46 találat a(z) fakitermelés cimkére

Fakitermelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem erdőgazdálkodó és van saját erdőterülete is. Ezen kívül az ő területeinek szomszédságában vannak olyan erdőterülettel rendelkező magánszemélyek is, akik az erdőfelügyelőség előírása értelmében csak erdőgazdálkodó útján vághatják és telepíthetik saját erdőjüket. Ezért ügyfelem létrehozott egy erdőtulajdonosi társaságot, és a NAV-nál be is jelentette, kapott adószámot. 1. A társaság áfamentes, alanyi adómentességet választott. A kivágott fát a tulajdonostársak nevében értékesíti ez a társaság. Ebben az esetben is az áfa értékhatár 8 millió Ft, mindegy, hogy hány tulajdonostárs van? Kötelező-e neki a saját területét is ezen társaságon keresztül működtetni, vagy a végzettsége alapján ő önállóan is elszámolhat, tulajdonosi társaság nélkül is? 2. Ha valamelyik tulajdonos azt kéri, hogy ő a fát kapja meg, ne pedig az annak értékesítéséből származó, rá jutó arányos bevételt, akkor ez a tulajdonosi társaság hogyan jár el helyesen, hiszen, ha jól gondolom, akkor magánszeméllyel szemben ő kifizetőként működik. Kell-e adót levonni a fa forintosított értékéből, és az így levont adó hogy jelenik meg a tulajdonosi társaságnál, amit majd neki be is kell fizetnie? Az őstermelőknél, ha jól gondolom, akkor nincs adóelőleg-levonás? 3. A lábon – kivágás nélkül – értékesített erdő esetében a tulajdonostársak felé történő elszámolás is ezen az értéken alapul a tulajdoni hányaduknak megfelelően. Itt az a kérdés, hogy tűzifaértékesítésnek minősül-e ez az eset?

Társult erdőgazdálkodás – fa értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társult erdőgazdálkodók vagyunk, fakitermelésből lesz bevételünk, amit a tulajdonosok között felosztunk. Kérdésként merült fel, hogy az így keletkezett bevétel osztalékként adózik vagy adómentesen kifizethető-e, tekintve, hogy több mint 5 évre alakultunk. Változik-e a kifizetés adójogi megítélése abban az esetben, ha a tulajdonosok a fakitermelés jogát fenntartották maguknak vagy nem? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni: a fakitermelés erdőgazdálkodásnak számít-e? Egyéni vállalkozó favágásra bejelentett egyszerűsített foglalkoztatott után 500 Ft vagy 1000 Ft közterhet fizet? Mezőgazdasági idénymunkának minősül a fakitermelés vagy alkalmi munkának? Válaszát előre is köszöm.

Fakitermelés. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem az áfakörös egyéni vállalkozási tevékenységét szünetelteti. Mellette kompenzáció-feláras őstermelő. A kitermelendő erdőből a fáját szeretné értékesiteni őstermelőként. Az értékesítés számlázása hogyan történhet? Kompenzáció-feláras felvásárlási jegyre? Vagy ...... számla kibocsátásával milyen formában? A NAV törzsadatában az áfafizetési kötelezettség (1) általános szabályok alapján, és 7-es az áfatörvény alapján mezőgazdasági tevékenységet folytat és a kompenzációs felár megtérítésére igényt tart. Köszönöm válaszát.

Erdészeti gépek fogyasztása Kérdés

Tisztelt szakértő! A kft. fakitermelést végez B erdőgazdálkodó megbízásából, 5 fővel. Használ egy kiközelítő gépet, 1 traktort, és 3 motorfűrészt. Norma szerinti költséget akar alkalmazni. Minden köbméter kidöntött fára elszámolhatja-e a norma szerinti üzemanyagot a gépre és a 3 motorfűrészre? Ha 4 fő dolgozna motorfűrésszel, akkor 4-szer számolhatja el? A kft. idáig nem vállalt bérkitermelést, és nem számolt el üzemanyag- és kenőanyagköltséget, csak a traktorra. A szabály, miszerint csak negyedévente lehet váltani a tételes és a normás elszámolás között, mire vonatkozik? Az egyes gépekre külön, vagy a cég összes elszámolására? Lényeges, mert a bérmunkát novemberben kezdte, és októberre a traktorra már elszámolt üzemanyagköltséget számla alapján. Köszönöm válaszát.

Erdészeti gép – normafogyasztás Kérdés

Fakitermeléssel foglalkozó vállalatnak nincs saját tulajdonában gép, de a megbízó erdőgazdálkodónak számláz fakitermelést. Elszámolhat-e akkor is a kitermelt köbméter után norma szerint üzemanyag- és kenőanyagköltséget? És akkor, ha a kitermeléshez használt gépeket szívességi használatban kapja vagy bérli? Köszönöm válaszát.

Szlovák cég adószám igénylése és adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felvilágosítást szeretnék kérni Önöktől egy szlovák cégre vonatkozóan, amely Magyarországon lábon álló erdőt vásárol (a fát vásárolja meg, a földterületet nem) egy erdőbirtokossági társulattól. Kitermeli a fát, és azt megosztva értékesíti. Értékesít úgy, hogy a fa egy részét Magarországon eladja magyar cégnek, végfogyasztónak, úgy is, hogy Magyarországról Szlovákiába szállítja saját termékként, valamint úgy is, hogy Magyarországról exportálja Szlovákiába, és ott értékesíti EU-s partnernek. A kérdés az lenne, hogy az erdőbirtokossági társulattól a vásárlás áfás lesz-e? A másik kérdésem, hogy mivel a teljesítés Magyarországon lesz, a szlovák cégnek kell-e itt adószámot igényelni és magyar telephelyet bejelenteni? Alkalmazott nem lesz, mert bérmunkában végeztetik majd. Ezeknek a menetéről legyenek szívesek tájékoztatni. Milyen bejelentést kell tenni (milyen nyomtatványokon), milyen bevallást kell küldeni, az áfa-visszaigénylést milyen módon kell megtenni? Segítségét köszönöm!

Járműköltség-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfát az általános szabályok szerint megállapító egyéni vállalkozó fakitermeléssel foglalkozik, és traktorokat is használ a fakitermelésben. A traktorokhoz felhasznált gázolajról számla alapján vonja le az áfát. A 60/1992. (IV.1) kormányrendelet alapján a fogyasztási norma 3,5 liter/köbméter. Kell-e valamilyen külön nyilvántartást vezetni a felhasznált gázolaj mennyiségéről, ha a számlák alapján felhasznált gázolaj mennyisége nem több mint a 60/1992. (IV.1) kormányrendeletben meghatározott mennyiség? Ha nem vezet külön nyilvántartást, és nem több a fogyasztás, mint a 60/1992 (IV.1) kormányrendeletben meghatározott norma, akkor levonható-e a számlára vásárolt gázolaj áfája? Ha szeretne kamionrakással és fakiközelítéssel is foglalkozni a vállalkozó, akkor milyen nyilvántartást kell vezetni a gázolaj elszámolásához (mivel régiek a traktorok, nincs bennük üzemóra)? Köszönöm válaszukat.

Őstermelés Kérdés

Három testvér tulajdonában van egy erdőrész. Ezen a területen favágást végeznek. Meghatalmazták az egyiküket, hogy az ezzel járó ügyeket intézze. A meghatalmazott testvér őstermelő egyben. Az értékesítés után kapott bevétel az őstermelési tevékenységbe beleszámít? Ha csak a meghatalmazott kap bizonylatot az értékesítésről, ő, mint őstermelő adózhat, vagy szét kell osztaniuk a bevételt egymás között? A két másik testvér ekkor az önálló tevékenység szabályai alapján adózik?

Elektronikus útdíjszedés – kötelezettségszegési csomag Magyarországgal szemben Cikk

Egyelőre mégsem fordul az Európai Bizottság az Európai Bírósághoz az energiahatékonysági irányelv hiányos magyarországi átültetése miatt, de folytatja a korábban indított eljárást. Budapestet két további ügyben is kérdőre vonták csütörtökön: az illegálisan kitermelt faanyagok forgalmazását tiltó rendelet és az elektronikus útdíjszedési szolgáltatásról szóló határozat nem megfelelő végrehajtása miatt.

Lábon álló fa értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy áfakörös őstermelő ügyfelem, aki szüleivel, közös őstermelői igazolvány birtokában gazdálkodik. A szülőknek nincs saját adószámuk, igazolványuk. Ennek megfelelően minden értékesítés és beszerzés az ügyfelem adószámára, nevére történik. Most előállt egy olyan szituáció, amire nem találok választ, megoldást. Lábon álló fát szeretnének értékesíteni. (A vevő végezné a kitermelést és a szállítást is.) Az ügyfél tevékenységi köreiben szerepel a erdészeti, egyéb erdőgazdálkodási tevékenység (021001), de az erdő az édesapa nevén van. Kinek kell értékesítenie a fát és hogyan? Ebben kérném szépen a segítségét. Tisztelettel: Ván Barna

Kitermelt fa értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelőként szeretnék lábon álló és kitermelt fát értékesíteni. Szeretném megkérdezni, hogy hogyan tudom ezt megtenni, kompenzációs felárra jogosult vagyok-e? Vagyis eladási ár+kompenzációs felár, eladási ár+áfa tudok érvényesíteni? Továbbá, hogy milyen módon és mértékben kell adót fizetnem (az árbevételem körülbelül 7-8 millió forint lenne)?

Kitermelt fa utáni adó- és járulékteher Kérdés

Erdőbirtokosok társulása a szükséges engedélyek birtokában fakitermeléssel foglalkozó társas vállalkozás részére lábon értékesíti erdejének fáit. Az értékesítésből befolyt bevételből a felmerült költségek után fennmaradt összeget a tulajdonosok között tulajdoni hányaduk arányában felosztják. Kérdésem az, hogy az őstermelői igazolvánnyal nem rendelkező és azt kiváltani sem szándékozó magánszemély tulajdonosok esetében a részükre megállapított járandóság után milyen mértékű személyi jövedelemadó és egyéb esetleges járulékfizetési kötelezettség merül fel?

Faértékesítésből származó jövedelem Kérdés

Magánszemély lábon álló erdőt, azaz a megtermelt fát értékesít egy kft.r észére. Milyen adók terhelik, és azt kinek kell megfizetni? Válaszukat előre is köszönöm.

Fakitermelés Kérdés

Alábbi témában szeretnék tanácsot kérni: Magánszemély erdőtulajdonos, szintén magánszemély (nem azonos) erdőgazdálkodó. Amennyiben bérli az erdőt az erdőgazdálkodó haszonbérleti szerződés keretei között a tulajdonostól 5 évet meghaladó időtartamra, értelmezésem szerint az a tulajdonosnak adómentes bevétel. Az erdőgazdálkodó értékesíti a kitermelt fát, elszámolhatja-e költségként a bérleti díjat bevallásában. Milyen adózási feltételek vonatkoznak rá? Jól értelmezem-e, hogy haszonbérletnél az erdőgazdálkodó jogosult a fakitermelésre. Lehetséges-e olyan megállapodás ahol a területet két részre osztva eltérő megállapodás születik arra vonatkozóan, hogy ki jogosult a fát értékesíteni. Milyen bevételi értékhatárig adómentes, milyen adózási szabályok vonatkoznak ilyen jellegű tevékenységre. Köszönöm válaszukat

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink