94 találat a(z) fiatal gazda cimkére
Fiatal gazda őstermelésre vált. Ez lesz gépeinek, fagykártámogatásának a sorsa Cikk
Fiatal gazda több szempontból módosítana gazdálkodásán és adózási módján. Döntéseinek következményeiről kérdezett. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Fiatal gazda az 5 év elteltével a gazdálkodást őstermelőként szeretné folytatni Kérdés
Segítséget szeretnék kérni az egyik fiatal gazda egyéni vállalkozó 2014.11.03-tól. Most lejár 5 év, meg szeretné szüntetni az egyéni vállalkozást, és a továbbiakban őstermelőként folytatná a gazdálkodást 2017.01.01-től katás vállalkozó. Most december 31-ével megszünteti a katát, januárban megszünteti a vállalkozást, az őstermelőit kiváltja. Kezdő őstermelőnek minősűl-e és a járulékot hogyan fizeti meg? A megszűnt vállalkozásból a gépek hogyan kerülnek át az őstermelésbe ? A 2019-ben beadott fagykár, ha megkapja, 2020-ban kerül kifizetésre Őstermelés bevétele lesz 2020-ban? Előre is kőszőnőm a segítséget K.Gabriella
Főállású mezőgazdasági vállalkozó Kérdés
Kedves Szakértő! Utolsó éves fiatal gazda/főállású mezőgazdasági vállalkozó milyen jogviszony keretében vállalhat munkát mezőgazdasági tevékenységen kívül? Lehetséges-e munkaszerződéssel heti 20 órában dolgozni? Megbízási szerződéssel vállalhat-e felszolgálást vendéglátó egységben alkalmi jelleggel vagy heti 20 órában? Válaszát előre is köszönöm: Barbara
Ingyenes vállalkozói program fiatal gazdálkodóknak Cikk
Így neveld az álmaidat! címen ingyenes programmal támogatja a fiatal gazdálkodók vállalkozóvá válását a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (Agrya) – közölte a kamara.
Főállású egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2 éve elnyerte a "fiatal gazda" pályázatot, és a követelmények között az is szerepelt, hogy főállásúnak kell lennie. Azonban közben szült egy gyermeket, jelenleg gyeden van. Nincs alkalmazottja. Tehát a tevékenységet ő végzi. Kérdésem, hogy kell-e fizetni a kötelező járulékokat? Vagy elég lenne, ha beírnám az 58-as bevallásba, hogy kieső idő: gyed? Előre is köszönöm válaszát.
Fiatal gazda – földvásárlás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy van egy fiatal gazda egyéni vállalkozóm, aki támogatási pénzt lapott 2015-ben. Ha ebből a pénzből földet vásárol, elszámolhatjuk-e azt a támogatási pénzzel szemben? Előre is köszönöm a válaszát! N. Tünde
Traktorvásárlás költségének elszámolása Kérdés
Traktort vásároltam. Előlegként (önerőt) az MVH-nál pályázott "fiatal mezőgazdasági termelők támogatása" összegből fizettem, a fennmaradó részt zártvégű pénzügyi lízinggel egyenlítettem ki. Kérdésem: mint mezőgazdasági vállalkozó a traktor egész árát egy összegben elszámolhatom-e a vásárlás évében, vagy csak amortizálhatom?
Fiatal gazda II. Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! Köszönöm szépen a válaszát. https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_14_Fiatal_gazda_ggj#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice A kérdésemben szerepelt egy rövid levezetés, és az, hogyan kezeltük a támogatás és a költségek elszámolását. A kérdésemet sajnos nem válaszolta meg, legalábbis nekem nem egyértelmű. Ezért kérem szíves segítségét, hogy helyes-e a vázolt elszámolási mód, ha nem, akkor hogyan kell eljárni. Ha kérhetem gyors válaszát, nagyon sürgős lenne!
Szakmai programokkal segítik a fiatal gazdákat Cikk
Mintegy 10 millió forintból szervez szakmai programokat együttműködésben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (AGRYA) a fiatal gazdák és az agrár-szakképzésben és -felsőoktásban tanulók számára – mondta Győrffy Balázs, a NAK elnöke mai sajtótájékoztatóján.
Fiatal gazda Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a fiatal gazdák támogatásával kapcsolatos. Az egyéni vállalkozó 2016-ban kapott a 24/2015 (IV. 28.) MvM rendelet alapján fiatal mezőgazdasági termelők jövedelempótló támogatását, az odaítélt összeg 90 százalékát, melyet 5 év alatt kell felhasználnia. Nemrégiben volt az szja törvényben ezzel kapcsolatban változás, és már egyértelműen költségek fedezetére és fejlesztési célra igénybe vehető támogatásnak minősül ez a támogatás. 2016-ban a NAV-tól állásfoglalást kértünk, erre válaszul a NAV a támogatást már így minősítette. A megkapott támogatás összegét nem számoltuk el bevételként, de a cél szerinti felhasználás költségeit sem számoltuk el költségként. Példával: almatermelés költsége (anyag, szolgáltatás): 100, almaeladás árbevétele: 140. A 100 költség elszámolásra került a támogatással szemben. Ezért év végén 140 bevétellel szemben nem volt költség, 140 jövedelem után adózott. (Ha elszámoltuk volna a 100 költséggel szemben a 100 támogatást, akkor is 140 a jövedelem.) Kérdésem, hogy helyesen jártunk-e el? Ha nem, mi a helyes levezetés, illetve a jövőre vonatkozóan hogyan kell-e szja szerint elszámolni a támogatás összegét, és a költségeket?
Átalányadó-alap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéb tevékenységre egyéni vállalkozó 2013-2014-2015-2016. években átalányadózóként adózott. 2017-2018. években kataalany. A vállalkozásában mezőgazdasági és egyéb tevékenységet is végez. 2014. évben folyósítottak számára 10 millió forint fiatal gazda mezőgazdasági támogatást, melyből 2015 évben termőföldet vásárolt. 2018 évben ezen termőföld egy részét értékesítette. Kérdéseim: • Átalányadó-alap volt-e a 2014 évben folyósított fiatal gazda támogatás? • A 2015. évben a támogatásból vásárolt földterület 2018. évi értékesítése katás bevétel-e? • Amennyiben katás bevétel, akkor az az egyéb tevékenység vagy a mezőgazdasági tevékenység bevétele? • Áfamentesen adózó egyéni vállalkozóként értékesített termőföld értékesítése áfaköteles-e? Köszönettel várom válaszukat!
Könnyített szabályok a fiatal gazdák induló támogatásának megítéléséhez Cikk
Visszamenőleges hatállyal, a 2016-2018. évekre vonatkozóan is költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatásként kell kezelni a fiatal gazdáknak az induláshoz és a gazdaságalapításhoz adott támogatás összegét – derül ki a héten elfogadott adótörvény-módosítási csomagból.
Termőföldvásárlás elszámolása támogatásból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda támogatásból termőföldet vásárolt a gazda a pályázat szerint. Kettős könyvvitelt vezet, milyen könyvelési tétellel lehet a költséget lekönyvelni a feloldott támogatási bevétellel szemben, mivel a termőföldnek nincs értékcsökkenése? Válaszukat előre is köszönöm.
Főállású mezőgazdasági termelői státusz mellett másik állás? Kérdés
Tisztelt Adózóna! A 2015-ben elnyert fiatal gazda támogatás ideje most érkezett a negyedik évhez, amikor főállású mezőgazdasági termelővé kell válni (ezt vállaltam). A 2015-ös közlöny 59. száma így fogalmaz: (http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK15059.pdf) Néhány módosítás a 2017-es közlöny 225. számában: (http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK17225.pdf) "főállású mezőgazdasági termelő: az a személy, aki nem rendelkezik munkaviszonyból vagy más nem önálló tevékenységből származó jövedelemmel és a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó árbevétele meghaladja az összes árbevételének 50%-át;" Korábban olvastam más fórumokon olyat, hogy 36 órát el nem érő munkaviszony lehetséges, de én erről semmi hivatalos infót nem találok a 2015-ös pályázatra vonatkozólag. Szóval a kérdésem, hogy a főállású mezőgazdasági termelői státusz mellett lehetséges egyáltalán máshol dolgozni, és ha igen, milyen feltételek mellett? Köszönöm előre is!
Egyéni vállalkozók, figyelem! Fontos adózási határidő közeleg Cikk
Október 12-éig ismét adóelőleget kell fizetniük az egyéni vállalkozóknak. Cikkünkben részletezzük a vállalkozói jövedelem, az átalányban megállapított jövedelem esetén alkalmazandó, valamint a vállalkozói kivét utáni adóelőleg-szabályokat, a fiatal gazdák támogatására vonatkozó tudnivalókat, illetve a 2019. évi változásokat.