34 találat a(z) elekáfa cimkére
EU-ban megfizetett import áfa visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. Svájcból tehergépjárművet vásárolt. A német határon megtörtént a gépjármű szabadforgalomba helyezése és vámhatározat alapján megfizettük a német vámáfát. Kérdésem, hogy ezt az összeget az ELEKAFA nyomtatványon vissza tudom-e Magyarországon igényleni? Milyen speciális szabályokra kell figyelnem? Tudomásom szerint német áfa-regisztrációs szám nem került megállapításra a vámkezelés során. Szükséges lett volna-e? Mi a helyes eljárás a jövőben, ha 3. országból importálunk és a szabadforgalombahelyezés nem a magyar határon történik és a cég nem szeretné "elbukni" azt a vám összeget, ami egyébként Magyarorságon visszaigényelhető lenne? Köszönöm előre is válaszukat!
Egyéni vállalkozó – elekáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozó egyéni vállalkozó külföldi tankolási számláinak áfatartalmát visszaigényelteti egy erre szakosodott céggel, de az összeg majd csak valamikor 2017. évben érkezik vissza, amennyiben a visszaigénylésben mindent rendben találnak. Kérdésem, hogy az egyszeres könyvvitelben (pénztárkönyves vállalkozás) hogyan kell könyvelni ezeket a bizonyos tankolási számlákat 2016. évben? Helyes-e, ha a pénzforgalmi szemlélet miatt most a számlákat teljes összegben költségként számolja el, és a majd valamikor a visszatérített összeget elszámolja bevételként? Úgy gondolom, ha most követelésként írnánk elő, de valamilyen oknál fogva nem térítenék vissza az összeget, akkor pénzmozgás hiányában – ellentétben a kettős könyvvitellel – nem tudnánk költségként elszámolni.
ELEK áfa könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt cég több országból is kap helyi áfával kiállított számlákat, amiknek az áfáját az úgynevezett ELEK áfa nyomtatványon visszaigényli/ vissza szeretné igényelni. Sok esetben egy-egy időszak anyaga több száz számlát is tartalmazhat. Kérdésem az lenne, hogy az ilyen jellegű számlákat, illetve azok áfatartalmát hogyan kell helyesen lekönyvelni? Azzal van főleg bajom, hogy egyrészt sok esetben az ELEK áfa bevallásának beadása jóval később történik, mint maga a számla könyvelése, illetve az is előfordul, hogy a külföldi adóhatóság nem fogad el egy-egy számlát, elutasítja egy-egy számla áfájának visszaigénylését. Hogyan kell lekönyvelni magát a számlát, illetve hogyan kell lekönyvelni a külföldi adóhatóság által visszautalt áfát? Segítségét előre is köszönöm!
Külföldi áfa visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar cég Dániából szeretne visszaigényelni (teljesen jogosan) egy dán áfával kiszámlázott termékbeszerzést. A számlát euróban kapták, viszont Dániából csak dán koronában lehet áfát visszaigényelni. Kérdésem, hogy milyen árfolyamon számítsuk át az áfaösszegét dán koronára az ELEKÁFA bevallásban? EKB árfolyamra szavaznánk, de kérnék egy megerősítést, akinek ebben tapasztalata van. Köszönöm, Üdvözlettel, Attila