98 találat a(z) vissza nem térítendő támogatás cimkére

Itt az újabb fejtörő a katásoknak: ez sem számít bevételnek? Cikk

Mi a teendő, ha egy kata szerint adózó vállalkozás a katába belépés előtt kapott támogatás egy részét már a katás időszak alatt kapta meg? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.

Tagnak adott támogatás Kérdés

Szövetkezet tagjának szeretne 70 ezer forint vissza nem térítendő támogatást és 100 ezer forint kamatmentes kölcsönt adni, mert anyagi problémái léptek fel. A tag nem áll a szövetkezettel munkaviszonyban, csak tiszteletdíjat kap évente egyszer. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség merül fel ebben az esetben?

Katás bevétel: beleszámít-e a kapott vissza nem térítendő támogatás? Cikk

Vissza nem térítendő támogatásra pályázna katás egyéni vállalkozó. Ha elnyeri a támogatást, akkor annak összege beleszámít a vállalkozás bevételébe? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.

Kata – kapott támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz: Katás egyéni vállalkozó pályázni szeretne a későbbiekben. Az a kérdés merült fel, hogy ha a pályázaton nyer, akkor vissza nem térítendő támogatást fog kapni. Ez beleszámít a 6 millió forint bevételbe? Ha meghaladja a 6 millió forintot, akkor az áfakörbe is belép? Akkor is a folyósítás évében kell elszámolni, ha azzal a feltétellel kapja a támogatást, hogy 100 százalékban adott dolgokra el kell majd költeni bizonyos időn belül (több évre vonatkozóan). Ha ezt nem teljesíti, akkor visszafizetési kötelezettsége van! Ha beszámít a folyósítás évében, akkor a 6 millió forint feletti rész 40 százalékát be kell fizetni? És akkor mit kellene tennünk adózás szempontjából, ha a támogatás feltételeit nem teljesíti a vállalkozó, és visszafizetési kötelezettsége keletkezik? Válaszát előre is köszönöm. Mihamarabbi válaszukat megköszönve, maradok tisztelettel.

Munkáltatói támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltatói támogatással kapcsolatban kérném a véleményét. Kft. alkalmazottja lakást vásárolt. Ehhez hitelintézettől hitelt vett föl. A cég 500 ezer forinttal szeretné támogatni, vissza nem térítendő támogatásként. 1.) Az összeg ráfordításként elszámolható? 2.) Van-e a kft.-nek, illetve a magánszemélynek fizetési kötelezettsége ezzel kapcsolatban? Köszönöm válaszát. Tisztelettel: P. Mária

Működési célú támogatás elhatárolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szociális szövetkezet 2014-ben pályázott, és nyert vissza nem térítendő, utófinanszírozású, működési (nem fejlesztési) célú EU-támogatást (TÁMOP). A 2014. évben felmerült, elszámolt költségeit (bérköltségek, szolgáltatásra fizetett díjak) a minisztérium idén – még a beszámoló elfogadásának a napja előtt – kifizette, illetve megtérítette. Jól gondolom-e azt, hogy a 2014-es beszámoló kizárólag az 5-ös számlaosztályt tartalmazza, időbeli elhatárolások nem lesznek, majd idén (a jóváírás napján) számolom el a halasztott bevételeket (tavalyi költségek) a 9-es számlaosztállyal szemben? Úgy gondolom, hogy ezen elszámolás megegyezik a fejlesztési célú támogatások elszámolásával, azzal a különbséggel, hogy nem rendkívüli, hanem egyéb bevétel lesz a kiutalt összeg 2015-ben. Válaszáért nagyon hálás vagyok! Tisztelettel : Huszár Annamária

TÁMOP-támogatás értékcsökkenésének elszámolása Kérdés

Szövetkezetünk TÁMOP vissza nem térítendő pályázatot nyert. A működési költségek megtérítése utólagos elszámolással történik. A beszerzett eszközök után az elszámolási szabályzat - ESZA -szerint értékcsökkenést nem lehet elszámolni. A benyújtott számlák alapján 100 E.Ft alatti és a100 E.Ft feletti eszközök pénzügyi igénylése a 141-es főkönyvi számon történik. Jól gondolom-e, hogy a támogatásból beszerzett eszközök pénzügyi elszámolása és a számviteli elszámolása eltér egymástól? A szövetkezet főkönyvi könyvelésében a támogatott eszközök után – 571 és 572 főkönyvi számokon – a Sztv. és Tao tv. szerint értékcsökkenést számolok el. A 100 E.Ft felett beszerzett eszközök után elszámolt tárgy évi értékcsökkenés feletti összeget halasztott bevételként elhatárolom. Helyesen járok-e el, ha a 1429-es bevallásban adóalapnál növelő és csökkentő tényezőként is figyelembe veszem a tárgyi évben elszámolt értékcsökkenést, vagy csak a növelő tényezőként veszem figyelembe, mivel az ESZA szerint nem lehet a támogatott eszközök után értékcsökkenést elszámolni. Válaszukat köszönöm: Kovács Lajosné

Társaságiadó-bevallás kitöltése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném, ha segítenének a bevallás kitöltésében. Eszköz beszerzésére pályázaton nyertünk vissza nem térítendő támogatást 4 974 678 forintot. Az eszköz bekerülési értéke 14 213 369 forint. Az alábbiak szerint könyveltem: Pénz beérkezésekor 369-989 4 974 678 elhatárolása 989-483 4 974 678 A 2014. évi értékcsökkenést elszámoltam, amelynek összege 4 368 168 forint. Azt szeretném tudni, hogy az adózás előtti eredményt csökkentő jogcímeknél melyik sorba kell beírni, valamint a kapott összeget, vagy csak az elszámolt értékcsökkenést? Valamint a 1429-es nyomtatvány melyik lapján kell ezt a kapott támogatást közölni? Előre is köszönöm a válaszukat.

Lakáshoz kapcsolódó adómentes támogatás, és kölcsön Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné adószakértő ! Társaságunk az egyik alkalmazottjának - aki 2009 évben lakáscélú hitellel vásárolt egy 3,5 szobás lakást, ahol jelenleg hárman laknak, és megfelelnek a méltányolható lakásigénynek - 5 millió vissza nem térítendő támogatást, valamint 2 millió forint kamatmentes kölcsönt szeretne nyújtani, majd a lakáscélú munkáltatói kölcsönt elengedni. A kérdésem, hogy ebben az esetben mind a 7 millió adómentesen adható, vagy csak az 5 millió vissza nem térítendő támogatás? Ha csak az 5 millió adómentes, akkor van arra lehetőség, hogy a 2 millió kamatmentes kölcsönt majd csak egy későbbi időpontban, az 5 év eltelte után engedjük el ?

Munkáltatói kamatmentes kölcsön Kérdés

Cégünk egyik munkavállalójának kamatmentes munkáltatói kölcsönt nyújtana 3 millió forint értékben. Kérdésünk: van-e lehetőség arra, hogy ezt a kamatmentes munkáltatói kölcsönt később elengedjük, mint vissza nem térítendő támogatást? Ha igen, mi erre a legkorábbi időpont? A teljes 3 millió forint is elengedhető, vagy csak bizonyos százaléka? Köszönöm a választ.

Áfalevonás érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt cég alakulása óta kizárólag áfaköteles tevékenységet folytat. 2014. évben vissza nem térítendő támogatást kapott telephelyfejlesztés címén. Egészségház építésébe kezdett. A beruházás befejezését, az engedélyek megszerzését követően 2015. őszén kezdi meg áfamentes egészségügyi (fogászati) és áfaköteles szépészeti, rekreációs/wellness szolgáltatását. Jelenleg a beszerzési számlák áfáját teljes egészében levonásba helyezzük, majd ezt követően 20 éven át a külön nyilvántartott áfa 1/20-ad részét felosztjuk az árbevétel arányában, és az áfamentes árbevételnek megfelelő áfát fizetendő áfaként bevalljuk. Elfogadható-e ez a gyakorlat? Köszönettel: Oné

Ezért is harcol a kormány az EU-val Cikk

Vissza nem térítendő támogatással szeretné segíteni a magyar kormány a feldolgozóipar területén működő kis- és közepes vállalatoknak (kkv) szeretne adni, erről igyekszik meggyőzni az Európai Bizottságot. Az uniónak ez egyelőre nem tetszik.

Munkahelyteremtő beruházási támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiban. Áfakörös egyéni vállalkozó a munkaügyi központtal kötött megállapodás alapján 4 400 000 forint vissza nem térítendő munkahelyteremtő beruházási támogatásban részesült. A támogatás összege a teljes beruházás nettó összegének a 69,44664 százaléka. A beruházás teljes költsége 6 335 800 forint plusz áfa. Egyéni vállalkozó a pénztárkönyvben hogyan könyveli helyesen az eseményeket, milyen nyilvántartásokat vezet, áfa és szja-bevallásokat hogyan készíti el? Köszönöm a segítségüket. Tisztelettel: Kné

Vissza nem térítendő támogatás Kérdés

Tisztelt Cím! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: ha egy kft.-ben tulajdonos (ügyvezető) és egyben alkalmazott is valaki, megkaphatja-e az 5 millió forint vissza nem térítendő (5 évenként egyszer adható) támogatást lakásvásárláshoz? Kell-e hozzá taggyűlési határozat? Esetleg dönthet-e az ügyvezető a saját maga érdekében, ha többségi tulajdonos a cégben? Köszönöm segítségüket. Üdvözlettel: Valler Istvánné

De minimis támogatás GOP (10% önerő, 45% hitel, 45% támogatás) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2013-ban 2 200 e Ft támogatást kapott ingatlanvásárláshoz, valamint az Új Magyarország Mikrohitel program keretében ugyanekkora hitelt is folyósítottak számára. A támogatástartalom megállapítása hogyan történik? 1) A 2 200 e Ft vissza nem térítendő támogatás egész összege támogatás? 220 e Ft lesz a konkrét támogatás, melyet 1329-02 lapján szerepeltetek? 2) kedvezményes hitel támogatástartalma: Olvastam a 37/2011. (III.22.) Korm. rendelet 2. számú melléklet B pontját; valóban, mint könyvelő, ezt nekem kell megállapítani, vagy a hitelfolyósítónak ezt ki kellett volna küldenie levélben? Segítségét köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink