157 találat a(z) Svájc cimkére
Szorul a hurok a nagy adóelkerülők körül! Így menekülhetnek meg Cikk
Négy hónapig még rendkívül kedvező feltételek mellett lehet hazahozni és legalizálni a külföldi bankszámlákon tartott összegeket, amelyeknek eddig a töredékét helyezték el az érintettek az eltitkolt jövedelmek kifehérítését szolgáló stabilitás megtakarítási számlákon (smsz). A külföldi bankszámlákon tartott összegek hazahozatalára és kifehérítésére ösztönöz az is, hogy 2017 szeptemberétől már a magyar adóhatóság is értesülni fog a más országokban – köztük több kedvelt adóparadicsomban – elhelyezett adózatlan jövedelmekről.
Svájcban bejegyzett cég – áfa Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egy Svájcban bejegyzett cég tulajdonában lévő gépkocsit Magyarországon szervizeltetnek. Nekem, mint szerviznek áfás vagy áfamentes számlát kell kiállítanom? Ha nem áfás számlát allítok ki, akkor az ügyféltől milyen okiratokat kell beszereznem? Illetve, ha ezen, Svájcban bejegyzett cég gépkocsit vásárol, akkor az áthárított forgalomba állításhoz kapcsolódó ügyintézés, vámügyintézés áfaköteles vagy sem? A kérdezett tételeket az áfabevallás mely soraiba kell beraknom? Válaszukat előre is köszönöm!
Helyi adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésben kérem a segítségét, hogy 2016-ban a külföldön megfizetett útdíj 7,5 százaléka is levonható az iparűzési adó megfizetésekor. A külföldön belül pontosan mit is ért a törvény? Ügyfelem Németországba és Svájcba egyaránt fuvaroz, és bár Svájcban másként nevezik, de mindkettő a cég nevére szóló számla. A levonásnak feltétele az EU? Köszönettel.
Külföldi munkavállalás után hogyan lesz táppénz, gyed stb? Kérdés
Lányom felmondási idejét tölti Svájcban. Májusban hazatér és azonnal munkába áll. Beszámít-e táppénz, szülési szabadság, gyed, gyes esetén az ottani folyamatos munkaviszony? Természetesen nem pénzben értem hanem időben. Megkapja-e a fent soroltakat, ha például szeptemberben kismama lesz vagy csak az itteni munkaviszony alapján?
Számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tárgaságunk digitális mikroszkópok fejlesztésével foglalkozik. Egy svájci alapítvány rendelne tőlünk mikroszkópot. Ő lenne a vevő, neki állítjuk majd ki a számlát. Viszont, szállítanunk egy nepáli kórházba kellene, ugyanis tulajdonképpen nekik adják ajándékba az eszközöket. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a vevő neve a svájci alapítvány lesz, a szállítási cím pedig a nepáli kórház címe? Egyik sem EU-tag. Így adómentesen kiállítjuk a számlát. Ez így rendben lenne? Egyéb adó-/áfakérdést nem vet fel az adott ügy? Az adómentesség bizonyításához csak a nepáli vámpapír kell majd, hogy elhagyta az országot az áru? Válaszát előre is köszönöm!
Más tagállamban beléptetett áru belföldi kezelése Kérdés
Kedves Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném az állásfoglalásukat kérni. Vállalkozásunk a termeléséhez szükséges alapanyagot vásárolt egy svájci vállalkozástól. A svájci vállalkozás DDP paritással szállította Magyarországra az árut. Az áru vámkezelése a svájci vállalkozás megbízásából Németországban, egy német vámügynökségen keresztül történt 42000 eljáráskóddal. A német ügynökséget közvetlen képviselőként bízta meg a svájci cég. A paritás értelmében minden költség a svájci céget terhelte az áru telephelyünkre való leszállításáig. A vámhatározat másolati példánya a számla mellékleteként rendelkezésünkre áll, amely bizonyítja az áru Európai Unióba való beléptetését és vámkezelését. A vámkezelést végző német vámügynökség rendelkezik közösségi adószámmal és EORI-számmal, a beszállító svájci cég azonban nem rendelkezik közösségi adószámmal, viszont rendelkezik egy német EORI-számmal – erre az EORI-számra történt a vámkezelés. További tájékoztatásként írom, hogy a számlán eladóként a svájci vállalkozás svájci adószámmal szerepel, vevőként pedig vállalkozásunk a közösségi adószámával. Az eljáráskód alapján az áru vámjogilag szabadforgalomba került a vámkezeléssel, adójogilag azonban nem. Az iránymutatásukat abban szeretném kérni, hogy áfa szempontjából miként kezelendő a fenti ügylet, illetve a bevallás mely soraiban kell ezt a beszerzést szerepeltetni? Köszönettel.
Németországban történő szabadforgalomba helyezés Kérdés
Svájcból szándékozunk termelőeszközt beszerezni, melyet Németországban helyeztetnénk szabadforgalomba. Érdeklődöm a vám- és áfafizetés körülményeiről, amennyiben mi magunk intézzük a szabadfogalomba helyezést és mozgatjuk/szállíttatjuk a gépet Magyarországra. Szükséges-e Németországban bejelentkeznünk?
Svájci adóalanytól beszerzés Kérdés
Társaságunk egy svájci cégtől szerez be termékeket. A svájci cég ezeket az alkatrészeket Németországból, a német adószámával számlázza felénk. Az általunk megvásárolandó termékeket a cég már 2014-ben Magyarországra szállította, itt egy bérelt telephelyen tárolja. (Ez a svájci partner Magyarországon is rendelkezik adószámmal, de telephellyel, székhellyel nem.) Az ügyletre 2015. őszén kerülne sor. Kérdésem: Elfogadható-e ebben az esetben, ha a svájci cég a német adószámával állít ki számunkra – unión belüli értékesítésként – számlát? Kell-e vizsgálnunk, hogy az általa eladott áru mikor érkezett az országba? (A számla mellékleteként nem tudunk CMR-okmányt csatolni.)
Háromszögügylet Svájc Kérdés
Kedves Szakértő! Kérdésem az alábbi. 1/. Magyarországi (HU) adószámmal rendelkező társaság terméket értékesít. A számlázás Svájcba történik. A számlán szerepelni kell a vevő vámengedélyszámának, svájci adószámának, a szállítási címnek. Az áru kiszállítása egy Németországi címre, társasághoz történik, az EU-s adószámát nem tudjuk. Hogyan számlázzunk a svájci vevő felé? Hogyan számlázzunk a svájci vevő felé, ha a fuvarozást mi szervezzük? Hogyan számlázzunk, ha csak a fuvarozást továbbszámlázzuk a svájci vevő felé? 2/.Import Svájci szállító számláz alkatrészt, de az árut nem kapjuk meg, mert az Németországba kerül. Hogyan vámkezeljük a számlázott alkatrészt? Ez is háromszögügylet? Elegendő-e, ha beszerezzük a németországi vámkezelés iratait? Hogyan működik az áfa?
Személygépkocsi értékesítése harmadik országbeli államba Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. személyszállítással foglalkozik. 2014. évben beszerzett személygépkocsi áfájának összegét visszaigényelte, mivel azt 100 százalékban a vállalkozás érdekében használja. Ezt a személygépkocsit Svájcba szeretné eladni. Kérdés: a fenti személygépkocsi értékesítésinél áfafizetési kötelezettség nincs, mivel elhagyja az országot a jármű? A vevő magánszemély, másik esetben pedig cég. Mindkét esetre kérek szépen tájékoztatást. Köszönettel: Ildikó
Kettős adóztatás elkerülése Kérdés
Egy magyar állampolgár tartósan Svájcban tartózkodik, dolgozik. Kérdésem, hogy, ha Magyarországon esetenként munkát vállal (munkaszerződéssel), a Magyarországon szerzett jövedelme után hol köteles adózni (szja, tb, stb.)? A munkaadó Svájcban vagy Magyarországon köteles utána adózni? Mielőbbi válaszukat köszönöm.
Feltárulnak a svájci banktitkok Cikk
Hamarosan lebonthatja a korábban érinthetetlennek gondolt svájci banktitkot az a törvénytervezet, amelynek társadalmi vitája most zajlik az alpesi országban. Az utóbbi hetek újabb svájci bankbotránya miatt is egyre nagyobb a nyomás, hogy mielőbb leépítsék a vagyonok elrejtésének, és ezzel együtt az adóelkerülésnek is kedvező feltételeket biztosító szigorú banktitkot. A svájci törvényhozás ősszel tárgyalhatja a Svájci Bankárok Szövetsége által is támogatott tervezetet, amely alapján 2018-tól a külföldi adóhatóságok automatikusan hozzájuthatnak az adózási szempontból lényeges bankszámla információkhoz.
Osztalék - Svájc Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság 2014. évben osztalékelőleget fizetett svájci illetőségű magánszemélynek. Svájc kihirdette-e a kettős adóztatás elkerüléséről szóló új egyezményt, melynek hatásaként 2015. január 1-jétől az új egyezmény előírásai alkalmazandók? Az új egyezmény alapján a magasabb az adókulcs. Kérdésem, hogy a 2014. évben kifizetett osztalékelőleg 2015. évben osztalékká válva, az adókulcs változására tekintettel a magánszemélynek meg kell-e fizetnie az osztalékadó különbözetet?
Közösségen belüli beszerzés? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelem Svájcból szerez be árut, ami a DPD csomagszállító cégen keresztül jut el hozzá. A terméket a svájci-német határon vámkezelik. Egy német nyelvű vámhatározat és egy a svájci cég által kiállított számla áll rendelkezésemre. Kérdésem lenne, hogy ez az ügylet közösségen belüli termékbeszerzésnek minősül-e, és ha igen, akkor kinek a közösségi adószámán vallom az A60-os bevalláson? Ha nem, akkor pedig minek minősül? Köszönöm válaszát. Fazekasné
Külföldi magánszemély osztaléka Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Svájci állampolgár tulajdonos osztalékot vett fel magyarországi társaságtól 2013-ban és 2014-ben is. A kifizetésig nem adta át az illetőségigazolását, ezért a magyar szja-t a társaság levonta és befizette, a magánszemély pedig 2013-ra szja-bevallást adott be. Most hozott illetőségigazolást Svájcból mind a 2013., mind a 2014. évre. Haszonhúzói nyilatkozatot adott. Kérdéseim: – A 2013-as évi személyi jövedelemadóját hol és milyen nyomtatványon tudja visszaigényelni az adóhivataltól (Art. 4. számú melléklet 5. pont)? – Kell-e adót vonni az osztalékból, van-e erre valamilyen előírás? Az egyezmény szövege úgy szól, hogy az az ország, ahol az osztalék keletkezett is megadóztathatja az osztalékot, de ez az adó nem lehet több mint 15 százalék. Ez azt jelenti, hogy akkor a 15 százalékot le kell vonni? – A kettős adóztatási egyezmény 2013 októberében változott, attól kezdve 15 százalék a maximum levonandó adó. Mire vonatkozik ez a magasabb adókulcs (a korábbi 10 százalék volt), az ezen időpont után történt kifizetésekre, vagy csak az ezen időpont után jóváhagyott osztalékokra? – Hogyan kell a 2013. évi 1353-as bevallást önellenőrizni? Abban az egyezmény alapján levont 15 százalékos szja-t kell, és ha igen, hogyan szerepeltetni? – A 2014-es kifizetéseket a társaság önellenőrzéssel helyesbítheti, és visszafizetheti az adókülönbséget a tulajdonosnak, vagy csak az illetőségigazolás átvételét követő kifizetéseknél lehet érvényesíteni az egyezményt? Tisztelettel.