52 találat a(z) felmentés cimkére
Nyugdíj előtti felmentés: közalkalmazotti státuszból a munka törvénykönyve hatálya alá Cikk
Olvasónk abban a speciális helyzetben van, hogy nyugdíjazása előtti felmentését még közalkalmazottként kezdeményezte, de időközben új munkaszerződést írt alá, így a felmentés vége már a munka törvénykönyve hatálya alatt történt meg. Érdekelte ilyenkor milyen szabályok vonatkoznak rá. A kérdést dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolta meg.
Változnának a szabadság és a felmentés szabályai a közszféra egy részében Cikk
Az országgyűlés elé benyújtásra került a T/9677. számú törvényjavaslat, mely – számos egyéb kérdés mellett – szabályozást tartalmaz bizonyos közszférában dolgozó munkavállalók szabadságával, illetve jogviszonyának megszüntetésével összefüggésben. A tervezett változásokat az alábbiakban foglaljuk össze.
47/2020. kormányrendelet Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló jogviszonya 2020. 08. 31-én szűnik meg felmentéssel. A kiléptetése és a járandóságok kifizetése (teljes elszámolás) 2020. 03. 30-án megtörtént. A természetbeni egészségbiztosítási járulékot egy hónapra (7710 Ft) vagy 4 hónapra (4*7710 Ft) június 30-áig kell megfizetni? A kormányrendeletben a járulékmentesség 2020. 06. 30-áig van. Akkor a júliusra és augusztusra eső felmentési bér után meg kell fizetni minden járulékot? Előre is köszönöm szépen a választ!
Önköltségszámítási szabályzat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk szolgáltatást nyújt, és a 2019. évben bevételünk meghaladta az egymilliárd forintot. A számviteli törvény 14. § (5) bekezdése alapján el kell készíteni az önköltségszámítási szabályzatot (mely alól az értékhatár eddigi el nem érése okán felmentéssel éltünk). Ugyanezen paragrafus (7) pontja alapján utókalkulációval kell meghatározni a végzett szolgáltatások önköltségét.Tevékenységünk több társaság részére ugyanolyan szolgáltatás nyújtása, mással nem foglalkozunk, tehát minden költség ezekhez a szolgáltatásokhoz kapcsolódik. Könyvvizsgálónk szerint nem kell ilyen szabályzatot készítenünk, alkalmaznunk. Mi az Ön álláspontja? Köszönöm!
Kúriai határozat: jár-e sérelemdíj a jogellenes munkáltatói intézkedés miatt? Cikk
Határozatot hozott a Kúria: a jogellenes munkáltatói intézkedés önmagában – személyiségi jogsértés megállapíthatósága nélkül – még nem teremt jogalapot sérelemdíj követelésére, olvasható a Kúria honlapján.
Felmentés munkavégzés alól: rövidíti-e a munkaviszonyt? Kérdés
Ha a munkáltató a teljes felmondási időre felmenti a munkavégzés alól a munkavállalót, akkor is a felmondási idő végével szűnik meg a munkaviszony? Vagy az utolsó munkában töltött nappal? Ha 07.31-én mond fel, akkor aznap kifizetheti a teljes felmentési időre járó bért is rögtön a munkáltató? Ezt augusztusi távolléti díjként számfejthetem 07.31-én? Köszönöm!
Cafeteriára jogosultság felmentési időre Cikk
Munkavállaló kéthónapos felmentési idejét tölti (ebből a munkáltató egy hónap munkával töltését írta elő), és végkielégítésre is jogosult. A felmentési időre, valamint a végkielégítés időszakra jár-e neki cafeteriajuttatás? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Kormányzati tisztviselő felmentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg kormányzati tisztviselő vagyok, aki a a 2018. évi CXXV. törvény alapján kértem a felmentésemet. 12 havi végkielégítésre vagyok jogosult. Kérdésem az, hogy a felmentési időszakot követően mikor helyezkedhetek el a közszférában? Válaszát előre köszönöm.
Közszolgák felmentése és szabadsága: új hátrányok és előnyök Cikk
2019. március 2-ától kell alkalmazni a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvényt, amely kapcsán többször is elhangzott, hogy a kormányzati tisztségviselőknek nőtt a munkaideje és csökkent a szabadsága. Kevésbé esett szó azonban a tisztviselők felmentéséről, amely kiszolgáltatott helyzetbe hozhatja a kormánytisztviselőket. Csökkent az alapszabadság is, ugyanakkor a házasok, illetve gyermekes tisztviselők szabadsága növekedett. Az alábbi cikkben a fenti törvény ezen két új szabályát ismertetjük.
A főnök sértegetése – felmentés méltatlanság címén Cikk
Ha a kormánytisztviselő vétkes kötelezettségszegése alkalmas arra, hogy az általa betöltött beosztás tekintélyét vagy a munkáltató jó hírnevét, illetve a jó közigazgatásba vetett bizalmat súlyosan rombolja és emiatt nem várható el, hogy a munkáltató a jogviszonyát a továbbiakban fenntartsa, a méltatlanság jogcímén történő felmentés nem jogellenes – mondta ki a Kúria.
Durva volt a hangnem – menesztették a jegyzőt Cikk
A durva hangnemű kommunikáció a beosztottakkal, a bántó kifejezések használata sérti a munkatársakkal való alkotó együttműködés követelményét, ezért bizonyítottsága megalapozza a "vezetője bizalmát elvesztette" felmentési ok jogszerűségét – mondta ki a Kúria.
Köztisztviselő felmentése, végkielégítése Cikk
Mikor közölhető a köztisztviselővel a felmentés, a felmentési időszak alatt bekövetkezett illetményalap-emelést figyelembe kell-e venni a végkielégítésnél? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Köztisztviselő felmentése átszervezési okból Kérdés
T. Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi esetben mi a követendő eljárás? Polgármesteri hivatalnál osztályvezetői munkakörben foglalkoztatott köztisztviselő jogviszonyának átszervezéssel történő megszüntetésére kerülne sor. A képviselő-testület november közepén fog dönteni arról, hogy a hivatal SZMSZ-ét módosítja, így két osztály összevonására kerül sor december 1-jétől. Az egyik osztályvezető kapja meg a két osztály feladatait, a másik munkaköre megszűnne. Ebben az esetben az osztályvezető felmentésére sor kerülhet átszervezési indokkal? A képviselő-testület döntését követően át lehet adni a felmentést azzal, hogy december 1-jén indulna a felmentési idő, vagy meg kell várni a hatályba lépést és december 1-jén adható át legkorábban a felmentés? Abban az esetben, ha a képviselő-testületi döntést követően a köztisztviselő keresőképtelen lesz (nem beteg gyermek miatt), postai úton is lehet kézbesíteni a felmentést azzal, hogy a felmentési idő december 1-jén, vagy a keresőképtelenség lejártát követően kezdődik. A végkielégítés alapja a felmentési idő kezdetekor érvényes illetmény? A köztisztviselőnek december 31-éig illetményeltérítése van, és a képviselő-testület várhatóan január 1-jétől emelni fogja az illetményalapot. Ebben az esetben a januári felmentési időre járó illetmény az osztályvezetői besorolásnak megfelelő 100 százalékos beállású, magasabb illetményalappal kiszámolt illetmény lesz?
Közszolgálati jogviszony létesítése Kérdés
Munkahelyi felmondás után vagy kormánytisztviselő lemondása vagy felmentése után a történő munkavállalás esetén létesíthet-e újból közszolgálati viszonyt a munkavállaló, és ha igen, hány éven belül. Ugyanez a szabály vonatkozik-e a munkavállalóra, ha jelenleg kormánytisztviselő és a kormányzati szervnél létszámleépítés kapcsán szűnik meg a jogviszonya?
Felmentés alatti táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónknak rendes felmondással megszüntettük a munkaviszonyát. A felmondási idő 30 nap. Az utolsó munkában töltött napot a felmondás átadásának napjában állapítottuk meg, ezt követően kiadtuk az időarányos szabadságát, és az utolsó munkában töltött napjától számított 5 napon belül kifizettük neki a fennmaradó munkabérét. Most jelentkezett a munkavállaló, és jelezte, hogy az általunk már elszámolt felmentési időszakban táppénzes állományba került. Érinti-e ezen táppénz bármilyen módon a már kifizetett felmentési időszakot?