228 találat a(z) végszámla cimkére
Pénzfogalmi elszámolás esetén az előlegszámlával rendezett rész áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy pénzforgalmi elszámolású adózó vevőinek előlegszámlákat állít ki. Az előlegszámla teljesítési dátumával a 27 százalék kapott előleg áfája a 7,45 sorra feltüntetésre kerül. Az a kérdés, hogy amikor a végszámlán az előleget felhasználják, de marad még pénzügyileg rendezendő tétel, akkor az előleggel rendezett rész áfája mely időpontban kerül helyesen a 7. sorra? 1. Az előlegfelhasználás időpontjában, mely a végszámla teljesítési időpontja? A példában 2020. 02. hó. 2. A végszámla fennmaradó részének kiegyenlítési időpontjában? A példában 2020. 03. hó. Példa: Előlegszámla 2020.01. hó 100 ezer + 27 százalék áfa. Végszámla 2020.02. hó 200 ezer + 27 százalék áfa, előleg beszámítása után fennmaradó rész 100 ezer + 27 százalék áfa. Végszámla kiegyenlítése 2020. 03. hóban a fennmaradó 100 ezer + 27 százalék áfa. Válaszukat előre is köszönöm.
Személygépkocsi áfa levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy általam könyvelt kata hatálya alá tartozó áfaalany vásárolna egy vegyes használatú gépkocsit. Az értékesítő cég kibocsátotta az előlegszámlát, amelyen azt látom, hogy VTSZ 8703 MITSUBISHI L-2-4 DI-D INTENSE plus személy. Az én megítélésem szerint ez a jármű egy személygépkocsi, amelynek az áfatartalmát nem lehet visszaigényelni. A vállalkozó fakitermeléssel foglalkozik, a gépkocsit ezen tevékenységében kívánja használni. Az ügylet zárt végű pénzügyi lízing.Tehát a gépkocsit a vevő teljes egészében részben banki finanszírozásból kiegyenlíti. Álláspontom szerint, amennyiben a végszámlán is VTSZ 8703 személygépkocsi szerepel, nem lehet az áfát levonásba helyezni. Szeretnék jogkövető magatartást tanúsítani, ezért a fenti ügyben kérném az önök szakmai segítségét.
Díjbekérő, előleg, végszámla Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kérem szíves tájékoztatásukat! Webáruházban történő 100 000 forintot meghaladó vásárláskor díjbekérő kerül kiküldésre. Amikor a díjbekérőre megérkezik az utalás, a cég megrendeli az árut. A cég nem állít ki előlegszámlát, hanem 2-3 hét után, amikor megérkezik az áru, elkészíti a számlát és postázza azt a megrendeléssel. Ez a gyakorlat véleményem szerint rossz, mert a díjbekérő után előlegszámlát kellene kiálíltani az áru megérkezéséig, teljesítésig. A problémám ott van, hogy több esetben 3-4 hét is lehet mire megérkezik az áru, s számlázásra kerül a megrendelés. Díjbekérőre érkezett pénzt a 453-as főkönyvi számon tartjuk nyilván. Aggályom ott van, hogy a cég havi áfabevalló és több esetben díjbekérőre érkezett összeg lóg a főkönyvemben, amiről előlegszámla nem készült. Problémát okoz a 12. 31-i dátum is, hiszen így hogyan kezeljem az 453 főkönyvi számon szereplő díjbekérőre érkezett összegeket. Kérem szíves szakértői véleményüket az eljárás kapcsán, hogy ha megérkezik a díjbekérő összege a bankszámlára, köteles-e előlegszámlát kiállítani a cég! Munkájukat megköszönve, tisztelettel várom válaszukat!
Fordított áfás végszámla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás kivitelezési szerződést kötött egy másik vállalkozással fordított áfa hatálya alá tartozó építőipari tevékenységre 3 millió forint összegben. A munkákra előleget fizetett és előlegszámlát kapott 1 millió forint összegben. A munka elvégzése után a kivitelező kiállította a végszámlát, azonban ez nem tartalmazza a teljes kivitelezési költséget és levonásként az előleget, hanem csak a kivitelezési költség és az előleg különbözetét, tehát a 2 millió forintot. Többszöri kérés ellenére a kivitelező nem módosította a végszámlát úgy, hogy azon a teljes kivitelezési költség és levonásként az előleg összege szerepeljen. Kérdéseim: 1. Helyesen járt-e el a kivitelező a végszámla kiállítása során? 2. Hogy vallja be a megbízó a fordított áfa összegét: a szerződésben szereplő 3 millió forint után, vagy a számlán szereplő 2 millió forint után, illetve áfalevonási jogosultsága fennállása mellett a 3 millió forint vagy a számlán szereplő 2 millió forint utáni áfa összegét helyezheti-e levonásba? Köszönettel: VL
Eltérő áfakulcs Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2019.09.14-én közzétett "Eltérő áfakulcs az előleg- és végszámla időpontjában" szakértői válasz alapján szeretnénk elvégezni a végszámla kiállítását. 2019. évi megállapodás szerinti szállásdíj bruttó 170 500 forint. Kapott előleg 2019 decemberében bruttó 118 000 forint. Banki átutalásos végszámla kiállítása: végösszeg nettó: (bruttó 170 500 : 105 x 100) = 162 381 forint, végszámlán lejön ebből az előleg nettó értéke: - 100 000 forint, marad végszámla szerinti nettó: 62 381 forint, ennek 5 százalék áfa összege 3119 forint = végszámla alapján fizetendő bruttó különbözet: 65 500 forint + korábban megfizetett bruttó előleg: 118 000 forint = mindösszesen: 183 500 forint. 2019. évben a megállapodás szerinti bruttó 170 500 forint volt, ezért van 13 000 forint szabálytalan többlet számlázásunk. Mi a törvény szerinti helyes eljárás? Tisztelettel kérném a szíves tájékoztatásukat! Előre is köszönöm!
Jövedelemszerzés időpontja - wellness utalvány dolgozónak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy belső pályázat díjazásaként néhány dolgozójának wellness utalványt juttat még idén decemberben. Az utalványokat tehát átadja a dolgozóknak decemberben, viszont a szolgáltatótól csupán előlegszámla érkezett, és azt a tájékoztatást kaptuk a végszámlával kapcsolatban, hogy az majd akkor fog kiállításra kerülni, amikor az érintett személy az utalványt felhasználja a szolgáltató létesítményében, tehát valamikor jövőre, vélhetően különböző időpontokban az egyes személyek tekintetében. Kérdésem arra vonatkozik, hogy ebben az esetben a jövedelemszerzés időpontja az utalvány dolgozónak történő átadása (december), vagy pedig a felhasználás időpontja lesz? Szíves válaszukat előre is köszönjük!
Így kell adózni a bt.-ben lévő tagi részesedés eladása után Cikk
Egy bt.-ben az egyik tag megegyezett a jövőbeli taggal részesedése eladásáról. A vevő még idén előleget fizet, a fennmaradt összeget viszont már jövőre törleszti. Mikor kell megfizetnie az szja-t és a szochót? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Szálláshely-szolgáltatás 2019-2020 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk szálláshely-szolgáltatással foglalkozik. 2019. december végi foglalások érkeznek, melyek 100%-os előlegfizetéssel járnak, a foglalás nem mondható le, és az előleg nem jár vissza. Előlegszámla kiállítása megtörténik az összeg beérkezésekor, 18 százalékos áfával. Kérdés, hogy a végszámla hogyan készüljön majd el, ha 3-4 éjszaka 2019-re vonatkozik, 2-3 éjszaka pedig 2020-ra? Válaszukat előre is köszönöm!
Előleg- és végszámla könyvelése Kérdés
T. Címzett! Az előleget a partner 100 százalékban kifizette, így egy számlát állítunk csak ki a részére. Feltüntetjük az áfafizetés időpontját (előleg jóváírása) illetve, hogy az esemény mikor valósul meg. Így nem kell végszámlát kiállítani, amibe beszámítjuk az előleget. Például havi áfa esetén 01.31. az előleg jóváírása. Az esemény március 1-jén valóul meg. Az áfa a könyvelésben januári. A teljesítés márciusban fog megtörténni, így véleményünk szerint csak márciusban lehet bevételre könyvelni. A könyvelés pontos menetére lennénk kíváncsiak. (Márciusig a kötelezettségek között (45) számlán kell szerepelnie és csak márciusban vezethetjük át a 9 bevételek közé? Azaz úgy kellene lekönyvelni, mintha előlegszámla és végszámla is került volna kiállításra?) Köszönettel
Szállodai foglalások Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kédésem az, hogy helyesen jár-e el az a szálloda, amely a foglalásokról előlegszámlát állít ki, és a szolgáltatás igénybevételekor készít végszámlát, amelyben már az idegenforgalmi adó is szerepel? Az áfát megfizeti az előlegszámla alapján, de az árbevételben csak a tényleges teljesítéskor jelenik meg az összeg. Mi történik abban az esetben, ha ezt a szolgáltatást csak a következő évben veszik igénybe? Válaszukat előre is köszönöm.
Eltérő áfakulcs az előleg- és a végszámla időpontjában Cikk
Ha változik az áfakulcs mértéke, hogyan kell kiállítani az előlegszámláétól eltérő áfakulcsú végszámlát? Olvasói kérdésre dr. Kelemen László adószakértő jogász válaszolt.
Szállodai szolgáltatás – áfa változása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Varga Mihály pénzügyminiszter úr bejelentette, hogy a jelenlegi 18-ról 5%-ra csökken majd a szálláshely-szolgáltatás áfakulcsa. 2019-ben már előre foglalnak szobát a vendégek, akik kifizetik a szobák részbeni vagy teljes összegű díját. Ezért bizonyos kedvezményeket (árcsökkentés vagy egyéb kedvezményt) kapnak. A szálloda előlegszámlát bocsát ki a jelenleg hatályos áfakulcs és áfaérték feltüntetésével. Természetesen a végszámla kibocsátása majd 2020.01.01. után történik a csökkentett áfakulcs és áfaérték szerint. Kérdés: Hogyan kell a végszámlát ténylegesen kiállítani, feltüntetve benne az eltérő áfakulcsú előlegszámlát is? Köszönettel fogadnám a végszámla egyszerű példájú bemutatását. Tisztelettel: Boronkay László
Előlegszámla beszámítása részszámlába Kérdés
Tisztelt Szakértő! Felek építőipari tevékenységről szóló vállalkozási szerződésben megállapodnak egy előlegszámla, több részszámla, valamint végszámla kiállításában. Meghatározzák azt is, hogy mely részszámla összegéből milyen összegű előleg kerüljön levonásra. A kérdés az, hogy ebben az esetben szabályos az a gyakorlat, hogy a teljes előleg nem a végszámlában íródik jóvá, hanem már a részszámlákon is feltüntetésre kerül bizonyos összegű előlegbeszámítás? Ekkor a végszámlában már csak a "maradék" előlegösszeg kerül feltüntetésre? Milyen jogszabályi hely alapozza meg ezt a gyakorlatot? Köszönöm a választ!
Alanyi mentesség átlépése, előleg-végszámla, fordított adózási ügylet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó fordított adózás alá eső tevékenységről (építőipari engedélyköteles tevékenység) két előlegszámlát állított ki egy áfakörös másik adózó felé. Az előlegszámlákat alanyi mentes minőségében áfa nélkül számlázta tovább. A végszámla kiállításakor azonban átlépte az alanyi mentes értékhatárt, így ezen számlát már áfakörös egyéni vállalkozóként kell kiállítania. Kérdésként merült fel, hogy ebben az esetben az áfa összegét az előleggel csökkentett összegre tekintettel kell-e a számla befogadónak megfizetnie vagy a teljes ellenértékre felszámítva kell azt bevallania? Van-e választási lehetőség? Érdekes kérdés lenne az a fordított helyzet is, ha az előlegszámla kiállításakor áfakörös az adózó, a végszámla kiállításakor pedig már (nyilván másik adóévről van szó) alanyi mentes lenne az értékesítő fél. Belföldi fordított adózású ügyletek esetén előlegnél nincs áfa, a végszámlánál már a személyi kör miatt nem kellene áfát fizetni?
Előleg- és végszámla szerepeltetése a belföldi összesítő jelentésben Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. 07.10-ei teljesítéssel kaptunk egy előlegszámlát egy termék teljes vételáráról, amelynek áfatartalma 150 ezer forint. 2019. 07.11-i teljesítéssel megkaptuk a végszámlát, amely tartalmazza a terméket plusz 150 ezer forint áfával és az előleg jóváírását -150 ezer forint áfával, azaz a végszámla fizetendő összege 0 forint. Kérdésem, hogy kell-e mindkét számlát szerepeltetni a belföldi összesítő jelentésben? Köszönöm.