52 találat a(z) egészségbiztosítási járulék cimkére

Szolgálati járandóság melletti munkavégzés járulékai Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szolgálati járandóságban részesülő személyek foglakoztatása esetén 2019-ben milyen munkáltatói és munkavállalói járulékokat kell fizetni? A korábbi években a munkáltató az adóelőleg számításnál nem vont le pénzbeni egészségbiztosítási, valamint munkaerőpiaci járulékot. Ezt helyesen tette-e? Tehát a szolgálati járandóságban részesülő munkavállalók mentesülnek-e a fenti két járulékfajta fizetése alól?

Nyugdíjas munkavállaló, egészségügyi járulék megfizetése Kérdés

Tisztelt Adószakértő! 2019. 01. 01-jétől a saját jogú nyugdíjas nem minősül biztosítottnak. Megoldható, hogy írásbeli nyilatkozat alapján levonásba helyezzük az egészségügyi járulék összegét, és társaságunk utalja el a NAV felé a dolgozó nevében? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

450 ezer Ft-os ehoplafon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként havonta fizeti a minimálbér után a járulékokat (112,5% után a szochot, 150% után az egészségbiztosítási és mep. járulékot, és a 100% után a nyugdíjjárulékot). Szeptemberben egy kft.10 M Ft osztalékot fizet ki neki. Az osztalékból a kifizető levonja a 15% szja-t. A levont 14% eho ( max 450 ezer Ft) levonásánál figyelembe vehető az egyéni vállalkozóként már megfizetett 7% természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék? Az év fennmaradó részében tovább kell fizetni az egészségbiztosítási járulékot, és ezt év végén az szja bevallásban vissza lehet igényelni? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

EU-s állampolgár részére történő megbízási díj kifizetés Kérdés

Egy magánszemély kizárólag külföldi (közösség) tartózkodási hellyel rendelkezik és magyar társaság megbízási szerződés alapján kíván neki kifizetést eszközölni. A megbízott közösségi államban egyetemi (főiskolai) hallgató, a saját országában nincs biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony, így A1 lapot nem tud beszerezni. A kérdés az, hogy köthető-e vele megbízási szerződés, kell-e utána valamilyen egészségbiztosítással kapcsolatos járulékot megfizetni? A fentiekből következik, hogy a munkavégzés külföldön történik. Köszönettel és üdvözlettel Löffler András Löffler és Orbán Kft.

Egészségbiztosítási alapot megillető bevételek Kérdés

Ha valaki nyugdíjasként dolgozik több cégben, hány helyen kell megfizetnie a 7320 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot? Egy vagy több helyen? Köszönettel.

Egészségügyi hozzájárulás (egészségbiztosítási járulék) tag kilépésekor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egészségügyi hozzájárulás (egészségbiztosítási járulék) felső határát melyik évre kell számolni utólagos, bírósági ítélet alapján történő tagi elszámoláskor? Kkt.-ből kilépett az egyik tag 2016. február hóban. Az elszámolás megtörtént, és a részére járó összeg kifizetésre került 2016. május hóban. Ekkor már megfizette az egészségügyi hozzájárulást, 450 000 Ft-ig. Az elszámolás összegszerűségét vitatta, bírósághoz fordult, majd a bíróság 2017. október hóban még ítélt meg számára összeget. Kérdésem: egészségügyi hozzájárulás 450 000 forintos felső határát melyik évvel kell számolnom, 2016. évre, vagy 2017. évre? (a 2016. évre már megfizette a 450 000 Ft-ot, 2017. évben még nem érte el a 450 000 határt.) Köszönettel: Prajczer Ildikó

Tb-terhek 2018. január 1-jétől. Táblázatokkal Cikk

Nemrégiben jelent meg a szociális hozzájárulási adóról, valamint az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvények módosításáról szóló törvény a Magyar Közlönyben. Ismertetjük a 2018. január 1-jétől hatályos változtatásokat, továbbá azt is, hogy ennek következtében hogyan módosulnak a társadalombiztosítási kötelezettségek.

Ellátásra jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kismama 2018.02.hónap végére várja a kisbabáját. 2015.07.hó-2017.03.hó között szociális szövetkezet tagja volt (a díjazása után nem került eg.bizt.jár. levonásra, és eü.szolg.járulékot számfejtettek), előtte alkalmi munkavállaló volt. Majd 2017.04.hó-2017.07.hó (majdnem 4 hónapig) munkaviszonyban került foglalkoztatásra. Jelenleg nem áll biztosítotti jogviszonyban. Kérdésünk, hogy milyen ellátásra lehet így jogosult - mivel úgy gondoljuk, hogy a szociális szövetkezeti tagság időszaka nem eredményez biztosítotti időt, így a jogosultsághoz kevés? Milyen ellátásra lehetne jogosult, ha 2017.09.01-jétől elhelyezkedne biztosítotti jogviszonyba - jobb lenne ebben az esetben a helyzete? Feltételezésünk szerint a csedre - még ha biztosítotti jogviszony keretében szülne - sem lenne jogosult, azonban a gyedre még megszerezhetné a jogosultságot. A csedre, ha nem jogosult, akkor a csed idejére igényelhetne esetleg táppénzt? Ha igen, mennyi időre? És a fennmaradó "csed" időben mire lehetne jogosult? (Nagy segítségünkre lenne, ha lehetősége lenne erre a helyzetre megoldást javasolni, hogy a kismama megszerezhesse a jobb ellátásokra a jogosultságot.) Mielőbbi segítő válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm.

Rosszul számfejtett bér Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 03. 01-jétől kezdődően dolgozik nálunk egy munkavállaló 6 órás munkaviszonyban, rokkantsági ellátás mellett. Sajnos rosszul lett beállítva a program és nyugdíjasként számfejtettük le. Nem lett megfizetve utána a pénzbeli egészségbiztosítási járulék. Ilyenkor mi a megoldás erre a problémára?A hiba most derült ki, mert ezen okból kifolyólag elutasították a táppénzkérelmet.

Nyugdíjas egészségbiztosítási járuléka Kérdés

Nyugdíjas ügyvezető igazgató társas vállalkozói jogviszonyban látja el feladatát. Az iroda a lakásán van, amire ingatlan bérleti díjat vesz fel. Megbízási díjat pedig az ügyvezetői feladatok ellátásáért, amire kifizeti az szja és szocho kötelezettségeket. Mivel vesz fel juttatást, már nem vontunk egészségügyi szolgáltatási járulékot is. Attól fogva, hogy nem vett fel jövedelmet már természetesen vontuk. Helyesen jártunk-e el?

Járulékfizetés nők kedvezményes nyugdíja mellett Kérdés

Egyik dolgozónk (40 év kedvezményes nyugdíjas) jövedelme 2017. április hónapban túllépte a minimálbér 18-szorosát. Kérdésem, hogy a nyugdíjfolyósítás szüneteltetését a következő hónap első napjától kell-e kérnie? Ha már nem kapja a nyugdíjat, cégünknek szükséges-e vonni tőle ismételten a 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulékot és a 1,5%-os munkaerő-piaci járulékot? Köszönöm előre is válaszát.

Őstermelő biztosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos őstermelő az igazolványát 2017. március 24-én újította meg. A bevétel 20 százaléka után fizet negyedévente 10 százalék nyugdíj- és 4 százalék egészségbiztosítási járulékot. Kérdésem, hogy a késedelmes őstermelői igazolvány megújítás miatt, az első negyedévre milyen járulékalap után fizessen? Kiesik-e a biztosítási idejéből a március 23-áig terjedő időszak? Várom mielőbbi szíves válaszukat, hogy a bevallást határidőben be tudjam adni. Köszönettel.

Eho-maximum Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az éves 450 000 forint eho-maximumba beszámít-e a főállású egyéni vállalkozó által fizetett 4+3 százalék egészségbiztosítási járulék? Ha igen, akkor a minimálbér után járó, vagy az 50 százalékkal növelt összeg után bevallott és megfizetett összeg? Köszönöm válaszát CSCS

Eho megfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Osztalék utáni eho megfizetésével kapcsolatban szeretném szíves segítségét kérni. Az osztalék utáni ehot a részjegy-tulajdonostól levonjuk és a NAV részére megfizetjük. Van olyan részjegy-tulajdonosunk, aki alkalmazottunk is. Neki pl. az egészségbiztosítási járulék éves összege nem éri el a 450 000 Ft-ot, így levonjuk az osztalékból az ehot (nyilatkozat alapján). Az 1998. LXVI. törvény 3. § 3. pontja értelmében az eho összegének és az egészségbiztosítási járulék összegének van felső határa (450 000 Ft). A konkrét kérdésem a következő: Ha a munkavállaló egészségbiztosítási járuléka pl. 445 000 Ft, és az eho összege 50 000 Ft, akkor az eho teljes összegét levonom. 53-as adóbevallásban a felső határ feletti rész visszajár (495 000 Ft-450 000 Ft, azaz 45 000 Ft)? Vagy munkaviszonyból kell elérnie a 450 000 Ft-ot, és ha munkaviszonyból eléri, akkor nincs ehofizetési kötelezettség osztalék esetén? Köszönettel várom válaszát. Üdvözlettel.

3 százalékos járulék levonása nyugdíjastól Kérdés

Tisztelt Adózóna! Két különböző jogviszonyban foglalkoztatunk két rokkantnyugdíjas dolgozót. Egyikük óraadó tanár, megbízási jogviszonyban, másikuk takarító, munkaviszonyban. Kérdésünk az lenne, hogy mely esetben kell/nem kell levonni tőlük a 3 százalékos egészségbiztosítási járulékot? Válaszukat előre is köszönjük!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink