938 találat a(z) csed cimkére

Külföldi munkavégzés, majd magyarországi szülés utáni ellátások Cikk

Milyen ellátásokra jogosult a szülő nő, illetve a család, ha külföldön dolgozott az utóbbi években, de a gyermek már Magyarországon születik meg? Ismertetjük.

Kedvezményszabály csed/gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2020. január 1-jétől átlépett kata adózásba. 2018 decemberében született első gyermeke, 2020 szeptemberében pedig a második babát várja.A kedvezményszabály él attól, hogy adózási módot váltott? Ez nincsen rá kihatással? Időközben semmilyen járulékot nem fizetett, a második gyermek csed/gyed ellátása az lesz, amit az első gyermeknél megállapítottak? Segítségüket köszönöm.

Külföldi szülés utáni itthoni ellátások Cikk

Milyen ellátásokra jogosult az az anya, illetve család, ahol a szülő(k) külföldön éltek és dolgoztak, gyermekük is ott született, majd úgy döntöttek, hogy hazaköltöznek Magyarországra? Összefoglaltuk.

Mezőgazdasági őstermelő csed jogosultsága Kérdés

Tisztelt Adózóna! 1. 2019. június 1-jétől biztositott mezőgazdasági őstermelő gyermeket vár, a szülés várható időpontja 2020. szeptember. A július 1-jén életbe lépő tb-szabályok szerint jogosult lesz-e csedre? Jelenleg és tavaly az előző évi bevétel 20 százaléka után fizeti a járulékot. 2. Ha jogosult csedet igénybe venni, az elvetett növénytermelési termék valamint az igényelt támogatás bevételét ősszel elszámolhatja-e, vagy ez a csed elvesztésével jár. Köszönettel!

Gyermekvállalás határozott idejű munkaszerződéssel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkahelyváltás előtt állok, és az egyik ajánlat egy évre szóló szerződést kínál. Mi történik gyermekvállalás esetén, ha a szülés előtt jár le a szerződés? Hogyan állapítják meg a csedet? Ha a gyed időszakában jár le a szerződés, mitől esik el a kismama, mi az amit fizetni kell, például tb-járulék? Mi történik ha bármelyik fél felmondja a szerződést? Ha a gyed alatt lejár a munkaszerződés, bele számít-e a gyed időszak a nyugdíjba? Köszönöm!

Gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nél a jelenleg első gyerekével gyeden levő dolgozó ismét terhes. Azt szeretné, hogy a csed után nem az anya igényelné a gyedet, hanem az apa, mert az apának magasabb a jövedelme, viszont az anya se akar visszajönni dolgozni. Ilyenkor az anya fizetés nélküli szabadságon van, a munkáltatónál szünetel a biztosítása, ezt lejelentem a T1041-en, és a dolgozó maga után megfizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot? A munkáltató köteles ilyenkor fizetés nélküli szabadságra engedni a dolgozót? Ha később az anya vissza akar jönni dolgozni, akkor a munkáltató köteles visszavenni?

Ilyen következményekkel jár a fellebbezés megszűnése a társadalombiztosítási ügyekben Cikk

2020. március 1-jével számos hatósági ügyben – beleértve a nyugdíj, és egészségbiztosítási hatósági ügyeket is – megszűnt a hatósági határozatok elleni fellebbezés, azaz megszűnt a közigazgatáson belüli jogorvoslati jog, erre tekintettel 2020. március 1-jétől a jogorvoslatra csak közigazgatási perben kerülhet sor. Mit is jelent ez a gyakorlatban? Az alábbi cikkben erre kérdésre vonatkozóan keressük a választ.

Csed-gyed maximum vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megerősítést szeretnék kérni csed-gyeddel kapcsolatos gondolatmenetre. A dolgozó határozott idejű munkaviszonya 2020. augusztus 31-ével megszűnik. Úgy szeretné, ha 2021. február körül szülne. Ha 2020. december 1-jétől egyéni vállalkozást indítana, s abban 322 ezer forint kivétet számolna el, 2021 januárjában, a szülés előtti 28 nappal pedig megigényelné a csedet, akkor megkapja a gyed maximumot. Ha nem lenne kivét, hanem csak a minimálbér után fizetné meg a járulékokat, akkor pedig a csed-gyed alapja a minimálbér másfélszerese (2020-ban 241 500 forint) lenne? Ha esetleg a két jogviszony (munkaviszony és egyéni vállalkozói) közötti időszakban bejelentkezik a munkaügyi központba s álláskeresési járadékot kap, az ez esetben sehol nem fog beszámítódni? Segítségét köszönöm!

Csed rokkantellátással rendelkezők számára Kérdés

Van egy megváltozott munkaképességű kismama kollégánk, aki a tavaszi hónapokban fog szülni. Rokkantsági ellátást kap, és az a kérdésünk, hogy az ellátása mellett kaphatja-e a csed-et, majd később a gyed-et? Nekünk mi a teendőnk ezzel kapcsolatban? Mi ennek az eljárásnak a folyamata? A kérelmét hova kell benyújtanunk, mik a további lépések? Várom szíves válaszukat!

Másodállású katás vállalkozó csed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Heti 40 órás mukaviszony melletti kata alany egyéni vállalkozó csed-et kap. Alkalmazott mellett folytathatja-e vállalkozási tevékenységét? Lehet-e bevétele?

Csed alatt szűnik meg a munkaviszonyom, mit tegyek? Kérdés

Kisfiam 2019 novemberében született. Egyéni vállalkozó teljes munkaidős alkalmazottja voltam. A munkáltatóm bejelentette, hogy 2020. február 1-jétől szünetelteti a vállalkozását. Mit kell tennem? Jelenleg csedet kapok, ezt továbbra is kaphatom? A gyedet 1 hónap múlva hogyan kell igényelnem? Milyen hátrányok érnek ezáltal? Egészségügyi szolgátlatásra és biztosításra jogosult vagyok? Vagy mostantól fizetnem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot? Köszönöm szépen a segítséget!

Passzív csed Kérdés

A családi adókedvezmény érvényesíthető a passzív csed, gyed folyósításakor? Már nem biztosított a munkavállaló.

Passzív gyed Kérdés

A dolgozó határozott idejű munkaszerződése lejár a csed folyósítása alatt, passzív jogon folyósítom tovább. Biztosítása megszűnt, így gyedre ugye már nem jogosult? Vagy passzív jogon folyósítom azt is tovább, míg új munkahelyet nem talál? Válaszát előre is köszönöm.

Mire lesz jogosult az anyuka? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalója (jogviszonya 2014-ben kezdődött) 2017.01.22-én szülte meg az első gyermekét, aki után csed (2017.01.22-2017.07.08. között), gyed(2017.07.09.-2019.01.22. között) ellátást kapott, jelenleg gyesen van. Újra kismama lett, a második gyermekét 2020.06.14-én várja. "9" kóddal táppénzen lesz a baba születéséig. Táppénzre és csedre jogosult lesz-e? Mi lesz az ellátás alapja? Kedvezményszabály az ő esetében alkalmazható? Köszönöm válaszát.

Egyéni vállalkozás csed ideje alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állásfoglalásukat szeretném kérni azzal kapcsolatban, hogy egyéni vállalkozó a csed ideje alatt hogyan folytathatja a vállalkozását. A gyermek születésének várható dátuma 2020. 05. 09. A vállalkozónak azonban van egy 2020. október 15-éig tartó szerződése, melyet nem szeretne felmondani. Az egyéni vállalozó személyesen nem működhet közre, hiszen akkor elveszíti a csedre való jogosultságát. Ha kiadja a munkát alvállalkozónak, vagy bejelent egy alkalmazottat, aki megcsinálja a munkát helyette, tehát ő maga csak számláz, akkor kaphatja tovább a csedet az egyéni vállalkozása után? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink