481 találat a(z) adómentes cimkére

Tagi kölcsön értékesítésének adózása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kft. magánszemély tagja (A) értékesíti a kft.-nek nyújtott tagi kölcsönét a kft. másik tagjának (B) a követelése 70 százalékáért. Kérdésünk, hogy ebben az értékesítéskor kinek, és milyen adózási kötelezettsége keletkezik, illetve a későbbiekben, ha a kft. pénzügyileg rendezni tudja a tagikölcsön-kötelezettségét (B) tag felé, adómentesen fizethető-e ki a kölcsön?

Üzleti ajándék kiállításon Kérdés

Cégünk idén 25 éves. Ebből az alkalomból egy külföldi szakkiállításon a standhoz látogatóknak egy-egy üveg pezsgőt ajándékozunk. Megtehetjük ezt a személyi jellegű kifizetéseket terhelő adók befizetése nélkül? Milyen dokumentáció szükséges?

Társas vállalkozó adómentes lakáshitel-törlesztési támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy egy kft. egyedüli tulajdonosa (vezető tisztségviselője), aki társas vállalkozóként van bejelentve, és társas vállalkozóként fizeti meg a járulékait, élhet-e az adómentes lakáshitel-törlesztési támogatás lehetőségével saját maga részére? Amennyiben igen, akkor ezt milyen formában teheti meg? Válaszát előre is köszönöm!

Alapítványi kifizetés Kérdés

Nem közhasznú alapítvány, de közhasznú tevékenységként szociális segélyt nyújt. Rá vonatkozik az szja-törvény 1. melléklet 3.3 pontja, hogy a minimálbér 50 százalékát meg nem haladó pénzben adott juttatás adómentes? Ha nem vonatkozik, vagy magasabb az összeg, akkor milyen adóvonzata van a kifizetésnek?

Közvetítői jutalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a közvetítői jutalék közösségen belüli forgalmazáshoz kötődik, és a közvetítő alanyi mentes, a jutalékról kiállított számla ennek megfelelően mentes az adó alól?

Termőföld-értékesítés közérdekű célra II. Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Ismét a "Termőföld-értékesítés közérdekű célra" cimű kérdés. Szó sincs kisajátításról. ADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS keretében eladta a magánszemély a termőföldet, és az adásvételi szerződésben konkrétan szerepel a 2013. évi CXXII. törvény 11. § (2) bekezdésének c) pontjára való hivatkozás. A kisajátítás az más, az egy hatósági (közhatalmi) beavatkozás, amelyre kivételesen kerülhet sor. Kifejezetten csak akkor lehet az ingatlan tulajdonjogát kisajátítással megszerezni, ha az adásvétel útján nem lehetséges! Ilyenkor a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvényre hivatkozva határozattal közli a hatóság a kisajátítás tényét, s az eljárásra a közigazgatási eljárás szabályai vonatkoznak. Az általam kérdezett esetben ADÁSVÉTEL történt a 2013. évi CXXII. törvényre hivatkozva két szerződő fél között, a szerzés jogcíme: adásvétel! A 'közérdekű' jelző azért szerepel a szerződésben, mert az önkormányzat csupán a 2013. évi CXXII. törvényben (földforgalmi törvény) részletezett – közérdekű – célokra vásárolhat termőföldet. A kérdéses esetben településfejlesztési célra történt a vásárlás. 1./ Az 1995. évi CXVII. törvény 1. sz. mell. 9.5.11 db) pontját nézve a termőföldeladás jövedelmének adómentessége fennáll az eredeti kérdésem szerint? S az eredetileg írt kérdésem 2./ pontjára – miszerint ha mégis adóköteles a jövedelem, akkor a szerzés időpontjától számítva a hatodik évtől csökkenthető az adóalap, vagyis a számított összeget évenként 10-10 százalékkal csökkentve kell megállapítani az adó alapját? – is várom a választ.. Előre is köszönöm.

Foci Európa Bajnokság belépő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2016-os foci eb magyar vonatkozású meccseire szóló belépőjegy cég által történő vásárlása adó- és járulékmentes-e?

Nagy kérdés az áfában: háromszögügylet vagy láncügylet? Cikk

Magyar cég német cégtől rendel terméket, amit a német eladó egy osztrák cégtől szerez be. A termék az osztrákoktól közvetlenül Magyarországra érkezik. A számlázás ügyletenként történik, az osztrák cég számláz a németnek, a német számláz a magyarnak. A szállítás FCA-paritású, az osztrák eladó fizeti a szállítást. Van-e valamilyen különleges kötelezettsége ez ügyben a magyar cégnek, esetleg a nem magyar cégeknek? Kell-e valamire odafigyelni a jelentéseknél? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin, okleveles adószakértő, az InterTax Pro Kft. ügyvezetője válaszolt.

Forgalomnövelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság a szolgáltatásának forgalomnövelése érdekében a termékértékesítő helyek (vállalkozások) között versenyt hirdet, A játékban azokat értékelik, akik a játékot megelőző 30 naphoz képest (március 1–31.) a játék időszakában (2016. március 28–április 26.) összesen több terméket értékesítettek, közülük pedig az első három legtöbb terméket értékesítő árushely alkalmazottait díjazzák. A díj wellness pihenés, illetve Sodexo utalvány. Kérdésem, lehet-e adómentesen adni a juttatást, illetve ha nem, akkor hogyan és kinek kell az adó- és járulékterheket megfizetni? Köszönettel: Bácsi Ferencné

Életbiztosítás adózása, számvitele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi életbiztosítás adózásával vagy adómentességével kapcsolatosan kérnék tájékoztatást: Amit a biztosításról a kötvény alapján tudni lehet: - befektetési egységhez kötött életbiztosítás, 10 éves időtartamra - biztosított a vállalkozás személyesen közreműködő tagja - szerződő a vállalkozás - biztosítás kezdete 2009. - biztosítás lejárata 2019. - 12 havonta esedékes - változatlan - díja van - választott haláleseti szolgáltatás: haláleseti biztosítási összege és a szerződő számláján nyilvántartott befektetési egységek haláleset időpontjában számított aktuális értéke együttesen A biztosító egyéb tájékoztatást nem tudott adni arra vonatkozóan, hogy ez a biztosítási módozat - az évente szerződő által befizetett összeg vonatkozásában - adókötelezettség alá esik vagy sem, mondván, már nagyon régi, és akkoriban nem volt ilyen megnevezés. Adóköteles-e a vállalkozás, mint szerződő által befizetett éves díj? Amennyiben igen, akkor mikortól és mennyi adót kell utána fizetni? A szerződés 2015-ben visszavásárlásra került, a biztosítás díját 2016-ban a vállalkozás számlaszámára utalták. Ezzel kapcsolatosan van-e bárkinek adókötelezettsége? Számviteli szempontból hogyan könyveljük az éves díjat, és a visszavásárlás során jóváírt összeget? Köszönettel.

Osztalék cégek között Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" Kft. "B" Kft. részére osztalékot fizet ki készpénzben. Régen benne volt a törvényben, hogy a kapott osztalék csak akkor minősül adómentesnek a fogadó félnél, ha átutalással történik a fizetés. Ezt most nem találom a törvényben. A két cég egymás között készpénzben rendezte az osztalékot. Lehet ez adómentes? Köszönöm válaszukat.

Napidíjátalány 2016-tól Kérdés

Egy kft. futártevékenységet végez (főtevékenység: 4941 közúti áruszállítás). A futár dolgozók 8417 feorral lettek bejelentve alkalmazottként. Milyen feltételekkel lehet a napi 3 ezer forintos napidíjátalányt adni nekik adómentesen 2016-tól? Köszönettel.

Munkáltatói lakástámogatás Kérdés

Tisztelt Cím! Egy kft. alkalmazottjának adna lakásvásárlási támogatást, de a megvásárolni kívánt ingatlanba nem költöznek be, mivel egy családi házban laknak. Kérdésem, hogy mivel nem ott lesz az állandó lakcímük, megteheti-e a munkáltató, hogy adómentesen támogatást ad? Előre is köszönöm válaszukat!

Ingóság adózása Kérdés

Az szja törvény 11. § (3) bekezdése 600 ezer forint adomentes határról beszél, az 58. § (9) bekezdés 30 ezer forintról beszél. Az szja 15 százalék, akkor ez 200 ezer forint. Ha 580 ezer forintért ingóságot értékesitek, akkor az adóköteles vagy nem? Köszönöm. Dajkáné

Adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt szakértő! A munkáltató által lakáscélú felhasználásra a munkavállalónak adható adómentes, vissza nem térítendő támogatásról kérek segítséget az alábbi konkrét esetre vonatkozólag: A családi ház 2015 novemberében lett vásárolva, a vételárat kifizették az eladónak. A megvásárolt családi ház méretében, egyéb feltételek szerint megfelel az adómentes munkáltatói támogatás feltételeinek. Ha a munkáltató 2016. évben szeretne erre a vásárolt családi házra adómentes támogatást juttatni a dolgozónak, milyen módon teheti meg? Mi a juttatás pénzügyi lebonyolításának a rendje, hogy adómentes legyen? Köszönöm szépen!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink