226 találat a(z) cégautó cimkére
Cégautó vagy tulajdonos saját tulajdonában lévő személygépkocsi? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külszolgálatban havonta maximum 4000 kilométert autózunk, kizárólagosan céges ügyekben. Jelenleg a tulajdonos saját személygépkocsiját használjuk, költségelszámolással. Kérdésem lenne, hogy mi lenne az előnyösebb? Beruházni és egy cégautót venni (ezen belül személygépkocsi vagy kisteherautó), vagy maradni a jelenlegi felállásban? Köszönöm válaszát. Áldott Ünnepeket!
Cégautó és részben térítésmentes használat Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalat biztosít cégautót egyes munkavállalóinak magánhasználatra. A használat díját megtérítteti, kivéve a munkába járás és a munkából hazatérés útját. Azt szeretném kérdezni, hogy egyrészt milyen költségek terhelik akár a céget, akár a munkavállalót az első esetben, illetve milyenek a másodikban (tehát az ingyenes oda-visszaút is milyen fizetési kötelezettséggel jár)? A konkrét esetben: Van egy bizonyos keretösszeg, melyet x km-ig használhat a munkavállaló (bele nem számolva a lakóhelytől munkahelyig és visszautakat), ezt y összegért. A limit túllépése esetén km-enként z Ft-ot kell fizetnie munkavállalónak. Köszönettel.
Cégautó költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás tulajdonában lévő személygépjármű költségeinek elszámolásához milyen módon igazolható, hogy az adott számla (üzemanyag, karbantartás, matrica stb.) a vállalkozás érdekében merült fel (Tao. 3 melléklet B. 6.)? Elegendő-e ha a számlán a rendszám és a kilométeróra-állás szerepel? Vagy kötelező útnyilvántartást vezetni? Egyéb adónemek okán (áfa, szja) nem szükséges az útnyilvántartás, mert áfalevonás nincs és a magánhasználat adómentes.
Cégautó-használat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kollégám a cég tulajdonában lévő kisteherautóval jár szervizmunkára. Utólag kiderült, hogy vidéki útjaira elvitte a barátnőjét, amiről mi nem tudtunk, a menetlevélbe sem írta be őt. Van valamilyen tanácsa, hogyan tilthatjuk meg ezt? Milyen szabályok vonatkozhatnak ilyen esetre?
Egyéni vállalkozó – cégautó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó személygépkocsit cégautóként bérel (nem lízing!). A cégautóadót a bérbeadó cég fizeti. Kérdésem: kell-e útnyilvántartást vezetni? Köszönöm válaszukat. Mária
Cégautó költségelszámolása magánhasználat kiszámlázás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. külföldi (cseh) anyacégétől bérel cégautókat. Ezekben GPS rendszer működik, melyből minden hónap végén lekérik a megtett utat, és felvezetik a magánhasználatot. Ez utóbbit minden hónap végén kiszámlázza a kft. a gépjárművet használó alkalmazottnak. Ilyen esetben mentesül-e a kft. a cégautóadó megfizetése alól az adott személygépkocsik tekintetében? Elszámolható-e minden költség (szerviz, mosás, autópálya-matrica stb.) cégautóadó megfizetése nélkül? Milyen feltételeknek kell teljesülni, hogy a cégautóadót ne kelljen a vállalkozásnak megfizetnie? Minek kell szerepelnie a GPS-rendszerből kinyomtatott listán a célállomáson és a partner nevén túl, hogy alátámassza a kft. a céges használatot? Előre is köszönöm a válaszát!
Céges autó szülési szabadság alatt Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szeretném a segítségüket kérni, hogy szülési szabadság alatt a dolgozónak milyen cafeteria adható és használhatja-e a cégautót? Köszönöm válaszukat! Bartos János
Cégautó – külföldi beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. vásárolt egy BMW személyautót (diesel). A vételár: 12 ezer EUR. Az eladó: osztrák magánszemély. Miközben hazafelé szállították a járművet, a határt átlépve, Magyarország területén totálkárosra törték az autót. Azt mondták a bt. vezetőjének, hogy akkor lehet honosíttatni, ha a javítás kész. Jelen pillanatban a szervizben van az autó, a biztosító azonban alacsony összeget adott volna a totálkár miatt és jobban megéri nekik megjavíttatni a kocsit. A kérdésem: cégautóként szeretnék a bt.-be bevinni. A mostani javítási költségek áfásan elszámolhatóak-e? Milyen speciális eljárás vonatkozik könyvelés szempontjából erre a cégautó történetre? Mikor tudom betenni a könyveinkbe? Köszönettel: Tünde
Cégautóadó-mentesség Kérdés
Tisztet Adózóna! Az 1991. évi LXXXII. törvény 17/D. f. pontja 2017. január 1-jétől változik: Jelenleg így szól: f) amelyet kizárólag az egészségbiztosítási szerv által – az egészségügy társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló jogszabály alapján – finanszírozott háziorvosi, házi gyermekorvosi tevékenység ellátása érdekében, valamint az egészségügyi államigazgatási szerv törvény alapján kizárólag betegségmegelőző, gyógyító, egészségkárosodást csökkentő közegészségügyi, járványügyi és egészségvédelmi alapfeladatának ellátása érdekében üzemeltetnek... 2017. 01. 01-től: f) amelyet az egészségügyi alapellátásról szóló 2015. évi CXXIII. törvény 5. § (1) bekezdése szerinti alapellátási tevékenység ellátása érdekében, valamint az egészségügyi államigazgatási szerv törvény alapján kizárólag betegségmegelőző, gyógyító, egészségkárosodást csökkentő közegészségügyi, járványügyi és egészségvédelmi alapfeladatának ellátása érdekében üzemeltetnek... A változás a személyi bővítésen kívül (például fogorvos, védőnő), ha jól értelmezem, akkor a "kizárólag" szó kihagyása miatt az igénybevételi lehetőséget is bővíti. Eddig a háziorvos csak akkor élhetett a lehetőséggel, ha kizárólag erre a célra használta az autót. 2017. január 1-jétől – ha jól értelmezem – az egyéni vállalkozó háziorvos (alapellátó) akkor is élhet a cégautóadó-mentességgel, ha nem kizárólag a tevékenység ellátása érdekében üzemelteti az autót (például esetenként magáncélra veszi igénybe). Jól értelmezem ezt?
Céges autó alvállalkozónak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. egyedüli alkalmazottja a tulajdonos, ő egyben az ügyvezető is. Több alvállalkozóval dolgozik együtt, ingatlanok értékbecslésével foglalkoznak. Van egy céges autó a vállalkozásban, a cégtulajdonos most tervezi, hogy vesz még egyet, mert az egyik alvállalkozójának szüksége van rá, de nem akar/tud venni. Ebben az esetben elismert költségnek tekinthetők-e a második céges autóval kapcsolatos kiadások úgy, hogy azt nem a vállalkozás tulajdonosa, alkalmazottja használja, hanem egy harmadik személy? Köszönöm szépen a segítséget! Vágner Emília
Saját tulajdonú személygépjárműről kell-e menetlevelet vezetni?. Kérdés
A kft. saját tulajdonú benzinüzemű személygépjárművel rendelkezik. Az autó magánhasználata a cégnél 100 százalékban tiltva van. Ebben az esetben szükséges-e személygépjármű-menetlevél vezetése?
Magánszemélytől vásárolt személygépkocsi értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretném megkérdezni, hogy ha egy kft. értékesíti azt a személygépkocsiját (cégautóját), melyet magánszemélytől adásvételi szerződéssel vásárolt, akkor az értékesítéskor helyes-e, ha áfamentes számlát állít ki?
Alanyi mentes vállalkozás – cégautó térítésmentes átadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi mentes kft. magánszemélytől vásárolt cégautót 2014-ben. Ezt az autót most térítésmentesen átadná a tulajdonos magánszemélynek. Kérdés: ebben az esetben van-e áfa? Ha igen, ezt kinek kell megfizetni? Ilyen esetben az áfa alapja eltérhet a könyvelésben szereplő nettó értéktől (alacsonyabb piaci értékkel lehet-e számolni)? A magánszemélynek ezzel kapcsolatban kell-e illetéket vagy jövedelemadót fizetni (ha igen, milyen összeg után)? Jobban járhat a vállalkozás/magánszemély, ha nem térítésmentesen történik az átadás? Köszönöm a segítséget!
Céges és magánhasználat aránya Kérdés
Bt. nyíltvégű pénzügyi lízing keretében 60 havi futamidővel, 30 százalékos önrésszel személygépkocsit bérel. Az autót az ügyvezető és a műszaki vezető használja kizárólag adóköteles tevékenység végzéséhez, munka felméréséhez, üzleti partnerek felkereséséhez, útnyilvántartással. Mindkettőnek van saját magánautója. A bt. megfizeti a cégautóadót. Kérdésem, van-e plafonja a céges használati aránynak, és mindenképpen van vélelmezett magánhasználat, például 20 százalék, mint a cégtelefonnál, vagy az útnyilvántartással igazolható a 100 százalékos céges használat, és így a havi lízingdíj, valamint az önrész áfatartalma is levonható-e 100 százalékban? Köszönettel: Bohács Bt.
Cégautó értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégautót vásárolt ügyfelem 2015-ben magánszemélytől, viszont most, 2016-ban lecseréli az autót. A cég áfaalany, áfásan kell-e neki eladnia az autót akkor is, ha magánszemély lesz a vevő? S hogyan kell számlázzon, ha Magyarország területén kívülre az EU-ba, illetve harmadik országba értékesítené a személygépkocsit?