223 találat a(z) turizmusfejlesztési hozzájárulás cimkére
Bevallási határidő Esemény
Változott a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfája: a törvény átmeneti rendelkezései (1. rész) Cikk
2020 január 1-jétől 18-ról 5 százalékra csökkent a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfamértéke. Jelen cikksorozat első részében (a témában a közelmúltban megjelent NAV-tájékoztatóban foglaltakat is elemezve) tisztázzuk a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás fogalmát, illetve a jogszabályban szereplő átmeneti rendelkezéseket. A cikksorozat második részében pedig a szálláshely – étkezés (és egyéb kapcsolódó szolgáltatások) viszonyát elemezzük, majd végül a turizmusfejlesztési hozzájárulással kapcsolatos szabályokat ismertetjük.
Turizmusfejlesztési hozzájárulás szálláselőlegnél Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szálláshely-szolgáltatással foglalkozó kft. a beérkezett előlegről számlát állít ki, 2020-ban 5%-os áfatartalommal januárban. A vendég csak júliusban érkezik meg, akkor is kap számlát a fennmaradó összegről. Az a kérdésem, hogy turizmusfejlesztésihozzájárulás-kötelezettsége keletkezik-e januárban az előleg után, vagy csak júliusban, amikor ténylegesen igénybe veszi a szolgáltatást? Válaszukat előre is köszönöm.
Adózási határidők 2020. január 20-26. Cikk
Adózási határidők a NAV tájékoztatása szerint.
Turizmusfejlesztési hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2020-ban a tételes átalányadózást választó (szobaszám alapján fizeti a 38 ezer forintot) adószámos magánszemélynek is kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetnie vagy csak az áfás és alanyi mentes egyéni vállalkozónak/társas vállalkozásnak?
Befizetési határidő Esemény
Bevallási határidő Esemény
Új közteher januártól a szálláshely-szolgáltatóknak Cikk
Január 1-jétől turizmusfejlesztési hozzájárulást kell fizetni a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás után is, cserébe, hogy 5 százalékra csökken a jelenlegi 18-ról – figyelmeztet honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Szállásadó személye, vendéglátás, áfa Kérdés
Magyar kft. (V) vendégeket fogad, kempingtől bérelt területen felállított bungalóiban. V csak a vendégeket fogadja a bungalóiban. A vendégeket egy külföldi utazásszervező (U) küldi. A vendég U-nak fizet, előre. A vendég U-tól kapott utalvánnyal megy a kempingbe. A vendégek fogadását és a távozás utáni ellenőrzést alvállalkozó(A) végzi. Ki lesz a „vendéglátó” a szállásadó, azaz kinek kell bejelentenie vendégeket, ki rendezi az ifát? Kit terhel a turizmusfejlesztési hozzájárulás? U utólag küld havi elszámolást V-nek a vendégekről és a díjakról. A kemping a bérleti díjat negyedévente előre számlázza. Az alvállalkozó havonta utólag számláz. Probléma: V gyakorlatilag nem is találkozik a vendégekkel, és csak havonta utólag látja a már lezajlott forgalmat. A vendégeket fogadó A meg „csak „ alvállalkozó”, azaz nem ő a vendéglátó – a jelen felállásban. Feltételezzük, hogy U-nak magyar áfás számlát kell kiállítania a vendégeknek. Ehhez bejelentkezik a magyar adóhatóságnál – csak áfaszámért. Feltételezzük, hogy telephelye nem keletkezik, azaz csak áfaadószámos lesz, más kötelezettsége nem lesz. Helyes a megállapításunk? V a teljes, U által beszedett szállásdíjakról állít ki neki számlát. U a jutalékáról V felé – ugyancsak magyar áfás számlát? Helytálló a megállapítás? Feltételezzük, hogy V lesz a „szállásadó”. A vendégeket fogadó alvállalkozó eljárhat helyette a bejelentések és az idegenforgalmi adó beszedése ügyében? Ő milyen áfakulccsal számlázza a szolgáltatását?
Adózási határidők 2019. december 16-22. Cikk
Adózási határidők a NAV tájékoztatása szerint.
Szállodai szolgáltatás vagy bérbeadás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy panziót üzemeltető kft. 2020-tól a szállásszolgáltatás 5%-os áfája következtében 4% turizmusfejlesztési hozzájárulás fizetésére is kötelezett lesz. Továbbképzésen elhangzott, hogy nyilatkoztatni kell a szállás igénybe vevőjét, hogy turisztikai céllal vagy más egyéb okból, például konferenciára érkezett, vagy a dolgozóit szállásolja el, és azért veszi igénybe a szállást. Amennyiben nem turisztikai céllal száll meg a vendég, úgy nem kötelezett turisztikai hozzájárulás fizetésére a szállásadó, és ez ebben az esetben bérbeadásnak minősül. Kérdésem az lenne, amennyiben bérbeadásnak minősül, akkor a kiszámlázott szállás ingatlan-bérbeadás lesz, szállás-bérbeadás lesz? Ebben az esetben tárgyi mentesen kerül a számla kibocsátásra? Ha reggelit is kérnek, az 5% áfás lesz, vagy a bérbeadás áfakulcsával osztozik, és mentes lesz? Tudomásom szerint megszűnnek a "csomagok" a szállásszolgáltatásnál, külön kell venni a szállást és az étkezést. Köszönöm válaszukat. Fazekasné.
Befizetési határidő Esemény
Bevallási határidő Esemény
Adózási határidők 2019. november 18-24. Cikk
Adózási határidők a NAV tájékoztatása szerint.
Befizetési határidő Esemény