386 találat a(z) áfa-visszaigénylés cimkére

Áfa-visszaigénylés kettő éven belül Kérdés

2016-tól változott az áfatörvény; az áfalevonási jogot a bevallási időszakban, illetve az azt megelőző évben gyakorolhatjuk. Van egy elfelejtett használteszközszámlám 2015. 01. 20-ai dátummal. Most, 2016. második negyedévben szeretném visszaigényelni utána az áfát. Megtehetem még egyszerűen csak beállítva a levonandókhoz, vagy önrevízióval kell helyre tenni az adott időszakban, vagy elég csak a 2016. évi első negyedévben önrevíziózni?

Áfa-visszaigénylés, mint önálló tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfa-visszaigénylésnek, mint gazdasági tevékenységnek van-e bármilyen jogi akadálya? Tehát amennyiben egy magyar cég belföldön vásárol terméket, amelyet a határon kívül értékesít, ahol a szállítója és a vevője ismeri egymást, viszont a szállítónak nincs tőkéje megfinanszírozni az áfát, valamint nincs kapacítása a visszaigényléssel járó munka (ellenőrzés) elvégzésére, önálló gazdasági tevékenységet végez-e a kérdéses cég? Köszönöm!

Tárgyi apport Kérdés

Egy kft. magánszemély tulajdonosai jegyzett tőke feltöltése érdekében tárgyi apportot vittek a társaságba, 2,5 millió forint értékben. A magánszemélyek privát emberek, nem áfaalanyok. A kérdésem az, hogy ebben az esetben hogyan valósul meg az apport áfakötelezettsége? Az apportot fogadó társaság fizeti-e meg az általános forgalmi adót, és azt a bejegyzés időpontjával azonos időben vissza is igényelheti? Ebben a kérdésben kérem szíves segítségüket.

Ingatlan-felújítás, áfa-visszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. többszintes, felújítandó ingatlant vásárolt. Az ingatlan az engedélyeztetési eljárások után részben iroda, részben lakóingatlan (39-61 százalék) besorolással szerepel a földhivatal nyilvántartásában. Felújítást követően az egész épület kompletten iroda céljára kerül bérbeadásra egy másik kft.-nek. A bérbeadásra áfa-kötelezettséget választottak. Kérdésünk: a felújítás, illetve a karbantartás során igénybe vett szolgáltatások és termékek áfája visszaigényelhető-e teljes egészében? Ha nem, akkor el kell különíteni az irodaként és lakóingatlanként nyilvántartott ingatlanrészre vonatkozó költségeket? Erre milyen módszer az elfogadható? (Például a négyzetméter-arányos elkülönítés megfelelő-e? Vannak olyan ráfordítások, például a tető komplett felújítása, melyek nem rendelhetők pontosan az egyes épületrészekhez.) Válaszát előre is köszönöm.

Utazási iroda – ELEKAFA II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016.05.23-án az alábbi kérdést tettem fel: "Magyar utazási irodaként külföldi (EU-tagállam) utazási irodák részére értékesítünk EU-s utazási csomagokat, az utazási irodák ezeket a csomagokat továbbértékesítik, így ezen tevékenységünk tekintetében nem tartozunk az utazásszervezésre vonatkozó különös szabályok alá. Kérdésünk az lenne, hogy EU-s szállásköltség, éttermi szolgáltatások után visszaigényelhetjük-e a tagállamoktól az általános forgalmi adót, valamint jól tudjuk-e, hogy ezt az ELEKAFA nyomtatványon tehetjük meg? Válaszukat előre is köszönjük!" Amire azt a választ kaptam, hogy igen, ELEKAFA nyomtatványon tehetem meg, Viszont a kérdés első fele érdekelne jobban, miszerint mint utazási iroda (amire nem vonatkoznak az utazásszervezésre vonatkozó különös szabályok) visszaigényelheti-e az áfát. Válaszukat előre is köszönöm.

Utazási iroda – ELEKAFA Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar utazási irodaként külföldi (EU-tagállam) utazási irodák részére értékesítünk EU-s utazási csomagokat, az utazási irodák ezeket a csomagokat továbbértékesítik, így ezen tevékenységünk tekintetében nem tartozunk az utazásszervezésre vonatkozó különös szabályok alá. Kérdésünk az lenne, hogy EU-s szállásköltség, éttermi szolgáltatások után visszaigényelhetjük-e a tagállamoktól az általános forgalmi adót, valamint jól tudjuk-e, hogy ezt az ELEKAFA nyomtatványon tehetjük meg? Válaszukat előre is köszönjük!

Áfa arányosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Januárban alakult egy cég, melynek tárgyi adó mentes és áfakörös tevékenységei is vannak. Az első három hónapban nem állított ki számlát, viszont voltak költségei (cégalapítás ügyvédi díja, bélyegző, irodaszerek...). Ezen költségek áfájának 50 százalékát a havi áfabevallásokban a 68-as sorba írtuk be, gondolva arra, hogy még nem lehet tudni, milyen számlát fognak kiállítani, és így nem lehet tételesen elkülöníteni a költségeket, és a arányosításnak az 50-50 százalék lett alapul véve. A negyedik hónapban tárgyi adó mentes számlát bocsájtottak ki. Az ezekhez kapcsolódó költségek számláinak áfatartalmát nem igényeljük vissza. A kérdés az lenne, hogy ebben az esetben az előző hónapok arányosítása jó eljárás volt? Továbbra is így kell eljárni, ha olyan számla érkezik be, amelynél nem lehet tételesen meghatározni, hogy a tárgyi adó mentes tevékenységhez kapcsolódik csak, vagy a jövőben esetleg áfaköröshöz is? Vagy amíg nem állítanak ki 27 százalékos áfát tartalmazó számlát is, addig nem lehet az arányosítás alapján semmilyen költség áfáját arányosan visszaigényelni? Válaszát előre is köszönjük!

Külföldről vásárlás, belföldi értékesítés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kezdő vállalkozás vagyok a takarmány és a növényvédőszerek kereskedelmében. Szeretnék Lengyelországból és esetleg más, nem uniós országból vásárolni. Ebben az esetben ugye adómentesen kapom az árut, és, ha belföldön értékesítem, akkor nekem kifizetik az áfát. Kérdésem az lenne, hogy ezt az áfát, amit kifizettek nekem, majd kifizetem az adóhatóságnak, visszaigényelhetem-e? És, ha igen, mire kell figyelnem? A következőkben, ha a lengyel cégnek kifizetem a lengyel áfát, és úgy hozom belföldre, abban az esetben hogyan jogtiszta az ügylet? Visszakapom-e az áfát?

Személygépkocsi-alkatrész áfa-visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésként merült fel, hogy a céges személygépkocsi cserélendő alkatrészeiről kiállított számla összege 50 százalékos részének az áfatartalma visszaigényelhető-e abban az esetben, ha otthoni javítás történik, és nem viszik szervizbe az autót, viszont az alkatrészeket a vállalkozó külön megvásárolta autóalkatrész-kereskedőtől? Köszönettel.

Céges üdülő költségeinek elszámolása Kérdés

A társaság tulajdonában van egy üdülő, amelyben a munkavállalói részére biztosít üdülési lehetőséget a nyári időszakban. Az szja-törvény 71. §-ában foglaltak szerint a béren kívüli juttatás után a céges szja-t és ehót a vállalkozás megfizeti. A céges üdülőben kizárólag a saját alkalmazottak üdülnek, más hasznosítása nincs az ingatlannak. Kérdéseim: 1./ Az ingatlan fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatosan felmerülő költségek áfatartalma visszaigényelhető-e? 2./ Az ingatlan fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos számlák nettó értéke elszámolható-e a cég tevékenységének költségei között a társaságiadó-alap kiszámításakor vállalkozási, bevételszerző tevékenységgel kapcsolatos költségként? 3./ Az üdültetés révén a munkavállaló részére nyújtott szolgáltatás értékét hogyan kell meghatározni, mi számít a juttatás értékének (amelyből a minimálbér összegéig lehet egy fő után béren kívüli juttatásnak tekinteni)? 4./ Hogyan kell elszámolni az üdülő éves üzemeltetésével kapcsolatos költségeket? Amennyiben az üdülésben résztvevő munkavállalók nem fizetnek térítést a munkáltatónak, akkor az év közben felmerült költségeket teljes egészében át kell vezetni a személyi jellegű egyéb kifizetések közé? 5./ Hogyan kell eljárni, ha az adott évben nem történik üdültetés (például felújítási munkálatok miatt), akkor is át kell vezetni a folyó évi költségeket (rezsi, szolgáltatások stb.) a személyi jellegű kifizetések közé? Milyen kiadásnak minősül az így felmerült összeg, és hogyan kell utána adózni?

Áfa-visszaigénylés és törölt adószám Kérdés

Egy kft. adószámát törölték 2016. március 1-jével, be nem adott beszámoló miatt. A beszámoló benyújtásra került, utána a kft. kérte az adószám újbóli felélesztését, amit a NAV elfogadott 2016. március 5-ével. Melyik időszakban lehet levonható áfát szerepeltetni a havi áfabevallásban? 2016. április hónapban szerepeltethetjük a márciusi költségszámlák levonható áfatartalmát?

Áfa-visszaigénylés törölt adószám esetében Kérdés

Egy kft. adószámát törölték 2016. március 1-jével, be nem adott beszámoló miatt. A beszámoló benyújtásra került, utána a kft. kérte az adószám újbóli felélesztését, amit a NAV elfogadott 2016. március 5-ével. A 2016. február 20-áig beadott áfabevallásban 500 ezer forint következő időszakra átvihető követelés szerepel a 2015. évről. A kft. negyedéves áfabevalló. Kérdésünk a következő: ha a 2015. évi áfabevallásokat önellenőrizzük, és a visszaigénylési feltételeknek megfelelnek, akkor az áfa visszaigényelhető? Mire kell figyelnünk ebben az esetben? (Eddig azért nem lett visszaigényelve, mert hiányosan kaptuk a számlákat.)

Bosszankodnak a felvásárlók: kell-e betétlap az őstermelőknek? Cikk

Be kell-e mutatniuk a termelőknek az értékesítési betétlapjukat is a felvásárlási jegyek mellett terményeik eladásakor, és érheti-e hátrány – például az áfa visszaigénylésekor – a felvásárlót, ha az eladó nem kívánja átadni a betétlapját – kérdezte olvasónk? Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.

Munkavállaló szállásköltsége vidéki munkavégzés során Kérdés

Kedves Szakértő! A kérdésem, hogy a vállalkozó elszámolhatja-e adómentesen dolgozója szállásköltségét, ha az a vidéki munkavégzéssel kapcsolatosan történik és 2-3 éjszakákról szól egyszerre? Ezek se a vállalkozónak, se a munkavállalójának nem lakcíméül szolgáló vidéki városok, s kereskedelmi szálláshelyek által kiállított számlákról van szó. Esetleg az áfája visszaigényelhető? Köszönöm.

Külföldi magánszemély vásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfakörös kft.-től osztrák magánszemély számla ellenében előre utalásra vásárolna körülbelül 200 ezer forint plusz áfa értékben. A vásárló az áfával növelt bruttó árat fizeti ki. Kérdés, van-e lehetőség arra, hogy a vásárló visszaigényelje a magyar, 27 százalékos áfát, és helyette befizesse az osztrák 20 százalékot? Esetleg van egyszerűbb módja annak, hogy a vásárló a kevesebb áfát fizesse meg? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink