773 találat a(z) átalányadó cimkére
Átalányadózó értékhatára Kérdés
Mezőgazdasági őstermelő bevétele a 2018. évben várhatóan 16 millió Ft lesz. Ebben az esetben maradhat-e átalányadózó, illetve áfakötelessé válik-e?
Fizetővendéglátó tételes átalányadózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély az, aki – nem egyéni vállalkozóként – a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló kormányrendelet szerinti egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenység keretében nyújt szálláshelyet UGYANANNAK A SZEMÉLYNEK, adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra. Kérdésem, hogyan kell érteni a "személy"-t a szja-törvény 57/A §-a alapján? Ha például a bérlő egy kft., amely 2018-ban 90 napig Kiss János részére, majd a következő 90 napban Szabó László részére veszi igénybe a szolgáltatást – akkor már a szolgáltató nem választhatja a tételes átalányadózást, mert a kft. minősül ugyanannak a személynek? Vagy ebben az esetben ugyan a kft. nevére szól a számla, de dokumentálható, hogy nem ugyanaz a személy vette igénybe a szolgáltatást 90 napot meghaladóan, és a szolgáltató adózhat a tételes átalányadózás szerint? Köszönettel!
Fizetővendéglátás átalányadózás választása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemélynek az szja-bevallás 17SZJA-01-es lapján a 107-es sorban kellett jelölnie, ha korábban nem választott még átalányadózást, de a 2018-as adóévre átalányadózást szeretne választani. Kérdésünk, hogy ha ezen jelölés elmaradt, illetve a magánszemély a bevallás beküldése utána változtatott a döntésén, akkor van-e valamilyen mód arra, hogy mégis átalányadózást válasszon a 2018-as évre? Köszönöm válaszát!
Alanyi adómentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozóként áfakörbe tartozom. Emellett a tevékenységem mellett magánszemélyként saját tulajdonú vidéki házamat kívánom fizető vendéglátás (falusi szálláshely-szolgáltatás) keretében időnként kiadni. Alkalmazhatom-e erre a tevékenységemre az alanyi áfamentességet a 8 millió forintos értékhatáron belül? Tételes átalányadót kívánok alkalmazni (szobánként 38 400 Ft). A kiadandó házban kettő apartman található, mindegyikben konyha-nappali (egyben), fürdőszoba és egy 13 négyzetméteres hálószoba található, melyben 2-4 személy elhelyezése lehetséges. Hány szobásnak számít a ház az átalányadó szempontjából? Válaszát előre is köszönöm.
Így számolhatja ki az egyéni vállalkozó adóelőlegét Cikk
Április 12-én ismét esedékes az adóelőleg-fizetés. Mi számít az egyéni vállalkozó bevételének és költségének, kell-e arányosítani, milyen kedvezmények érvényesíthetők? Ismertetjük az adóelőleg-számítás egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályait.
Őstermelő könyvvezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tevékenységét 2017 decemberében kezdő őstermelőnek, akinek a jövedelme feltételezhetően nem fogja meghaladni 2018. évben a 8 millió forintot, és mentes az áfa alól a mezőgazdasági kompenzációs rendszer mellett, tehát mint mezőgazdasági kistermelő, milyen könyvvezetést kell alkalmaznia? Illetve ha 2017-ben még egyéni vállalkozó volt, és mint őstermelő abban az egy hónapban bevétele nem keletkezett, akkor a 2017. évi adóbevallásban kellett volna nyilatkoznia, hogy kistermelői átalányadózást választ? Ha nem nyilatkozott, jól gondolom, hogy azt utólag már nem lehet módosítani? Köszönöm válaszukat!
Falusi szállásadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem falusi szállásadást szeretne végezni. A ingatlan a szülők tulajdonában van. Kérdésem az, hogy szívességi használatban végezheti-e az ingatlanban a falusi szállásadást? Alkalmazhatja-e a tételes átalányadózást? Köszönöm válaszát.
Egyéni vállalkozó költségelszámolása Kérdés
36 órás munkaviszony melletti taxizást végző egyéni vállalkozó a személygépkocsi beszerzési árát értékcsökkenés formájában elszámolhatja-e.? Van-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége? A felmerülő költségek (biztosítás stb.) teljes egészében elszámolhatók? Ha átalányadózást választ, mi lesz a járulékok és az adó alapja? Átalányadós egyéni vállalkozóként kell cégautóadót fizetnie? Köszönöm.
Gyet és átalányadó Kérdés
Gyet mellett fodrász és átalányadós. A bevétel húsz százaléka után kell megfizetnie a járulékokat. Kérném segítségét a vonatkozó jogszabályról.
Átalányadózó egyéni vállalkozó járulék fizetési kötelezettsége Kérdés
Főállású átalányadózó egyéni vállalkozónak januártól júliusig nem érte el a jövedelme a minimálbér összegét. Így a járulékokat a főállású egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályok szerint fizette. Viszont augusztustól decemberig a keletkezett jövedelme a minimálbér többszöröse volt. A járulékokat is ezután fizette. Kérdésem: nem kellett volna átlagolni a járulékalapot? Így ugyanis sokkal több járulékot fizetett, mint amennyit az egész évben keletkezett jövedelme után kellett volna fizetni, ha az egyenletesen oszlik el. A választ előre is köszönöm.
Sokat spórolhatnak jövőre az ingatlan-bérbeadók Cikk
Jelentős adminisztrációcsökkentéssel és pénzmegtakarítással számolhatnak jövőre a bérbeadók. A hosszú távú lakáskiadóknak mindössze 15 százalék szja-t kell fizetniük, a rövidtávú bérbeadók (például az airbnb-zők) már három lakásra is választhatják a legnagyobb megtakarítást biztosító adózási módot, a tételes átalányadót – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Egyéni vállalkozó támogatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdést tettem fel és választ is kaptam az alábbiak szerint az egyéni vállalkozó részére folyósított MVH támogatással kapcsolatban: http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_4_tamogatas_egyeni_vallalkozasban_elm Kérem, legyen kedves még egyszer megerősíteni ezt a válaszát! Egyrészt azért kérem a megerősítést, mert annál az egyéni vállalkozónál, aki átalányadózást választ, kifejezetten nem része az átalányadó-alapnak ez a bevétele – legalábbis tudomásom szerint. Másrészt pedig úgy tudtam, hogy törvényváltozás volt e tekintetben július 02-ával, ami ezt módosította. Ha információim tévesek, akkor elnézést kérek, ugyanakkor köszönöm, ha megerősíti az Ön által elmondottakat. Ha véleménye változna, akkor annak kifejtését is megköszönöm.
Mezőgazdasági őstermelő adózása Kérdés
Mezőgazdasági őstermelő a 8 millió forintos értékhatár túllépése miatt a korábban választott átalányadózásról 2017-ben áttért a tételes költségelszámolásra. 2018-ban várhatóan 8 millió forint alatt marad az árbevétele. Milyen módon választhatja újra az átalányadózást? Mikor kell a változást bejelentenie?
Fizetővendéglátás – tételes átalányadó arányosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az a rövidtávon bérbeadó, aki a bérbeadást (adószámigénylést) november 15-én kezdi meg, a szobánként fizetendő 38 400 forint tételes átalányadót arányosíthatja? Ha igen, akkor naptári napokra vagy hónapokra kell számolni? Ha a tevékenységet december 15-én befejezi, akkor hol kell jelezni, hogy az év végén is arányosíthasson? Válaszát előre is köszönöm!
Őstermelő – kompenzációs felár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon köszönöm az alábbi kérdésre adott pontos válaszát: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_21_Ostermelo_oew#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Ennek kapcsán lenne még egy kérdésem: milyen adózási módot választhat az őstermelő pontosan, és melyiknél mi szerint adózik? Említette a kompenzációs felárat, ebben az esetben hogyan kell adózni, vagy ez csak az áfastátuszt határozza meg? Adózásra, ha jól olvastam, átalányadózás lehet, vagy 10 százalékos költséghányaddal; ez összefügg a kompenzációs felárral? Nagyon köszönöm a válaszát! Most kívánjuk kiváltani az őstermelői igazolványt, és még nem értünk mindent pontosan!