64 találat a(z) teljesítési hely cimkére

Ügynöki szolgáltatás – közvetített ügylet teljesítési helye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a következő kérdésben. Adott egy magyar társaság, aki ügynöki szolgáltatást nyújt. Üzemeltet egy webes felületet, ahol kutyákat hirdetnek tenyésztők, és összehozzák az eladó kutyák gazdáit a vásárlókkal. A társaság közvetítői jutalékot számláz az eladó részére. A kérdésem, hogy abban az esetben, ha az eladó egy 3. országbeli magánszemély, akkor áfásan kell-e a jutalékot számláznia a társaságnak? A következő kérdésem: az áfatörvény 38. § -ában említett "közvetítői szolgáltatása esetében a teljesítés helye az a hely, ahol a közvetített ügylet teljesítési helye van" teljesítési helyet miként lehet meghatározni? Jelen esetben a termék 3. országból szállítmányozó cégen keresztül jut el a vásárló , belföldi magánszemélyhez Magyarországra. Ebben az esetben mi számít teljesítési helynek? Válaszát előre is köszönöm.

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt szakértő! Segítségét kérném, mert kicsit összezavarodtam a teljesítéshely-megállapítás és áfa-alkalmazás szabályaiban. Következő az eset: belföldi adószámmal rendelkező cég szálláshely-szolgáltatást végez (hostel). A következőt szeretné csinálni: EU-s (szlovák, cseh) utazásszervező céggel kötne szerződést, aki embereket, csoportokat küldene Magyarországra és itt a magyarországi hostelben lennének elszállásolva. Viszont az embereknek a EU-s cég állítaná ki a számlát a szállás igénybevételéről, nem pedig a magyar. De nem igazán találok rá magyarázatot, hogy az itthoni cég milyen jogcímen és milyen áfával számlázhatna az EU-s cégnek. Előre is köszönöm a segítséget és a választ! Ildikó

Áfatörvény 85. § Kérdés

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ügyfelünk, USA székhelyű megrendelő megbízása alapján kutatási tevékenységet végez. Vélelmezhetően a kutatásba több uniós, és/vagy harmadik országbeli szakember is bekapcsolódik. A kutatás célja humán egészségügy területén bevezethető új gyógyszerek (mellék)hatásainak vizsgálata, esetleges jól dokumentált jogszerűen engedélyezett körű tesztelése. Az eredményekről a megbízónak írásbeli jelentés készül, amelyet számla ellenében honorál. (Az eddigiek szerinti kataalany meghaladta az áfaküszöböt.) A fenti kutatási tevékenységet be tudjuk-e sorolni az áfatörvény 85. §-a alapján adómentes tevékenységként vagy a szolgáltatás teljesítési helyének a megrendelő székhelyét kell tekinteni az áfatörvény 37. §-a, esetleg a 46. § (2) a/ pontja értelmében. (A megrendelő honossága szerinti adóalanyisága nem ismert, Magyarországon nem adóalany.) Tisztelettel Boronkay László

EU-ból igénybevett oktatási szolgáltatás teljesítési helye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. az értékesítői részére a kft. székhelyén értékesítési stratégiákról szóló oktatást szervezett. Az oktató más EU-országból érkezett, és cége áfamentesen állította ki a számlát a kft. részére. A kiállító cég székhelye más EU-országban van, nem Magyarországon. Mi a helyes eljárás áfa szempontból? Ez az eset az áfatörvény 42. § alá tartozik? A kft. az áfát +- szerepeltetheti a bevallásában? Köszönöm a válaszát!

Termékimportálás, németországi teljesítési hellyel Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő ügylethez kérnék segítséget. Egy magyarországi cég importál terméket harmadik országbeli cégtől, mégpedig úgy, hogy a termék Németországban van, valószínüleg vámszabadterületen. A terméket Németországba fogja tovább értékesíteni. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a magyar cégnek Németországban kell-e kérnie adószámot? Az ügylet ott telephelyet keletkeztet-e vagy csak regisztrációs adószámot kell kérnie? A számlát a német partner felé a a magyar vagy a német szabályoknak megfelelően kell-e kiállítani? Magyar vagy német adószámot (kell-e német adószám) kell feltüntetniük? Nagyon köszönöm.

Külföldi autópálya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk magyar áfaalany, fő tevékenysége horvát autópályákhoz kapcsolódó kényelmi szolgáltatások nyújtása. A gyakorlatban úgy néz ki, hogy ha a vevők előre bizonyos összeget feltöltenek egy eszközre, akkor nem kell sorban állniuk az autópályán, hanem egy külön kijelölt sávban akadálytalanul haladhatnak tovább. Mi számlázzuk a feltöltés összegét a vevőknek (főként magyar magánszemélyeknek, és például magyar fuvarozó cégeknek), ezt a horvát autópálya-üzemeltető cég továbbszámlázza felénk, mi pedig a forgalom után értékesítési jutalékot kapunk a horvát cégtől. Helyes-e az az eljárás, hogy mivel az áfatörvény 39. paragrafusa alapján ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásról van szó, a teljesítési hely Horvátország, így a magyar cégnek regisztrálnia kell Horvátországban, a számlát a vevőknek horvát áfamértékkel kell kiállítani, és mi is horvát áfával növelt számlát kapunk a horvát cégtől? Lehet-e valamilyen módon a magyar cégnek elkerülnie a horvát áfaregisztrációs eljárást?

Magyar cég gyártat és értékesít Japánban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk ("A" Kft.) hamarosan együttműködik egy Japánban található gyártó céggel ("B"). Beszerzés: a japán gyártó elkészít számunkra több darabot az általuk beszerzett anyagból. Eladó "B" Ltd., vevő "A" Kft. Értékesítés: az elkészült termékekből a gyártó ("B") a japán vevő(k) ("C" Ltd.) által rendelt termékeket közvetlenül kiszállít(tat)ja a japán vevő címére. Az értékesítési ügyletben társaságunk ("A" Kft.) az eladó, míg a vevő a japán "C" Ltd. Legyenek szívesek leírni, hogy áfaszempontjából hogy néz ki az ügylet, "A" Kft.-nek (Magyarországon bejegyzett magyar cég) hogyan kell helyesen eljárnia, különös tekintettel az áfa mértékére és a teljesítési hely meghatározására Válaszukat előre is megköszönve, üdvözlettel: Fazekas Péter

Teljesítési hely szolgáltatásnyújtás esetén Kérdés

Egy Angliában bejegyzett társaságnak 4 magyar magánszemély tulajdonosa van. A tagok Magyarországon élnek életvitelszerűen. A tagok az angol cégben nem társas vállalkozóként, hanem saját, Magyarországon bejegyzett cégük és az angol cég közötti szerződés alapján működnek közre az angol cég tevékenységében. Társas vállalkozóként a Magyarországon bejegyzett cégükben fizetik a járulékokat. Kérdés: a magyarországi cég számláját EU-ba nyújtott szolgáltatásról kell-e kiállítani az áfatörvény 37. §-a, a megrendelő angol bejegyzése/székhelye alapján, vagy a döntéshozók magyarországi tartózkodására, az irányításra vonatkozó döntések meghozatalának helyszínére tekintettel áfát is kell felszámítani az áfatörvény 259. § 19. pont alapján? Még mindig EU-s cégként kell-e kezelni az angliai céget a Brexit ellenére? Segítségüket köszönöm.

Gyártóberendezés beszerzése EU-ból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Németországból szereztünk be egy nagyértékű gyártóberendezést, melyet a magyarországi üzemünkben a német vállalkozó szakemberei szerelnek össze. Az összeszerelés költsége a vételár részét képezi. Az említett ügylet közösségen belüli termékbeszerzésnek minősül vagy a teljesítési hely az áfatörvény 32. §-a alapján a termék fel-összeszerelésének helye? Válaszát előre is köszönöm!

Számlázási szabályok online kereskedőnél Kérdés

Cseh vállalat online kiskereskedelmet folytat és Magyarországra is kiterjeszti tevékenységét, de telephelyet nem alapít Magyarországon, így önkéntes (35 ezer EUR értékhatár alatt), vagy kötelező áfa-regisztrációs kötelezettsége van. Ha értékesít áfaalany vállalatoknak is, akkor kötelező számlát kibocsátania. A 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet (számla rendelet) 1/A § szerint annak "hatálya belföldön nyilvántartásba vett adóalanyra terjed ki", amely kor értelmezésem szerint a fent említett online kereskedőt is magában foglalja, amennyiben az eleget tett áfa-regisztrációs kötelezettségének. Mindezek alapján ennek az online kereskedőnek egy, a számla-rendelet előírásainak megfelelő számlázó szoftverrel (ami például Adóhatósági Adatszolgáltatási funkciót is tartalmaz), vagy számlatömbbel kellene kiállítania a számláit? Interneten elérhető szakmai cikkekben viszont több helyen azt olvasom, hogy a külföldi kereskedő a személyes joga, vagy saját országának joga alapján jár el a számlázást illetően, ami a fentiekkel véleményem szerint ellentmond. Mi ezzel kapcsolatban az igazság, elfogadja a NAV a cseh jogszabályok szerint kiállított számlákat az online kereskedő részéről, vagy szükséges az NGM rendelet szerinti számlázó szoftver igénybe vétele? Ugyanez a kérdésem egy olyan Magyarországon áfa-regisztrált külföldi adóalany számlázási szabályait illetően, aki egyéb más tevékenység miatt áfa-regisztrált Magyarországon, aminek teljesítési helye Magyarország?

Teljesítési hely meghatározása szolgáltatás nyújtása esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi szolgáltatásnyújtások teljesítési helyének meghatározásához kérném állásfoglalását: - grafikai tervezés, - logó tervezés, - prospektus tervezés, - látványtervezés (konkrét ingatlanhoz kapcsolódik?!), - belsőépítészeti tervezés (konkrét ingatlanhoz kapcsolódik?!), - weboldal-, weblap tervezés, web design Az adóalanyi minőséget hogyan vizsgálhatjuk, ki minősül annak? Például román egyesület, aki elmondása szerint nem fizet áfát, közösségen kívüli vállalkozások (USA, Ausztrália, Japán). Honnan tudjuk, hogy az országukban hozzáadottérték-adózás működik-e, és alanyai-e annak? Amennyiben nem adóalany rendeli meg a fenti szolgáltatásokat, akkor vonatkozik-e bármelyikre az áfatörvény különös szabálya, vagy a főszabály szerint kell a teljesítés helyét megállapítani? Ha a különös szabályok alapján nem adóalany megrendelő esetén a teljesítési hely külföld lesz, akkor a szolgáltatást nyújtónak ott be kellene jelentkeznie áfaalanynak, hiszen az adóztatás a magánszemélyre nem tevődik át? A weblap, webdesign tervezése elektronikusan nyújtott szolgáltatásnak tekinthető? Köszönettel.

Áfa teljesítési helye angol cég esetén Kérdés

Ügyfelem angol cég magyarországi irodájának számláz, kell-e áfát felszámítani, ha az angol cégnek nincs magyar adószáma?

Áfa teljesítési hely Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünket egy francia cég megbízta (aki Magyarországon telephellyel nem rendelkezik) az alább részletezett tevékenység elvégzésére: „Budapesten elhelyezkedő szálloda környezetvédelmi szakértői vizsgálata (Phase I. auditáló vizsgálat), környezetvédelmi és működési engedélyek és a környezetvédelmi gyakorlat felülvizsgálata." A kérdés, hogy a számla áfa nélkül bocsátandó ki az áfatörvény 37. paragrafusa alapján, vagy ez az ingatlanhoz közvetlenül kapcsolódó szolgáltatásba sorolandó, és mint ilyen áfásan bocsátandó ki, hiszen az ingatlan Magyarországon van? Köszönettel várom válaszát.

Turisztikai ügynöki jutalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Harmadik országbeli személyek beutaztatása magyar kft.-n keresztül történik. A magyar kft.-t ügynöki jutalék illeti meg személyenként x dollár. Amennyiben ügynöki jutalékot számlázunk harmadik országnak, akkor az áfamentes exportszolgáltatás? Amennyiben kiszámlázzuk a teljes utazás összegét a harmadik országbeli partnernek, a magyar utazási iroda kiszámlázza részünkre az ő költségét, és nálunk csak a jutalék marad, akkor a számla szintén exportszolgáltatás áfa nélkül? Mi minősül teljesítési helynek? A magyar kft. nem turisztikai szolgáltatást végez, csak közvetít. Válaszukat előre is köszönöm

Nemcsak botrányos, de – így – legális is lehet a láncügylet Cikk

A nemzetközi ügyletek közül talán a legnehezebb azon értékesítési láncok forgalmi adózási megítélésének kialakítása, amelyben több termékértékesítés egyetlen szállítással jár együtt. A könnyebb eligazodás érdekében összefoglaljuk a láncügyletek minősítésének főbb szempontjait.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink