4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Egyéni vállalkozó különbözeti adózás könyvelése Kérdés
Kedves Szakértő! Egyéni vállalkozó használt gépkocsit értékesít, különbözeti adózással. Segítséget szeretnénk kérni a helyes könyvelésre, akár egy példán keresztül is. Különösen az alábbi tételek könyvelésében vagyunk bizonytalanok: gépkocsi beszerzése, értékesítése, különbözeti áfa, hirdetési költség, illetékek a gépkocsiátírással kapcsolatosan, közvetítői díj. Köszönjük a segítségüket.
Kft.-ügyvezető, többes jogviszony Kérdés
Adott egy kft., amely 2018. 07. 31-étől nem végez tevékenységet. Korábban nemzetközi fuvarozással foglalkozott, de veszteséges gazdálkodás miatt beszüntette tevékenységét. Ügyvezetője munkaviszonyban kamionvezetőként dolgozott, és heti 40 órás munkavégzés mellett ellátta az ügyvezetői feladatokat is. Társasági szerződése úgy rendelkezik, hogy az ügyvezető a feladatát munkaviszonyban látja el. Tekintettel arra, hogy a cég nem végez tevékenységet, az ügyvezető kata vállalkozóként más tevékenységet folytat. A kft.-ben pedig heti 5 órában a kft ügyvezetését ellátja. Kérdésem, hogy szabályosan jár-e el az ügyvezető, hogy most már a kata egyéni vállalkozás a főtevékenysége, a kft.-ben pedig heti 5 órás munkaviszonyban ellátja az ügyvezetést. Más tevékenység a kft.-ben nincs. Válaszukat előre is köszönöm.
Technikai megszűnés utáni tennivalók Kérdés
Üdvözlöm! Ügyfelemnek kisadózó egyéni vállalkozást nyitottunk. Ügyfélkapura érkezett szakmai képesítés bemutatás a Járási Hivataltól. Nem észlelte, technikai törlés alá helyezték a vállalkozását. A mai napig állitott ki számlát erre az adószámra, ezekkel mi legyen, és egyébként a technikai megszűnés esetén mi a bevallási, bejelentési kötelezettsége? Mivel szüksége van a vállalkozásra, nyitna újat, de az lehet-e katás? Köszönöm a segítséget. Üdvözlettel: V.Mária
Katás egyéni vállalkozó Ausztriában szolgáltat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni hogyan számláz az a katás, áfás egyéni vállalkozó, aki Ausztriában dolgozik építőiparban (festő) osztrák cégnek, aki rendelkezik közösségi adószámmal. Ausztriában rendelkezik napi 8 órás bejelentett jogviszonnyal, viszont itthon mint egyéni vállalkozó is tevékenykedik, természetesen Ausztriában is a főállásán kívül, amit a magyar egyéni vállalkozásából számlázza ki. Kértem neki közösségi adószámot, viszont a számlázással nem vagyok teljesen tisztában. Köszönöm a segítséget előre is! Üdv Neumanné
Szakmunkástanuló szakmai gyakorlata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó fodrász szakmunkás tanulót vállalna gyakorlati képzésre. Milyen kötelezettségekkel jár a vállalkozó részéről a szakmai képzés? Milyen díjazás illeti meg a tanulót? Kell-e bejelenteni, bevallani a NAV felé? Kell-e az elméleti képzést végző intézménnyel szerződést kötni? Köszönöm a válaszát. Kozár Judit
Egyéni vállalkozó katás lenne Kérdés
Tisztelt Szakértők! Segítségüket kérem az alábbi esetben. Jelenleg kiegészítő tevékenységű – nyugdíjas – egyéni vállalkozó február 1-jétől szeretne belépni a kata hatálya alá. Mi a teendője? Bejelenti a T101E nyomtatványon, és azon kívül van-e valamilyen kötelezettsége az átlépéssel kapcsolatosan? Válaszukat előre is köszönöm!
Kapcsolt vállalkozások: bt. és egyéni vállalkozás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi esetre nézve kérem a segítségüket és megerősítésüket: Adott egy katás bt. és egy katás egyéni vállalkozás. A katás bt. katás beltagja és az egyéni vállalkozó egyenesági rokonsági viszonyban vannak. A két vállalkozás között egyetlen tranzakció történik, egy darab tárgyi eszközt ad bérbe a bt. az egyéni vállalkozónak. Ügyfélkörük ugyan azonos, de egymás között nem történt semmilyen számlázás vagy egyéb tranzakció. Kérdésem az lenne, hogy a kapcsoltsággal és az egybeszámítással kapcsolatosan milyen teendői vannak a két vállalkozásnak? Véleményem szerint az egyetlen bérbeadással kapcsolatos tranzakciót a bt.-nek be kell jelentenie a NAV-nak 15 napon belül. A kapcsoltsági viszony miatti egybeszámítás pedig nem releváns és nincs teendő, mert nem megrendelő-megbízott viszonylatban áll fenn a kapcsolt viszony. Válaszukat nagyon várom, segítésüket előre is köszönöm.
Nyílt végű lízing könyvelése egyéni vállalkozónál Kérdés
Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing formájában személygépkocsit lízingel, ennek könyvelése hogyan oldható meg?
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre szeretnék választ kapni.Van-e arra lehetőség, hogy magánszemély bérleti díjat számlázzon ki saját tulajdonú ingatlana után a saját egyéni vállalkozásának, mert a bolt az ingatlana egy részében található? Az ingatlannak ő az egyedüli tulajdonosa.Valamint kérdezni szeretném, hogy ha nem működik a bérleti díj elszámolása, akkor a rezsi milyen formában számolható el?Köszönöm válaszát!
Ingatlan bérbeadása egyéni vállalkozóként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egyéni vállalkozóként adja bérbe valaki a saját ingatlanát, akkor sem kell a rezsit bevételként figyelembe venni, vagy ez csak a magánszemélyekre vonatkozik? Eddig kiszámlázta a rezsit minden hónapban.
Költségtérítés egyéni vállalkozónak Kérdés
X Kft. a vele szerződéses jogviszonyban álló egyéni vállalkozó helyett, X Kft. nevére szóló számlák alapján fizeti az egyéni vállalkozó utazási költségeit (repülőjegy, szállás, taxi). Hogyan kell ezeket a számlákat könyvelni X Kft.-nél, illetve milyen adóvonzatai vannak? Köszönöm.
Egyéni vállalkozó vevő – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozó vevő számlái december 31-éig nem kerülnek kiegyenlítésre. A 46. nap januárra esik. 2019. 01. 01-jétől alanyi mentességet választ. Jól gondolom, hogy 2019. 1. negyedévre adok be áfabevallást, ahol ezeknek a bevételeknek az áfáját bevallom, de velük szemben levonható áfát nem állíthatok be? Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó – pénzforgalmi számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó a bejövő pénzforgalmi áfás számlát mikor helyezheti levonásba, mikor vonhatja le a számla áfatartalmát? A teljesítés napján vagy az ellenérték megfizetésének napján?
Értékcsökkenés elszámolása egyéni vállalkozó esetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kizárólag üzemi célt szolgáló saját tulajdonú tárgyi eszközök értékcsökkenésének elszámolása kapcsán az Szja tv. 11. melléklet 2. pontja (különböző alpontjai) nem jelentenek számomra egyértelmű döntési lehetőséget. A g) alpontban a 200 ezer Ft egyedi beszerzési értéket meg nem haladó tárgyi eszközök esetében 2 adóév alatt 50-50 százalékos kulcs alkalmazható. Ez azt jelenti, hogy az év közben beszerzett tárgyi eszköz esetében nem kell arányosítást alkalmazni? Másodszor: ugyanazon törvényhely m) pontja szerint bármely korábban még használatba nem vett tárgyi eszköz esetében is érvényesíthető az 50 százalékos leírási kulcs értékhatártól függetlenül, illetve a korábban még használatba nem vett tárgyi eszköz fogalmán az új beszerzést értsem, tehát a szerződés alapján megvásárolt tárgyi eszközre nem vonatkozik a kedvezmény. Gondot jelent még a HR besorolás beazonosítása is, hiszen a számlán nincs feltüntetve. Válaszát előre is köszönöm: Moleszka
Egyéni vállalkozó – fejlesztési tartalék kontra adózás utáni vállalkozói jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a 2018-as évben kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközt szerzett be, mellyel megvalósította a korábban képzett fejlesztési tartalék "elköltését" törvényi határidőn belül. Az osztalékalap számításánál csökkentő tételként lehet figyelembe venni a tárgyévben beszerzett, kizárólag üzemi célt szolgáló eszközök nettó értékét, amennyiben annak értékcsökkentése megkezdődött. Vajon a 2018-as évben ezen eszköz nettó értéke, vagyis az elszámolt értékcsökkenést meghaladó összeg beállítható-e az szja bevallásba mint osztalékalapot csökkentő tétel? Egyrészt van egy olyan érzésem, hogy ez valamiféle "kedvezményduplázódás", hiszen amikor a tartalékot képeztük, annak az összege szintén nem jelent meg – abban az adóévben – az osztalékalapban. Ugyanakkor az osztalékalap-kedvezménynek épp az a célja, hogy az egyéni vállalkozó olyan összeget ne adózzon le osztalékként, amelyet egyébként fizikailag elköltött az adóévben. Válaszát előre is nagyon köszönöm.