47 találat a(z) átvállalás cimkére

Tandíj szja-megítélése és átvállalása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy fogorvoslással foglalkozó bt. személyesen közreműködő beltagja az egyetem elvégzése után két éven keresztül tandíjat fizet a szakvizsga megszerzése érdekében. Kérdés, hogy ez a tandíj elszámolható-e a bt. költségei között? Kire szóljon a számla: a magánszemély (adómentes bevétel lesz?) vagy a bt. nevére? A bt.-beltag szüleinek is van egy egészségügyi szolgáltatást nyújtó bt.-jük. Ha ezen bt. átvállalja a tandíjat, akkor keletkezhet-e a tandíj eredeti kötelezettjénél szja- és járulékalapot képező jövedelem (ha a számla a magánszemély nevére szólna), és ez függhet-e attól, hogy kinek a nevére szól a számla a bt.-beltag magánszemély vagy a bt. nevére? Az átvállalás esetén az átvállaló az egész kötelezettséget elhatárolja, majd a pénzügyi rendezésként ráfordításként elszámolja. Kell-e tao adólapot növelni ezzel a ráfordítással? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.

Tartozásátvállalás Kérdés

Betéti társaság beltagja házi orvosi praxist vásárol, de nincs annyi pénze, hogy kifizesse a teljes összeget. A bt. átvállalhatja-e a fizetési kötelezettséget? Hogyan kell ezt lekönyvelni, és milyen kötelezettsége lesz a bt.-nek, illetve a beltag orvosnak, aki végzi majd a tevékenységet az átvállalt összeg miatt. Az OEP a bt. részére utalja a támogatást, amelyből a beltag kifizeti az alkalmazott, az orvos bérét, valamint a felmerülő egyéb költségeket. Ügyvéd által kell-e ellenjegyeztetni a tartozásátvállalási szerződést? Köszönöm Tóthné

Kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónk tartós (két évet meghaladó) kiküldetést teljesít Dubaiban, ahol családjával (feleségével, gyermekével) együtt tartózkodik. A magyar vezetői engedélyt nem fogadják el, ezért ott újra kell vizsgázniuk. A cég átvállalná mind az ő, mind a felesége oktatásának díját. Ezt milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség mellett teheti meg?

Fejlesztési támogatás átvállalása Kérdés

Egy bt. falusi turizmussal kapcsolatosan vissza nem térítendő támogatást kapott, melyre a működtetési feltétel 5 év. A bt. más tevékenysége igen lecsökkent, a falusi turizmus viszont nemigen indult be. A bt. fenntartása igy nem jövedelmező. A bt. tagjai családi gazdaságként is adóalanyok. Kérdésem, hogy van-e mód arra, hogy a családi gazdaság átvállalja a bt.-től a falusi turizmus támogatás előírásainak teljesítését? Amennyiben igen, annak milyen jogi és adózási következményei vannak? Válaszukat Köszönöm Szépen. Tisztelettel Szeles Andrásné

Átvállalt garancia Kérdés

Egy gazdálkodó szervezet külön ellenérték fejében átvállalja az eredetileg egy másik cég által vállalt, illetve jogszabály által előírt garanciális, azaz szavatosságon, illetve jótálláson alapuló kötelezettségek teljesítését úgy, hogy a korábbi vevők, igénybe vevők felé átvállalóként ő lesz a garanciális kötelezett. A garanciális helytállás – jogszabály szerint – a termék javítására, cseréjére, árleszállításra, illetve ha a vevő a szerződéstől eláll, a termék „visszavásárlására” terjed ki. A szóban forgó esetben egy esetlegesen felmerülő kötelezettségi körről van szó, amelyről a jövőben derül ki, hogy egyáltalán fel fog-e merülni a konkrét – szavatosságon vagy jótálláson alapuló – helytállási kötelezettség. (Természetesen extrém esetben az is előfordulhat, hogy a jogutód (átvállaló gazdálkodó szervezet) soha nem kényszerül garanciális helytállásra, feltételezve, hogy egyik korábbi megrendelő sem jelez szavatossági, jótállási igényt felé.) Kérdésünk: 1.) Az átvállalt kötelezettség, mint szolgáltatás az áfatörvény hatálya alá tartozó szolgáltatásnak történő minősítése helytálló-e? 2.) Az átvállaló (jogutód) vállalkozásnak a jogosultak (a jogelőd gazdálkodó szervezet vevői) felé milyen bizonylatadási, illetve áfaelszámolási kötelezettségei állnak fenn ezen kötelezettsége teljesítése során? 3.) Milyen bizonylat, számla állítható ki a jogosultak felé a termék cseréje, árleszállítás, illetve – szerződéstől elállás esetén – a „visszavásárlási” kötelezettsége teljesítése tekintetében, hiszen ez esetben nem a kötelezett (cserét lebonyolító vagy visszavásárló) volt az értékesítő adóalany? 4.) Amennyiben az átvállaló gazdálkodó szervezet a szerződésben vállalt kötelezettsége teljesítése során – ellenértéken túl – a felmerülő költségeit az eredeti kötelezettre átterheli (megtérítteti), az áfatörvény hatálya alá tartozó szolgáltatásnyújtásnak minősül-e? Válaszukat köszönjük!

Számlázás más nevében? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünket, aki egy kft., megkereste egy egyéni vállalkozó azzal, hogy értékesítse az általa bizományba adott ékszereket. Az egyéni vállalkozó elképzelése, hogy bizományosi szerződéssel átadná a termékeket, valamint hagyna ügyfelünknél egy saját nyugta illetve számlatömböt, hogy amennyiben vásárol valaki az ékszerekből, akkor az közvetlenül az ő nevében legyen úgymond értékesítve. A kérdés részemről az, hogy a kft. dolgozói írhatnak az esetleges értékesítésről az egyéni vállalkozó nyugta-, illetve számlatömbjébe? Feltételezem az egyéni vállalkozó körbejárta ezt a dolgot és ezért mondja, hogy működőképes így ez, de nekem nem egyértelmű, hiszen az üzletben a kft. dolgozói semmilyen viszonyban nincsenek az egyéni vállalkozóval! Köszönöm előre is válaszát! Üdvözlettel: Cséva

Kötelezettség-átvállalás és tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, ha a munkáltató átvállalta az új munkavállalója korábbi tanulmányi szerződése megszegésének költségeit, akkor azt részévé teheti-e a vele kötendő új tanulmányi szerződésnek? Ha igen, akkor annak milyen adóvonzatai vannak a felekre nézve? Ha nem szükséges a tanulmány a munkakör betöltéséhez, az elemek (átvállalás, munkaidő-kedvezmény, tandíj) milyen adóvonzatokkal járnak? Emellett arra is gondolok, hogy egyszer átvállal egy összeget a cég, majd ezt az összeget (is) a tanulmányi szerződés részévé teszi, nem visel-e valaki többször költséget ugyanazért? Bemásolom egy, ezt a kérdést részben érintő választ. http://adozona.hu/kerdesek/2013_11_18_Kotelezettseg_atvallalas_tanulman_flh Segítségét köszönöm! Tisztelettel.

Tartozás-átvállalás Kérdés

Tisztelt Szakértő! X.Y. magánszemély tulajdonában van egy ingatlan. Ehhez kapcsolódóan 200 millió forintos hiteltartozása van egy pénzintézettel szemben. A pénzintézet ezt a követelését eladja „A” gazdasági társaságnak 100 millió Ft-ért. „B” gazdasági társaság megvásárolja az ingatlant (amelyhez „A” gazdasági társaság a hozzájárulását adja) 10 ezer forintért. Az adásvételi szerződés szerint: „…A vételár megállapítása arra tekintettel történt, hogy a vevő az ingatlan tulajdonjogát a…pontban megjelölt teher (200 millió Ft) átvállalásával, a teher fennmaradásával szerzi meg….A Felek az Ingatlan tehermentes forgalmi értékét 125 millió forintban állapítják meg…” Az adásvételi szerződés szerint „A” gazdasági társaság nyilatkozik, hogy a tulajdonjog „B” gazdasági társaságra történő átszállásával a magánszeméllyel szemben fennálló teljes követelését teljesítettnek tekinti, a továbbiakban a „B” gazdasági társasággal mint új tulajdonossal számol el. „A” és „B” gazdasági társaság tulajdonosai ugyanazok a magánszemélyek. Hogyan kell könyvelni a fenti gazdasági eseményeket a gazdasági társaságoknál? Válaszukat előre is köszönöm.

Amit a számlakibocsátásról és annak átvállalásáról tudni kell Cikk

Közösségen belüli termékértékesítésnél, szolgáltatásnyújtásnál melyik állam szabályait kell alkalmazni? Mikor van lehetőség a számlázás átvállalására? Összefoglaltuk a kérdésekkel kapcsolatos előrásokat.

Végrehajtási eljárás bt. beltag ellen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltagját a NAV a bt. adótartozásának megfizetésére kötelezte. A határozat még nem jogerős. A beltag nem tudja a tartozást kiegyenlíteni, van viszont rendszeres jövedelme, és ingatlana, amelyet végrehajtás alá tud vonni a NAV. Szeretné ezt elkerülni. A kültag a beltag egyeneságbeli rokona, aki ki tudná fizetni, és hajlandó is lenne kifizetni a tartozást. Hogyan lenne célszerű ezt rendezni? Milyen adó, illetve illeték vonzata lenne a három szereplőnek (beltag, kültag, bt.), ha a határozat jogerőre emelkedése előtt 1. a kültag a beltagtól vállalná át a tartozást, és helyette fizetné be a NAV-hoz (ehhez nyilván szükséges a NAV hozzájárulása) 2. a kültag a bt,-nek adna kölcsönt, és a bt. fizetné ki a tartozást a NAV felé, majd pedig a kültag elengedné a kölcsönt. Kérem mielőbbi szíves válaszát, annak érdekében, hogy a határozat jogerőre emelkedése előtt a kedvezőbb lehetőséget választhassuk. Köszönöm.

Végelszámolás esetén tagi kölcsön kötelezettség átadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes ügyvédi irodát szeretnénk megszüntetni, amiben a tulajdonos felé tagi kölcsön visszafizetési kötelezettsége van az ügyvédi irodának. Van-e rá lehetőség, hogy a tag által létrehozott egyéni vállalkozás átvállalja ennek a tagi kölcsönnek a visszafizetési kötelezettségét. Milyen adó/illeték vonzata lehet ennek? Köszönöm a segítséget.

Tartozásátvállalás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég szállítói tartozásait átvállalta egy másik cég, aki ezt ellenérték fejében vállalta át. Akinek a tartozását átvállalják, annak a cégnek a könyvelési tételeivel kapcsolatban vannak kétségeim. A szállítói tartozásokat kivezetném T454 K988, viszont a fizetendő ellenértéket T888 K456 (faktoring tartozások), vagy T454 K456 írom elő? A 456 főkönyvi számot használhatom-e, vagy inkább egyéb más kötelezettségbe tegyem, például 479? Egyáltalán jól gondolom a könyvelést? Segítségét előre is köszönöm!

Ingatlanvásárlás tartozásátvállalással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlant vásárol az alábbi feltételekkel: a vásárolt ingatlanon jelzálogjog van 10 millió forint összegű tartozás miatt, ezt a tartozást az ingatlant megvásárló kft. átvállalja, ezzel van a vételár egy része rendezve. A különbözeti összeg rendezése szintén egy tartozásátvállalás, mindkét összeg magánszemély felé fennálló kötelezettség. Kérdésem a könyvelési tételekre vonatkozik: 1. Hogyan könyvelem az ingatlan kivezetését és a tartozások kivezetését az eladó kft.-nél? 2. Hogyan könyvelem az ingatlant megvásárló kft.-nél az ingatlanvásárlást, hogy a tartozások átvállalása is könyvelve legyen? Köszönettel. Kulcsárné

Egészségügyi szolgáltatási járulék átvállalása Cikk

Átvállalhatja-e egy kft. az alkalmazottja hozzátartozója egészségügyi szolgáltatási járulékának megfizetését? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Számlázás másként: így egyszerűsítheti adminisztrációját Cikk

Könnyíthetők az adminisztrációs terhek, ha a számlakibocsátást a megrendelő, illetve harmadik személy vállalja át. Ismertetjük ezek szabályait és gyakorlatát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink