90 találat a(z) ügyvéd cimkére
Katás és őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelőként a sokadik kérdést kapom a következő témában: Áfakörös egyéni vállalkozónak (ügyvéd) és mellette őstermelőnek nem tudom egyszerűen elmagyarázni, hogy ha a kata adózási módot választja, akkor az csak az egyéni vállalkozására terjed ki, az őstermelői tevékenységre nem. Őstermelőként van a 8 millió forintos értékhatár – támogatások nélkül –, melynél a kistermelői költségátalányt még igénybe lehet venni. Az ő bevétele meghaladná a 8 millió forintos őstermelői bevételt és elgondolása szerint (több kollégájával egyetemben – ügyvédek plusz őstermelők) beleférne a 12 milliós értékhatárba, melyet a kata nyújt. Hiába mondom el nap mint nap az álláspontomat ebben a témában, hogy külön kezeljük a két tevékenységet, és a kata csak az ügyvédi tevékenységre alkalmazható, hajthatatlanok. Ezért fordultam Önökhöz, hogy megerősítést kérjek és esetleges álláspontjukat megküldenék részemre. Nagyon sürgős lenne, köszönöm!
Formai és tartalmi kifogások miatt pattannak vissza a keresetlevelek Cikk
Idén január óta nehezebb Magyarországon pereskedni, mint valaha is volt. Szakmai pontatlanságokra vagy formai hibára való hivatkozással a bíróságok számolatlanul dobják vissza még a legtapasztaltabb ügyvédek keresetleveleit is. A szigor előreláthatóan az alternatív vitarendezési formák felé tereli majd a vitázó feleket – véli a Jalsovszky ügyvédi Iroda.
Egyszerűsített végelszámolás – újabb feladat a könyvelőknek Cikk
Kft. és rt. is választhatja az egyszerűsített végelszámolást a cégtörvény 2018. július 1-jei változása szerint, nem kell hozzá ügyvédi képviselet, a kérelmet pedig nem a cégbíróságnál, hanem az adóhatóságnál kell előterjeszteni.
Passzív gyednek minősül? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó ügyvéd anyuka a csed és gyed idejére nem passziválta a vállalkozását, csak minden hónapban jelentette, hogy nem köteles a katát fizetni. Most várja a második gyermeket, s az egészségbiztosító szerint a fenti konstrukció passzív gyednek minősül, s így nem lesz meg a 365 nap két év alatt. Eddig úgy tudtuk/gondoltuk, hogy passzív gyed csak akkor lehetséges, ha megszűnik a kismama jogviszonya a csed/gyed alatt. Itt nincs szó megszűnésről, csupán nincs havi kata fizetési kötelezettség. Milyen jogszabályhelyet nem vettünk figyelembe, ha egyátalán igaz a fenti állítás? Köszönettel!
Adócsalás miatt emeltek vádat egy ügyvéd ellen Cikk
Egy ügyvéd ellen emelt vádat a Somogy Megyei Főügyészség, mert nem fizetett be 82 millió forint adót a jövedelme után – tájékoztatta az ügyészség kedden az MTI-t.
Katás ügyvéd bevétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó ügyvéd esetében bevételnek számít-e az ügyvéd számlájára az ügyfél által utalt azon összeg, amiből az eljárási illetéket egyenlíti ki az ügyvéd? Köszönettel
Katás ügyvédi iroda tagja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás ügyvédi iroda tagja ki kíván lépni az irodából, máshol fog munkaviszonyt létesíteni. Milyen kilépő iratokat kell ilyen esetben kiállítani számára?
Egyszemélyes ügyvédi iroda Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes ügyvédi iroda esetében az ügyvéd foglalkoztathatja-e magát munkaviszonyban, vagy csak megbízásos jogviszonyban teheti ezt meg? Köszönöm válaszát.
Kft. által elengedett bérleti díj egyéni ügyvéd javára Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném szakértő segítségüket: Egy kft. irodaingatlant ad bérbe (áfásan) egy egyéni ügyvédnek. A bérbeadó kft. és a bérlő ügyvéd között nincs kapcsoltság. A bérbeadó egy havi bérleti díj megfizetését elengedi a bérlőnek (azon oknál fogva, hogy a klíma több hónapon keresztül működésképtelen volt a bérleményben stb.). A bérlő úgy gondolja, hogy ilyen esetben az adott egy havi bérleti díj nem számlázható ki részére és ezzel le van tudva. A kft. pedig úgy gondolja, hogy a bérleti díjat ki kell számlázni és a pénzügyi teljesítésre vonatkozóan fog adni egy nyilatkozatot, miszerint a számlán szereplő követelését a vevő felé elengedni. A tao-törvény szerint: a behajthatatlan követelésnek nem minősülő elengedett követelés összegével az elengedő vállalkozónál növelni kell az adózás előtti eredményt, kivéve ha - a követelés elengedése magánszemély javára történik, vagy - az adózó olyan magánszemélynek nem minősülő külföldi vagy belföldi személlyel szemben fennálló követelését engedi el, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban nem áll. Kérdés: 1.) Magánszemély javára történő elengedésnek minősül-e, az egyébként egyes jogszabályok szerint egyéni vállalkozónak minősülő, de nem egyéni vállalkozó egyéni ügyvéd javára történő számla ellenérték megfizetésének elengedése? 2.) Ha elméletileg magánszemély „ez az egyéni ügyvéd, a kft.-t ezen vevő javára elengedett követelés okán terheli-e a személlyel kapcsolatban valamilyen adózási ( eho, szja-előleg levonási) kötelezettség?
Kata egyéni ügyvéd ügyvédi irodává alakulása esetén Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következő cikkre (http://adozona.hu/2018_as_valtozasok/Ok_is_katazhatnak_jovore_megszavaztak_a_tor_WB5JDF) történő hivatkozással a következő kérdéssel fordulnék Önökhöz. 2015. szeptembere és 2017. májusa között katás egyéni vállalkozóként dolgoztam. 2017 júliusában ügyvédi tevékenységbe kezdtem, és a kamarai összeférhetetlenségi szabályok miatt megszüntettem a katás egyéni vállalkozást, hogy aztán azt egyéni ügyvédi, immár jogi szolgáltatás nyújtásával újrakezdjem. A megszüntetés sikeres volt, azonban az adószámom egyéb okokból nem került törlésre, így ügyvédként is a korábbi adószámom megmaradt. A NAV-hoz történő bejelentkezéskor azonban a kata törvény 6. §.-a miatt nem engedte a NAV rendszere, hogy bejelentkezzek a kata hatálya alá. A célom az, hogy ismét kataalany legyek. Az önök szakértői véleménye szerint, azért nem lehettem ismét kataalany, mert az adószám megmaradása miatt ugyanazon adóalany maradtam és így a tv. 6. §-a szerinti kikötés kizárta ezt? Jelen törvénymódosítás értelmében, amennyiben megszüntetem az egyéni ügyvédséget, az adószám törlésével, majd ügyvédi irodát alakítok, amely új adószámmal fog rendelkezni és új adóalany lesz, lehet az ügyvédi iroda kataalany, függetlenül attól, hogy annak egyszemélyes tagjával szemben alkalmazandó a 6. § szerinti kikötés? Ügyvédi iroda esetén az Önök véleménye szerint az Iioda lenne az új adóalany, amely a tagja után fizetné a tételes kata adót? Önök szerint működhet ez a konstrukció? Köszönet
Ügyvéd gyeden Kérdés
Tisztelt Szakértő! A csed lejártát követően jogosulttá válik-e az ügyvéd a gyedre abban az esetben is, ha ügyvédi tevékenységét a gyed időtartama alatt is szünetelteti? Köszönöm válaszát!
Korrupciós ügyet készült leleplezni az MSZP adócsalással gyanúsított sajtóperes ügyvédje Cikk
A Csongrád Megyei Főügyészség csütörtökön indítványozta a nyomozási bírónak, hogy rendelje el egy munkaerő-közvetítéssel foglalkozó, többmilliárdos adócsalással gyanúsított bűnszervezet kilenc tagja, köztük Czeglédy Csaba előzetes letartóztatását – tájékoztatta a főügyészség szóvivője az MTI-t. Az MSZP elnöke szerint Czeglédy egy egymilliárdos korrupciót készült leleplezni.
Egyéni vállalkozó ügyvéd átalakulása ügyvédi irodává Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyvéd egyéni ügyvédi irodává alakul át. Mint egyéni vállalkozó ügyvéd 30 millió forint értékű ingatlannal, számítógépekkel rendelkezik. Ezeket az eszközöket az átalakulás során az ügyvédi irodájába át kívánja vinni, munkája során használni kívánja. Átalakulás során a tárgyi eszközökre vonatkoznak-e különleges szabályok? Az ügyvédi iroda tulajdonába kerülő eszközöket értékesítésként kell-e átadni az ügyvédi irodának? Az egyéni vállalkozó ügyvédnek az átalakulás előtt értékesítésként kell-e átadni a tárgyi eszközeit? A tárgyévi jövedelemadó-bevallásában, mint bevétel után le kell-e adóznia (szja, eho)? Tisztelettel: Kecskemétiné H Katalin
Többet egy csapásra – csomagban módosulnak a jogszabályok Cikk
Cégtörvény, végrehajtási törvény, polgári törvénykönyv – egyebek között ezeken a jogszabályokon módosítana az egyes törvényeknek az üzleti környezet jogi versenyképességének növelése érdekében szükséges módosításáról szóló (T/15362. számú) törvényjavaslat, amelyről várhatóan május végén szavaz az Országgyűlés.
Kapott euróletét év végi értékelése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ügyvédi irodánk 5 millió euró ügyféltől kapott letétet kezel, ez az összeg 2016.12.31-én elkülönített letéti számlán volt. Kérdésünk: mint minden kötelezettséget, ezt is kötelezően át kell értékelni év végével, és így jelentős árfolyamveszteséget/nyereséget kell elkönyvelni? Vagy esetleg az ilyen típusú kötelezettségre vonatkozik valamilyen speciális szabály? Köszönettel, Szentesi Péter