717 találat a(z) alanyi adómentes cimkére

Kata, alanyi adómentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó a novemberi szolgáltatásnyújtása számlázásakor átlépné az alanyi mentes 8 millió forintos bevételi értékhatárt. Ha a szolgáltatás időszaki elszámolású ügylet, és a fizetési határidő 2019. január 5., a teljesítési idő is 2019. január 5., akkor ez az ügylet a 2018. év bevételébe nem számít bele. Megítélésem szerint nem számít bele, ez a 2019. év teljesítése lesz, még akkor is, ha a tényleges szolgáltatást 2018. 11. hónapban végezte.Kérdésem, hogy helyesen járok-e el, ha az ismertetett ügyletet a 2019. év bevételének tekintem, mind a kata, mind az áfa vonatkozásában? Válaszukat előre is köszönöm.

Magánszemély által értékesített telek – alanyi adómentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó magánszemélyként bérbeadó. Ezen kettő tevékenységből származó bevétele beszámít az alanyi adómentes határba. A magánszemély értékesíti a saját tulajdonát képező telket (ami nem minősül sorozatértékesítésnek). Jól értelmezem, hogy a telek értékesítése nem számít bele az alanyi adómentes bevételi határba? Nagyon köszönöm!

Foglaló – számlázás Kérdés

Van egy cukrász, aki jelenleg alanyi mentes, de valószínűleg december elején belép az áfakörbe, mert eléri a 8 millió forintos árbevételt. Már most kap foglalót a 2019. évi esküvői torták elkészítésére. 1.) Foglaló átvételekor kell-e számlát kiállítani, amikor a pénz megérkezik? 2.) A kapott foglaló az nem árbevétel, hanem valami egyéb bevétel... De az áfa szempontjából figyelembe kell venni a 8 milliós határnál? 3.) Jövőre már áfakörös lesz az illető. Hogyan történik a torta számlázása? Foglalóról külön mínuszos számla kerül kiállításra? Milyen áfa lesz rajta? Kérem, segítsen abban, hogyan történik helyesen a foglaló bizonylatolása, különös tekintettel az áfa kérdését szem előtt tartva.

Katás bt. áttérése áfásból alanyi mentesbe Kérdés

Katás negyedéves áfabevalló bt. november hóban előleget fizet egy nagyobb értékű gép beszerzésére. A gépet valószínű, hogy csak jövő év elején fogja megkapni. De 2019-re átjelentkezik alanyi adómentesre. A szállító cég a teljes számlát kiállítja 2018 decemberében. Kérdésem, hogy az áfát milyen módon lehet elszámolni, illetve, ha a visszaigényelhető áfát nem kéri kiutalni, hanem áfaszámlán tartja, akkor jövőre azt átvezetheti-e más adószámlára. Köszönöm válaszát.

Katás áfamentességének megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás, alanyi mentes vállalkozás bevétele elérte az értékhatárt (8 millió forint). Melyik nyomtatványon, hogyan kell bejelenteni, hogy mostantól áfakörös lett?

Áfa és a kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Már régóta katás egyéni vállalkozó 2019-ben már a második éve áfás. Kérdés, ha ő 2018-ban megszünteti a vállalkozását és 2019-ben újból megalapítja azt, azzal a céllal, hogy eleve alanyi adómentes lesz, lehet-e ennek valamilyen adójogi következménye? Előre is köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Alanyi adómentesség Kérdés

2018-ban egy katás cég elérte a 8 millió forintot, emiatt be kellett lépnie az áfakörbe. Kérdés: miután a következő évben az alanyi áfamentes határ 12 millió forint lesz, visszaléphet-e az alanyi áfamentes körbe? A választ előre is köszönöm.

Alanyi adómentesség Kérdés

Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó, humán egészségügyi (orvosi) szolgáltatást végez, bevétele elérte a 8 millió forintot, be kell-e jelentkeznie a T18101E lapon, mint közfeladatot ellátó áfamentes adózónak?

Áfa szálláshely-szolgáltatás esetén Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Adószámmal rendelkező magánszemélyként szállásadással foglalkozom. Közösségi adószámom is van. Alanyi adómentesként végzem a tevékenységet. A Booking, Airnbnb és egyéb szállásfoglaló oldalon keresztül adok ki szállást. Ezek a cégek jutalékszámlát állítanak ki felém, mely nem tartalmaz áfát. Állítólag ilyen esetben nekem mint szállásadónak kellene "kiszámolnom" és bevallani az áfát. Ez valóban így lenne helyes? Ha igen, hogyan korrigálható visszamenőleg? Önellenőrzéssel? Utólagos bevallással vagy egyéb módon? Segítségét előre is köszönöm!

Vállalkozás és adószámos magánszemély egyszerre Kérdés

Egy magánszemély adószámos magánszemélyként – 552006. Üdülés, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s címen – bérbe adja az ingatlanát. Ebben a tevékenységben alanyi mentességet választ. Év közben vállalkozást indít falatozó, hidegkonyhás büfészolgáltatás címen, teljesen más telephelyen. Vállalkozásában év közben átlépi az alanyi mentes határt, ezért az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg. Kérdésem: mi a teendő ilyenkor? A magánszemélyként végzett tevékenységét továbbra is áfamentesen végezheti, vagy itt is áfafizetési kötelezettsége lesz?

Áfa alanyi mentes küszöbérték II. Kérdés

Tisztelt Nagy Norbert! A korábbi kérdésemet (https://adozona.hu/kerdesek/2018_10_9_Afa_alanyi_mentes_kuszobertek_glb) szeretném pontosítani. A számla alapjául szolgáló ügylet alapján (melyet szerződéssel és teljesítésigazolással tudunk alátámasztani) a vállalkozás nem lépte volna át az alanyi mentes küszöbértéket. Az átlépés kizárólag a téves számlázásnak köszönhető. Mindezeket figyelembe véve a kérdésem az lenne, hogy a hibás számlázásnak köszönhetően (lásd előző kérdés) kikerülhet-e a vállalkozás az alanyi mentes körből, vagy tudjuk korrigálni a számlát? Köszönöm az újbóli segítséget!

Év közbeni kata és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 01.01-05.31-ig tételes költségelszámolással működött. 06.01-től választotta a kata szerinti adózást. Egész évben alanyi áfamentes volt. Kell-e arányosítani áfa szempontjából az árbevételt az időszakok között? Ugyan egész évben nem haladja meg az árbevétel a 8 millió forintos alanyi mentes határt, de a katás időszak alatt elért bevétele olyan mértékben több, hogy az arányosítás miatt esetleg meghaladhatja azt. Válaszukat megköszönöm! Üdvözlettel!

Áfamentesség választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg pénzforgalmi áfa elszámolású cég jövőre szeretne áfamentességet választani. Kérdésem: Azoknak a bevételi számláknak az áfáját, melyeket ezidáig nem fizettek ki, mikor kell leróni? Akkor, amikor majd megkapja a cég az összeget, vagy amikor áttér az alanyi mentességre? Kérdésem még: abban az esetben, ha idén meghaladja az árbevétel az alanyi mentességi értékhatárt (ami jelenleg 8 millió forint), abban az esetben is válaszhat jövőre alanyi mentességet, vagy ez ki van zárva? Illetve, ha jövőre felemelik 12 millió forintra az alanyi mentességi értékhatárt, de ezt nem lépi át idén a cég, akkor választhatja jövőre az alanyi értékmentességi értékhatárt az új szabályok hatálybalépése miatt? Illetve még egy kérdés: ha egy jelenleg áfás cégnek továbbvihető áfája van év végén, és jövőre alanyi mentes szeretne lenni, amihez a feltételek adottak, akkor a továbbvihető áfának mi lesz a sorsa? Vissza lehet, illetve kell igényleni a NAV-tól?

Számlázás katás online vállalkozás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes katás egyéni vállalkozást tervezek indítani. Honlapomon elektronikus dokumentumokat (pdf), illetve ezeknek nyomtatott verzióit árulnám. Magyar és külföldi – elsősorban amerikai, és európai uniós – állampolgárok lennének az ügyfeleim. A fizetés azonnal, a megrendelés időpontjában, bankkártyával (Stripe rendszerrel) történne. Ebben az esetben elegendő-e nyugtát küldeni a vásárlóknak, és azon fel kell-e tüntetni a kisadózó szót? Ha kötelező számlát küldeni, akkor a vásárlástól számított mennyi időn belül kell ezt megtenni? Ha elérem az évi 8 millió forint feletti árbevételt, akkor hogyan módosulnak a rám vonatkozó jogszabályok? Ezen kívül még arra lennék kíváncsi, hogyha a vásárló számára garanciális visszafizetés történik, akkor az beleszámít-e az árbevételbe? Az ügyfelemnek juttatott kedvezményes kuponok esetén a bevételbe az eredeti árat vagy a kupon értékével csökkentett árat kell beleszámolni? Válaszát előre is köszönöm!

Alanyi adómentes bevételi határ átlépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes bevételi értékhatár túllépése esetén milyen adószámot kell a számlán feltüntetni? Használhatjuk-e automatikusan a 2-est az adószám kilencedik jegyében, vagy meg kell várni, ameddig a NAV hivatalosan is megállapítja a 2-es adószámot? Ha a hivatalos megállapításig marad a 1-es adószám, a partnerek számonkérhetik rajtunk, hogy miért számítottunk fel áfát. Van-e erre valamilyen megoldás? Tisztelettel: Kaszab Éva

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 February
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink