18 találat a(z) befejezetlen termelés cimkére
Befejezetlen termelés számvitele – hipa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy építőipari cég egy házat épít eladásra. Az első évben előlegeket kap a vásárlóktól és elkezdi építeni az ingatlant. Év végén még nincs átadás, de az épület már 95 százalékos készültségben van. Év végén aktiváltam a befejezetlen termelést: T239-K58. A társaságnak más tevékenysége nem volt. Az iparűzési adó bevallásában nincs árbevétel, csak felhasznált anyagok és alvállalkozók. A következő évben nyitáskor visszavezetem a befejezetlen termelést: T58-K239, és januárban átadják a házat. Ekkor keletkezik árbevétel, és az 58-ason pedig költség. Eredmény és társasági adó szempontjából rendben is lenne a dolog, de az iparűzési adóban most csak bevétel van semmilyen levonható tétel nincs. Ez biztos nem jó így. Mi a megoldás, hogy ne a teljes bevétele után kelljen iparűzési adót fizetni, csak azért, mert áthúzódott az átadás a következő évre. Gondolom valahogy "áruvá" kéne aktiválni a terméket (ingatlan) és onnan kivezetni eladáskor. De ezt csak gondolom. Kérem segítsenek a helyes számviteli megoldásban. 2. A kérdés folyománya, hogy ha az első évben volt más tevékenység is, akkor azzal szemben "jogosulatlanul" számoljuk el annak az építkezésnek az anyagköltségét, aminek a teljesítése csak a következő évben lesz. Miközben ezt most írom, lehet, hogy meg is van a megoldás? A felhasznált anyagokat és alvállalkozásokat az első évben raktárra vegyem és a második évben, mikor az átadás megtörténik, akkor számoljam el a költségnemek szerint? Így egy évbe és helyes költségnemre kerülne minden.
Befejezetlen termelés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy építőipari cég intézmények festésével, burkolásával stb. foglalkozik. Alvállalkozót foglalkoztat. Anyagköltsége az árbevétel kb. 16%-át teszi ki. Év végén vannak olyan munkák, amelyek 2016-ban kezdődtek és majd a 2017. évben kerülnek kiszámlázásra. Kérdésem: helyesen járok-e el, ha a készültségi fok meghatározása alapján ezeket a munkákat befejezetlen termelésként veszem "leltárba"? 2016. 12. 31-én az ügyvezető írásban határozza meg. Egy másik cég folyamatos karbantartásokat végez és az áthúzódó munkákat készültségi fok alapján veszi leltárba. Ez így elszámolható? Válaszát köszönöm szépen! Üdvözlettel: Anikó
Befejezetlen termelés őstermelőnél, egyéni vállalkozónál – a mezei leltár Cikk
Még a tapasztalt könyvelőknek is okoz némi fejfájást a mezei leltár összeállítása. Külön feladvány, ha ezt a munkát a pénzforgalmi szemléletű, naplófőkönyv, pénztárkönyv adataira támaszkodva kell elvégezni.