162 találat a(z) aktiválás cimkére
Bontási költség aktiválása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég egy műhelyt (mintaműhelyt) lebont. A lebontott műhely helyett egy másik épületrészben meglévő műhelyt felújít és átalakít az új mintaműhely céljára. Kérdés, hogy a lebontott mintaműhely bontási költsége, amely jelentős összeg, ráaktiválható-e a felújítással kialakított új mintaműhely bekerülési értékére a számviteli törvény 47. §-a vagy más §-a alapján? Szakértői válaszukat köszönjük, Négyökrűné
Könyvelési program Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy könyvelési programot elkezdtünk saját előállításban készíteni, amit csak mi használnánk. Később megkértünk egy másik vállalkozót, hogy fejlessze tovább. Kérdésünk, hogy aktiválhatjuk-e a számla alapján kiállított fejlesztéseket, a program befejezését is szellemi termékként?
Ráépítési jog Kérdés
Tisztelt Adózóna ! Áfakörös egyéni vállalkozó külterületi ingatlanán ráépítési jogot engedélyez 25 évre napelemes kiserőmű beruházás megvalósításához gazdasági társaságnak. A ráépítő ráépítés címén tulajdonjogot szerez 2 napelem parkba, és egyben földhasználati jog jogosultja 25 évre. A földtulajdonos bérbeadó és ráépítő 25 millió forint + áfa bérleti díjban állapodnak meg 25 évre, évi 1 millió forint + áfa bérleti díj mellett. Kérdéseim: 1. Egyszerre vagy évenként egyenlő részben kell számlázni a bérleti díjat? A bérbeadó hogyan szerepelteti könyvelésében a tartós bérbeadást és az abból származó bevételt, hogy az adózás szempontjából megfelelő legyen? 2. A ráépítő könyveiben hogyan és mi alapján szerepelteti a tartós bérleti jogosultságát, valamint a fizetendő bérleti díjat? 3. Mikor kell aktiválni, a bérbeadás bejegyzésekor, vagy a műszaki átadáskor? 4. Hány százalékos az értékcsökkenési leírása a naperőműnek ? 5. Mennyi a maradványérték ?
Tárgyi eszköz szétbontása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi gazdasági esemény helyes kezelésével, könyvelésével kapcsolatban. Cégünk 2015-ben egy napelemes rendszert vásárolt. Aktiválása külön történt, önálló eszközként. Idén októberben ez a rendszer szétbontásra került: – 24 db napelemet és 1 db invertert értékesítettünk, – 7 db napelemet és 1 invertert a cégünk egy másik ingatlanára szereltünk fel, – az eredeti rendszer tartószerkezetét felhasználtuk az új rendszer telepítésére. A csatlakozókat, vezetékeket és egyéb szerelvényeket ami a 2015-ös beruházás része volt, nem tudtuk hasznosítani, helyettük újakat szereltünk be. A 2015-ös beruházáshoz felhasznált minden rendszerelem bekerülési értéke rendelkezésre áll, külön-külön is. A kérdésem az, hogyan kellene vagy lehetne megállapítani, hogy a 2015-ös rendszer értékéből milyen összeg kerüljön az új beruházások értékébe, az értékesített eszköz könyv szerinti értékére és a terven felüli értékcsökkenésre? Hogyan lehetne ezt a gazdasági eseményt helyesen kezelni? Köszönöm megtisztelő válaszát!
Próbaüzem, betanítás Kérdés
Tisztelt Cím! Társaságunk egy új tejfeldolgozó üzemet épített VP pályázat keretében. Az épület használatbavételi engedélye véglegessé vált 2019.09.10-én. A technológiai gépsor műszaki átadása 2019.09.18-án volt. A határozott időre szóló működési engedély szintén 2019.09.18-án kelt. Jelenleg receptúrákkal való kísérletezés, a gyártástechnológia kialakítása zajlik. Egyelőre nincs értékesíthető termék, vizsgálati eredményeket várunk. Ha megfelelőek az eredmények, akkor a hatóság végignéz egy gyártási folyamatot, ha ott is rendben talál mindent, akkor gyárthatunk majd olyan terméket, ami kereskedelmi forgalomba kerülhet. Munkavállalóink betanítását egy olasz sajtakadémiával kötött szerződés keretében biztosítjuk. Az oktatás első része Olaszországban volt, még az üzem átadása előtt. A betanítás itthon folytatódott a gépek műszaki átadása előtt, majd utána is. A szerződés tárgya komplex: elméleti és gyakorlati oktatáson túl a próbaüzemi feladatok ellátása, technológiai gépek használatának betanítása, a gyártani kívánt sajtok gyártástechnológiájának kidolgozása, a receptúra összeállítása, a sajtgyártás hatékonysági szintjének fokozása. Ez az egész betanítási folyamat, illetve az ennek során felmerült költségek milyen jogcímen aktiválhatók? Betanítás vagy próbaüzem? Milyen feltételekkel, mely időpontig aktiválhatók a felmerülő költségek (vállalkozói díj, szállásköltség, tolmács, munkavállalóink bére, a felhasznált alapanyagok, energiaköltség)? Köszönjük válaszukat!
Új építésű lakás áfája továbbértékesítés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég fejlesztési tartalék feloldása során új építésű lakást vásárol. Nem választott lakóingatlan esetében adókötelessé tételt. Ebben az esetben megfizeti az áfát, ami nem levonható. Ha a cég a lakást a használatbavételi engedély véglegessé válásától számított 2 éven belül értékesíti, akkor azt csak áfásan teheti meg? Azaz, jól értelmezem, hogy a tárgyi eszköz bekerülésekor megfizetett áfa, ami a bekerülési érték része lesz kerül a 161-es beruházási számlára, majd aktíválásra az egyéb felmerülő költségekkel együtt. Ha például az értékesítésen nem szeretnék veszteséget elszenvedni, akkor minimum a bekerülési érték, ami a korábbi áfás vételár összege kellene, hogy a nettó eladási ára legyen a lakásnak és erre számítom a 27 százalék áfát? Viszont, ha ezt 2 év után teszem meg, akkor azt 27 százalékkal "olcsóbban" megtehetem? Köszönettel
Ingyenes átadás származtatott jog személytől Kérdés
Egyesület származtatott jogi személye ingyenesen átadáná a tulajdonában lévő ingatlan tulajdonjogát az "anya"egyesületnek, amelytől a jogi személyiséget kapta. Terheli-e az ügyletet adó-, illeték- vagy bármilyen más fizetési kötelezettség? Piaci értéken való aktiválás esetén az egyesület halasztott bevételként kezelheti-e az ingyenes átadást?
Személygépkocsi nyári gumi Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a személygépkocsira 4 db nyári gumi vásárlásakor a gumikat rá kell aktíválnom a kocsira? Téli gumiknál olvastam, hogy azt nem kell ráaktíválnom hanem költségként elszámolhatom. Illetve szeretném megkérdezni, hogy a személygépkocsi mosatásának az áfáját 50%-ban levonhatom-e? Azért gondolnám, mert ez szolgáltatás. Válaszukat köszönöm előre is!
+5 év garancia Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem vásárolt egy televíziót. A számlán szerepel, hogy vásárolt hozzá +5 év garanciát. Hogyan kell könyvelni, növeli a TV értékét és ezzel együtt aktiválom?
Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés
Személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingjének könyvelésében kérek segítséget. A beruházási értéket aktiválnom kell, de nem látom előre, milyen mértékben lesz visszaigényelhető az áfa, így nem tudom, hogy a bruttó bekerülést milyen mértékben kell csökkenteni az áfával aktiváláskor. Segítségüket köszönöm.
Napelemes rendszer – áfa Kérdés
Társaságunk 500,5 kWpvisz-watt védelmes solar kiserőművet építtet. A vállalkozó egy szerződésben, fix díjban vállalta a BHTR állomás+solar panelek+kábelek+inverterek+tartó szerkezetek építését és tervezését. A solar elemek egy része meglévő épületek tetejére, másik része parkoló kialakításával készül, valamint lesz olyan is, ami csak a földre (tartószerkezettel) kerül telepítésre. Ehhez a napelemes rendszerhez az önkormányzat szakhatósági, illetve közútkezelői és tulajdonosi hozzájárulást adott. A kormányhivataltól pedig a napelemrendszerhez kapcsolódó földkábelszakaszok és a transzformátorállomás építésére építési engedélyt kaptunk. A 2007. évi LXXXVI. törvény 116. § 3. pontja szerint: 3) Nem kell a Hatóság 115. §-ban meghatározott engedélyét kérni b) a védett természeti terület és Natura 2000 terület kivételével a legfeljebb 0,5 MW névleges teljesítőképességű kiserőmű építéséhez, ha az nem táplál villamosműre, Az áfatörvény 142. §-hoz adott magyarázat szerint: „Az áfatörvény alkalmazásában építési hatóság alatt nemcsak az ágazati jogszabályok által kifejezetten építésügyi hatóságként nevesített hatóság, hanem minden olyan hatóságot értendő, amelyik építési, bontási tartalmú engedély kiadására jogosult. A fentiek alapján a kérdésem, hogy az adott munka fordított áfa alá tartozik-e vagy az egyenes adózás alá? A rendszer a gépek energiaellátásának egy részét fogja biztosítani, építményként vagy gép-berendezésként kell aktiválni, illetve milyen amortizációs kulccsal számolhatóak el? F.L
Iroda saját célra Kérdés
Tisztelt Szakértők, Abban kérném a segítségüket, hogy ha egy vállalkozás saját magának irodát épít (lakóingatlan a besorolás), abban az esetben az aktiválásig a felmerülő kiadásokat (anyag, alvállalkozók), hogyan kell számvitelileg nyilvántartani? Hogyan történik az aktiválás, milyen főkönyvi számlákon keresztül? Kérem szépen a kontírozásban a segítségüket. Köszönöm.
Aktiválás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi egységbe hűtőkamra építése történt. Aktiválása az épületek/építmények vagy a műszaki berendezések között történjen-e? Köszönettel: Horváth István
Céges személygépkocsi aktiválása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Céges személygépkocsi aktiválása során merült fel a kérdés, hogy bruttó vagy nettó áron kell aktiválni a személygépkocsit? Cégautóadót fizetünk, nyílt végű lízingelt autó, 50 százalék áfát helyezünk levonásba! Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Fedor Krisztina
Nulla értékű tárgyi eszköz 2. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mobiltelefont vásároltunk, a számla végösszege 0 forint, vételár-kedvezmény. Van-e itt áfafizetési kötelezettség, illetve visszaigénylési lehetőség? Milyen összegben kell ezt aktiválni? Ha ez 100 ezer forint alatti tétel, szükséges a rendkívüli bevétel időbeli elhatárolása? Aktiválás után elszámoljuk költségként. Kérem mutassa be, mik a könyvelési lépések! Korábbi kérdésemhez az alábbi kiegészítést tenném. Szolgáltatót váltottunk, 2 év hűség aláírása történt. Így nyílt lehetőség a telefon 0 forintért történő megvásárlására. A számla tartalma: mobiltelefon bruttó 99 990 forint, kedvezménykeret bruttó -99 990 forint. Előre is köszönöm válaszát!