52 találat a(z) családi gazdálkodás cimkére

Számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozó (mezőgazdasági szolgáltatást nyújt) és családi gazdálkodás vezetője is egyben. A beérkező számlákat a családi gazdaságban számolom el, itt lettek aktiválva a tárgyi eszközök is. Hónap végén összeszámolom, hogy az egyéni vállalkozásban mennyi gázolajat használt el az ügyfelem, és ezt azt összeget a családi gazdaságból kiszámlázom az egyéni vállalkozás felé. Kérdésem, hogy helyesen járok-e el, valamint hogy áfásan, vagy áfa nélkül kell számlázzak ebben a speciális esetben. Az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint állapítjuk meg. Válaszát előre is köszönöm.

Családi gazdálkodás, őstermelők szochofizetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Családi őstermelő gazdálkodás 2019. év II. negyedévi bevétele: 9 363 006 Ft (melyből állami támogatás: kb. 7 000 000 Ft). Mennyi lesz az 1958-as bevalláson jelen esetben a szochofizetési kötelezettsége az őstermelőnek, ha összesen 2 felnőtt és 3 gyermek van bevonva a családi gazdaságba? A gyermekek 18 év alattiak. 1958-as bevallást csak a két felnőtt részére kell benyújtani? Valamint csak nekik keletkezik szochofizetési kötelezettségük? Várom válaszát!

Családi gazdálkodás melletti egyéni vállalkozás Kérdés

Családi gazdálkodás fő tagja a szabad kapacitásában mezőgazdasági bérmunkát kíván végezni. Azt tudom, hogy nem őstermelői tevékenység, tehát nem ott adózik. Ha kiváltja az egyéni vállalkozóit akkor, már automatikusan az lesz (az egyéni vállalkozás), ahol meg kell fizetnie a járulékot maga után, vagy a családi gazdálkodás mellett végezheti az egyéni vállalkozást "mellékállásban"?

Családi gazdálkodás – értékesítési betétlap érvényesítése Kérdés

Egy családi gazdálkodó az őstermelő igazolvány betétlapját 2019. április 16-án újítja meg (március 20-a után). Januártól áprilisig bevétele nem volt, csak költségei. A főállású őstermelőnek és a család tagjainak hogyan alakul így a jövedelemelszámolása erre az időszakra, amikor nem volt hatályos érvényes betétlap? Mi lesz az eddig kifizettet költségszámlákkal?

Családi gazdálkodás és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre kérném állásfoglalásukat. Van egy 7 tagú családi gazdálkodás, ahol 3 főnek van adószáma. Kompenzációs felárat választottak. A hét tag közül az egyik erdőtulajdonos (nem a családi gazdálkodás vezetője). Ebben az évben kezdte kitermelni a fát, és értékesíteni. A fa értékesítése nincs a kompenzációs felár között, ezért be kellene lépni az áfakörbe, mivel az értékesítés meghaladja az alanyi mentes határt (35-40 millió forint) ebben az évben. A számlát a vevő csak az erdőbirtokostól fogadja el, aki nem a családi gazdálkodás vezetetője. A kérdésem arra irányulna, hogy tudunk belépni az áfakörbe, kiknek kell belépnie? A belépés után a bevételt egyenlő arányban kell majd szétosztani? Kinek a nevében kell ÁFA be- vallást beadni? Jelenleg ÁFA szempontjából minden tag a kompenzációs felár és mellette alanyi mentesség hatá- lya alá tartozik. Minden tagot be kell az ÁFA körbe jelenteni, vagy csak aki az erdőt értékesíti? Az erdő értékesítéséből származó jövedelem a tagok között szétosztható? Segítségüket előre is megköszönöm. Zsuzsa

Családi gazdálkodó halála utáni elszámolás Kérdés

A családi gazdálkodás vezetője október 21-én meghalt. Öt tagja volt korábban a családi gazdálkodásnak. A halála napjáig kézhez kapott bevételeket, illetve kiadásokat hogyan kell elszámolni, illetve a halála napjáig kötött szerződések, kapott számlák kifizetése – amelyek határideje október 21. utáni – kit terhel? A családi gazdálkodás tovább működik.

Gyesre jogosultság? Kérdés

Agrármérnök nő, mezőgazdasági vállalkozói igazolvánnyal családi gazdálkodás vezetőjeként márciusban szülni fog. Korábbi gerincműtétje miatt lehet-e folyamatos táppénzen (veszélyeztetett terhes), kaphat-e csedet, gyedet, gyest? Ha igen, a családi gazdaság egy főre eső része megilleti-e? Az éves bevallásban a ráeső részt el lehet-e számolni neki az 1853-on? Ha nem, akkor a férj is a családi gazdaság tagja, inkább ő menjen csedre, gyedre, gyesre? Akkor az egy főre eső családi gazdálkodás része megilleti-e? A férj 53-as bevallásában lehet-e az egy részt elszámolni?

Csalàdi gazdálkodás tagjai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság tagjai közül kötelező-e, hogy egy tag főállásúként fizesse meg a járulékokat? Vagy az teljesen jó, hogy mondjuk hárman vannak a gazdaságban, és mind a hárman munkaviszony mellett látják el a feladatokat? Válaszát előre is köszönöm.

Közös őstermelő járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Én már rég őstermelő vagyok, 2016-ban elért bevételem meghaladja az 1 millió forintot. Feleségem jelenleg nem dolgozik. Ő nem őstermelő. Arra gondoltunk, hogy közös őstermelői igazoványt váltanánk ki még idén. Ebben az esetben hogyan alakulna a 2016. és 2017. évi járulék és szja-fizetési kötelezettségünk? Eddig ő még nem volt őstermelő. Vagy Ön szerint jobb lenne családi gazdálkodást alapítanunk?

Közös őstermelő, családi gazdálkodó Kérdés

Közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezők 2017.01.01-2017.10.10. között folytattak őstermelői tevékenységet. 2017.10.11-én jogerős határozattal alapítottak családi gazdaságot három fővel, papa, mama és az unoka. Kérdésem, hogy a 2017. évi bevallásban meg kell-e bontani a közös őstermelöi időszakot, vagy csak azt kell figyelembe venni, hogy december 31-én hány fő volt a családi gazdaságban? Előre is köszönöm a segítséget. Tisztelettel: Kutasi Gabriella

Családi gazdálkodás – alanyi adómentes értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Háromtagú családi gazdálkodás esetén, ha minden tag rendelkezik adószámmal, és mindenki az alanyi mentességet választotta, hogyan értékesíthetők a növénytermesztés termékeinek? Mindenki (nem csak a családi gazdálkodó) nevén értékesíthető 8 millió forintig adómentesen, összesen maximum 24 millió forintig? Ettől függetlenül, ha a tagok eltérő összegben értékesítettek, az összes tag bevételét és költségét együtt kell kezelni, és év végén elosztani háromfelé? Köszönöm válaszát.

Családi gazdálkodó tevékenysége Kérdés

A családi gazdaság 2 főből áll: anya és fia. Alma, zöldségfélék termesztésével foglalkoznak, amit ki szeretnének bővíteni lótenyészéssel, bértartással, lovagoltatással és még esetleg versenyeztetéssel. Lehetséges-e ez? Ha nem, milyen vállakozási formában kellene a lovakkal kapcsolatos tevékenységet végezni, és maradhat-e továbbra is a fiú a családi gazdaság tagja? Tisztelettel: Kutasi Gabriella

Ekáerszám igénylése Kérdés

Tisztelt szakértő! Szeretném az állásfoglalását kérni. Nem áfaalany családi gazdálkodásban megtermelt fokhagymát értékesít, amit megrendelőinek saját gépkocsival szállít. Több megrendelőnek külön-külön nem, de együttesen a szállított mennyiség meghaladja a 200 kilogrammot és az értéke a 250 ezer forintot. Kell-e igényelni ekáerszámot?

Családi gazdálkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdálkodó és 4 fő a családi gazdálkodásba bejegyzett családi gazdaság adózásával kapcsolatban szeretném kérdezni: ez a családi gazdálkodás 2017 folyamán több, a családi gazdálkodásában használt tárgyi eszközét értékesíteni kívánja. Az alábbi példában egy 2017-es tervet vezetek le, ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Bevételek: 1. Mg-i termék értékesítés árbevétele: 40 000 000 2. Támogatások / földalapú stb/ : 8 000 000 3. Tárgyi eszk. értékesítés bevétele : 100 000 000 Összes bevétele a gazdaságnak: 148 000 000 /29 600 e Ft/fő/ Költségek: 1. anyagbeszerzés: 32 000 000 2. egyéb: 6 000 000 3. értékesített tárgyi eszk. mar.értéke 19 600 000 4. kistermelői ktg átalány (bev. 40%-a) 59 200 000 Összes költség családi gazdálkodás 116 800 000 (23 360 e Ft/fő Jövedelem: 31 200 e Ft (6240 e Ft/fő) elhat.veszt. (38 000 e Ft), de 50% 15 600 e Ft (3120 e Ft/fő) Ezen 31 200 000 Ft/fő jövedelem után fizet mindenki: 15% szja-t és 27% ehót? Kérdésem, hogy helyes-e ez a levezetés? Különösképpen a kistermelői költségátalányra gondolok. A vázolt esetben figyelembe vehető-e a költségek között? Van-e eltérés abban az esetben ha a fő családi gazda egyéni vállalkozásban végzi ezt és évi kb: 300-500 e Ft közötti bevétele származik hóeltakarításból? Szíves válaszát előre is köszönöm: Hideghéty Blanka

Családi gazdálkodás létrehozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 12. 06-án jogerős határozattal a kormányhivatal nyilvántartásba vette családi gazdálkodásomat 3 fővel (én+élettársam+3 éves kislányunk). Szeretném megkérdezni, hogy a nyilvántartásba vételt követően milyen bejelentési kötelezettségem van az adóhatóság felé, ezt mennyi időn belül kell megtennem és melyik nyomtatványon? Hivatkozok itt az alább idézett, az adóhatóság által közzétett "Mezőgazdasági őstermelő magánszemély adózásának alapvető szabályai 2016" elnevezésű nyomtatványra: "Az azonos jövedelemszámítási kötelezettségre tekintettel, ha a családi gazdaság tagjai által választott adózási mód eltér a családi gazdaság nyilvántartásba vétele előtt választott adózási módtól, akkor ez olyan adókötelezettséget érintő változást jelent, amit be kell jelenteni az adóhatósághoz a családi gazdaság nyilvántartásba vételétől számított 15 napon belül." Valamint szeretném megkérdezni, hogy a családi gazdaságot 2016. 12. 06-án vették nyilvántartásba, de előzőleg a családi gazdálkodást érintő bevételeket és kiadásokat mint egyéni vállalkozó számoltam el. Ezeket visszamenőleg 2016. 01. 01-jétől áttehetem a családi gazdálkodásba? Idézem itt újra a fent már megjelölt kiadványt: "Így az év első napjától beérkezett valamennyi őstermelésből származó bevétel (a családi gazdaság nyilvántartásba vétele előtt megszerzett és a családi gazdaság által 1 főre felosztott) a megállapodás szerinti jövedelemszámításra vonatkozó szabályok szerint lesz adóköteles." Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink