326 találat a(z) előlegszámla cimkére

Előleg 5 százalékos áfával Kérdés

Társaságunk új építésű ingatlant épít egy magánszemélynek. Az 5 százalék áfa 2019. december 31-éig érvényes. Az ingatlanátadás átcsúszik 2020-ra. Az eddig elvégzett részmunkákról teljesítési igazolás alapján részszámlákat állítottunk ki 5 százalék áfa felszámításával. A megrendelő szeretné, ha a még el nem végzett munka értékéről előlegszámlát állítanánk ki, szintén 5 százalék áfa felszámításával, 2019. december hóban. A számlát nem társaságunk bankszámlájára, hanem ügyvédi letéti számlára utalná, és a tényleges teljesítéskor onnan történne a kiegyenlítés. A NAV tájékoztatása szerint is 2020. január 1-jét megelőzően kézhez vett, jóváírt előleg még kedvezményes 5 százalékos adómértékkel adózik. Kérdésem az lenne, hogy az ügyvédi letéti számlára történő fizetés a számla kiegyenlítését jelenti-e, azt számvitelileg tudom-e az előlegszámla kiegyenlítéseként könyvelni? A mielőbbi választ várva, köszönettel: Hné

EU-n kívüli tehergépjármű-értékesítés számlázása Kérdés

Egy belföldi kft. tárgyi eszközeiből elad egy tehergépjárművet egy koszovói cégnek. Díjbekérőre a külföldi cég elutalja a gép árát. Ezután a belföldi kft. elintézi a vámolást, majd amikor a tehergépjármű bizonyíthatóan elhagyja az EU területét, akkor kell kiállítani a 0%-os áfatartalmú számlát. Kérdések: 1. Amikor befolyik a pénz, akkor kell előlegszámlát kiállítani? 2. A vámolás után , kiléptetéskor kiállítandó számlán a 0%-os áfához milyen szöveget kell írni törvényi hivatkozással 3. A teljesítés dátuma a kiléptetés dátuma?

Irodaértékesítés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Új ügyfelem lakóingatlannak nem minősülő ingatlant értékesít. A cég (még az értékesítés előtt) bejelentkezett az adóhivatalnál, hogy a mentesség helyett az adókötelességet választja a lakóingatlannak nem minősülő egyes beépített ingatlanok értékesítése esetén, viszont az előlegszámlákat áfamentesen állította ki. Szeretném kérdezni, hogy megfelelően járt-e el, és csak az ingatlanértékesítési számlánál kell neki áfával számlázni, vagy le kell stornózni az előlegszámlákat, és újat kell kiállítani? Előre is köszönöm! Sz. Szilvia

Előleg- és végszámla könyvelése Kérdés

T. Címzett! Az előleget a partner 100 százalékban kifizette, így egy számlát állítunk csak ki a részére. Feltüntetjük az áfafizetés időpontját (előleg jóváírása) illetve, hogy az esemény mikor valósul meg. Így nem kell végszámlát kiállítani, amibe beszámítjuk az előleget. Például havi áfa esetén 01.31. az előleg jóváírása. Az esemény március 1-jén valóul meg. Az áfa a könyvelésben januári. A teljesítés márciusban fog megtörténni, így véleményünk szerint csak márciusban lehet bevételre könyvelni. A könyvelés pontos menetére lennénk kíváncsiak. (Márciusig a kötelezettségek között (45) számlán kell szerepelnie és csak márciusban vezethetjük át a 9 bevételek közé? Azaz úgy kellene lekönyvelni, mintha előlegszámla és végszámla is került volna kiállításra?) Köszönettel

Új lakóingatlan 5 százalékos áfája Kérdés

A lakóingatlan új lakóház, mérete 255 m2. A garázs, a gépészet és a mosókonyha a ház szerves része, a pinceszinten. A telek az építtető magánszemély tulajdona, aki szerződést köt kivitelezővel a lakóház felépítésére. Részére a kivitelező előlegszámlát állít ki 34 millió forint+5 százalék áfáról, azaz 35,7 millió forintról, fizetési határideje 2019.11.29., amelyet az építtető átutalással kifizet. A hatóságtól 2019.09.27-én visszaérkezett az igazolás, hogy az építési munkálatok megkezdhetők, az építkezés megkezdődött. Helyiségek: Pinceszint: lépcsőház, garázs 38 m2, közlekedő, gépészet 17 m2, mosókonyha 17 m2 Földszint: 4 db háló, 2 db gardrób, 2 db fürdő, WC, étkező-konyha, nappali, kamra, előtér, közlekedő, bejárati terasz (fedett),+ fedett, téliesíthető hátsó terasz. Kérdések: 1.a A (mély)garázs az épület szerves része így nem alkalmazható az 5% áfa. Ilyenkor az építtető és a kivitelező közötti szerződésben a garázs építését hogyan kell szerepeltetni? Hogyan állapítható meg csak a garázs ára? A betonozást, a földmunkát, plusz az egyéb műveleteket pontosan hogyan kell leosztani a garázsra? 1.b Van-e a fentiek közül olyan épületrész, amely nem tartozik az 5%-os adókulcs alá? 1.c Amennyiben a garázsnak külön árat kell számolnunk, és 27 százalékos áfával számolandó, alkalmazható-e rá a csokrendelet áfa-visszatérítésre vonatkozó része? A fent említett csokrendelet ide vonatkozó része 2019.12.31. Ez a határidő az igénybejelentésre vonatkozik, vagy a beaadandó számlákban foglalt teljesítésekre is tartalmaz megkötést? 2. A fentiek szerinti előlegszámla esetén kell-e valamilyen készültségi fokkal rendelkeznie az épületnek 2019.12.31-ig vagy elég, hogy az építkezés megkezdett állapotú, és az előlegszámla fizetve van? 3. Az áfatörvény 10. § d) pontja szerint ha az építtető a kivitelezési szerződés megkötése előtt vásárolt anyagokat is szeretne beépíttetni, az befolyásolja az 5 százalékos adókulcs alkalmazását? Ilyen anyagok megvásárlására számlával igazolva kérheti-e az építtető a csok áfa-visszatérítési támogatást? Köszönettel.

Szállodai foglalások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kédésem az, hogy helyesen jár-e el az a szálloda, amely a foglalásokról előlegszámlát állít ki, és a szolgáltatás igénybevételekor készít végszámlát, amelyben már az idegenforgalmi adó is szerepel? Az áfát megfizeti az előlegszámla alapján, de az árbevételben csak a tényleges teljesítéskor jelenik meg az összeg. Mi történik abban az esetben, ha ezt a szolgáltatást csak a következő évben veszik igénybe? Válaszukat előre is köszönöm.

Áfabevallás M lap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaalany vállalkozás kap 2 db előlegszámlát, illetve 1 db végszámlát, melynek összegei az alábbiak: 1. előlegszámla: bruttó 80 000 Ft (áfa: 17 008 Ft), 2. előlegszámla: bruttó 570 000 Ft (áfa: 121 181 Ft), végszámla teljes összege: bruttó 1 500 000 Ft (áfa: 318 898 Ft). Kérdésem, hogy ha a végszámlán lemínuszolódik a két db előlegszámla értéke, hogyan szerepeltetem az áfabevallás M lapjain ezeket a tételeket? Köszönettel.

Eltérő áfakulcs az előleg- és a végszámla időpontjában Cikk

Ha változik az áfakulcs mértéke, hogyan kell kiállítani az előlegszámláétól eltérő áfakulcsú végszámlát? Olvasói kérdésre dr. Kelemen László adószakértő jogász válaszolt.

Szállodai szolgáltatás – áfa változása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Varga Mihály pénzügyminiszter úr bejelentette, hogy a jelenlegi 18-ról 5%-ra csökken majd a szálláshely-szolgáltatás áfakulcsa. 2019-ben már előre foglalnak szobát a vendégek, akik kifizetik a szobák részbeni vagy teljes összegű díját. Ezért bizonyos kedvezményeket (árcsökkentés vagy egyéb kedvezményt) kapnak. A szálloda előlegszámlát bocsát ki a jelenleg hatályos áfakulcs és áfaérték feltüntetésével. Természetesen a végszámla kibocsátása majd 2020.01.01. után történik a csökkentett áfakulcs és áfaérték szerint. Kérdés: Hogyan kell a végszámlát ténylegesen kiállítani, feltüntetve benne az eltérő áfakulcsú előlegszámlát is? Köszönettel fogadnám a végszámla egyszerű példájú bemutatását. Tisztelettel: Boronkay László

Előlegszámla beszámítása részszámlába Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felek építőipari tevékenységről szóló vállalkozási szerződésben megállapodnak egy előlegszámla, több részszámla, valamint végszámla kiállításában. Meghatározzák azt is, hogy mely részszámla összegéből milyen összegű előleg kerüljön levonásra. A kérdés az, hogy ebben az esetben szabályos az a gyakorlat, hogy a teljes előleg nem a végszámlában íródik jóvá, hanem már a részszámlákon is feltüntetésre kerül bizonyos összegű előlegbeszámítás? Ekkor a végszámlában már csak a "maradék" előlegösszeg kerül feltüntetésre? Milyen jogszabályi hely alapozza meg ezt a gyakorlatot? Köszönöm a választ!

Alanyi mentesség átlépése, előleg-végszámla, fordított adózási ügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó fordított adózás alá eső tevékenységről (építőipari engedélyköteles tevékenység) két előlegszámlát állított ki egy áfakörös másik adózó felé. Az előlegszámlákat alanyi mentes minőségében áfa nélkül számlázta tovább. A végszámla kiállításakor azonban átlépte az alanyi mentes értékhatárt, így ezen számlát már áfakörös egyéni vállalkozóként kell kiállítania. Kérdésként merült fel, hogy ebben az esetben az áfa összegét az előleggel csökkentett összegre tekintettel kell-e a számla befogadónak megfizetnie vagy a teljes ellenértékre felszámítva kell azt bevallania? Van-e választási lehetőség? Érdekes kérdés lenne az a fordított helyzet is, ha az előlegszámla kiállításakor áfakörös az adózó, a végszámla kiállításakor pedig már (nyilván másik adóévről van szó) alanyi mentes lenne az értékesítő fél. Belföldi fordított adózású ügyletek esetén előlegnél nincs áfa, a végszámlánál már a személyi kör miatt nem kellene áfát fizetni?

Előleg- és végszámla szerepeltetése a belföldi összesítő jelentésben Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. 07.10-ei teljesítéssel kaptunk egy előlegszámlát egy termék teljes vételáráról, amelynek áfatartalma 150 ezer forint. 2019. 07.11-i teljesítéssel megkaptuk a végszámlát, amely tartalmazza a terméket plusz 150 ezer forint áfával és az előleg jóváírását -150 ezer forint áfával, azaz a végszámla fizetendő összege 0 forint. Kérdésem, hogy kell-e mindkét számlát szerepeltetni a belföldi összesítő jelentésben? Köszönöm.

Online értékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk webáruházon keresztül értékesíti termékeit. Kérdésem, hogy helyesen járunk-e el, ha a vevő előre utalással vagy online bankkártyás fizetéssel történő pénzügyi teljesítéséről előlegszámlát nem állítunk ki, csak akkor készítünk részére számlát, amikor a terméket átadjuk a futárnak (vagy személyes átvételnél, ha bejön érte az üzletbe) aznapi teljesítéssel. Ha igen, a számlán szükséges feltüntetni a korábbi kiegyenlítésre vonatkozó bármilyen adatot? Az ÁSZF vonatkozó részében természetesen feltüntetjük, hogy mit tekintünk teljesítés dátumának és ezt elfogadja a vásárló. Válaszát előre is köszönöm!

Mikrogazdálkodói beszámoló hiba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Feltárásra került egy mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozásnál egy jelentős hiba, egy nagyösszegű előlegszámla árbevételként került könyvelésre 2018. évben. Most jött a végszámla, így derült ki. Mivel ennél a beszámolónál nem lehetséges a háromoszlopos mérleg, így a javítás után olyan eredményre jutottunk, hogy a 2018. évben növeli csak az eredményt, 2019. évben (amikor kellene) nem fogja. Ez nem lehet probléma egy ellenőrzéskor? 2018 évi könyvelés: T311 K911 (fordított áfa) 2019 évi helyesbítés: T911 K311 (visszakönyvelés) T311 K453 (helyes lett volna) T311 K911 végszámla (összege nulla) átutalás előző év T453 K311 kapcsolódó tétel Helyesek-e a könyvelési tételek? Köszönettel: Ildikó

Előlegszámla beszámítása részteljesítés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megrendelőnkkel 100 darab kapu legyártására kötöttünk szerződést, melyben három ütemben állapítottuk meg a kapuk legyártásának és helyszínen történő beszerelésének elvégzését. A gyártás megkezdésének feltétele a szerződéses vállalási ár 50 százalékának megfelelő előlegösszeg befizetése. Az időbeni ütemezésnek és részteljesítésnek megfelelően 2 részszámla, valamint a teljes mennyiség legyártásakor egy végszámla kerülne kiállításra. El lehet-e számolni az előlegszámlát (részbeszámítással) a részszámlák esetében? Várom válaszát! Köszönettel: P.Krisztina

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink