63 találat a(z) díjazás cimkére

Kft. ügyvezetője Kérdés

Egy egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. A társasági okiratban ez áll: "Az ügyvezető feladatait a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, az Alapító okirat és az alapító állapítja meg.Az ügyvezető munkáját munkaviszony keretében látja el, díjazását a Társaság alapítója külön határozatban állapítja meg. A társaság dolgozói felett a munkáltatói jogokat az ügyvezető gyakorolja." Kérdésem: az ügyvezetőnek hány órában kell meghatározni a munkaviszonyát és mennyi összegben? Kell-e emellett még az úgynevezett közreműködésért a vállalkozókra vonatkozó garantált minimumbért alkalmazni? Az ügyvezető a főtevékenység szerinti munkát nem végzi, arra munkavállalókat vett fel, brigádvezetővel ellátva. A számlázást végzi, a munkaszerződést, a vállalkozási szerződést írja meg, hivatalos helyeken képviseli a kft. ügyeit, vagyis ügyet vezet. Például: ha az ügyvezetést napi 4 órában végzi munkaviszonyban, meg kell neki fizetni a garantált bérminimum után a járulékot? Vagy az alapító okirat szerint meghatározza a munkaviszony keretében a feladatait?

Készenléti ídő Kérdés

Tisztelt szakértő! Kérdésem a következő lenne, mennyi lehet a készenléti idő egy alkalommal? Lehet akár 24 óra? Mennyit bért kell minimum fizetni készenlétre, megállapodhatnak abban, hogy 10 alkalom (teljesen mindegy, mennyi óra) benne van a munkaszerződésben és a fennmaradó készenlétre 500 Ft/óra bért fizetnek? A rendes munkaidő ledolgozása után azonnal lehet készenlétet vállalni korlátozás nélkül, illetve lehet-e megállapodni úgy, hogy van, hogy nem rögtön műszak után kezdődik a készenlét, mert még vannak a klinikán, és így felesleges? (Tehát nem a dolgozó hibájából, hanem a klinika megoldja – de nem mindig.) Válaszát köszönöm

Megbízásos ügyvezető biztosítási kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Ügyfelem egy kft. ügyvezetője. A kft. 100 százalékban egy külföldi jogi személyé. Az ügyvezető nem tagja a kft.-nek, díjazás nélküli megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetői teendőket. Az ügyvezetőnek van 40 óra/hét főállású közalkalmazotti jogviszonya. Munkáltatója az év felében foglalkoztatja őt, a másik felében szünetelteti a biztosítási jogviszonyát. Azt szeretném megtudni, hogy a szüneteltetés időszakára kötelező-e az ügyvezetői jogviszonyra tekintettel járulékolni? Ha igen, mi a járulék alapja? Köszönettel: Kauker Zsoltné

Az ingyenmunkáról Cikk

Lehet-e díjazás nélkül munkát végezni? Mikor létesíthető ingyenesen megbízási jogviszony? Mi a különbség a munkaviszony és megbízási jogviszony között?

Munkaszüneti nap díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy órabéres dolgozónak, ha nincs teljesítendő munkaidőhöz kötve (napi egy műszak, kötött munkaidőben dolgozik) és a munkaszüneti nap hétköznapra esik, jár-e a munkaszüneti napra díjazás? Válaszát előre is köszönöm

Személyes közreműködés jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyvezető igazgató személyes közreműködés jövedelme címen kap havonta díjazást, érdeklődnék, hogy van-e felső határa ennek a díjazásnak, esetleg erre vonatkozó jogszabály? Köszönettel

Bedolgozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vidéki székhelyű kisadózó egyéni vállalkozó budapesti rokonait szeretné foglalkoztatni. A munkavégzés a lakhelyükön történne, saját eszközeiket használnák. Úgy olvastam, hogy ehhez a bedolgozói jogviszony lenne megfelelő. A díjazás csak teljesítmény elszámolás alapján történhet? Konkrét havi összegben nem állapodhatnak meg? Minimum fizetendő összeg meghatározását nem láttam a jogszabályban. A rezsi költségtérítés milyen módon lehet adómentes? Folyamatos megbízási jogviszonyt (varrás) köthetnének egymással fenti munkára? Köszönettel:

Alkalmi munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállalót alkalmazunk, ezzel kapcsolatban az alábbi kérdéseim lennének: 1. Társaságunk alkalmi munkavállalót alkalmaz. Van úgy, hogy az alkalmazás csütörtöktől-vasárnapig szól (4 nap). Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben kell-e pótlékolni a szombat és a vasárnapi napot? 2. Az alkalmi munkavállalót, amelyik napon dolgozik, annak a napnak a végén ki kell fizetni, vagy lehetséges összevontan hónap végén a napokat összesítve kifizetni neki a járandóságot? 3. Az alkalmi munkavállalónak az adható legkisebb bér naponta (szakképzettséget igénylő munkakör esetén) a garantált bérminimum 87%-a, azaz 806 Ft/óra (806 x 8 órával= 6448 Ft/nap) Tehát ezt minimum meg kell adni. A mentes rész napi 7410 Ft/nap. Az lenne a kérdésem, hogy a 6448 Ft/nap és a 7410 Ft/nap között adható minden nap a munkavállalónak adó- és járulékmentesen, 1000 Ft közteher megfizetésével. A 7410 Ft/nap feletti rész pedig adó- és járulékköteles lesz? Szíves válaszukat várva, köszönettel.

Tulajdonos ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyszemélyes kft.-nél a tulajdonos látja el az ügyvezetői feladatokat. Emellett van munkaviszonya egy másik társaságban, ahol heti 40 órát dolgozik és befizetnek utána minden levonást, járulékot. A saját kft.-ben díjazás nélkül látja el a feladatát, tehát nincs bérlevonás, nincs szociális és szakképzési hozzájárulás, mivel nulla ezeknek az alapja. Sőt be sem kell jelenteni a NAV-hoz. Egy kicsit megzavart egy cikk, amelyet úgy értelmeztem, hogy függetlenül attól, kap-e térítést, vagy éppen NULLA FORINTOT, akkor is kell a minimálbér 30 százaléka után fizetni a 4+3+1,5 százalékot, a 27 százalékot, valamint az 1,5 százalék szakképzési hozzájárulást. Ugyanez a helyzet egy szintén egyszemélyes kft.-nél, ahol viszont teljes jogú nyugdíjas a tulajdonos és ügyvezető, szintén díjazás nélkül, nincs semmiféle járulék fizetés utána sem. Kérem szíves segítségét, hogy eligazodhassak ezekben a kérdésekben. Köszönettel: Anderlik István Gyuláné

Őstermelő helyettesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy őstermelő például betegség miatt nem tud elmenni a termelői piacra árulni, megbízási szerződéssel megbízhatja-e élettársát, hogy a nevében áruljon? Ha ezért nem részesül díjazásban, bejelentési és bevallási kötelezettsége nincs. Milyen feltételekkel állíthat ki a nevében nyugtát? Szakszerű válaszukat előre is köszönöm.

Hallgatói munkaszerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy hallgató gyakorlati képzése a 6 hét időtartamot meghaladja, de a tanuló nem egybefüggően, hanem megszakítva tölti le, tehát például 4 hetet dolgozik, 1 hét szünet, aztán megint pár hetet dolgozik és utána szintén szünet, akkor kell díjazást fizetni a hallgató részére? Köszönöm szépen!

Ügyvezető díjazás nélkül – hogyan úszhatók meg a járulékok? Cikk

Szabályos-e, ha az ügyvezető díjazás nélkül látja el teendőit? Kell-e ilyenkor tb-t fizetni? Több jogszabály rendelkezéseinek is meg kell felelni, hogy garantáltan szabályszerű legyen a gyakorlat.

Végelszámoló megbízási jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Adózóna! Van egy kft., ahol a tag lett végelszámolónak kinevezve. Az ügyvéd ezt úgy írta meg, hogy megbízási jogviszonyban látja el díjazás nélkül. A kérdésem, hogy elláthatja így a végelszámoló a feladatát?

Hőség miatti munkarend változás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató a hőségre való tekintettel egy munkanapon megrövidítette a munkaidőt, 6-10-ig tartott, és a délutáni műszak sem indult el. A munkavállalókat erről előtte való napon értesítette. A le nem dolgozott órákra megilleti-e a munkavállalót díjazás, ha igen milyen? Köszönettel.

Egybefüggő szakmai gyakorlat fogalma Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyetemi hallgató a képzési programhoz kapcsolódó 6 hetes szakmai gyakorlatát társaságunknál teljesíti úgy, hogy 2 hetet június hónapban, 4 hetet szeptember hónapban tölt le. A hallgatóval mind a két időszakra külön-külön hallgatói munkaszerződést kötünk. Tanulmányait 2012 szeptemberében kezdte meg az egyetemen. A jogszabály alapján 6 hét időtartamot elérő egybefüggő szakmai gyakorlat esetén hetente a minimálbér 15 százalékának megfelelő díjazásban kell részesíteni a hallgatót. Kérdés: mi minősül egybefüggő szakmai gyakorlatnak? Kell-e a hallgatót a fenti esetben díjazásban részesíteni? Amennyiben nem vagyunk kötelesek a hallgató részére munkadíjat fizetni, helyesen járunk-e el, ha a hallgatói munkaszerződésbe beírjuk a "díjazásban nem részesül" szöveget?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink