121 találat a(z) tehergépkocsi cimkére
Családi gazdaság, egyéni vállalkozó Kérdés
Volt egy családi gazdaság, melynek X volt a vezetője egyéni vállalkozóival, ezt a családi gazdaságot átadta fiának Z-nek, aki szintén kiváltotta a vállalkozóit. De X is benne maradt a családi gazdaságban mint adóazonosítóval rendelkező tag. X a vállalkozói igazolványát nem adta le, hanem a családi gazdaságtól függetlenül gyümölcstermesztéssel kíván foglalkozni. X mint a családi gazdaság tagja használja a családi gazdaság nyilvántartásában szereplő tehergépkocsit, ezen gépkocsi javitási számláját X nevére állitották ki, és X fizette a saját vállalkozói bankszámlájáról. Ki számolhatja el költségként és az áfát?
Kiva belépés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2019. évi adatok alapján bejelentkezett a kiva adózás alá. 2019-ben több tehergépkocsit vettünk, szeretnénk eszközberuházás címén adóalap-kedvezményt igénybe venni (mivel elég jelentős a nyereségünk). Kérdésünk: lehetőségünk van-e erre, így hogy szeretnénk a 2020.01.01-jétől a kivába belépni. Úgy tudjuk fejlesztési tartalékot nem vehetünk igénybe, mert az kizáró ok a kivába való átlépésbe. Köszönöm előre is válaszát! Práczkyné Ress Mária
Tehergépkocsi üzleti célú használata Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék tájékoztatást kapni. Egy társaság alkalmazottja a saját tehergépkocsiját használja alkalmanként üzleti (hivatali) célra, ebben az esetben milyen nyilvántartást kell vezetnie? Válaszukat előre is köszönöm.
Tehergépkocsi magáncélú használata Kérdés
A cég által üzemeltetett kisteherautók (5 darab) menetleveleiről havonta készül egy kimutatás, melyből megállapitható a megtett kilométer, azon belül a magáncélú használat. A havi magánhasználat a megtett kilométer nagyjából 40 százaléka, dolgozónként és gépkocsinként eltérő. Több megválaszolt kérdésben olvastam, hogy a magáncélú utak költsége munkaviszonyból származó jövedelemként adó- és járulékköteles, ha azt nem térítik meg a dolgozók. A cégvezető viszont megkérdezett egy másik kollégát, aki szerint ez esetben nem kell fizetni szja-t, járulékot az szja-törvény 4. § (2a) bekezdésének nem bevételre vonatkozó szabályai miatt. Melyik a jogszerű megoldás?
Tehergépkocsi költségelszámolása gazdasági társaságban Kérdés
Milyen mértékben számolható el a társaság tulajdonában és üzemeltetésében lévő tehergépkocsik számlával igazolt üzemeltetési kötlsége? Egy önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságban 5 db tehergépkocsit üzemeltetnek a társaság tevékenységének ellátásához. 1 gépkocsit az ügyvezető használ jellemzően munkába járásra, kisebb arányban hivatali ügyek intézésére. A többi gépjárművet általában az egyes telephelyek közötti úton használják, adott településen belül főképp javítási munkák elvégzésére. Minden gépkocsiról vezetnek menetlevelet, azonban azok kitöltése esetenként hiányos, például nem tüntetik fel a tankolás időpontját, vagy a tankolt üzemanyag mennyiségét, illetve vidéki utaknál az utazás célját sem jelölik. Kell a társaságiadó-alap megállapításnál adóalapnövelő tétellel számolni, ha nem állapítható meg egyértelműen, hogy az adott út a vállalkozás érdekében merült-e fel, illetve normatúllépés milyen mértékig lehetséges? Üdvözlettel: Borsodiné Kisfaludy Katalin,
Tehergépkocsi – pénzügyi lízing Kérdés
Tisztelt Szakértő! A bérelt jármű a forgalmi engedély szerint új kétszemélyes tehergépjármű, együttes tömege: 1620 kilogramm. Mivel az együttes tömeg 2500 kilogramm alatti, így a személygépkocsi-minősítésnél további szempontot is figyelembe kell venni: nem szállítható vele 3-9 személy? Ha valóban tehergépkocsinak minősül, akkor mentesül a cégautóadó-fizetési kötelezettség alól? Ha valóban tehergépkocsinak minősül, akkor menetlevelet kell vezetni? Ha valóban tehergépkocsinak minősül, akkor a lízingdíj áfatartalma teljes mértékben levonható? Köszönöm válaszát!
Tehergépkocsi vagy személygépkocsi? Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az egyik áfakörös, általam könyvelt cég külföldről szeretne behozni egy gépkocsit. A kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban, hogy a forgalmi engedélyben tehergépkocsiként van feltüntetve ez a gépjármű, de öt üléssel rendelkezik. Vtsz. számát sajnos nem tudni. Ilyen esetben mi a teendő? Személygépkocsinak minősül a jármű vagy tehergépkocsinak? Köszönöm válaszát! Tisztelettel, Kántorné
Tehergépjármű üzemben tartói jogának ingyenes átadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság átengedi a tulajdonában lévő tehergépjárművek üzembentartói jogát ingyenesen egy másik társaságnak (kft.), amely az átadó kft. kapcsolt vállalkozása. A kérdésem az lenne, hogy annál a társaságnál, ahol az eszközök tulajdonjoga van, maradhat-e tárgyi eszközök között a gépjármű, vagy át kell sorolni a forgóeszközök közzé? Ki kell vezetni a nyilvántartásból és terven felüli értékcsökkenést kell elszámolni rájuk? Az ingyenes átadás miatt kell-e piaci értéken egyéb bevételt könyvelni, és az áfát megfizetni az átvevő társaságnál? Válaszát előre is köszönöm!
Tárgyieszköz-beszerzés Kérdés
Fuvarozó kft. havonta X Ft előleget fizet egy tehergépkocsi vételárába, több hónapon/éven keresztül. A tehergépkocsit, illetve annak üzembentartói jogát a bejegyzett tulajdonos az első előlegfizetés időpontjában átadta a fuvarozó kft.-nek, a forgalmi engedélyben üzembentartónak bejegyezték, a fuvarozást ezen tehergépkocsi végzi, költségeit elszámolja. Ezen eszközre az üzembentartó több millió forint értékben ponyvát szerzett be. Kérdésem a ponyvabeszerzés elszámolására irányul. A ponyva, bár erre az autóra készült, bármikor leszedhető az autóról. Nem tudom eldönteni, hogy a ponyva tárgyi eszköznek minősül-e, mert bár több évig használja a vállalkozás, de önmagában (az autóra szerelés nélkül) semmire nem használható. Ugyanakkor nem értéknövelő beruházás az autón, hiszen nem csak és kizárólag adott autóhoz kapcsolódik, a leszerelhetősége miatt. Az is "gond", hogy e tehergépkocsi nem szerepel a tárgyieszköz-nyilvántartásban, hiszen nem áll a kft. tulajdonában. Nem számolhatom el bérelt tárgyi eszköz értéknöveléseként, hiszen a tehergépkocsi nem bérelt autó, üzembentartói joggal, előleg fejében használja a kft. A tulajdonjog az utolsó előleg megfizetése után lesz a kft.-é. A ponyvabeszerzés költség vagy beruházás? És ha beruházás, azt hogyan kell kimutatni (külön "eszköz" vagy értéknövelő)? Ha értéknövelő, hogyan tudom "ráaktiválni" a nem kimutatott tárgyi eszközre? Milyen leírási kulcsot használhatok?
Tehergépjármű bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi vállalkozás bérbe adja a felesleges teherautóit. A bérleti díj tartalmazza a bérleti díjon túl a bérbe adott tehergépjármű havi javítási költségét, valamint a bérbe adott járműveknek a bérbeadó saját üzemanyagkútján történő havi tankolásait is. Emiatt a havi bérleti díj változó nagyságú lesz. Ez a megoldás a tehergépjármű vagyonvédelmét szolgálja. A kérdés az, hogy a saját üzemanyagkúton történt tankolás szolgáltatás vagy termékértékesítés-e? Tankolás során, amennyiben ez termékértékesítés, adatszolgáltatási kötelezettség keletkezik a NAV felé. Hogyan járunk el helyesen?
Tárgyi eszköz értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016-ban katásként indult az egyéni vállalkozás. 2017. január végével kilépett a kata alól, és az szja-törvény szerint folytatta tovább vállalkozási tevékenységét. 2016 szeptemberében vásárolt magánszemélyként egy tehergépkocsit, ami a nevére is került, mint magánszemély, majd 2017 februárjában bevitte a vállalkozásába. Kérdésem az lenne, hogy az előbb vázolt esetben mi lesz az értékcsökkenési leírás alapja? Lehet-e értékcsökkenést elszámolni az említett eszköz után? Amikor bevitte a vállalkozásba a magánszemély, akkor új bizonylata már nem volt az autóról, mivel azt 2016-ban vásárolta, viszont eredetiségvizsgálatra és rendszámtáblacserére sor került. Köszönöm válaszukat!
Tehergépkocsi üzemanyagnormája Kérdés
Cégünk szeretne üzemanyag-megtakarításért fizetni a gépkocsivezetők részére. Hogyan tudjuk meghatározni az adott tehergépjármű üzemanyagnormáját? Használható a 60/1192. kormányrendeletben meghatározott alapnorma? Köszönöm: Szabó Katalin
Tehergépkocsi magáncélú használatának elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégünk tulajdonában lévő teherautók használatával kapcsolatban dolgozóink menetlevelet vezetnek. Mivel telephelyünkön nincs lehetőség a gépkocsik éjszakai tárolására, így a dolgozók az autókkal járnak haza, reggel pedig munkába. Ez több szempontból is megéri nekünk, mivel éjszaka biztonságos helyen vannak az autók, illetve kevesebb a munkába járás üzemanyagköltsége, mintha bérlettérítést fizetnénk a dolgozónak. Ezen kívül előfordul még, hogy kisebb, magáncélú utakra is használják az autót. Kérdéseink a következők: 1. Adómentes juttatásnak minősül-e a dolgozók céges teherautóval történő munkába járása, figyelembe véve a gazdaságossági szempontokat? 2. A magáncélú használatot a NAV által közzétett üzemanyag- és fogyasztási norma és megtett kilométerek alapján számoljuk ki. Helyes-e ez a számítás? 3. A magáncélú használatot ki kell-e áfásan számlázni a dolgozó felé? Ha nem számlázzuk ki, minősülhet-e egyes meghatározott juttatásnak? Ebben az esetben keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk? 4. Az üzemanyagköltségek áfája levonásra kerül, kérdésünk az, ha a használat során magáncélú használat merül fel és nem készül számla a dolgozók felé, jogosultak vagyunk-e az áfa 100 százalékos levonására? Válaszukat előre is köszönöm szépen! Tisztelettel: Kaszab Éva
Tehergépkocsi vásárlás EU-n belül. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tehergépkocsit vásárolt Ausztriában, illetve Németországban nettó értékű számlával. Ezeket a tgk-at Magyarországon értékesíti áfás számlával. A tgk-k nem tárgyi eszközök. Konkrétan eladásra vásárolta, de a cég nem tipikus autókereskedő, mással is foglalkozik. Az lenne a kérdésem, hogy ezen beszerzéseket külföldi árubeszerzésként könyvelheti-e, illetve, hogy az áfabevallásban hogyan kell szerepeltetni ezen beszerzéseket? Köszönöm!
Tárgyieszköz-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha áfaalanyiság alatt magánszemélytől beszerzett (tehát nem volt áfalevonás) tehergépkocsit kíván értékesíteni egy cég, amely közben alanyi áfamentes lett, akkor is áfásan kell a tehergépkocsit értékesítenie? Válaszát köszönöm!