229 találat a(z) ajándékozás cimkére
Megszűnő egyéni orvos Kérdés
Tisztelt Szakértő! Orvos egyéni vállalkozó megszünteti a vállalkozását. Adószáma "1-es kód" (régi TAM), soha nem volt áfaalany, nem igényelt vissza áfát. A megszűnés időpontjában a vállalkozás vagyonát képező, meglévő 15 millió forint nettó értéken lévő ingatlan (korábban számolt el amortizációt) bevételnek számít-e? Amennyiben nem, szeretné gyermekének elajándékozni az ingatlant. Kell-e szja-t (illetéket) fizetnie az ajándékozás időpontjában, tekintettel arra is, hogy értékcsökkenést számolt el korábban. Orvosi anyag készlet bevételnek számít a megszűnéskor? 100 ezer forint alatti eszközök 50 százalékos értéken számítanak bevételnek a megszűnéskor? 100 ezer forint feletti gépek, berendezések szintén nem a vállalkozás bevételei a megszűnéskor, hanem a későbbiek során esetlegesen ingóként adóznak? A felsorolt eszközök, anyagok után kell-e áfát fizetnie a megszűnésre tekintettel? Amennyiben a megszüntetés előtt értékesíti az eszközöket, kell-e áfával számolnia? Még az esetleges selejtezést szeretném megkérdezni: az szja-törvény 5. számú melléklet 10. pontja szerint 50 ezer forint alatt nyilvántartás, 50 ezer forint felett jegyzőkönyv? Szükséges-e NAV-ot értesíteni? A szíves válaszadását előre is köszönöm!
Szántóföld ajándékozás Kérdés
Szántóföldet szeretnék ajándékozni gyermekeimnek, van-e szja- és illetékvonzata bármelyikünk részéről? Gyermekeim bejelentett földművesek, és már rendelkeznek szántófölddel. Az ajándékozás után sem érik el a 300 hektár területet. Továbbá készpénzt is ajándékoznék, itt milyen szja- és illetékkötelezettség van? Kell-e szerződés a készpénz-ajándékozásról, vagy csak átutalom nekik? Köszönöm válaszukat.
Ingatlanajándékozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vásárolt egy szántó művelési ágú területet (8 hektár). 2016.05.03-án került a tulajdonába, de használatba nem tudta venni, a korábban megkötött hosszú távú bérleti szerződés miatt. Az illetéket a NAV felé emiatt befizette. A könyvelésben a szántó értékét beruházási költségként szerepeltette. 2017.12.18-án ezt a területet elajándékozta egyenesági leszármazottjának (fiának), aki szintén mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó. A földterületet 2019.01.01-től tudja használatba venni. Milyen bevallási vagy befizetési kötelezettségek merülnek fel ezzel kapcsolatban, ajándékozó és ajándékozott között? Az szja-bevallásban valahol fel kell tüntetni? Második kérdésem: mezőgazdasági vállalkozó vásárolna egy területet (korábban lakóingatlan), melyen új épületet kíván felépíteni. Iroda, és az alkalmazottaknak szociális helyiségek épülnének. A telket megvásárolhatja-e az egyéni vállalkozó, vagy csak mint magánszemély? A felépítmény teljes mértékben (értékcsökkenés útján) elszámolható-e a vállalkozás érdekében felmerült kiadásként? Válaszukat előre is megköszönve!
Ajándékozás Kérdés
Tisztel Szakértő! Azt szeretném megtudni, hogy ha a szülő ingatlant ajándékoz a feleségnek, a férj jogosultságot szerez-e vagy az csak az ajándékozotté lesz? Válaszukat előre is köszönöm!
Céges személyautó elajándékozása az ügyvezetőnek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem szeretné a céges személygépkocsit elajándékozni az ügyvezetőnek. Kérdés, hogy milyen adó- vagy illetékvonzata van a társaságnak és az ügyvezetőnek? Várom válaszát! Üdvözlettel: G
Céges ingatlan elajándékozásának adóvonzata Kérdés
http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_22_Ceges_ingatlan_elajandekozasanak__ewi Ezen az URL címen kapott válaszra hivatkozva szeretnék még egy kérdést tisztázni. Korábbi kérdés-válaszokat böngészve olyan állásfoglalást is találtam, ahol a szakértő szerint 15%-os szja-t kell megfizetnie a magánszemélynek a cégtől ajándékba kapott ingatlan szokásos piaci értéke után az Szja törvény 4. §-ára hivatkozva. Ebben esetleg tudna-e még segíteni? Köszönettel: Szűcsné
Közhasznú egyesület – beruházás önkormányzati támogatással Kérdés
Közhasznú egyesület közhasznú tevékenysége keretében, pályázati forrásból felújított egy önkormányzati ingatlant. A felmerült többletmunkák finanszírozására az önkormányzat támogatást biztosít a fejlesztési céltartalék terhére. Az egyesület kötelezettsége a határozat szerint, hogy a fenntartási időszak lejártát követően a projekthez kapcsolódó eszközöket és a saját forrásból megvalósult beruházásokat közhasznú tevékenysége keretében ajándékozással átadja az önkormányzat részére. Helyes-e ez a határozati szöveg? Eladni vagy átadni? Köszönöm.
Ingatlanértékesítés adója Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2011. évben ajándékozás jogcímen jutottam egy ingatlanhoz, a szerződésben feltüntettük a becsült értéket is, 6 millió forintot. 2012-ben értékesítettem ezt az ingatlant 5,5 millió forintért. Az adóbevallás tisztázása érdekében kértem (2013-ban) a NAV-tól írásban tájékoztatást a helyes jogértelmezéssel kapcsolatban. A NAV válasza az alábbi volt: "Az Szja tv. 62. § (2) bekezdése szerint a megszerzésre fordított összeg ajándékozás esetén az átruházásról szóló szerződés (ajándékozási szerződés) szerinti érték. Ha ilyen nincs és illetékkiszabás nem történt, akkor a megszerzésre fordított összeg ajándékozással szerzett ingatlan esetében az átruházásból származó bevétel 75 százaléka, azzal, hogy más kiadás költségként nem vonható le a bevételből, figyelembe véve, hogy az ajándékozást követő ráépítés, létesítés, alapterület-növelés esetében – az előbbi szerzési érték levonása után fennmaradó összeg egésze az utolsó szerzési időponthoz tartozó számított összegnek minősül." Továbbá "csak az illetékkiszabás hiánya és szerződésben rögzítésre nem került érték esetén keletkezne adófizetési kötelezettsége." Ennek alapján nem történt adófizetés. Szeretném megkérdezni, hogy ez a jogértelmezés megfelelő volt-e? Mi a teendő abban az esetben, ha a NAV utólag megváltoztatja a véleményét, és már nem így értelmezi az azóta is változatlan formában létező jogszabályt? Érhet-e valamilyen hátrány (adó+pótlék+bírság) akkor, ha jóhiszeműen jártam el ezen állásfoglalás alapján?
Adott kölcsön magánszemélynek Kérdés
Tisztelt Szakértő Egy kft. a tulajdonosnak és egy magánszemélynek adott kölcsönt. A kölcsön összegét a tulajdonos apránként megfizeti, de a magánszemély fizetőképtelen lett a svájci frank alapú lakáshitele miatt (ehhez is kérte a kölcsönt). A kft.-nek több tulajdonosa van, sőt az ügylet óta változás is történt a személyükben. A kérdésem az, hogy a magánszemélynek adott kölcsönt elengedheti-e a vállalkozás, vagy elajándékozhatja-e? Ha igen, akkor az összeg minden esetben egyéb bevételnek minősül és az adóalapba beleszámít? Ajándékozás esetén megfizeti az ajándékozási illetéket a kft. (18 százalékot, ha jól tudom), és még adóalap-növelőként a tao 9 százalékát is?
Tartozik az adóval a házastársam, viheti-e a NAV a különvagyonomat? Cikk
Házassági különvagyonnak számítana-e az édesanyám tulajdonát képező gépjármű – amelynek én vagyok az üzembentartója – , ha azt nekem ajándékozná? Ha a házastársamnak van tartozása, akkor ezt az ingóságot az ajándékozás után lefoglalhatja a NAV? Nekem kell az ajándékozást bizonyítanom? Ha a házastársamnak a bt.-ben köztartozása van, az az én saját bt.-mben lévő (édesanyám és én alapítottuk még a házasság előtt) vagyont is érintheti? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Illeték – Bt.-tulajdonrész ajándékozása Kérdés
Bt. kültagja illetékmentesen elajándékozhatja-e a tulajdonrészét a nagyszülőjének?
Házassági különvagyon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az anyukám tulajdonát képező gépjármű – amelynek én vagyok az üzembentartója – házassági külön vagyonnak számítana-e, ha azt az anyukám évek múlva nekem ajándékozná?.Ha a házastársamnak van tartozása, akkor ezt az ingóságot az ajándékozás után lefoglalhatja a NAV? Nekem kell majd ezt bizonyítani utólag? Ha a házastársamnak a bt.-ben köztartozása van, az az én saját bt.-mben lévő (anyukám és én alapítottuk még a házasság előtt) vagyont is érintheti? Előre is köszönöm Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Lakóingatlan utáni szja-fizetési kötelezettség alapja Kérdés
Lakóingatlant 2002-ben (30 millió forint értékű) elajándékoztak. 2016-ban a szerződést felbontották, és visszaállították az eredeti állapotot. 2017-ben eladták az ingatlant 60 millió forintért. Milyen összeg után, mennyi szja-t kell fizetni?
Gépjármű-ajándékozás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Van egy 6 éves autóm, amelyet már évek óta a fiam használ. Szeretném átíratni a nevére. Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem, hogy minek minősül ez adózás és illeték szempontjából. Kinek milyen adót vagy illetéket kell fizetnie? Én úgy értettem a törvényt, hogy egyenesági kapcsolatban nincs semmilyen illeték. Adózási vonzata sincs? Van-e a gépkocsi átíráson kívül valamilyen bejelentési kötelezettség ezzel kapcsolatban? Üdvözlettel, Pintér Tamás
Haszonélvezeti jog adózása Kérdés
2002-ben édesanyám nekem ajándékozott egy földterületet, az ajándékozási szerződésben az ingatlan együttes forgalmi értékét 9000 forint/aranykoronában jelölték meg. Sajnos az illetékpapírok elvesztek, így nem tudom, milyen érték után fizettem illetéket. 2016-ban eladtuk a földterületet egy magánszemélynek, aki mezőgazdasági műveléssel foglalkozik. Gondom az adózással van. Úgy gondolom, a szerzéskori értékem a földterület 2002-es együttes forgalmi értéke, csökkentve édesanyám haszonélvezeti jogának akkori értékével. Ezt az értéket kell levonom az eladási árból, majd – mivel 14 év eltelt az eladásig – a törvény szerinti 90 százalékkal csökkenteni azt, és így megkapom a jövedelmet, ebből levonhatok még 200 ezer forintot, és ez az adóalapom. Jól gondolom? Édesanyám esetében pedig a vagyoni értékű jog után kapott összeg mind adóalapot képez?