26 találat a(z) tenyészállat cimkére

Egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kutyatenyésztő egyéni vállalkozó várhatóan több hónapig nem fog bevételhez jutni. Felmerült a szüneteltetés lehetősége. A kutyatenyésztés kapcsán egy-két anyaállattal rendelkezik. A kérdésem az, hogy az ő etetésük, fenntartásuk gazdasági tevékenységnek minősül-e? Ön szerint szüneteltetheti a vállalkozói tevékenységét? Köszönettel.

Tenyészállat, készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég szarvasmarha-tenyésztéssel foglakozik. Év végén a növendék állatokat készletre veszik (T 241 – K 581), amely tételt a nyitást követően rendeznek (K 581 - T 241). A kétévesnél idősebb állatok tenyésztésbe lesznek állítva év végén (T 151 – K 582) Helyesen könyveli le a leírtak alapján a cég az állományváltozásokat? Köszönöm.

Tenyészállatok amortizációja Kérdés

Az őstermelőnek van 370 darab anyajuh tenyészállata. (Egy juh ára 30 000 forint) Juh létszámnyilvántartót vezet a tenyészkód alapján. Az anyajuhokat tárgyi eszköz nyilvántartón 50 százalékos értékcsökkenési leírással elszámolhatja-e a 1753-as bevallás értékcsökkenés sorában?

Tenyészállat elszámolása költségként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként állattenyésztéssel foglalkozunk, törzsliba állományunk van, azaz a több évig tartott libaállománnyal tojást termelünk, azt kikeltetjük és napos libaként értékesítjük. Az Szja tv. rendelkezései szerint a tenyészállatokat tárgyi eszközként kell nyilvántartani, a tenyészállat beszerzési ára, valamint a tenyészállattal kapcsolatban a tenyésztésbe állításig felmerült anyagkiadás és a mások által végzett munka igazolt összege tekintetében a magánszemély választhatja, hogy azt a felmerülés évében költségként elszámolja, vagy azzal az értékcsökkenés alapját növeli. A fentiek szerint a tenyészállatokat a felmerülés évében költségként elszámolhatjuk, vagy azzal az értékcsökkenés alapját növeljük. Egy tenyészliba beszerzési ára 5000-7000 Ft között van, az tenyészállatok beszerzés ára tárgyévben nem került kifizetésre, pénzügyi rendezésre. Az Szja tv. rendelkezése szerint el szeretnénk számolni a felmerülés (a beszerzés) évében a beszerzési árat költségként, kérdésünk, hogy a beszerzés évében elszámolhatjuk költségként egy összegben a libák beszerzési árát (mint kis értékű tárgyi eszközt), annak ellenére, hogy pénzügyileg nem kerültek rendezésre a beszerzési számlák?

Tenyészállatok értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk mezőgazdasági tevékenységet folytat, tejelőtehén-tenyésztéssel is foglalkozunk. A tehenek értékcsökkenési leírásával kapcsolatban lenne kérdésem. A számviteli törvény szerint a tehenek értékcsökkenése 25 százalék, tehát négy év alatt írjuk le őket a maradványértékig. A társaságiadó-törvény szerint hogyan helyes a tehenek értékcsökkenése? A társaságiadó-törvény az alábbiakat tartalmazza az 1. számú mellékletben: a számvitelről szóló törvény szerint megállapított terv szerinti értékcsökkenés (ideértve az egy összegben elszámolt értékcsökkenési leírást is) érvényesíthető (...) f) tenyészállatok esetében. Ezen pont alapján a társasági adó szerinti értékcsökkenésnél alkalmazhatjuk ugyanúgy a 25 százalékos leírási kulcsot? Maradványértékkel a taotörvény szerint nem számolhatunk? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Gál Veronika

Készletek piaci értékre értékelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk tejhasznú szarvasmarhák tartásával foglalkozik. A növendék állatokat a készletek között tartjuk nyilván. Értékesíteni csak a selejt állatokat értékesítjük vágóállatként, haszonállatot nem értékesítünk, mivel ezek tenyészállataink utánpótlása. Vágóállatként sokkal kevesebbért lehet eladni az állatot, mint haszonállatként. Az év végi készletértékelés alkalmával helyesen járok-e el, ha nem tekintem a selejt állat értékesítési árát piaci árnak, hanem azt vizsgálom, hogy mennyi lenne a piaci ár, ha mint haszonállat értékesíteném az állatot? Milyen nyilatkozatokkal, igazolásokkal tudom alátámasztani a piaci árat jelen esetben, ha társaságunk nem értékesített haszonállatot?

Méhek elszámolása Kérdés

Egy kft. méhészettel kezdett foglalkozni. Kérdésem a méhcsaládok elszámolására irányul. Annyit sikerült kiderítenem, hogy a taoban és számvitelben tenyészállatként kell kezelnem. Kérdéseim: kell-e a 6/7 számlaosztályokat használnom. Bekerülési értéknek elég a vásárlási érték, vagy mást is figyelembe kell vennem? Az év végén megmaradt méznek hogyan számolom ki az önköltségét? Milyen költségeket veszek figyelembe a méheknél, melyek beleszámolhatók az önköltségbe (pl. utaztatási, gyógyszerezési, stb. költségek)? Van-e olyan szakkönyv, amiben részletesen utána tudok nézni ennek a kérdéssornak? Válaszukat köszönöm.

Minek nevezzelek: tenyész- és növendékállatok a számvitelben Cikk

A mezőgazdasági tevékenység könyvvitele általában a kettős könyvvitel rendszerében sem „fáklyás menet”, de a pénzforgalmi szemléletű egyszeres könyvvezetésben okoz csak igazán fejtörést egyes speciális tételeinek értelmezése. Az alábbiakban az állattenyésztés „problémás” eseteiből válogattam.

Egyéni vállalkozó tárgyi eszköze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó egyéni vállalkozó be szeretné vinni a vállalkozásába a magánszemélyként megvásárolt lovát tárgyi eszközként (ha jól gondolom, a tenyészállatok közé kell besorolni), és ezáltal ehhez a tevékenységéhez kapcsolódóan költségeket is el tud számolni. Az lenne a kérdésem, hogy a tenyészállat után milyen értékcsökkenési leírási kulcsot kell alkalmazni, illetve az egyéni vállalkozás megszüntetését követően hogyan kell kivezetni a fent említett tenyészállatot? Válaszát előre is köszönöm!

Családi gazdálkodó növendék- és tenyészállat-nyilvántartása Kérdés

2015 decemberében a pénztárkönyvet vezető családi gazdaság növendék szarvasmarhát vásárolt tenyésztés céljából. A növendék állatot beruházásként nyilván lehet-e tartani, a költségeit gyűjteni, és majd a korosbításkor tárgyi eszközként nyilvántartásba venni? Hogyan fogom kezelni a szaporulatot? Kettős könyvvitelben tudom a megoldást, de a pénztárkönyvnél tanácstalan vagyok. Vagy át kell térniük a kettős könyvvitelre?

Megjelent a júniusi VálaszAdó Cikk

Az adóbevallások és beszámolók készítését segítő cikközönünk mellett számos érdekes és hasznos adózási, számviteli, társadalombiztosítási, munkajogi kérdésben nyújtottak támpontot és foglaltak állást szakértőink az elmúlt hónapban.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink