386 találat a(z) áfa-visszaigénylés cimkére

Ingatlanforgalmazó áfa-visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanforgalmazó kft.-ként nem választottuk az értékesítést áfásan. Vásároltunk egy használt lakást egy kft.-től, fordított áfás számlát kaptunk. A felújításnál keletkezett levonható áfát jól gondolom, hogy nem lehet levonásba helyezni? Értékesítésnél mentes számlát állítok ki? Mit befolyásol, hogy fordított áfával vettem? Köszönöm.

Elektronikus számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Általános szabály-e, hogy egy adóalany cég (kft.) nem köteles az elektronikus számlát befogadni, ahhoz szükséges a hozzájárulása? Tehát a közműszolgáltatók sem kivételek, például FŐGÁZ, ELMŰ stb. szintén kötelesek papíralapú számlát kibocsátani, ha a befogadó ehhez ragaszkodik? Más: az elektronikus számla papíralapon kinyomtatva nem alkalmas áfa-visszaigénylésre, de költségelszámolásra sem? Köszönöm.

Áfa-visszaigénylés osztatlan közös területről Kérdés

Osztatlan közös tulajdonú telken egy családi ház és egy iroda található (fizikailag különálló épületek). Az iroda tulajdonosa és annak édesanyja 50-50 százalékban tulajdonosok a teljes ingatlanon. Az iroda épületét bérbe adja a tulajdonos saját kft.-nek, míg a családi ház nincs bérbe adva. (A családi házban csak az édesanya lakik, a kft. tulajdonosa máshol lakik). Az ingatlanon egy kapubejárat található, amit a két tulajdonos közösen használ. (Az épületek a kaputól jobbra, illetve balra találhatóak, nem összefüggők.) A telken a bérlő (a kft.) szeretne térkövet letenni, parkolókat kiépíteni és az egész közös udvart rendbe tenni a kft. részére, a két tulajdonos beleegyezésével. Kérdésünk az lenne, hogy a bérlő visszaigényelheti-e a beruházás áfáját, ha igen, akkor milyen mértékben? (A közös bejáratra eső rész nem elkülöníthető, a parkolót pedig már csak a kft. használná.) Tisztelettel Pálkerti Norbert

Áfa-visszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélytől egy cég irodát bérel. A helyiségben a kazánt le kell cserélni. El tudja-e számolni a kazáncserével járó költségeket (kazán, eszközök vásárlása, munkadíj) a cég, és ha igen, az áfa visszaigényelhető-e? Válaszát köszönöm.

Ingatlanfelújítás áfája Kérdés

Kft. lakóingatlant vásárolt. Munkásszállót alakít ki benne. Ezt az ingatlant fel kell újítani (tetőcsere, ablakcsere, csempézés stb.). Az ezekről szóló számlákban szereplő áfát a kft. visszaigényelheti- e?

Elévülés – határidő az adó-visszaigénylésre Cikk

Évekkel korábbról igényelne vissza áfát önellenőrzéssel az adózó. Meddig van erre lehetősége? Olvasói kérdésre dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Adózóna! Alábbi kérdéseinkre kérjük szíves válaszukat. Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing konstrukcióban személygépkocsit vásárol. A gépkocsit kizárólag a vállalkozás érdekében használja, tételes útnyilvántartást vezet a megtett utakról. A cégautóadót megfizeti. A könyveiben a lízingbe adótól kapott „Számviteli bizonylat” alapján a gépjárművet aktiválja. A tőketörlesztő-részletekről áfával növelt számlát kap a lízingbeadótól. A számlán a fizetendő kamat is szerepel. A gépkocsi mükődéséhez a benzinszámlák áfáját nem igényli vissza. Kérdéseink? 1./ A számlák alapján az áfa összege visszaigényelhető-e a fent leírt esetben a tőkerész után? 2./ A „számviteli bizonylat” alapján a nettó vételár szerint aktivált személygépkocsi után számolhat el amortizációt? 3./ Amennyiben nem amortizáció számolható el, akkor a számlán feltüntetett tőkerész bérleti díjként/lízingdíjként/ elszámolható? Milyen mértékben? 4./ A felmerült karbantartási költség elszámolható? Az áfa visszaigényelhető? Szíves válaszukat köszönöm.

Személyszállítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy máshová nem sorolt, egyéb szárazföldi személyszállítással foglalkozó társaság rendelkezik kisebb-nagyobb buszokkal. Vannak közöttük olyan gépjárművek, amelyek az áfatörvény szempontjából személyautónak minősülnek. Így az alkatrészek, üzemanyag áfáját sem igényeljük vissza, holott a beszerzések beépülnek az általuk végzett tevékenység értékébe. A törvény kifejezetten utal a taxiszolgáltatás esetében felmerülő kivételekre, de mi van az általam említett társaság esetében, ahol szintén személyek szállítása történik, csak éppen nem taxiszolgáltatásnak hívják? Köszönöm válaszát!

Közüzemi számlák áfa-visszaigénylése lakóingatlan székhely esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. vásárolt egy lakást irodának, magánembertől. A közüzemi szolgáltatóknál átíratták a mérőórákat a kft. nevére, így a számlák a kft. nevére érkeznek. Levonható-e a közüzemi számlák áfája, ha kizárólag irodaként használják a földhivatalnál lakóingatlanként bejegyzett irodát?

Telefonköltség elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek nincs alkalmazottja, tehát nem kifizető, a telefonszámla összegének a 70 százalékát számolja el költségként. Ebben az esetben áfa szempontjából az így kapott összeget kell megbontani 30-70 százalékra, vagy ennek az áfája 100 százalékban visszaigényelhető? Jól tudom, hogy ez esetben az szja szerinti magánhasználatot nem kell vélelmezni, és így nem kell szja-t és ehót fizetni? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

Cég lakásvásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég új építésű lakásingatlant vásárolna, melyet irodaként használna. Jogosult-e az 5 % áfa, illetve a hozzátartozó garázs 27 % áfájának visszaigénylésére? Vagy mivel vevőként áfaalany, belép a fordított adózás? Mi történik áfailag, ha egy idő után másképp hasznosítja, például bérbe adja, vagy értékesíti a lakást magánszemélynek, illetve jogi személynek? Köszönöm szépen válaszát.

Luxemburgi cég magyar ingatlantulajdonnal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy luxemburgi cég budapesti lakóingatlant vásárol befektetési, illetve hasznosítási céllal. Mindkét tevékenység esetében minimálisan felmerülnek az ingatlanok közüzemi és fenntartási költségei. Kérdésünk az, hogy a luxemburgi cégnek be kell-e jelentkeznie magyar adóalanyként, ha csak birtokolja az ingatlant, illetve akkor, ha a birtokláson kívül bérbeadással hasznosítja is azt? Az ingatlannal kapcsolatosan felmerülő költségek (közüzem, karbantartás) áfatartalmának visszaigénylésére van lehetősége a luxemburgi cégnek? Ha igen, mik a feltételei és a folyamata? Válaszukat előre is köszönjük.

Ingatlanértékesítés luxemburgi cégnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk lakóingatlant ad el egy luxemburgi cégnek, amely nem magyar adóalany. Az ingatlan használtnak minősül, és társaságunk áfakötelezettséget választott a használt ingatlanok értékesítésére. Kérdésünk az, hogy az ingatlant áfa szempontjából hogyan kell számláznunk a luxemburgi cégnek: áfa felszámítása nélkül, a fordított adózás alapján vagy egyenes áfával, felszámítva a 27 százalékot. Amennyiben 27 százalékos áfával kell számláznunk az ingatlant, van-e lehetősége a luxemburgi cégnek visszaigényelnie az áfát, és ennek milyen feltételei vannak? Válaszukat előre is köszönjük.

Építkezés – 5 százalékos áfa visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az 5 százalékos áfával a termékértékesítő élhet, tehát amikor vagy kész lakóingatlant értékesít az építési vállalkozó, vagy kvázi ilyen kész lakóingatlant hoz létre a tulajdonos megbízásából, tehát generálkivitelezést végez, aminek a végeredménye egy lakhatásra alkalmas, használatbavételi engedéllyel rendelkező ingatlan. A NAV esetpéldái szerint a szerkezetkész építkezés is 5 százalékos áfakörbe tartozik, függetlenül attól, hogy ki adja az anyagokat, ki koordinálja a munkákat, vagy ki, és mikor fejezi be az építkezést, egyáltalán valaha befejeződik-e, és lesz-e belőle egy tényleges „késztermék”. Átláthatatlan jelenleg, hogy ki, mit definiál a szerkezetkész felépítés alatt, de saját értelmezés szerint ez azt jelenti, hogy a tulajdonos megbíz egy céget, hogy végezze el az alapozást, falazást, és tegyen tetőt a házra, akkor ő ezt a tulajdonos felé 5 százalékos áfával fogja számlázni. Például egy 20 milliós építkezésre vetítve, amiből a szerkezeti munkák 3 millió forintot képviselnek, akkor azt kiszámlázza a vállalkozó 5 százalékos áfával, 17 millió forint értékben pedig minden más gépészetet, nyílászárókat, burkolást, kertrendezést a tulajdonos elvégeztet külön szakemberekkel, az alapanyagot is a tulajdonos vásárolja meg. Ennek az áfatartalma visszaigényelhető úgy, hogy a tulajdonos már élt az építkezés során a kedvező (5 százalékos) áfa-visszaigénylés lehetőségével? A kérdésem az lenne, hogy pontosan hogyan működik ez az 5 százalékos áfa vs. áfa-visszaigénylés „ügy”, mikor, mire jogosult a tulajdonos? Egy másik eset: A tulajdonos egy kivitelezővel kötött kivitelezési szerződést, ami több szakágat ölel fel, kétségtelenül benne vannak a szerkezeti elemek is, de a teljes kivitelezés értékének körülbelül 50 százalékát teszi ki. Emellett tehát lennének az építkezéshez kapcsolódó 27 százalékos áfás számlák is. A kivitelezői szerződés szerint a kivitelező csak egyes, definiált munkálatokat végez el, a tulajdonos koordinálja az építkezést és minden egyéb szakágat, valamint a tulajdonos fogja kikérni a lakhatási engedélyt, tehát nem a kivitelező hoz létre egy lakhatásra alkalmas ingatlant. Kérdésként felmerül, hogy ebben az esetben a kivitelező például a burkolást kiszámlázhatja 5 százalékos áfával? Vagy, ha a tulajdonos köt a kivitelezővel egy generálkivitelezési szerződést (vagyis erre módosítja az eredeti szerződést), akkor a kivitelező vezényel mindent a kulcsrakész állapot eléréséig? Azaz neki kell ekkor a használatbavételi engedélyt beszereznie? És így mindent számlázhat 5 százalékos áfával? Hogyan lehet egyáltalán bárkinek is visszaigényelnie áfát? A keretfeltételekkel (méret, állandó lakás, elidegenítés stb.) tisztában vagyok, de az eljárási szabályok (ki bírál el, milyen ütemezés, milyen dokumentumokat hová kell benyújtani, mikor stb.) teljesen homályosak.

Benzinköltség kiszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy személygépkocsi-bérbeadással foglalkozó kft. a bérbeadott személygépkocsikat tele tankkal adja át az ügyfeleinek a bérleti szerződésben rögzítetteknek megfelelően, tele tankkal is várja vissza az autókat. A bérleti díjnak nem része a bérleti időszak alatt az üzemanyag biztosítása, ez a bérlő feladata. Helyesen jár-e el a kft. az alább alkalmazott módszerrel a nem tele tankkal visszahozott gépkocsik esetében? Jogosan igényli-e vissza az áfát az üzemanyag-feltöltések után? Az eljárás a következő: az ügyfél visszahozza üres tankkal a bérelt gépkocsit (amit szerződés szerint tele tankkal kellene visszahoznia). A bérbeadó kft. alkalmazottja kiviszi az autót a telephely mellett található benzinkútra, teletankolja azt (a kft. nevére szóló üzemanyagkártyával). A bérbeadó kft. számláján a bérbeadás mellett külön soron „utántöltés-szolgáltatás” címszóval szerepelteti az összeget nettó plusz áfa értékben, a benzinszámlával megegyező összegben. (Könyvelése: T31/38 K 915.) A bejövő benzinszámla áfáját visszaigénylik. (Könyvelése: T 815, 466 K45.) Válaszát tisztelettel megköszönöm. B. Ilona

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink