113 találat a(z) dolgozó cimkére

Óraszám-csökkentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sajnos a kialakult járványügyi helyzet miatt egy munkáltató a visszaesett forgalom miatt munkaóraszám-csökkentésre kényszerült, melyet a dolgozóval közölt, aki viszont ebbe nem szeretne belegyezni, mert jövő év közepén a 40 éves jogosultsági idejét megszerezve nyugdíjba mehetne. Így azonban a szolgálati ideje csökken, mely következménye, hogy kihúzódik az ideje. Mit tehet ebben a helyzetben a munkavállaló, milyen jogai vannak, amelyekkel élhet? Köszönöm! Fazekasné

Letiltásokra vonatkozik-e a moratórium? Kérdés

Dolgozónk béréből bírósági ítélet alapján havonta vonjuk a tartozását és utaljuk a hitelezőnek. Kérdésem, hogy a 47/2020 (III. 18.) rendelet szerint ezt is föl lehet függeszteni az év végéig? A választ előre is köszönöm! Egri Zsuzsanna

Bérként adózó juttatás bevallási időpontja Kérdés

Tisztelt Adózóna, Dolgozók részére nyújtott, bérként adózó juttatásról beérkezett, késett számla esetében felmerül, hogy mi a helyes eljárás: önellenőrzéssel a számla teljesítésének időpontjára, azaz a juttatás tényleges megvalósulásának időpontjára önellenőrzést nyújtunk be, vagy a számla kézhezvételét tekintjük a "juttatás szempontjából" irányadónak és erre a hónapra adózzuk le a juttatást. Kérdésként merül még föl, hogy az első lehetőség esetén (önellenőrzés) adott esetben az éves - a dolgozóknak január 31-ével már kiadott - adóigazolásokat kell és lehet-e szintén önellenőrzéssel módosítani? Köszönettel várom válaszukat! Czelnai Zsolt Farkas gazdasági igazgató NM Zrt.

Vállalkozás üdülőjében saját dolgozó üdülése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk anyavállalatának üdülőjében az üdülési szabályzatunk szerint a dolgozók 20 000 forint + áfa/hét, a 6-14 év közti gyermek 10 000 forint + áfa/hét, a 6 év alatti gyermek ingyen üdülhet. Kérdésem az lenne, hogy van-e adófizetési kötelezettsége a dolgozónak vagy a vállalkozásnak? Köszönöm segítségét!

13. havi fizetés: ekkora summákat fizetnek Cikk

A magyar munkavállalók 14 százaléka kap 13. havi fizetést novemberi, illetve decemberi fizetése mellé, átlagosan 332 ezer forintot, jellemzően a nagyobb tőkével működő, külföldi magántulajdonú vállalatoknál – derült ki a Workania állásportál által működtetett Fizetesek.hu felméréséből, amelyet csütörtökön jutattak el az MTI-nek.

Dolgozói dokumentumok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha belép egy munkavállaló a céghez, akkor igazolást állítunk ki a nyilvántartásba vételéről, amivel igazoljuk, hogy a NAV felé bejelentettük. Kérdésem az, hogy előírja-e törvény vagy jogszabály, hogy a T1041-es nyomtatványt és annak a NAV által megküldött Ebev nyugtáját is át kell adni a dolgozónak? Válaszát köszönöm!

Kft. üdülője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. vásárol egy üdülőt, visszaigényli az áfát, mert bevételszerzés céljából vásárolta. Jól gondolom, hogy ha a tulajdonosok és a dolgozók is igénybe veszik üdülésre az ingatlant, természetbeni juttatás jön létre? Van-e különbség tulajdonos vagy dolgozó tekintetében?

Zágrábban tüntettek és sztrájkolnak az isztriai hajógyári dolgozók Cikk

Zágrábban tüntettek hétfőn mintegy ezren, a rijekai 3. maj és a pulai Uljanik hajógyár dolgozói, elmaradt júliusi béreiket és a vállalat vezetésének távozását követelve – közölte az N1 horvát hírcsatorna. A demonstráció délután véget ért, de a sztrájk folytatódik.

Szállásnyújtás dolgozónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk a távol lakó, napi bejárást vállalni nem tudó dolgozóinak kialakított szobákat az egyik ingatlanon (az ingatlan raktárépület, abból kerültek leválasztásra a szobák). Vásároltunk ágyat, szekrényt, ágyneműt. Kérdésem, hogy ezek az eszközök természetbeni juttatásnak minősülnek-e, az áfa visszaigényelhető-e. A szállásért semmilyen díjat nem számolunk fel. A szobák nincsenek ellátva egyedi villanymérőkkel. Ki kell-e mutatni külön az általuk használt áramot, ha igen milyen módon? Válaszukat előre is köszönöm.

GDPR nyilvántartás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nyilvántartotta már korábban is az ügyfeleit és munkavállalóit egyaránt, elsősorban jogszabály szerinti kötelezettségeink teljesítése érdekében. Kérdésünk, hogy a a jelenlegi nyilvántartások (például vevő törzsadat-nyilvántartás) elegendő-e, vagy külön nyilvántartást kell vezetnünk, amelynek tartalmát a meglévő nyilvántartásból visszük fel. Dolgozókra is hasonló a kérdésünk, megfelel-e a GDPR előírásnak, hogy egy meglévő dolgozói adatbázist használunk és nem visszük fel újra egy másik nyilvántartásba. Másik kérdés, hogy van-e kötelező törlési idő. Ha külön nyilvántartás kell és kötelező törlési idő van, akkor arra két alkalmazottat fel kell még venni, hogy naponta vigye fel a nyilvántartásba és naponta töröljön. Egy esettanulmány található-e valahol, hogy meg tudjuk nézni, hogy kell teljesíteni a rendeletet?

Saját dolgozó képzése szakképzési hozzájárulás terhére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk saját dolgozóinak munkájuk elvégzéshez szükséges akkreditált tanfolyam végzését teszi kötelezővé. A tanfolyam elvégzésére erre szakosodott intézménnyel köt a társaság szerződést és fizeti ki a díjat. Van-e lehetőség, és ha igen, milyen formában arra, hogy a tanfolyam díját szakképzési hozzájárulásunk terhére részben vagy egészben elszámoljuk? Válaszát előre is köszönöm!

Nem akarnak karperecet az Amazon olasz dolgozói Cikk

Az olasz kormány és szakszervezetek tiltakozásához vezetett pénteken az Amazon e-kereskedelmi vállalat terve, miszerint az olaszországi elosztó központ dolgozóinak elektronikus karpereccel kell munkájukat végezni.

Bejelenthető-e heti 40 óránál többre a dolgozó? Cikk

„Bejelentett dolgozónk heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik. Pályázaton indultunk, ami plusz két órát vesz igénybe naponta. Szeretném megtudni, milyen formában tehetem ezt, hogy ne sértsek törvényt.” Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Így növelhető a dolgozói hűség Cikk

Számos esetben a munkavállalók úgy látják, motiválná őket, ha munkáltatójuk segítené őket a megtakarításban – ez akár a dolgozói „hűséget” is megalapozhatná – írja a vg.hu.

Dolgozóra kötött biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét. Egy kft. szeretne egészségmegőrző biztosítást kötni a munkavállalóira. Tehát a szerződő fél a kft. lenne és a biztosított a munkavállaló (kb. összesen 15 fő). Kérdés: 1. Jól gondoljuk-e, hogy a havonta fizetett biztosítási díj a minimálbér 30%-áig adómentes, de az ezt meghaladó rész után szja- és ehofizetési kötelezettség terheli a szerződőt? 2; A 30%-os határ számításánál, függetlenül attól, hogy ez 1 biztosítási szerződésben lesz, külön kell venni a 15 főt? Tehát ezt biztosítottanként kell nézni havonta vagy összességében? Pl. a havi fizetendő díj (15 fő x 2500 Ft/fő/hó) 37 500 Ft. Ezen felül van már a kft.-nek egy más típusú kockázati biztosítása (15 000 Ft/hó), ami eddig belefért az adómentes (30%-os) határba. Tehát nekem adózás szempontjából az 52 500 Ft/hó együttes díjat kell tekinteni és mivel túllépi a minimálbér 30%-át, így a felettes rész adóköteles? Illetőleg nem fog adófizetési kötelezettség keletkezni, mert biztosítottanként vizsgálva nem éri el havonta a minimálbér 30%-át egy dolgozó esetében sem?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink