7 találat a(z) Békés Balázs cimkére
Rárepülhet a NAV a külföldiek reklámadójára is Cikk
A külföldi illetőségű cégeken, például a Google-on és Facebookon is behajthatja a magyar adóhatóság az 1500 eurót meghaladó reklámadó-tartozást. Az uniós jogszabályok ugyanis ekkora érték felett biztosítanak lehetőséget arra, hogy a tagállami hatóságok egymás segítségét kérjék, ha belföldön nem tudják rendezni az adótartozást – állítja a Ryan amerikai adótanácsadó cég régiós igazgatója.
Feltárulnak a svájci banktitkok Cikk
Hamarosan lebonthatja a korábban érinthetetlennek gondolt svájci banktitkot az a törvénytervezet, amelynek társadalmi vitája most zajlik az alpesi országban. Az utóbbi hetek újabb svájci bankbotránya miatt is egyre nagyobb a nyomás, hogy mielőbb leépítsék a vagyonok elrejtésének, és ezzel együtt az adóelkerülésnek is kedvező feltételeket biztosító szigorú banktitkot. A svájci törvényhozás ősszel tárgyalhatja a Svájci Bankárok Szövetsége által is támogatott tervezetet, amely alapján 2018-tól a külföldi adóhatóságok automatikusan hozzájuthatnak az adózási szempontból lényeges bankszámla információkhoz.
Adóelkerülők elleni harc: így segíthetik egymást az uniós tagállamok Cikk
Az uniós tagállamok is segíthetnek Görögországnak a görög adóelkerülők tartozásainak behajtásában – legalábbis erről nyilatkozott az elmúlt napokban az Európai Parlament elnöke és a német gazdasági miniszter is. Ennek keretében akár a görögök más tagállamokban lévő bankszámláit vagy vagyonát is zárolhatják. A tagállamok közötti adóügyi együttműködést lehetővé tevő jogszabály 2012 óta hatályos, és azt a magyar adóhatóság is alkalmazza, bár a gyakorlat még sok kérdést vet fel – hívja fel a figyelmet a Ryan amerikai adótanácsadó cég szakértője.
Sportolók adócsalási gyanúban Cikk
Világszerte egyre keményebben lépnek fel az adóelkerülést szolgáló nemzetközi cégstruktúrák ellen, ami nem csak a multinacionális vállatokat, hanem hírességek, sportolók és sportklubok tevékenységét is érinti. Legutóbb a Barcelona elnökét, Bartomeu-t vádolták meg azzal, hogy Neymar leigazolásához kapcsolódóan 2,8 millió euro adót csalt el, de az átigazolás kapcsán a korábbi elnök elleni is folyik még a vizsgálat. Mindeközben tovább folyik az adócsalással vádolt Messi pere is, és úgy tűnik, más országokban is rájár a rúd a futball jeles képviselőire. Portugália a brazil kapitány, Scolari állítólagos adócsalását vizsgálja, Olaszországban pedig Cannavaro nézhet szembe hasonló vádakkal.
Adóelkerülés elleni harc az új politikai csodafegyver? Cikk
„Google adóként” híresült el az a 2015-re tervezett adónem, amelyet számos multinacionális cégre, köztük például az Apple-re, az Amazonra és a Starbucks-ra vetne ki a brit kormányzat. Az intézkedés célja, hogy megakadályozzák a jövedelmek adóparadicsomokba való átcsoportosítását, amivel minimalizálják a cégek az adófizetést a szigetországban. A 25 százalékos adókulcsot még a 2015-ös brit parlamenti választások előtt vezetnék be. Bár jelentős adóbevételt nem remélnek belőle, várhatóan annál népszerűbb lesz az intézkedés a lakosság körében.
Tönkretehetik a kisebb cégeket az új uniós áfaszabályok? Cikk
Jelentős többletteherrel kell számolniuk a jövő évtől azoknak a vállalkozásoknak, amelyek külföldre nyújtanak elektronikus szolgáltatásokat. Komoly adminisztrációs kötelezettséggel jár ugyanis a január 1-jén hatályba lépő uniós szabályozás, amely szerint a cégeknek a szolgáltatás megrendelőjének államában kell majd az áfát megfizetni például az interneten letölthető zenék, applikációk és játékok után. A növekvő bürokratikus terhek miatt számos európai országban ellenállást váltott ki az intézkedés, amely főként azokat a kisebb vállalkozásokat fogja sújtani, amelyek nem rendelkeznek kiterjedt nemzetközi hálózattal.
Hátulütői is lehetnek az adóelkerülés elleni harcnak Cikk
Bár a nemzetközi nagyvállalatok adóelkerülési gyakorlatának vetne véget az OECD akcióterve, a jóhiszeműen adózó vállalkozások, köztük magyar cégek is az adóelkerülés elleni küzdelem áldozataivá válhatnak. A Nemzetközi Kereskedelmi Kamara szerint ugyanis a tervezett intézkedések túl bonyolulttá tehetik a nemzetközi adórendszert és akár kettős adóztatást eredményezhetnek, amellyel a nemzetközi kereskedelmet és ezzel együtt a gazdasági növekedést is veszélyeztetik.