818 találat a(z) KSH cimkére

Több lesz a foglalkoztatott az új statisztikai módszer miatt Cikk

Januártól változik a munkaerő-felmérés módszertana. A változás 120-150 ezerrel növeli a Magyarországon foglalkoztatottak létszámát és 1,8-2,3 százalékponttal a foglalkoztatási rátát, elsősorban a nők munkaerőpiaci mutatóinak módosítása miatt – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Keresetemelkedés: tíz százalékkal több az átlag, mint egy éve Cikk

Szeptemberben a bruttó átlagkereset 392 ezer 300 forint volt, 8,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban, január-szeptemberben a bruttó átlagkereset 395 ezer forint, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 262 ezer 700 forintot ért el, mindkettő 9,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Nőtt az ipari termelés Cikk

2020 szeptemberében az ipari termelés volumene 2,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a nyers adatok szerint. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,0 százalékkal mérséklődött. Az előző hónaphoz képest a bővülés 2,3 százalékos volt a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján, közölte a KSH.

Kétszámjegyű visszaesés az építőiparban az egy évvel ezelőttihez képest, de az árak nőttek Cikk

2020 szeptemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 14,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületeké 9,1, az egyéb építményeké 20,6 százalékkal. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése az augusztusihoz mérten 1,4, a májusi mélyponthoz képest 10,9 százalékkal emelkedett. A III. negyedévben az építőipar termelői árai 7,0 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva, közölte a KSH.

Nagyon visszaesett a lakásépítési kedv Cikk

2020 első három negyedévében 12 876 új lakás épült, 25 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 17 278 volt, 37 százalékkal kevesebb a 2019. azonos időszakinál – jelentette a KSH.

KSH: csökkent a kiskereskedelmi forgalom, a tavalyihoz képest több élelmiszert, kevesebb ruhát, cipőt és üzemanyagot vásároltunk Cikk

2020. szeptemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 1,6, naptárhatástól megtisztítva 2,0 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,0 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszer kiskereskedelmi üzletekben 3,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 9,8 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. 2020. január–szeptemberben a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 0,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. 2020. szeptemberben az előző hónaphoz képest 1,0 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalmának szezonális és naptárhatástól megtisztított volumene, közölte a KSH:

Emelkedtek az ipari termelői árak Cikk

2020 szeptemberében az ipari termelői árak összességében 5,2 százalékkal meghaladták az előző év azonos időszakit. Az áremelkedés ütemét befolyásolta a forint árfolyamának gyengülése a főbb devizákkal szemben, valamint a nyers- és alapanyagok árainak változása. Az exportértékesítés árai 7,3 százalékkal, a belföldi értékesítés árai 1,0 százalékkal emelkedtek, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal honlapján.

Munkanélküliség: sokat romlott a helyzet Cikk

A 2020. július–szeptemberi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 208 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt. A mutató értéke az előző év azonos időszakához képest a két nem esetében ugyanolyan mértékben nőtt, de a nőket magasabb szintű munkanélküliség jellemezte. 2020 szeptemberében az előző hónaphoz viszonyítva mintegy 37 ezerrel, 222 ezer főre nőtt a munkanélküliek száma – közölte a KSH.

Bővült a lakáshitelek állománya Cikk

A 2020. június 30-i, 3,8 ezer milliárd forintnyi lakáshitel-állomány 4,3 százalékkal több volt a 2019. véginél, és a GDP 8,1 százalékát tette ki. 2020 I. félévében mind az engedélyezések, mind a folyósítások száma 16 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A lakáshitelezésben továbbra is a használt lakások vásárlására fordított hitelek domináltak. A folyósított csok-támogatások összege több mint másfélszerese volt az egy évvel korábbinak, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján.

Durván drágult a zöldség és a párizsi ára. A nyugdíjas háztartásokban az átlag fölötti volt az infláció Cikk

2020. szeptemberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,4 százalékra lassult. Az alacsonyabb árdinamikában főként az élelmiszerek, a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások mérsékeltebb éves áremelkedése játszotta a legnagyobb szerepet. Az előző hónaphoz képest mindhárom termékcsoport esetében csökkentek az árak.

Csökkent az ipari termelés Cikk

2020 augusztusában az ipari termelés volumene 2,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A visszaesés mértéke 34,8 százalékponttal kisebb volt az áprilisi mélyponthoz képest. A munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 0,2 százalékkal mérséklődött, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján.

Brutális visszaesés a külföldi vendégéjszakák számában Cikk

2020. augusztusban a koronavírus okozta járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma 71 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 2,1 százalékkal mérséklődött, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.

9,1 százalékos volt a GDP-arányos hiány a második negyedévben Cikk

Az előzetes adatok szerint 1219 milliárd forint, a GDP 5,3 százaléka volt a kormányzati szektor 2020. I. féléves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 1378 milliárd forinttal, GDP-arányosan 6,0 százalékponttal lett kedvezőtlenebb. A jelentős romlás a koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak és az azok enyhítésére hozott intézkedéseknek a következménye.

Így alakult a munkanélküliség augusztusban Cikk

A 2020. június–augusztusi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 214 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,6 százalék volt. A nőket magasabb munkanélküliségi ráta jellemezte, és esetükben az előző év azonos időszakához képest nagyobb mértékben nőtt a mutató értéke. 2020 augusztusában az előző hónaphoz viszonyítva 32 ezerrel 185 ezer főre csökkent a munkanélküliek száma, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal elemzésében.

Augusztusi foglalkoztatottsági adatokat közölt a KSH Cikk

A 2020. június–augusztusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 477 ezer fő, a 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 69,9 százalék volt. Mindkét nem esetében csökkenés történt az előző év azonos időszakához képest, de az egyébként is magasabb foglalkoztatási szinttel rendelkező férfiak körében a változás kisebb mértékű volt. 2020 augusztusában a foglalkoztatottak átlagos havi létszáma idén először újra meghaladta a 4,5 millió főt, ez 54 ezerrel volt több, mint az előző hónapban olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorselemzésében.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink