269 találat a(z) adomány cimkére
Kórháznak nyújtott adomány áfájának visszaigényelhetősége Kérdés
Tisztelt Szakértő, A mostani vírushelyzetben több ügyfelem is támogat kórházakat, rendelőintézeteket maszkokkal, védőfelszerelésekkel, gyorstesztekkel. Az átadások közvetlenül a kórháznak, illetve a rendelőintézetet működtető társaságnak, és nem azok alapítványának történik. Az átadásokról tételes jegyzőkönyv készül. Kérdésem az lenne, hogy ezen átadások közcélúnak minősülnek az áfatörvény szempontjából, azaz nem kell megfizetnünk az áfát az átadás után? Köszönettel Nagy Annamária
Adomány áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! A koronavírus terjedése miatt cégünk maszkokat ajánl fel adományként városunk lakói részére. Kérdésem, hogy milyen feltételekkel adható ez adómentesként, különös tekintettel az áfára? A maszkok beszerzésének áfája levonható?
Alapítvány adománya és reprezentációja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány alapító okirat szerinti céljai közé tartozik a teológiai oktatás, keresztény hit és evangélium terjesztése, tanítása. Kérdésem az lenne, hogy ha az alapítvány oktatást szervez, kérhet-e az oktatáson résztvevőktől egyfajta "regisztrációs díjat", melyért nem az oktatást, hanem egy oktatásisegédlet-szerű füzetet, illetve az oktatáson kapott (elfogyasztható) kávé, üdítő, süti árát fedezné? Ha igen, erről a díjról elég-e a nyugta kiállítása a részvevők (magánszemélyek) felé? És miként tudja elszámolni az ebből befolyt összeget, esetleg adományként? Ebben az esetben a kávé, üdítő és süti reprezentációnak számít, és fizetnie kell utána az alapítványnak járulékot? A másik kérdésem pedig az lenne, hogy egy alapítvány adhat-e adományt másik alapítvány részére, illetve van-e bármiféle fizetési kötelezettsége utána? Fontos az, hogy a másik alapítvány, melynek részére a (pénzbeli) adományt nyújtja, ugyanazon célt szolgálja, mint az adományt nyújtó alapítvány? Van erre valamilyen korlátozás? Válaszát előre is köszönöm.
Alapítványi adomány elhatárolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban, e témakörben kaptunk már választ (célzott támogatás és működési támogatás elhatárolása). Azonban felmerült további kérdés: ha az alapítvány nem célzott támogatást/adományt kap, akkor arra vonatkozik-e az Sztv. 44. § (2) bekezdése? Például: 100 egység adományt (nem célzott) kap az alapítvány, ebből felhasznál 60 egységet működési költségekre. A fennmaradó 40 egységet kell-e elhatárolni, vagy az kimutatható a közhasznú bevételek között? Mi úgy értelmezzük, hogy a nem célzott adományt tetszőleges célra használhatja fel az alapítvány (akár működési költségekre, akár ösztöndíjra) és nem kíván elhatárolást, ha nem használjuk fel. Helyesen járunk így el? Köszönettel: Hallainé Marianna
Adomány utáni adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nem közhasznú sportegyesület egyik sportolója világversenyen való indulásához keres támogatókat. Egy gazdasági társaság nagyobb összeggel támogatná. Milyen esetben vehet igénybe a gazdasági társaság társaságiadó-kedvezményt az adott támogatás után? Amennyiben szponzorálásként adja (reklám) és számlát kér az egyesülettől, keletkezik-e az egyesületnek társaságiadó-fizetési kötelezettsége?
Adomány alapítványtól Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú alapítvány adományoz egy egészségügyi szolgáltató, de nem nonprofit kft. részére pénzeszközt. Az adományt megállapodásuk alapján kizárólagosan egy egészségügyi célokat szolgáló berendezés vásárlására fordíthatja a kft.. Az adomány fejében vállalnia kell ingyenesen a berendezéssel különféle egészségügyi vizsgálatokat. Kérdéseim: az alapítványnak van-e bármely adózási kötelezettsége az adománya után? A kft. a gép beszerzése után levonhatja-e az áfát?Az adomány, mint bevétel után kell-e társasági adót vagy egyéb adót fizetnie a kft.-nek? Köszönettel!
Közhasznú egyesület ingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület, amely 2019-ben 140 millió forint árbevételt produkált, támogatásokból, adományokból és pályázatokból + 1 millió forintot ingatlan bérbeadásból, összesen: 151 M forint. Eladott egy ingatlant (tárgyi eszköz) 26 milli forintért. Így összesen 167 millió forint árbevétele volt. Hogyan számoljuk ki a társasági adót? Az árbevétel miatt van 15 százalék mentesség, az 25 millió forint. Az eladott ingatlan értéke 26 millió – 25 millió = 1 millió lesz az adóalap? 9 százalék tao-val? Köszönöm!
Adományként kapott épület Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú alapítvány az általa működtetett és tulajdonában lévő emlékházhoz adományként kapott egy új épületet. Egy helyi építőipari cég építette fel, és a kész épületet az alapítványnak adta. Az épület a Földhivatalban is az alapítvány neve alá került. Kérdésem, hogy kell ezt az ügyletet helyesen lekönyvelni. Az épület bekerülési értékén bekerül az eszközei közé és évente értékcsökkenést számolok el. Egyéb bevételként lekönyvelem a bekerülési értéket, és rögtön el is határolom, és mindig csak az értékcsökkenés nagyságával egyezően oldom fel az elhatárolt bevételt évenként? Vagy az egész bekerülési értéket elszámolom bevételként? Válaszát előre is köszönöm!
Szponzori szerződés adózása – kiva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk kivás adózó, szeretnénk támogatni pénzzel, vagy úgy, hogy mezeket (pólókat) veszünk, egy sportegyesületet, azt szeretnénk cserébe, hogy cégünk logója kerüljön ki a sportolók mezére. Milyen szerződést érdemes kötni, és hogy lehet cégesen elszámolni? Esetleg adományként, támogatásként lehet-e kezelni? Válaszukat előre is köszönöm.
Alapítvány létrehozásának, működtetésének lépései – példával Cikk
Az elmúlt hónapokban sok szó esett olyan beteg gyermekek megsegítéséről, akik érdekében egy ország összefogott, hogy meg tudják venni a világ eddigi legdrágábbnak számító gyógyszerét. Ezekben az esetekben a szülők egy-egy gyermek megsegítésére alapítványt hoztak létre, és ezen a civil szervezeten keresztül gyűjtötték a pénzt. Cikkünkben olvasónk kérdései alapján mutatjuk be, mit kell tudni az alapítvány létrehozásáról, működtetéséről, valamint a kifizetések adókötelezettségéről.
Adomány – számla kiállítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy alapítványnak adományként átadna bruttó 197 ezer forint értékben általa forgalmazott termékeket. A termékek beszerzésekor az áfát levonta. A termékeket nem adományozási céllal szerezte be, viszont értékesíteni már nem tudja őket (mert aktualitásukat vesztették ezek a termékek). Kidobni sajnálja őket, ezért döntött az adományozás mellett. Ebben az esetben szükség van-e számla kiállítására? Ha igen, akkor mit kell tartalmaznia a számlának? Kizárólag a termékeket, vagy külön soron negatív előjellel az adományt is? (És így összességében nulla Ft a számla végösszege). Köszönjük!
Adomány átadása alapítványnak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem év végén szeretne egy iskola alapítványának adományt adni, játékokat vásárol és ezt adja át az alapítványnak. Kérdésem, hogy a saját néven megvásárolt játékok áfája levonható-e, mert hogy az átadás során úgy tudom áfafizetési kötelezettség keletkezik. Elegendő egy átadás-átvételi elismervény a játékok átadásáról, vagy mivel kell bizonylatolni az átadás tényét? Számlakibocsátás nem szükséges, mivel adományról van szó?
Önkéntes nyugdíjpénztár – adomány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: több ügyfelem érintett a cégből az OTP önkéntes nyugdíjpénztárba való évi egy nagyobb összegű adomány befizetésében. 2A 019. évben hogyan adózik ez az adomány, ami 2018-ban még béren kívüli jövedelem volt? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Adománygyűjtés: ezt kell tudni az adózásról, az illetékkötelezettségről Cikk
Szinte az egész ország figyelemmel kíséri a jótékonysági célból az elmúlt hetekben szerveződött internetes adománygyűjtést, melynek köszönhetően a társadalmi összefogás eredményeképpen több kisgyermek esélyt kap egészségi állapotának javítására. Az alábbiakban összefoglaltuk az internetes adománygyűjtésre vonatkozó adózási tudnivalókat.
Külföldről származó adomány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem az alábbi kérdésben kérte segítségemet, melyet idézek: "Röviden a lényeg: Van egy podcastom. (Aki nem tudja, mi az, kábé olyan mint az online rádió, de a műsorokat bármikor meg lehet hallgatni. Az egész mögött van a cégem, de maga a műsorkészítő is én vagyok.) A kérdés, hogy ha magánszemélyként gyűjtök önkéntes hallgatói adományokat mint műsorkészítő, ezért pedig nem jár külön ellentételezés, vonatkozik-e rám az adományok adómentessége (a megfelelő összeghatárig)? Az adományokat a Patreon amerikai internetes adománygyűjtő oldalon keresztül gyűjteném. Az amerikai cég jutalékot von le, majd az összeget Paypal-számlára utalja. Onnan pedig a magánszámlámra tudom utalni, ha akarom. A kérdésem az tehát, hogy jól gondolom-e, hogy ez így szabályos. (Az első évben havi pár tízezres nagyságrendű összeg valószínűsíthető. Maximum.)" Köszönöm a választ.