44 találat a(z) veszteségelhatárolás cimkére

Új veszteségelhatárolási szabályok 2019-től – példával Cikk

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvényben (Tao. tv.) 2019-től bekövetkező változások érintették a veszteségelhatárolást, illetve az elhatárolt veszteség felhasználását is.

Kiva – veszteségelhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kivás időszakra eső veszteségelhatárolás értelmezésében kérném a segítségét. Az adózónak korábbi kivás időszakában jelentős vesztesége keletkezett, amelynek nagy része nem beruházáshoz kapcsolódott. A 2017-es évben megszűnt egy partnere, így a követelés értékét – mint bíróság előtt nem érvényesíthető követelést – adóalap-növelő tételként figyelembe kell venni. Ezzel szemben betehető a korábbi évek vesztesége? Milyen mértékben? A teljes felhalmozott veszteség, vagy a veszteség keletkezésének évében hatályos szabályok szerint figyelembe véve a korlátlan/10 év alatt kitételt? Előre is köszönöm válaszát!

Ők is katázhatnak jövőre Cikk

Elfogadta a parlament a kisadózó vállalkozások tételes adójáról (kata) és a kisvállalati adóról szóló törvényt módosító fideszes javaslatot. Jövőre az ügyvédi irodák is választhatják a katát.

Veszteségelhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2007-2008. éveket 2011. 10. 17-étől 2011. 12. 19-éig vizsgálta az adóhatóság, amely ellenőrzés megállapításait realizáló határozat 2012. 03. 20-án lett jogerős. A 2007. évi társasági adóalap a 767 ezer forintról -5489 ezer forintra változott, így a jogerős határozattal a 2007. és 2008. évi társasági adó alapja is negatív lett. A Tao. tv. 17. § (1) bekezdése szerint, amennyiben az adóalap bármely adóévben negatív, e veszteség elhatárolt összegét az adózó a következő adóévekben – a (2)-(9) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével – döntése szerint felhasználhatja. E szabály alkalmazásában az adózó döntése az üzleti évről készített beszámolónak a gazdasági társaságokról szóló törvény (korábban: Gt.) előírásai alapján történt elfogadásával hozza meg. Adminisztrációs tehercsökkentési céllal – először a 2009. adóévi adókötelezettségekre is alkalmazhatóan – megszűnt a veszteségelhatárolás adóhatósági engedélye. Emellett a 2009 és az azt követő adóévekben keletkező negatív adóalap korlátlan elhatárolásának egyetlen törvényi feltétele, hogy a negatív adóalap a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének betartásával keletkezzen. Az adóhatóság megállapításának jogerőssé válásának időpontjában már nem élt a bejelentési kötelezettség. Kérdésem, hogy a 2012. 03. 20-án jogerős határozat megállapításai „eredményeként” keletkezett 2007. és 2008. évi negatív adóalap esetében a 2010. 01. 01-jétől érvényes társasági adótörvény előírásai vonatkoznak-e a veszteségelhatárolásra? Köszönettel: Kállay Ferenc

Társasági adó, veszteségelhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 2 fő magánszemély 50-50%-os tulajdonában lévő kft. átalakul, ahol az egyik fő marad a változatlanul továbbműködő társaságban mint tulajdonos, míg a másik tulajdonosé lesz a kiválással létrejövő kft. A vagyonmegosztás 50-50%-ban történt. Az átalakuló kft.-ben van korábbi évekről áthozható veszteség. Kérdésem, hogy az átvihető veszteség megosztására van-e lehetőség a két társaság között? Köszönettel: Simonné

Új szabályok, amelyek miatt érdemes lesz a kisvállalati adózást választani Cikk

Másként kell meghatározni az adóalapot, előnyösebbek lesznek a létszámfeltételek – egyebek közt ezeket tartalmazzák a Magyar Közlönyben tegnap kihirdetett adózási „saláta” törvény kisvállalati adózásra vonatkozó, 2017-től hatályos passzusai.

Amikor a veszteség adót csökkenthet – itt a bevallások ideje. Példákkal Cikk

A társaságok korábbi évek veszteségeivel csökkenthetik adott évi nyereségüket, fizetendő adójukat. Példákkal ismertetjük, hogyan befolyásolja a minimimumadó, az átalakulás és az elidegenítés az elhatárolt veszteség felhasználását, továbbá erre milyen időkorlátokra és átmeneti szabályokra kell tekintettel lenni.

Veszteségelhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném kérdezni, hogy a keletkezésének évében kell-e tájékoztató adatként feltüntetni a negatív társaságiadó-alap elhatárolásának tényét? Egyébként jövedelem (nyereség) minimum alapján adózott a cég. Köszönettel: Papp Éva

Veszteségelhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy 2015. évben csökkenthetem-e a társaság adó alapját a 2008. évben keletkezett veszteséggel? Az átmeneti szabályok értelmezése eltérő szakmai körökben. Találkoztam olyan értelmezéssel, miszerint a 2009 előtt keletkezett veszteséget 2015. évben már nem lehet levonni, holott az erre vonatkozó rendelkezés az elmúlt évben még korlátlan ideig történő levonást "engedett". Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Juhos Krisztina

Társasági adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy egy vállalkozás 10 millió forintos adózás előtti eredményét csökkentheti-e nullára, ha 5 millió forintos fejlesztési tartalék mellett 5 millió forint veszteségelhatárolást alkalmaz.

Veszteségelhatárolás korlátozása Kérdés

Tisztelt Adózóna! A taotörvény 17. § (9) bekezdésének első mondata igy szól: "(9) Az adózó nem jogosult az adóévben és az azt megelőző bármely adóévben keletkezett elhatárolt veszteség felhasználására, ha benne olyan adózó szerez - a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával megállapított - közvetlen vagy közvetett többségi befolyást (ide nem értve az átalakulással, egyesüléssel, szétválással történő részesedésszerzést), amely e befolyása megszerzését megelőző két adóévben (a jogelődje tagi, részvényesi jogviszonyát is figyelembe véve) nem állt folyamatosan az adózóval vagy jogelődjével kapcsolt vállalkozási viszonyban." Kérdésem a "... ha benne olyan adózó szerez ..." szövegrészre vonatkozik: Ebben a szövegrészben az "adózó" kifejezés alatt csak a taotörvény 4. § 2. pontjában meghatározott adózót kell érteni, vagy a kifejezés magában foglalja a természetes személyt is, amely nem alanya a társasági adónak? Segítségüket köszönöm: Ecker Dániel

Veszteségelhatárolás – tao Kérdés

Az új szabályok szerint a veszteségelhatárolás nélkül számított "adóalap" 50 százaléka vehető csak figyelembe csökkentő tényezőként. Ellenőrzés folyamán derült ki, hogy a cég helytelenül állapította meg a levonható 50 százalékot, ezért tao-ban adóhiánya keletkezett. Kérdésem az, hogy a tévesen csökkentőként beállított elhatárolt veszteség, a következő évben (2015.) vagy években, felhasználható-e adóalap-csökkentő tételnek, a 1429-ben ennél kevesebb összeg lett beállítva továbbvihető összegként. Köszönöm.

Veszteségelhatárolás: kísérti a múlt a kivás vállalkozásokat Cikk

Nem felejthetik el a társasági adó hatálya alatt töltött időszakot a kisvállalati adózást (kiva) választó vállalkozások, sokszor érdemes visszamenniük az időben. Nem veszítik el a korábbi, társasági adózás hatálya alatti időszakban keletkezett veszteségüket, és a társasági minimumadó fogalmai is újra előjöhetnek.

Szigorított veszteségelhatárolás: így néz ki a gyakorlatban Cikk

A módosított veszteségelhatárolási szabályok gyakorlati értelmezése kapcsán számos kérdésbe ütközik az adózó. Mit, hogyan, mikortól kell figyelembe venni?

Társaságiadó-bevallás: mit tehetünk a veszteséggel? Példákkal Cikk

A korábbi évek veszteségei figyelembe vehetők az adóalap meghatározásánál. Mikor, mennyi? Példákon mutatjuk be a veszteségelhatárolás szabályait.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink