1260 találat a(z) áfabevallás cimkére
Közösségen belüli termékbeszerzés – késve érkezett számla
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ez év június hónapban közösségen belüli termékbeszerzést bonyolított ügyfelünk. A számlát az olasz partner 2017. 06. 30-án állította ki, de csak július 22-én küldte meg e-mailben. A júniusi áfabevallást önellenőrizni kell? Jól gondolom-e? Várom válaszukat.
Érvénytelen EU-adószám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lengyelországból vásárolt cégünk terméket, és az eladó által megadott EU-adószám ellenőrzésekor a VIES-közösségi adószám megerősítő rendszer azt mutatja, hogy érvénytelen. Próbáltunk a céggel egyeztetni, de azt az információt kaptuk, hogy az az érvényes közösségi adószámuk. Mi ilyen esetben a teendő, hogyan kell az áfabevallásban és a közösségi bevallásban szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!
Összesítő nyilatkozat módosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségi termékértékesítést végzünk. A külföldi partner jelezte, hogy az egyik számlánkon több darabszám szerepel, mint amennyit valójában megkapott. A reklamáció után készítettünk egy negatív előjelű számlát a különbözetről, hivatkozással az eredeti számlára. Az áfabevallásban és az összesítő nyilatkozatban az eredeti számla teljesítési idejének megfelelő (havi) időszakban kell önrevíziót végeznünk vagy a helyesbítő számla kelte szerinti dátummal? Az összesítő nyilatkozat kitöltési útmutatója az adóalap csökkenése esetén (ebben az esetben is ez történt) hivatkozik az áfatörvény 77. paragrafusára, de az ott leírtak nem illenek a jelen helyzetre. Mi a helyes eljárás ebben az esetben? Amennyiben egy számlát azért kell utólag módosítani, mert kevesebb tételt számláztak ki eredetileg, vagyis az adóalap nő, akkor mi a bevallások helyesbítésének menete? Válaszát előre is köszönöm!
Áfamentes szolgáltatás továbbterhelése közösségen belül
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi társaság EU közösségi adószámmal rendelkező romániai alvállalkozó társaság felé változatlan formában továbbterhel költségeket. Az egyik továbbterhelendő költség áfamentes magyarországi szállásköltség. Kérdésem: a magyar cég részéről helyes-e az áfamentes kimenő számla kiállítása, mint közvetített szolgáltatás? Amennyiben igen, az áfabevallásban ezt a "mentes" szolgáltatást melyik soron kell szerepeltetnie? Kell-e A60-as bevallást készítenie? Vagy az ügylet közösségen belüli normál értékesítések közé tartozik helyesen? Sajnos a jogszabályok alapos átnézésével sem találtam választ. Válaszukat előre is köszönöm.
Előlegszámla fordított áfa esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tárolót épített egy áfakörös adózó. Előlegszámlát kapott, fordított adózás szabályai szerint. Jól gondolom-e, hogy folyamatban lévő beruházásnál ez esetben majd csak a végszámlát kell szerepeltetni az áfabevallásban? Két év alatt három előlegszámla lesz, és majd a kivitelezés végén lesz a végszámla. Köszönöm megtisztelő válaszát! Balogné Csóti Anikó
Használtcikk-beszerzés EU-ból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy használtcikk-kereskedő a terméket az EU-ból szerzi be, olyan adóalanytól: 1.) Aki rendelkezik közösségi adószámmal, akkor az az áfabevallásban hogy szerepel? Levonható áfa keletkezik? (Fizetendő áfa természetesen van.) 2.) Aki nem rendelkezik közösségi adószámmal, de egyébként van a tagállamban adószáma, akkor a felszámított áfa nem vonható le, és a magyar áfabevallásban nem kell szerepeltetni? Ha olyantól (magánszemély) szerez be árut, akinek nincs adószáma a tagállamban sem, akkor mi a teendő? Kell-e szerepeltetni az áfabevallásban? Ha igen, akkor hogyan? Ha egy olyan magyarországi adóalany, akinek van közösségi adószáma, EU-ból szerez be árut és azt ugyanabba a tagállamba értékesíti is (tehát nem lépi át a határt az áru, hanem tagállamon belül marad), akkor a magyar félnek áfás számlát kell kiállítania, vagy be kell jelentkeznie az adott tagállam adóhatóságához, és kérnie kell adószámot? Köszönöm a segítségét. Tisztelettel: Gulácsi Jánosné.
Távolsági termékértékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Távolsági termékértékesítés szabályainak értelmezésében kérem szépen a segítségét. Angliában élő (magyar nemzetiségű) vállalkozó magyar magánszemélyeknek értékesít termékeket. Elmondása alapján már meghaladta az értékesítése a 35 ezer eurót, tehát itt Magyarországon regisztrálnia, áfabevallást készítenie, áfát fizetnie kellene. A jogszabályban benne van, hogy a 35 eze euró 8 826 650 forintnak felel meg. 1. Bevallom, elfelejtettem megkérdezni, de feltételezem, hogy a vállalkozó árai a honlapján forintban vannak feltüntetve, mivel célközönsége a magyar emberek. Gondolom, hogy a számlát is forintban állítja ki, (jelenleg még) az angol áfa felszámításával. Ebben az esetben, azon a számlán kell először a magyar áfát feltüntetnie, amellyel bevétele (áfa nélkül) a 8 826 650 forintot átlépi? 2. Hogyan kell eljárni, ha bevétele fontban keletkezik? Ebben az esetben a csatlakozáskor érvényes fontárfolyam alapján kell a forintértéket megállapítani? 3. A NAV információs füzetében az alábbi mondat szerepel: „ezen értékesítései után akkor köteles belföldön adókötelezettséget teljesíteni, ha ezen értékesítései adó nélkül számított összesített ellenértéke a tárgyévben vagy az azt megelőző évben meghaladta a 35 000 eurót”. Nem világos számomra, hogy akkor most melyik évet kell figyelembe venni. Ha már az előző évben meghaladta a 35 ezer eurót, akkor nem kellett volna már akkor regisztrálnia? Nagyon köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Külföldi áfa könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Árufuvarozással foglalkozó kft. külföldön tankol. Havonta kétszer megkapja a gyűjtőszámlát, melyen szerepel az adott ország áfakulcsa. A külföldön megfizetett áfát visszaigényli ELEKAFA nyomtatványon. (Számla nettó: 329,53 euró, plusz áfa 19%, 62,61 euró, bruttó 392,14 euró). 1. Hogyan kell könyvelni a számlát és a visszaigényelt áfát? 2. Az áfabevallás mely soraiban kell szerepelnie ezeknek az összegeknek? Tisztelettel.
Ingatlanértékesítés az áfabevallásban
Kérdés
Tisztel Szakértő! Áfakörös egyéni vállalkozó ingatlant értékesít, melyre nem választotta az áfakötelessé tételt, tehát áfamentesen adja el. A figyelési időn is túl van, nincs arányosítás. Kell-e az ingatlanértékesítésből származó bevételt az áfabevallásban szerepeltetni? Ha igen, akkor pontosan hol? Köszönöm!
Közösségi beszerzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségi beszerzésnél a számla kiállítása 2017. 06. 02. Ugyanakkor az áru beérkezett és át is vették 2017. 05. 31-én. Nem tudom, hogy a május havi áfabevallásban kell-e bevallani. Itt az Áfa tv. 63. §-ra gondolok. Várom sürgősen szíves válaszát. Köszönettel.
Időszakos számlázás külföldre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szoftverfejlesztéssel foglalkozó vállalkozás havi rendszerességgel nyújt szolgáltatás Angliába. Szeretném megkérdezni, hogy helyes-e az alábbiak szerint történő könyvelés. Például számla dátuma: május 2. Teljesítés időpontja: június 1. Fizetési határidő: június 1. Az áprilisban elvégzett munka kerül kiszámlázásra. Én ezt úgy könyvelem, hogy a május 2. (mint a számla dátuma) szerinti MNB árfolyamot választom, viszont április 30-ai időponttal könyvelem le és a bevételt a júniusi áfabevallásban vallom be. Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Evaalany szolgáltatásnyújtása külföldi (EU-s) kifizetőnek
Kérdés
Gyógytornász evaalany, külföldi (EU-s) kifizetőnek végezne szolgáltatást Magyarországon. Kell-e közösségi adószámot kérnie? Ha megkéri a közösségi adószámot, kell-e áfabevallást adnia, vagy csak elég az A60-as összesítő? Ezt mindig be kell adni negyedévente, vagy csak ha lesz ilyen gazdasági esemény? Előre is köszönöm.
Külföldi anyagbeszerzés áfa sorai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! EU-ból történő alapanyagbeszerzést melyik áfa sorokon kell felüntetni? 11-es vagy 14 és 69-es? Az A60 termék részébe be kell tenni? És a harmadik országos anyagbeszerzést? 23 és/vagy 71? És ha bérmunka (szolgáltatás), akkor EU-n belül és 3.o.-ból melyik áfa bevallás sorokra?
Külföldi kiküldetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetés esetén mi, hogyan számolható el, és mit melyik sorokra kell betenni az áfabevallásba? EU-s és harmadik ország között van különbség? Például EU-snál kell-e közösségi adószám (mondjuk taxinál, szállásnál) vagy az ottani igénybevételnek számít és az áfa bevallás 17-es sorába kerül? És mit lehet nyugta alapján (például taxi, repülőjegy)? Szállásról kell számla vagy elég nyugta? Étel, italról kell számla vagy elég a nyugta? Kiküldetési rendelvénybe csak a nyugtásakat és a napidíjat kell-e beírni, a számlásakat pedig céges számlaként lekönyvelni? Az áfáját van, aminek le lehet vonni (például szállás, repjegy, étel-ital)? Miket kell berakni az áfabevallásba és melyik sorokra? A külföldi étel-ital természetbeni juttatásnak minősül és ugyanúgy kell rá szja- és ehót számolni és fizetni?
Proforma és végszámla anyag számlák külföldről
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldről kapott proforma és végszámla anyag számlákat mikor (milyen teljesítés időponttal) rakjuk be az áfabevallásba és melyik sorokba? Vannak EU-s és 3. országból vásárolt anyagok is. Ezekre először proforma számlát kapunk, ami előlegbekérő (például 30 százalék), a cég ezt átutalja, de a magyar szabálytól eltérően a külföldiek soha nem hajlandók ezután előlegszámlát kiállítani a pénz beérkezése dátumára. Az előleget akkor nem tesszük be az áfabevallásba? És az anyag beérkezésekor (tehát nem is a végszámla dátumakor) tesszük be az áfabevallásba? És melyik sorokra ha EU-ból jön és melyikre, ha 3. országból? (Plusz ha mondjuk EU-s és nem tudunk közösségi adószámot, akkor melyik sorokra?)