Az árat a kft.-nek euróban kell közölni a Booking-gal. A kft. a vendégnek számlázza a szállásszolgáltatást, a pénzt a Booking szedi be és továbbítja a kft.-nek aktuális forint árfolyamon. Ez az összeg - a kft. döntése alapján - tartalmazza az IFA-t is, mivel közvetlen a vendégekkel nem akar pénzforgalmat lebonyolítani, külön tőlük az IFÁ-t beszedni. Kérdés: hogyan kell a számlát kiállítani a vendégeknek? Megfelelő, ha a szállásdíj euróban van feltüntetve a számlán, mellette ráírva, hogy a számla összege X Ft IFÁ-t tartalmaz? A kft. alanyi mentes számlát állít ki, az IFÁ-val csökkentett összeg lesz a bevétel a könyvelésben. Köszönettel, Királyné Anikó
Munkásszállás idegenforgalmi adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság idényjellegű tevékenységéhez ingatlant bérel, ahol dolgozói részére biztosít szállást. Az ingatlan frekventált üdülőhelyen helyezkedik el, így a bérbeadót megkereste az önkormányzat a személyforgalom láttán, ezért bérbeadó benyújtotta a bérleti szerződést. A bérbevevő társaságot levélben kereste meg az önkormányzat azzal, hogy jelentkezzen be szálláshely-szolgáltatásra és fizessen idegenforgalmi adót. A bérbevevő társaság ezen a településen telephellyel nem rendelkezik, iparűzési adót nem fizet. A társaság válasz levélben nyilatkozatot tett, amely szerint 1.) kereskedelmi szálláshely szolgáltatást nem végez, 2.) a bérelt ingatlant munkásszállásként használja, 3.) a szállásért munkavállalóitól szállásdíjat nem szed, mindezek miatt fizető-vendéglátási tevékenység nem valósul meg az ingatlanban, ezért nem kötelezett idegenforgalmi adó bevallására és megfizetésére. Az önkormányzat újabb levélben fordult a társasághoz, a tevékenység NAV felé történő bejelentését firtatja és felhívja a társaságot adóbevallás benyújtására. Kérem Önöket a fenti eset véleményezésére, Önök szerint helyesen járt-e el a társaság? Üdvözlettel: Pintér László
Lakókocsi-kiadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakókocsi kiadással szeretnék foglalkozni Kaposváron. Telepített lenne, vagyis szállásként szeretném kiadni. Kérdésem az, hogy gépjármű-bérbeadásnak számít-e ez a tevékenység akkor is, ha nem húzzák el, ugye? Mert úgy tájékoztattak, hogy mivel ez nem ingatlan, ezért szállásként nem is üzemelhet. Akkor idegenforgalmi adót sem kell fizetni? Katásként végezhető ez a tevékenység? Köszönöm!
Ifa, bejelentkezési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném állásfoglalását kérni: 559001 - Nem üdülési, nem turisztikai egyéb szálláshely-szolgáltatás 552006 - Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s. tevékenységi körök esetében az ifa alá be kell-e jelentkezni és havonta, a tárgyhónapot követő 15. napjáig kell-e adatot szolgáltatni és a 4 százalék adót megfizetni? Kérdésem indokolásául felhozom: az ifatörvény vendégéjszakát nevesít a bejelentkezés és megfizetés tárgyának, de nálunk jellemzően nappal veszik ki a szállást 2-6 óra időtartamra, akár többször is naponta. Éjszakát nem töltenek ott a vendégek, valamint nem is feltétlenül mondják meg a valós adataikat. Segítő válaszukat megköszönöm!
Idegenforgalmi adó Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Ingatlanforgalmi Adóval kapcsolatosan merült fel az alábbi kérdés: Van egy ingatlan, amit nyaranta egy-egy visszatérő családnak adnak ki nyaralni, tehát nem rendszeresen. A ház a fiú nevén van, ő a tulajdonos, de az édesanyja a haszonélvező. Az IFA-t a hölgy nevén fizetik be, a vendégkönyv is a hölgy nevén van. Felmerült benn a kérdés, hogy jól csinálják-e? Van-e annak NAV és IFA szempontjából jelentősége, hogy a kiadott ingatlanban ki a tulaj és ki a haszonélvező? A hölgy magánszemélyként adja ki az ingatlant, míg fia vállalkozó, de nem szállásadó tevékenységgel.
Airbnb ifa különbözet, jutalék, Kérdés
Egy cég airbnb-n keresztül ad ki lakásokat. A számlákat átutalással fizetik ki a vendégek, illetve az airbnb jutalékról számlát állít ki. 1) Az idegenforgalmi adót a vendégek a helyszínen készpénzben fizetik ki. Erről elég nyugtát kiállítani? (Pénztárgépköteles tevékenység.) Az idegenforgalmi adó összege 350 forint, de a vendég csak 1 eurót fizet. A különbözetet a cég fizeti meg az önkormányzatnak. Ez a taóban elismert költség? 2) Az airbnb a foglalással egyidőben kiállítja jutalék számláját, de a vendég lehet, hogy csak egy évvel később érkezik. Elszámolható azonnal költségként? Előre is köszönöm
Idegenforgalmi adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság idegenforgalmi adó hatálya alá eső tevékenységet végez, de elmulasztotta az beszedni a vendégektől az idegenforgalmi adót. A törvény azt mondja, hogy ha nem szedte be, akkor is be kell fizetni, most ezt fogja tenni. A kérdés az, hogy ez a ráfordítás érvényesíthető-e a társaságiadó-alapnál, nem kell-e vele adóalapot emelni (mint nem a vállalkozás érdekében felmerült költség, mivel nem szedték be az adót)? Köszönettel: Nagy Monika
Szálláshely-szolgáltatás: abc az áfához és az ifához Cikk
A különféle szálláshely-szolgáltatásokkal összefüggésben felmerülő adókötelezettségeket jellemzően nem egységes kritériumrendszer mentén szabályozták a jogalkotók. Ezért a – gyakran félrevezető leegyszerűsítéseken alapuló – automatizmusok kialakítása helyett célszerű áttekinteni az egyes adónemekre vonatkozó konkrét szabályokat, illetve az azok által alapul vett mögöttes joganyagot. Cikkünkben az általános forgalmi adóval, illetve az idegenforgalmi adóval, valamint a pénztárgéppel történő nyugtaadás kötelezettségével érintett adóalanyi, -tárgyi kör közötti különbségekre szeretnénk ráirányítani a figyelmet.
Szálláshely-szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szálláshely-szolgáltatással foglalkozna társaságunk. Vásároltunk egy vendégházat. A foglalások a bookingon keresztül történnének. Kérdésem, hogy hogy a magánszemélyek által átutalt előlegekről (főleg német turisták) kell-e számlát kiállítani? Az előlegek utalása ősszel, télen törtnénik, viszont a szállásokat csak jövőre foglalnák el. Illetve kérdésem lenne még, hogy az idegenforgalmi adót a számlán kötelező feltüntetni? Köszönettel: Maróti Gyula
Idegenforgalmi adó kölcsönzött munkások részére közvetített szállás bérbeadásánál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném a segítségét az alábbi kérdések megválaszolásával: Kft. bérelne ingatlant a vállalkozás székhelyén kívüli településen. A bérbeadó meghatározott szinteket adna bérbe a kft. részére, ahol 10 darab szoba található. Kft. tovább adná bérbe a vele kapcsolatban álló munkaerő-kölcsönző cég részére ezen szobákat, a kft. által bérelt munkavállalók részére történne a szobák bérlése. A munkaerő-kölcsönző cégnek nincs a bérelt ingatlan területén székhelye. A munkavállalók nem rendelkeznek állandó és ideiglenes lakcímmel (bevándorlási engedéllyel rendelkeznek). A munkaerő-kölcsönző cég van kapcsolatban a bérelt munkavállalókkal. Az ingatlant a kölcsönző cég üzemeltetné. A munkavállalókat munkásszálláson a bérelt ingatlanban szállásoltatná el hosszú távon. Felmerült kérdésként, hogy - idegenforgalmi adó vonatkozik az eset alapján - vendég fogalma hogyan értelmezhető - ha kell idegenforgalmi adót fizetni, akkor ki az adó adó alanya ki (a bérbeadó, a kft., a bérbevevő, kölcsönző cég) - milyen dokumentáció szükséges - a kft.-nek be kell-e jelenteni fióktelepként a bérelt ingatlant? Várom válaszát!