130 találat a(z) áfakör cimkére

Áfa: vállalkozás és őstermelés Kérdés

Katás egyéni vállalkozó alanyi mentes cukrász, mellette mezőgazdasági őstermelő őstermelői igazolvánnyal marhahizlalással foglalkozik. Kérdésem: – mezőgazdasági őstermelőként válaszhatom-e a kompenzációs felár helyett áfában az általános szabályok szerinti (tehát áfakörös) adózást? (De a vállalkozásban továbbra is szeretnék alanyi mentes lenni.) – Tudomásom szerint a mezőgazdasági őstermelő az év folyamán bármikor választhatja a kompenzációs felár helyett az általános szabályok szerinti adózást, nem csak év végén a következő évre, ezt jól tudom? köszönöm válaszukat

Számla kötelező tartalmi eleme Kérdés

Egy egyéni vállalkozó, aki áfakörbe tartozik, 2 000 000 Ft értékben terméket vásárolt. Az áfát levonásba helyezte. A számlán nem tüntették fel az adószámát. Készpénzes számlát állítottak ki az értékesítésről. Ilyen esetben mi a teendő? Esetleges ellenőrzéskor milyen szankcióra lehet számítani? Válaszukat előre is köszönjük.

Alapítvány jegyárusítása Kérdés

Egy alapítvány a cél szerinti tevékenységének megfelelően (alapító okiratban szerepel) előadásokat szervez, amelyeken jegy vásárlásával lehet részt venni. A jegyek eladásából származó bevételt a terembérletre és az előadás egyéb költségeire költi. Kérdésem az, hogy helytálló-e a feltevés, miszerint (ügyvédjük szerint) a jegyárusítás nem gazdasági tevékenység, a befolyó bevétel ennek megfelelően nem is áfakörös, és a 8 milliós áfamentes értékhatár sem releváns. Előre is köszönöm a választ.

Ingatlanértékesítés adókötelessé tétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adóalany a lakóingatlannak minősülő, illetve nem lakóingatlannak minősülő beépített, illetve egyes beépítetlen ingatlanai értékesítésére – külön-külön és együtt is – választhatja az adókötelessé tételt, amelyet öt évig nem módosíthat. Kérdésem az, hogy lehetősége van-e az adóalanynak az első választást követően 9 év után kizárólag csak a lakóingatlannak tekinthető ingatlanra vonatkozóan megszüntetni az adókötelessé tételt akkor, ha együttes volt az eredeti választás (mind lakóingatlanra, mind lakóingatlannak nem minősülő ingatlanra vonatkozott)? Amennyiben igen, úgy a "maradó" lakóingatlanra vonatkozó adókötelessé tétel mikor változtatható meg újra? 2. Abban az esetben, ha az adóalany megváltoztatja, megszünteti az ingatlanok értékesítésére vonatkozó adókötelessé tételt, úgy ezen megszüntetés után mikor tudja újra adókötelessé tenni az ingatlanok értékesítését? Ehhez mindenképpen meg kell várnia az év végét? Köszönöm a válaszukat.

Kft.-tulajdonos Kérdés

Kompenzációs felárra jogosult családi gazdaság tagja (nem vezetője, csak tag, aki értékesítést nem végez) kft.-ben szeretne 50 százalékos tulajdoni résesedést szerezni. Kérdésem: a családi gazdaság vezetőjének, aki értékesítést végez, be kell-e lépnie áfakörbe, mivel az egyik tag 25 százaléknál nagyobb tulajdoni részesedéssel fog rendelkezni egy gazdasági társaságban.

Alapítvány által működtetett adománybolt adózási, működési kérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő, kérem szíves segítségét az alábbi kérdésben. Ha egy alapítvány alapszabálya szerint arra jön létre, hogy adományboltot működtessen (Rászorulók részére kedvezményes áron, akár pénzadomány ellenében értékesítsen, adományként átvett készleteket – mely bevételét további alapszabályban rögzített karitatív feladatok ellátására fordít) akkor a bolt működésével kapcsolatban milyen kötelezettségek terhelik: – az adománybolt kereskedelmi üzletnek számít-e, nyugtaadási kötelezettségét kötelező-e online pénztárgéppel teljesíteni, vagy az átvett összegekről adományigazolást, vagy milyen egyéb bizonylatot kell kiállítania? – az adományként kapott, később értékesített készletek átvételekor milyen bizonylat, igazolás kiállítására kötelezett az Alapítvány, az átvett készletek értékét milyen módszerrel kell meghatározni? – ezen tevékenység kereskedelmi tevékenységnek számít-e, ha az átvett ellenérték, vagy adomány értéke meghaladja a 8 millió forintot, akkor az alapítvány bekerül-e áfakörbe vagy sem? – a készletek követésére milyen módszert kötelező alkalmaznia az Alapítványnak? – milyen egyéb adózási szabályoknak kell megfelelnie az Alapítványnak, hogy törvényesen működjön? Segítségét előre is köszönöm.

Hogyan lehet kilépni az áfakörből? Cikk

Egyéni vállalkozó vagyok. A vállalkozásomat tovább akarom folytatni, csak áfás bevételem nem lesz. December 31-ével szeretnék kilépni az áfakörből. Milyen bejelentési kötelezettségem van? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Áfakörös katás egyéni vállalkozó kata-teljesítési időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy katás egyéni vállalkozó átlépte az alanyi mentesség határát év közben és bekerült az áfakörbe, akkor onnantól kezdve a katás bevételek teljesítési időpontjait is az áfatörvény szerint kell meghatározni vagy megmarad továbbra is a pénzmozgás időpontja, mint teljesítési időpont és így két különböző teljesítési időponttal kell dolgozni (az áfára az áfatörvény szerint, a katára pedig a pénzmozgás szerint)? Konkrét példával: decemberi utalásos számla (áfával), teljesítési időpont a számlán szintén decemberi, de várhatóan csak januárban fogják kifizetni. Melyik évhez kell számítani áfát és kata bevételt? Köszönöm válaszát! Üdvözlettel Zoltán

Áfakörből való kilépés Kérdés

2017.12.31-ével szeretnék kilépni az áfakörből. Milyen bejelentési kötelezettségem van?

Ajándékozás Kérdés

Egyéni vállalkozó a vállalkozásban lévő tárgyi eszközeit szeretné az őstermelést folytató fiának ajándékozás címén átadni. Mindkét személy áfakörös. Kérdésem ezzel kapcsolatban: a szerződésben szereplő érték képezi a számla alapját, áfásan vezethető ki a vállalkozásból, milyen illeték-, illetve egyéb adóvonzata van? Köszönettel: Bényi Józsefné

Alanyi adómentes határ fordított áfa esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Induló bt. ügyfelünk kata szerinti adózást és alanyi adómentességet választott. Egy adóalany németországi céggel van szerződésben, kizárólag nekik számláz. Kérdésem, hogy ebben az esetben is átkerül-e áfakörbe a 8 milliós határ átlépésekor? Köszönöm válaszát

Egyéni vállalkozó Kérdés

Áfakörös egyéni vállalkozó méhészettel foglalkozik. Ezt a tevékenységet a későbbiekben őstermelőként szeretné folytatni. A kérdésem, hogy először megszünteti az egyéni vállalkozást és utána kiváltja az őstermelői igazolványt erre a tevékenységre, amelynél kompenzációs felárra tartana igényt. Az egyéni vállalkozásában lévő tárgyi eszközökkel, melyekre az áfát visszaigényelte, mit kell tenni ha még van nettó értékük? Köszönettel Baloghné

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy ha ingatlan-bérbeadásra nem választunk áfásságot a cégünkben, akkor a nagyobb értékű beruházási/átalakítási/felújítási munkák áfáját sem vonhatjuk le? Semmit, ami az ingatlan átépítéséhez vagy állagmegóvásához tartozik? Válaszát köszönöm.

Ingatlanértékesités adózása, áfa és egyéb adók Kérdés

Társaság magánszemélytől 2015. évben ingatlant (lakást) vásárolt. A magánszemély nem volt alanya az áfának. A társaság a Tao szabályai szerint évente 2 százalék értékcsökkenést számolt el. A vásárolt ingatlanon nem történt felújítás, az változatlan állapotban bérbeadásra került. Bérleti díj számlázása és pénzügyi rendezése folyamatosan megtörtént. A társaságnak pénzeszközre van szüksége, ezért az ingatlan felét magánszemélynek értékesíteni kívánja úgy, hogy a vevő első lépésként az ingatlan 5o százalékát kívánja megvásárolni, a másik felét díj ellenében bérelni fogja. Mivel az ingatlan lakás, nem volt áfa visszaigénylési jogosultság, A jelenlegi értékesítésnél sem kívánnak áfát felszámítani. A bérleti díj áfásan került megállapításra. A vevő, aki egyébként az új bérlő, kötelezettségvállalás nélkül vélhetően néhány év múlva meg kívánja vásárolni az ingatlan másik felét. Milyen adófizetési kötelezettségek jelennek meg abban az esetben ha a társaság év végén, 2018. január 1-jére kijelentkezik, az áfakörből. Szíves válaszukat köszönöm Számmester Kft.

Áfakörös katás bt. Kérdés

Egy új ügyfelem katás bt. vezetője, akik evából téretek át, és bár nem érik el a bevételi határt, maradtak áfakörösek. Az előző könyvelő szerint – mivel a számláikat 45 napon túli fizetési határidővel fizetik ki – az áfát bevallani és befizetni nekik a kiszámlázott összeg beérkezésekor kell. Állítása szerint az ilyen vállalkozásokra nem vonatkozik a kettős könyvelési kötelezettség, mindössze bevételi nyilvántartást kell vezetniük, akár excel táblában is. Az én ismereteim szerint amennyiben áfakörös, a kettős könyvelés kötelező, függetlenül attól, hogy egyébként katás a vállalkozás. Az áfa bevallására és befizetésére pedig az általános áfaszabályok vonatkoznak, vagyis a teljesítés időpontja a meghatározó: ennek megfelelően kell bevallani és befizetni, függetlenül annak kifizetésétől. Mivel előzőleg egy "komolyabb" könyvelő irodánál volt, ügyfelem kételkedik szaktudásomban, és kéri állításom megerősítését. Önöknek mi a véleményük a kétféle állításról?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink