4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Katás számlázása Kérdés

Kedves Szakértő! Katás, nyugdíjas egyéni vállalkozó egy kft. egyik ügyvezetője. A kft.-nek nem tulajdonosa. Számlázhat-e a lft.-nek mint katás egyéni vállalkozó ügyviteli szolgáltatást? Válaszát előre is köszönöm.

500 kilométer a sógornő autójával Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy ha alanyi adómentes egyéni vállalkozó és a házastársa nem rendelkezik saját tulajdonú személygépkocsival, de el szeretné számolni a vállalkozásában költségként a havi 500 kilométert, megteheti-e ezt a sógornője tulajdonában, a sógornő nevén lévő autóra? A sógornő közeli hozzátartozónak minősül? Az autóra, ha kölcsönadási szerződést kötnek, akkor elszámolható a 500 kilométer? Köszönöm a segítséget?

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett katás egyéni vállalkozó csedre, majd gyedre megy, ezt a 19T101E nyomtatványon be is jelenti, így a 25 ezer forint/hó katát nem kell fizetnie. A vállalkozó nem végez személyesen munkát ez idő alatt a vállalkozásban, de foglalkoztat munkaviszony keretében alkalmazottat, aki "helyette ellátja a feladatokat", és így termelő tevékenységet végez. Kérdésem, hogy ilyen esetben nem kell fizetnie a havi 25 ezer forint katát, illetve működhet tovább alkalmazottal a vállalkozás? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó – lízing Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következő kérdésben szeretném a segítségüket kérni: Fuvarozó egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing keretében beszerzett egy vontatót. A szerződés lejártával nem szerez tulajdonjogot az eszközön, hanem az maradványértéken visszakerül a lízingcéghez. Egyszeres könyvvitelben hogyan számolhatom el ezt a tranzakciót, mivel pénzmozgás nem történik, viszont az eszközre tárgyévben számoltam el értékcsökkenést és a kivezetéskor van könyv szerinti értéke is? Az szja-bevallásában költségként elszámolható az értékcsökkenés és a kivezetéskori maradványérték is? Ezekkel szemben a maradványértéket nem kell bevételként elszámolni? A segítségüket és a válaszukat előre is megköszönve. Üdvözlettel: Szabó Kálmánné

Járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségüket kérném járulékfizetéssel kapcsolatosan. A magánszemély egyéni vállalkozó, illetve kft. egyszemélyes tagja. Az ügyvezetői feladatot más személy hiányában a tag látja el. Kérdésem arra irányul, hogy ezen magánszemély lehet-e főfoglalkozású katás egyéni vállalkozó? A kft.-ben az ügyvezetést ellenérték nélkül végezheti-e? Milyen járulékfizetési kötelezettsége van? Válaszukat előre is megköszönöm. Tisztelettel: Tóth Zsuzsa

Egyéni vállakozó áfalevonási joga Kérdés

Egyszeres könyvelést vezető egyéni vállalkozó bejövő (folyamatos teljesítésű) átutalásos számla áfája mikor vonható le? A teljesítés időpontjában (2019. 01. 02.)? Vagy a kifizetés időpontjában (2018. 12. 21.)? A számla kelte: 2018. 12. 20., a teljesítés időpontja 2019. 01. 02. Fizetési határidő: 2019. 01. 02. A számla kiegyenlítése 2018.12.21-én teljes egészében megtörtént.

Telefon utáni szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó telefonszámlája után szeretné elszámolni az áfát, ezt 70-30 százalékos arányban lehet alkalmazni? S ilyenkor kell a telefonköltség 20 százalék része után szja-t és szochót fizetni, kivás cég esetén pedig csak kivát szocho helyett? Egyéni vállalkozó nem dönthet úgy ugye, hogy csak a telefonköltséget számolja el, és nem fizet szja-t, szochót, és áfát sem igényel vissza?

Katás vállalkozó munkaviszonya megszűnt Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi esetben kérném segítségüket. Másodállású katás egyéni vállalkozónak 2018. április 20-án megszűnt a 40 órás munkaviszonya, és május 3-án létesített új 40 órás munkaviszonyt. Tehát április és május hónapban nem volt egész hónapban 40 órás munkaviszonya. De ugyanúgy a 25 ezer forint kata adót fizette meg. Ebben az esetben is másodállásúnak számít? Vagy erre a két hónapra 50 ezer forint katát kellett volna fizetnie? Hogyan lehet ezt korrigálni? Elegendő, ha befizeti arra a két hónapra a különbözetet? Mi a helyes eljárás ebben az esetben? Segítségüket előre is köszönöm!!

Utazási bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérem szíves állásfoglalását, ha egy áfás főállású kisadózó vállalkozó helyi BKV bérletet vásárol magának, melyet tevékenységéhez is felhasznál (mert egy-két üzleti partneréhez tömegközlekedéssel jut el) lehetősége van-e az áfa tevékenységgel arányos részének levonására? Főtevékenysége szoftverfejlesztés. Milyen dokumentáció szükséges az üzleti célú felhasználás arányának meghatározásához? Egyéni vállalkozóként ebben a formában felmerül-e bármiféle egyéb közteher fizetési kötelezettség? Köszönettel: Domján Melitta

TEAOR 5610 Kérdés

Fenti címen kérdést tettek fel, amiben arról érdeklődött a kérdező, hogy ha mint egyéni vállalkozó, a szakmakódja szerint 561001-es, akkor felszámíthat-e 5 százalékos áfátt, illetve fizetnie kell-e a turizmusfejlesztési hozzájárulást. (A kérdés linkje: https://adozona.hu/kerdesek/2018_3_20_TEAOR_5610_bgf) Szerintem a szakértő válaszában nem volt alapos: a KSH-hoz irányította a kérdezőt, mondván az 5610-es TEÁOR nem jogosít 5 százalékos áfára, csak az 5530-as, ezért javasolta annak felülvizsgálatát, hogy jó SZJ számot alkalmaz-e az egyéni vállalkozó. Egyrészt: az SZJ nómenklatúra nem ismeri az 5610-es számot, és fordítva: a szakmakódjegyzék nem tartalmazza az 5530-as számot. Magyarán: az egyéni vállalkozók nem tudnak 5530-as számmal kezdődő szakmakódot kérni, miután a rendszerben ilyen nem létezik! Az éttermi, cukrászdai szolgáltatást nyújtó vállalkozó csakis az 561001-es szakmakódot kaphatja meg. Ez akkor most azt jelenti, hogy az egyéni vállalkozók ki vannak zárva az 5 százalékos értékesítés lehetőségéből?

Rendelkezési nyilvántartás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégkapu használatára kötelezett gazdálkodónak a cégkapu-regisztrációval megtörténik a rendelkezési nyilvántartásba vétel is, vagy azt külön kell megtenni? Cégkapu használatára nem kötelezettnek – például egyéni vállalkozó – hogyan történik a rendelkezési nyilvántartásba vétele? Köszönöm válaszát: CsCs

Egyéni vállalkozó támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbi ügyben. Egyéni vállalkozó öntözési rendszer kiépítésére 50 százalékos intenzitású, vissza nem térítendő támogatást nyert. A rendszer kiépítése 100 egység, a támogatás 50 egység, a maradék 50 egység önerő. Az lenne a kérdésem, hogyan számolom el a támogatást? A megvalósulás egyes részeinél lehívható támogatási előleg. Jól gondolom-e, hogy a lehívott támogatás bevétel, ezzel együtt a beruházás értékcsökkenése is a támogatás összegében elszámolható? Ha nem történik meg 2019-ben az öntözőrendszer használatba vétele, nem számolható el értékcsökkenés? (Ellenben a támogatás bevétel?) Az öntözőrendszer milyen amortizációs kulccsal számolható el? Válaszát tisztelettel köszönöm! Krisztina

Átalányadós egyéni vállalkozó szünetelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném, hogy főfoglalkozású átalányadós egyéni vállalkozó 2018. 08. 01-jétől szünetelteti e tevékenységét, ha most 2019. évben újraindítja, átalányadósként tudja folytatni? A 2018. évi szja-bevallásában a 2019. évre való választást jelölnie kell? Előbb küldje be az szja-bevallást és utána indítsa újra a vállalkozását? Köszönöm a segítséget.

Egyéni vállalkozó nyugdíjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2019. 03. 15-én tölti be nyugdíjazásához szükséges 64. születésnapját. Mivel Romániából is járna neki nyugdíj, de nem kezdte el időben intézni, így ez el fog húzódni. A Nyugdíj Igazgatóságon az ügyintéző azt mondta neki, hogy akár 1-2 évig is elhúzódhat a két ország közti egyeztetés. Igaz, hogy addig nem kap a nyugdíjról határozatot, és nem minősül öregségi nyugdíjasnak? Vagyis ugyan úgy kell továbbra is fizetni maga után a vállalkozásban a járulékokat? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Bodolai Marianna

Életvitelszerűen külföldön élő magyar egyéni vállalkozó visszamenőleges adómegállapítási kockázata Kérdés

Ügyfelünk az előző néhány évben az Egyesült Arab Emirátusokban dolgozott alkalmazottként, és életvitelszerűen is ott élt, biztosítva is ott volt. Ebben az államban nincs személyi jövedelemadó, és kettős adóztatást elkerülő egyezményünk sincs. Ennélfogva személyi jövedelemadót, sem másféle járulékot nem fizetett Magyarország felé. Korábbi munkaviszonyának megszűnése után az unión kívül élt életvitelszerűen, de fizette a magyarországi, jelenleg 7500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot. Magyar állampolgársága révén egyéni vállalkozást indított, melyben amerikai céges megrendelője felé nyújt távolról végezhető szolgáltatást, továbbra is életvitelszerűen az unión kívül él. Kérdésünk, hogy annak, hogy Magyarországon most egyéni vállalkozóvá vált, lehet-e bármi visszamenőleges adózási következménye azzal kapcsolatban, hogy a korábbi években az Egyesült Arab Emirátusokban töltött ideje alatt nem fizetett Magyarországon adókat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink