35 találat a(z) uniós beszerzés cimkére
EU-ból behozott autó értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. gépjármű-kereskedelemmel foglalkozik, értékesítésükre a viszonteladói adózást választotta. Így, ha uniós magánszemélytől vásárol, belföldi értékesítésére is a különbözeti adózást használja. Az árrés megállapításához a tényleges beszerzési árat veszi alapul (amennyiért a valutát vásárolta). A regisztrációs adó a vállalkozásban nem jelenik meg, ott a kft. meghatalmazottként jár el. Kérdésem, hogy az adózó helyesen jár-e el? A magánszemélytől vásárolt autókat az áfabevallásban fel kell valahol tüntetni? Köszönöm!
EU-s áfa önellenőrzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy húsnagykereskedelemmel foglalkozó társaság júliusban fagyasztott árut szerzett be az Európai Unióból. A számlát az áruval együtt kézhez kapta, és a július havi áfabevallásába beállította a fizetendő és egyúttal a levonható áfa sorokban. Júliusban ezt az árut belföldön el is adta egy gyárnak. A vevő ezt az árúu augusztus végén dolgozta volna fel, de a kiolvasztás után derült ki, hogy nem az általa megrendelt minőségű árut kapta, így kérte az árura az ármérséklést. Az uniós partner egyeztetéseket követően a reklamációt elfogadta, és szeptemberben kiállított egy ármérséklésről szóló számlát. Ezzel azonos mértékű mérséklést szeptemberben mi is továbbszámláztuk a vevőnknek. Kérdéseim: A közösségi szállítónk által szeptemberben kiállított, ellenértéket csökkentő számla miatt kell-e önellenőriznünk a július havi áfabevallásunkat, vagy az ármérséklés áfája a szeptemberi áfabevallásban fog megjelenni, mint negatív értékesítést terhelő és negatív előzetesen levonható áfaértékek? Ezzel összhangban a 15A60 nyilatkozatot júliusra helyesbíteni kell, vagy szeptemberben fog megjelenni negatív értékekkel a nyilatkozatban az ármérséklésből adódó ellenérték-mérséklés összege? Szeptemberben 2-es kóddal hivatkozunk a júliusi számlára? Az általunk a vevő felé szeptember hónapban kibocsátott ármérséklő számla miatt kell-e a július havi áfabevallást önellenőrizni, vagy a szeptemberi havi értékesítést terhelő áfa összegét fogja csökkenteni a negatív áfa összege?
Közösségi beszerzés Kérdés
Van egy cég, amely Németországban vállal munkát, ehhez dolgozókat küld ki, és a munkához kint vásárol anyagokat, alkatrészeket. Kérdésem az lenne, hogy a vásárolt anyagok esetében használnia kell-e a közösségi adószámát, vagy ha nem használja, és áfás áron vásárolja meg az anyagot Magyarországon, annak az áfaja visszaigényelhető-e? A másik kérdésem pedig, hogy a kiküldött dolgozók szállásköltségének az áfatartalma itthon visszaigényelhető-e, hiszen a vállalkozás érdekében felmerült költségről van szó? Amennyiben visszaigényelhető, milyen nyomtatványon, és hogyan lehetséges ez? Köszönöm előre is a válaszukat.
Három országot érintő fuvar Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérnénk az állásfoglalását: Az áru értékésítője, a számla kiállítója németországi vállalat, "A". Végső címzett a mi magyar kft.-nk, "B". De! Az első kirakodási hely a szlovákiai "C" vállalat, de a szlovák cég csak szállítmányozást végez. A számlán szerepel, hogy az átvétel helye a "C" szlovák vállalat. Kérdésünk: mivel a végső felhasználók mi vagyunk, befogadhatjuk-e a német számlát a közbenső kirakodás ellenére? Válaszát előre köszönve, üdvözlettel: Andrea
Beszerzés Törökországból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk Törökországból hoz be alapanyagot. Az árut Magyarországon helyezik szabad forgalomba. A vámolás, az áfa kiszabása közvetett vámjogi képviselő útján történik. Az árut nem a török cég, hanem egy belga cég számlázza részünkre. Áfa szempontjából ez EU-beszerzésnek vagy importnak minősül? Hogyan könyveljük? Áfabevallásban szerepeltetnem kell-e? Ha igen, mely sorokat érinti? A fuvart mi rendeltük meg. Köszönettel.
Ekáer láncügyletben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi vállalkozás EU-tagországból beszerzett terméket (nyomdagépet) belföldi vállalkozásnak értékesít, a szállítás az EU-ból közvetlenül a végső vevőhöz történik. Ekáerszámot a közösségi beszerzésre és a belföldi értékesítésre is kell kérni, attól függetlenül, hogy csak egy árumozgás van? Köszönettell várom a válaszukat.
Különbözeti adózáskori EU-s összesítő készítése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Olyan kérdésem lenne, hogy a cég különbözet szerint adózik, mivel használt gépkocsikat vesz, és ad el. Közösségen belülről is szereznek be személygépkocsikat. Mivel különbözet szerint adózik, és az áfabevallása is ez alapján készül, kell a cégnek az EU-s beszerzésekről A60-as bevallást készíteni, vagy az áfabevalláson kell feltüntetni bizonyos sorokon az uniós beszerzéseket? Válaszukat előre is köszönöm!
Áfa közösségen belül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az unió egy másik tagállamában kerül gyártanak le egy fa szerkezetű épületet, amit egy magyar magánszemély vásárol meg. Nemcsak a terméket vásárolja meg, hanem a legyártott épületet a külföldi cég Magyarországon össze is szereli. Kérdés: a magánszemély hol fizet áfát? El kell-e különülnie a termékértékesítésnek a szolgáltatásnyújtástól? Lehet-e a termékértékesítés része az összeszerelési költség? Véleményünk szerint, ha csak a legyártott faépületet vásárolná meg a magyar magánszemély, akkor azt a gyártás országának áfaszabályai szerint fizetné meg, így viszont, hogy van szolgáltatás része is, amit Magyarországon nyújtanak, elbizonytalanodtunk. Válaszát köszönöm!
Áfabevallás Kérdés
Kedves Szakértő! Áfabevallás kitöltésében szeretném kérni a segítségét. Ügyfelünk használt autókereskedéssel foglalkozik. Ausztriai, szintén használt autókereskedéstől vásárolt Ford Focus személygépkocsit, amiről 19 százalékos áfás számlát kapott. Az áfabevallás melyik sorában szerepeltetem? A60-as bevallást nem kell róla készítenem? Ezt az autót áfásan értékesítem? Válaszát előre is megköszönve: Langné Skaper Anna
EKÁER-bejelentésre kötelezett-e a nagykereskedő? Kérdés
Tisztelt Szakértő! EKÁER-számot kell-e kérni annak a nagykereskedőnek, aki belföldről (adókötelesen) beszerzett termékeit, belföldi raktárából, belföldi adózó partnerének (nem végfelhasználó) fuvaroztat útdíjfizetésre kötelezett járművel? A termék nem tartozik sem a kockázatos élelmiszerek, sem az egyéb kockázatos termékek csoportjába. Ha ugyanez a nagykereskedő a közösség más tagállamából származó fenti terméket úgy szerez be, hogy megbízásából, de nem a nevében a belföldi fuvarozó partnere vásárolja meg, fuvarozza belföldre a nagykereskedő megrendelő által megadott, a nagykereskedő vevőjének a címére. Ekkor a nagykereskedő csak a termék értékesítéséről (adóval növelten) szóló számlát kap, mely a fuvardíjat, útdíjat stb. is magában foglalja. Ebben az esetben kell-e nagykereskedőnek EKÁER-számot igényelnie, vagy elegendő a fuvarozónak, mivel ő a termék közösségen belüli beszerzője és első adóköteles értékesítője? Köszönöm!
EKÁER és a 2 millió forint mentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kőkereskedőként az alábbi konkrét példákra szeretnék segítséget kérni. Úgy gondoljuk érvényes ránk az értékhatár miatti mentesség; megerősítését kérnénk. 1) BESZERZÉS: Terméskövet (VTSZ 2516) importálunk uniós, közösségi adószámos partnertől, útdíjköteles járművel. Amennyiben 2 millió forint áfa nélküli a beszerzés (a súly meghaladja a 2500 kilogrammot!) teendőnk nincs. Ezt a terméket értékesítjük az alábbi módokon: 2) ÉRTÉKESÍTÉSEK 2 millió forint alatti összegűek: 2a) belföldre magánszemélynek, végfelhasználónak értékesítünk nem útdíjköteles járművel. Teendőnk nincsen. 2b) belföldre nagykereskedő cégnek, nem útdíjköteles, vagy útdíjköteles járművel. Teendőnk nincsen. 2c) EU más tagállamába végfelhasználónak, magánszemélynek, nem útdíjköteles járművel. Teendőnk nincsen. 2d) EU más tagállamába közösségi adószámos partnernek, aki ugyancsak kereskedő, útdíjköteles, vagy nem útdíjköteles járművel, teendőnk nincsen. Segítségét köszönjük.
Láncügylet Kérdés
Négyszereplős uniós beszerzés áfafizetési módjára vonatkozóan kérem szíves állásfoglalásukat. "A" szlovén cégtől "B" magyar cég vásárol, a beszerzett árut továbbértékesíti "C" magyar cégnek oly módon, hogy a terméket közvetlenűl "D" román céghez, "C" vevőjéhez szállítják ki. A szállítást "B" magyar cég szervezi. Hol van a láncban mentesítés a más tagállamba történő bejelentkezésre? A két magyar cég között, illetve a magyar és a román cég között milyen áfatörvény szerinti szabály alkalmazandó? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Szeles Béláné Controlling Kft.
EU-s adóalanytól beszerzett használt karóra Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar bt. különbözeti áfásan értékesít magánszemélyektől beszerzett használt órákat. Volt EU-s adóalanytól beszerzett óra is. A számlán szerepel EU-s érvényes adószám. Áfát illetően semmilyen jelzés nem található a számlán (sem az, hogy EU-s értékesítés, sem az, hogy különbözeti áfás értékesítés). Valamelyik számlára rá van írva, hogy az óra használt. Véleményünk szerint az így beszerzett órákat áfásan kell értékesíteni. Az órákat külföldi magánszemélyek veszik meg általában, azért ezt az esetet most vizsgáljuk. Köszönettel.
Személygépkocsi áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! EU-tagállambeli autókereskedéstől vásárolt, használt céges autó áfájával kapcsolatosan kérdeznénk, mivel ennek kapcsán, még vámosok és adóügyekben jártasak körében is igen ellentmondásos információk keringenek: tudomásunk (és Rogán Antal interneten elérhető nyilatkozata) szerint az Európai Unión belül egy és ugyanazon személygépkocsi után csak egyszer kell megfizetni az áfát. Tehát ,ha az általunk vásárolt gépkocsi után annak újonnan történt megvásárlásakor Németországban valaki megfizette az áfát, akkor azt Magyarországon nem kell még egyszer megfizetni. A kereskedő áfás számlát állított ki részünkre, az áfát meg is fizettük, azonban, ha igazoltuk a személygépkocsi Magyarországon történt forgalomba helyezését, a kereskedés a (19 százalékos) áfát visszautalja részünkre. Ha mi a gépkocsit eladjuk, azt csak áfásan tehetjük meg? Hiszen ez esetben nekünk 27 százalék áfát kellene felszámítanunk, és persze lerónunk az adóhatóság felé. A regisztrációs adót nem azért vezették be, hogy a közösségen belüli gépjárművétel esetén fel nem merülő áfabevételek kiesését kompenzálják? S ha csak áfásan adhatjuk majd el az autót, akkor ezek szerint ugyanazon gépkocsi után valahányszor meg kell fizetni az áfát, ahányszor az gazdát cserél?!
Külföldi árubeszerzés járulékos költségei Kérdés
Tisztelt Szakértők! A következő probléma kapcsán kérném szépen szíves segítségüket: Egy magyar kft. németországi EU-s partnerén keresztül szerzett be árut Kínából. (Így valamivel kedvezőbb áron jutott hozzá a termékhez, ahhoz képest, mintha közvetlenül rendelte volna meg.) Az árut a német cég számlázta le a magyar cég felé, a beszerzést az áprilisi áfabevallásban közösségi beszerzésként bevallottuk, és az összesítő jelentésben is szerepeltettük. Aztán a következő hónapban ehhez a beszerzéshez kapcsolódóan újabb számlák érkeztek, mégpedig a német partner külön leszámlázta (áthárította) az áru kínai kikötőből a német kikötőbe történő eljuttatásának fuvardíját, illetve egy másik, egy német fuvarozó cég közvetlenül a magyar cég részére kiszámlázta a németországi vámkezelés, konténerkezelés, valamint a német kikötőből a német cég raktárába történő beszállítás fuvarköltségét. A kérdésem, hogy a német partner által egy hónap késéssel májusban számlázott fuvardíjat, illetve a német fuvarozó cég által szintén májusban, közvetlenül a magyar társaság felé kiszámlázott vámszolgáltatási költségeket milyen jogcímen és melyik hónapban kellett volna az áfabevallásban bevallani, illetve az EU-s jelentésben szerepeltetni? A magyar kft. havi bevalló, a német partner áprilisi keltezésű számlával számlázta le az árut, a német fuvarozó számlája május 30-án kelt, az árut pedig ténylegesen június elején hozták el Németországból Magyarországra. Segítségüket előre is köszönöm! Tisztelettel: KSI