630 találat a(z) eho cimkére
Szja fizetése bérbeadott személygépkocsi után Kérdés
Mint magánszemély, a saját tulajdonú személygépkocsit bérbeadom a saját kft.-m részére. Innentől a kft. fizeti az összes – a gépjármű üzemeltetésével kapcsolatos – költséget, a cég az üzembentartó. A bérleti szerződésben szereplő bérleti díj után milyen adót/járulékot kell a magánszemély bérbeadónak fizetni? Köszönöm!
Árfolyamnyereség adózása Kérdés
Munkáltatótól kapott értékpapír értékesítésének árfolyamnyeresége euróban az szja-bevallás melyik sorában, milyen árfolyamon szerepel? Kell-e utána ehót fizetni? Köszönöm.
Ügyvezető büntetésének átvállalása Kérdés
Az állam javára megítélt fizetési kötelezettséget a cég fizeti be az ügyvezető magánszemély nevében és helyett. A társaság elismeri a vállalkozás bevételszerző tevékenysége érdekében felmerült ráfordításnak a bíróság által megítélt fizetési kötelezettséget, mert az ügyvezetőt, mint magánszemélyt büntették meg, de a fizetési kötelezettség az ügyvezetői feladatainak ellátásával összefüggésben keletkezett. Kérdésem: Hogyan kell dokumentálni, könyveli és adójogilag kezelni (kit, mikor, milyen adófizetés és -bevallás terhel) a társaságnál és a magánszemélynél?
Munkaviszony megszüntetés számfejtése Kérdés
Egy kft. a bírósági itélet szerint jogellenesen szüntette meg a dolgozó jogviszonyát, ezért a bíróság a kft.-t 940 ezer forint elmaradt munkabér és annak 2015. 06. 10-étől járó törvényes kamatainak megfizetésére kötelezi. Kérdéseim: 1. Hogyan számítom ki a törvényes kamatot (a jegybanki alapkamat kétszerese)? 2. A kiszámított kamat után milyen adókat, járulékokat kell levonni, számfejteni? 3.Az elmaradt munkabér után milyen adókat, járulékokat kell megfizetni? (27 százalékos szochót vagy ehót? A válasz nagyon sürgős lenne. Előre is köszönöm.
Adószámos magánszemély járuléka Kérdés
Tisztelt szakértő! Ügyfelem adószámos magánszemélyként szakmai tanácsadással foglalkozik. Előadást tart a kifizető által megjelölt helyen és időben. Az előadás időtartama néhány óra. Havonta egy előadást tart, különböző kifizetők megrendelésére. A kifizetők nem nyilatkoztatták a költségelszámolására vonatkozóan, szja-előleget sem vontak le (egy előadásért 40 000 forint juttatást kap.) Véleményem szerint helytelenül járt el a kifizető. Az szja-törvény 46. § (4) bekezdése szerint le kellett volna vonnia. A kifizetőnek további járuléklevonási és adófizetési kötelezettsége is keletkezett volna. Mivel a juttatott összeg meghaladta a minimálbér 30%-át, a magánszemély biztosítottnak minősül. Járulékok: levonni: nyugdíj + eba, megfizetni: 27 % szocho. Ekkor a magánszemélyt természetesen nem terheli a 27 %-os ehofizetési kötelezettség. Ugyanakkor nem értem, hogy mikor kell 27 %-os ehót fizetni a magánszemélynek? Az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvény 3. § (1) beezdése szerint, ha kifizető nem köteles előleg levonására, a magánszemélynek 27 %-os ehót kell fizetnie az összevont adóalapba tartozó jövedelmével kapcsolatosan. (Erre példát nem tudok mondani.) A kérdésem, hogy az adószámos magánszemélynek kell-e 27 %-os ehót fizetnie a jövedelme után? Mit tegyek az szja-bevallásában, ha nem vont semmit a kifizető? Válaszát köszönöm.
Termék ajándékozása és adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. új terméket kíván bevezetni a piacra, ezért ingyenes juttatásként mintát ad a leendő vásárlóinak. Ezek arckrémek, melyek árai maximum 6000 forint körül vannak. A készlet miatt nyilvántartják az ingyenesen adott termékeket, ezért vetődött fel a kérdés, hogy kell-e adót fizetni utána vagy sem. Az 5000 forintos kis összegű ajándék adómentessége még fennáll? Hogyan tudják adómentesen megoldani az ajándékozást, ha egyébként kellene utána adót fizetni? Várom válaszukat.
Bérleti szerződés felmondása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság egy adószámos magánszemélytől bérel ingatlant, és mint kifizető, a nyilatkozat alapján levonja a járulékokat, és a csökkentett összeg került átutalásra. A határozott idejű szerződés két hónappal a vége előtt felmondásra kerül. Megfelelő eljárás-e, ha a kéthavi kaució beszámításra kerül, és így lezárjuk a szerződést? Vagy a maradék két hónapra is számfejtést szükséges készíteni? Járulékfizetés ezt az időszakot is terheli? Válaszát előre is köszönöm!
Szakszervezet által tagoknak nyújtott kölcsön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy szakszervet a tagjainak szakszervezeti kölcsönt nyújt öthavi részletfizetésre, akkor kell-e a szakszervezetnek kamatkedvezményből származó jövedelem után adót és járulékot fizetnie? Köszönettel.
Eho Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy magánszemély külföldről kap 100 millió forintot ajándékba, illetve végleges átadásra, amiből Magyarországon céget szeretne alapítani. A kérdés az lenne, hogy milyen formában kell ezt az összeget bevallani, milyen bevallásban, és milyen adót kell ezután fizetnie (szja, eho)? Köszönöm.
Önálló tevékenység eho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Önálló tevékenységet folytató magánszemély, nem egyéni vállalkozó, heti 40 órás munkaviszony mellett folytatja tevékenységét. Negyedév végén a bevételei és költségei különbözeteként megállapítja a fizetendő szja-t. Ugyanígy kell a fizetendő 27 százalékos egészségügyi hozzájárulást is megállapítania? Köszönettel.
Őstermelő adófizetési kötelezettség Kérdés
Kedves Lepsényi Mária! Ne csak a vetésre figyeljen! Ezeket az adóelőlegeket kell fizetni, mindjárt című cikkének utolsó mondatához ("az átalányadózó mezőgazdasági kistermelő által fizetendő százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás az átalányban megállapított jövedelmének 15 százaléka") tenném hozzá, hogy a főállású átalányadózó őstermelő éves járulékalapja feletti rész után kell csak a 15 százalék ehót megfizetni. Jól tudom-e? Köszönöm szépen!
Őstermelő 27 százalékos ehofizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! 36 órát meghaladó munkaviszony mellett őstermelői tevékenység keretében lábon álló fa és szőlőtermés értékesítéséből származó jövedelmem nem éri el a 600 ezer forintot. Ilyen esetben kell 27 százalékos ehót fizetni az őstermelői tevékenységből származó jövedelem után?
Személyi jövedelemadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem személyijövedelemadó-bevallásának elkészítéséhez kérnék segítséget. A CIB Lízing Zrt. a devizaalapú (CHF) hitelét forintosította, és a felek új szerződést írtak alá. A CIB Lízing Zrt. kiadott egy igazolást 2016. 09. 09-én, melyen szerepel, hogy 3 249 901 forint a jövedelem, és 519 984 forint a 16 százalékos szja, melyet az adóbevallásában szerepeltetni kell. A CIB Lízing a 877 473 forint ehót bevallotta, és megfizette. Kérdésem, hogy a 2015. november 17-én elfogadott módosítás, miszerint adómentes a pénzügyi lízingből származó elengedett követelés, mire vonatkozik? Ha a bank elengedett valamennyi összeget a forintosításkor, és új szerződést kötött az ügyféllel, akkor a törvénymódosítás vonatkozik-e erre is? Ha igen, akkor a banknak ezt az igazolást vissza kell vonnia? Ilyen esetben érvényes-e a törvénymódosítás? Várom válaszát.
Figyelem, nyakunkon az adóelőleg-fizetési határidő! Már csak egy hét Cikk
Az önálló tevékenységet folytató magánszemélyeknek, így egyebek között a bérbeadóknak, óraadóknak, tervezőknek, szálláshely-szolgáltatást nyújtóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek és az egyéni vállalkozóknak április 12-éig negyedéves adóelőleget kell fizetniük. Cikkünkben először a magánszemélyekre vonatkozó rendelkezéseket vesszük sorra, s részletezzük a különféle adókedvezményekre vonatkozó szabályokat is.
Felhasználási szerződés adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély felhasználási szerződés alapján – nem kapcsolódik hozzá munkavégzés – egy kft.-től felhasználási díjat kap. A díjból a kft. 2011. és 2012. években nem vonta le a személyi jövedelemadót, azt a magánszemély a saját bevallásába beállította. A 27 százalékos ehofizetési kötelezettséggel mi a helyzet? Ha nincs igazolása a magánszemélynek, hogy a kft. megfizette az ehót, akkor az is őt terheli, vagy az minden esetben a kifizető kötelezettsége? Köszönettel.