15 találat a(z) üzembentartói jog cimkére
Üzembentartói jog átruházása cégek közt Kérdés
Tehergépkocsi üzembentartói jogának átruházása utáni számviteli és adózási feladatok Kérdés
Gépjármű – vagyonszerzési illeték Kérdés
Üzembentartói jog ingyenes átruházása Kérdés
Tehergépkocsi üzembentartói joga és költségelszámolás Kérdés
Gépjármű üzembentartói jogának átruházása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy önkormányzat az üzemeltetésében lévő autóbusz (az önkormányzat az üzembentartó, de nem ő a tulajdonos) üzembentartói jogát átruházza a saját, 100%-os tulajdonában lévő kft. részére. A jármű tulajdonosa hozzájárult az üzembentartó-váltáshoz. Az üzembentartói jog ellenérték fejében kerül átruházásra az új üzemben tartó részére. Kérdéseim: 1. Az üzembentartói jog átruházása áfaköteles-e, azaz az üzembentartói jog ellenértékéről az önkormányzatnak áfás számlát kell-e kiállítani? 2. Azt olvastam ezen az oldalon (https://adozona.hu/altalanos/Mar_nem_birja_a_cegauto_terheit_Ezzel_jar_a_DSNQQ0), hogy mivel a gépkocsi használata a tulajdonosnál megszűnik, azt – terven felüli értékcsökkenés elszámolása mellett – ki kell vezetni a tárgyieszköz-nyilvántartásból, át kell sorolni a forgóeszközök közé. A kérdésem az, hogy a forgóeszközökön belül pontosan hova kell átsorolni, hova kell könyvelni a tulajdonosnak? Áru? Anyag? Késztermék? Vagy nyissunk egy befektetett eszközök közül átsorolt eszköz kategóriát? 3. Az üzembentartói jog ellenértéke 200 000 Ft-nál alacsonyabb – az illetéktörvény alapján az üzembentartói jog vagyoni értékű jognak minősül [Itv.102. § (1) bek.d) pont]. Helyes-e az az elgondolás, hogy az új üzembentartó a jog megszerzését vagyoni értékű jogként veszi nyilvántartásba, de egyösszegben számolja el az értéket értékcsökkenésként? Válaszát előre is köszönöm.
Autót, motort vásárol, örököl, üzembentartói jogot szerez? Itt kiszámolhatja a fizetendő illetéket! Cikk
Számítsa ki az autó vagy motor vásárlása után fizetendő átírási illetéket kalkulátorunkkal! Gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának öröklése és ajándékozása esetén az illeték mértéke a gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetékének kétszerese.
Üzembentartói jog átruházása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. (A) a saját tulajdonában lévő hajó üzembentartói jogát ingyenesen átadja egy másik (B) kft.-nek. (A) Kft. 100 százalékos tulajdonosa (B) Kft.-nek. Amikor az (A) Kft. a hajót megvette, áfalevonási jog nem illette meg. Kérdésem: áfaköteles szolgáltatásnyújtásról lenne-e szó, illetve illetékköteles lenne-e az ügylet? Válaszukat előre is megköszönve, üdvözlettel: Timi
Üzembentartói jog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy a tehergépkocsi üzembentartói jogának átadása áfás bevétel lesz-e? Tisztelettel: Jakus Tünde
Üembentartói jog átruházása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőekben kérném a segítségét: Adott két kft, A és B. A Kft. a teherautói üzembentartói jogát átruházza B Kft.-re. Kérdésem a következő lenne: milyen könyvelési teendők vannak a két cégben? A Kft. csak szerződést írt, számlát nem állított ki. Kell-e számlát kiállítani (áfásat?)? A Kft-nek elegendő-e csak az üzembentartói jog átruházásáról kiállítani a számlát, és elszámolhatja-e továbbra is a teherautók után az értékcsökkenést? B Kft. hova könyveli az üzembentartói jogot? Lehet-e ingyenes az üzembentartói jog átruházása a két fél között? Milyen értéken kell az üzembentartói jogot átszámlázni (tetszőleges ár, piaci érték, függ-e a tehergépkocsi értékétől)? Elegendő-e egyszeres díj vagy esetleg kell-e havonta számlázni? A szerződésben kell-e időtartamot feltüntetni? Válaszukat előre is köszönöm! Rác Rita
Üzembentartói jog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy évvel ezelőtt megvásárolta egy magánszemély buszának üzembentartói jogát határozatlan időtartamra. Egy év után úgy döntött a társaság, hogy nem kívánja tovább használni a buszt, visszaadja azt a magánszemélynek. Kérdés, hogy az üzembentartói jogot miként vezetem ki az inmateriális javak közül? Értékcsökkenést már számoltunk el utána. Kell ehhez valamilyen dokumentum?
Üzembentartói jog átruházásából származó jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ellenérték fejében átruházná gépjárműve üzembentartói jogát saját kft.-je részére. Kérdés: magánszemélynél milyen bevételnek minősül (összevonandó vagy elkülönült)? Az szja-n kívül terheli-e eho (14 vagy 27 %)? A kft.-nek – kifizetői minőségben – kell-e levonni a jövedelmadót és ehót, vagy ez a magánszemély bevallási és befizetési kötelezettsége az éves személyijövedelemadó-bevallásában? Köszönöm.
Üzembentartói jog értékesítése cégautóadó elkerüléséért Kérdés
Egy kft. a tulajdonában álló személygépkocsi üzembentartói jogát eladta az egyik dolgozó nevelt gyermekének 1000 forintért. Az ügyletre a cégautóadó fizetés elkerülése érdekében került sor. A továbbiakban az autó fenntartásának minden költségét a forgalmi engedélybe bejegyzett üzembentartó fizeti. A kft. könyveiben az autó értéke 0 forint. A gépjármű adóról szóló törvény szerint csak a tartós bérlethez kapcsolódóan bejegyzett üzembentartói jog esetén nem terheli cégautóadó kötelezettség a kft.-t. Ha feltételezzük, hogy tartós bérletbe adta a cég az autót, akkor kell-e az autó használatáért bérleti díjat számláznia és milyen összegben? Kell-e ragaszkodnia a piaci árhoz vagy attól lényegesen elmaradó árat is meghatározhat-e? Helyes-e a kft. eljárása, hogy megtakarítsa a cégautóadót? Segítségüket köszönöm előre is.
Ezzel jár a cégautó üzembentartói jogának átruházása Cikk
Egy társaság átmenetileg gondolt pénzügyi nehézségei miatt ideiglenesen átadná autói üzembentartói jogát a dolgozóinak. Milyen következményekkel jár az ilyen tranzakció? Az Adózóna olvasójának kérdésére Pölöskei Pálné adószakértőnk válaszolt.
Cégautó üzembentartói jogának átruházása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nek 3 személygépkocsija van jelenleg. Sajnos a cég árbevétele jelentősen csökkent az elmúlt években, és per pillanat nem lehet tudni, mit hoz a jövő. Éppen ezért az autókat egyelőre nem szeretné eladni, de a költségeit nem akarná tovább fizetni (cégautóadó, biztosítás, üzemanyag, fenntartási költség stb.). Kérdés, hogy átruházhatja-e az üzembentartói jogokat a dolgozókra addig, amíg el nem dönti, hogy értékesíti-e a kocsikat? Ha igen, akkor milyen adófizetési kötelezettsége keletkezhet (Tao, szja, stb.) ellenérték nélküli, ideiglenes átruházás esetén?