469 találat a(z) tagi kölcsön cimkére

Kft. által adott tagi kölcsön könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági kft. tagja egy tésznek. A kft. tagi kölcsönt ad a tésznek, melyet a tész a támogatás megérkezését követően fizet vissza. Hova kell ezt könyvelni?

Minimumadó-növelő tétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a minimumadó növelő tételéhez fűződik: a tagi kölcsön nyitó állománya 0 Ft, éven belül magánszemély adott tagi kölcsönt. Lesz-e így növelő tétel, ha előző évből nem hozok nyitó állományt. A 0-hoz kell viszonyítanom a napi átlagos növekményt?

Tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel kapcsolatban kérném segítségüket. Egy 7 éve nem működő bt. 2018 áprilisában egyszerűsített végelszámolást kezdeményezett, melyet – az okát nem tudom – nem fejeztek be a törvényi előírásoknak megfelelően, így 2019 februárjában be lett jelentve, hogy a normál végelszámolás szerint szűnik meg. A végelszámolás előtti beszámoló nem lett elkészítve és közzétéve, amit – mivel megkaptam a munkát – most fogok megtenni. Ez után rövid időn belül szeretnénk a végelszámolást lezárni. Ennek egy akadálya van a bennlévő tagi kölcsön. Ezen kölcsön már régen elévült, így azt ki kell vezetnem elévült kötelezettségként, ami után meg kell fizetni a társasági adót. Hogy ezt megfizesse, újabb kölcsönt kell nyújtania a bt.-nek. Hogy ezt is ki tudjam vezetni mi a teendőm? Hogyan tudom bevallani és megfizettetni az illetéket – úgy tudom, csak azt kell megfizetnie. Illetve utána van-e bármely akadálya a lezárásnak? Köszönöm válaszuk. Tisztelettel: Renáta

Befektetések utáni értékvesztés Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következőkben szeretném a segítségüket kérni. Egy zártkörű részvénytársaság (zrt.) évek óta veszteséges, a saját tőkéje csak a tagi pótbefizetéseknek köszönhetően tartja a kötelező szintet. 1. A zrt.-ben kisebbségi – 25% vagy az alatti – tulajdonrésszel rendelkező tulajdonos értékvesztést szeretne képezni a részvények után (illetve kft. esetében az üzletrész után). A képzett értékvesztéssel mindenképp meg kell növelni a taoalapot? 2. A zrt. közgyűlése minden évben úgy határozott, hogy a a társaság hosszú távú veszteséges működését tagi kölcsönökkel finanszírozzák. A kisebbségi tulajdonos(ok) képezhetnek-e az általuk adott tagi kölcsön után értékvesztést? Az adott tagi kölcsön után képzett értékvesztéssel meg kell növelni a társasági adó alapját? 3. Képezhető értékvesztés a tagi pótbefizetések után? Köszönöm! Üdvözlettel: Oszlánszky Gábor

Végelszámolás, ingatlaneladás, tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy bt., értékes, tehermentes ingatlannal, jelentős tőketartalékkal és viszonylag nagy összegű tagi kölcsönnel. A beltag nyugdíjba vonulása miatt végelszámolást határozott el. Az ingatlan 1998-ban került a bt. tulajdonába, így a piaci értéke lényegesen több, mint a könyvszerinti érték. Ha a bt. mindent értékesít (ingatlant piaci áron, készleteket árcsökkentéssel), akkor van fedezet a tagi kölcsön visszafizetésére. Kérdésem az, hogy szükséges-e piaci árra felértékeltetni az ingatlant értékesítés előtt vagy lehet eladni felértékelés nélkül, természetesen piaci áron? Köszönöm válaszát!

Tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Adószakértő! A cég, melyet megszüntetnének 15 milliós tagi kölcsönnel működik. A kft. kötött egy életbiztosítást a tulajdonos fiának. Ez idén márciusban lejár, 10 év után 10 milliót fizet a biztosító, amit a kft. kap meg. (Ezért is csak utána szüntetné meg a kft.-t.) Ezzel az életbiztosítással letudhatja a tagi kölcsön ezen összegét? Vagy ebbe be kellene vonni a tulajdonos fiát is? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Saját tőke rendezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. jegyzett tőkéje 3 millió forint, saját tőkéje 2016. évben negatív volt, amely 2017-re már pozitív lett, de még így sem érte el a jegyzett tőke felét. A társaságban 2017. év végével tagi kölcsön is volt, amely a rövid lejáratú kötelezettségek között lett kimutatva. Az alábbi kérdések merültek fel: 1. Abban az esetben, ha a tagi kölcsönnel megemeli a társaság a saját tőkéjét, akkor ehhez milyen dokumentumok kellenek, szükséges-e a cégbírósághoz bejelenteni az emelést, illetve elég-e tőketartalékban kimutatni az emelést, vagy mindenképpen szükséges a jegyzett tőke emelése is? 2. Milyen lehetőségei vannak a társaságnak úgy megemelni a saját tőkéjét, hogy az ne járjon cégbírósági bejegyzéssel? (Ez majd csak a 2018-as beszámolóban lesz kimutatva.) 3. Abban az esetben, ha tagi kölcsön nélkül, pénzbeli hozzájárulás formájában rendezi sajáttőke-helyzetét a tag, akkor tőketartalékba könyvelendő az összeg vagy lekötött tartalékba? Ebben az esetben szükséges-e a cégbírósági bejegyzés? 4. Akkor, ha a 2018-as év akkora pozitív eredménnyel zárul, amelynek következtében a saját tőke/jegyzett tőke aránya a törvényi feltételeknek megfelelően helyre áll, akkor a saját tőke fent említett rendezési lehetőségei elhagyhatóak-e? Elegendő lesz-e így a tőkerendezés és ezáltal nem fog a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezni a 2018. évi beszámoló közzétételéig? Köszönettel!

Megjelent a decemberi VálaszAdó Cikk

Több hónapig tartó huzavona után körvonalazódtak az egyes adótörvények főbb jövő évi változásai, noha a korábbi évek gyakorlatát tekintve korántsem jelenthető ki, hogy az őszi adócsomagban elfogadott módosítások már a végleges szabályokat tartalmazzák, hiszen évről évre fel-felbukkannak az év végi egyéb, költségvetési tárgyú törvényjavaslatokban adószabályokat érintő változtatások is.

Kapcsolt fél meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amelyben a férj és a feleség 50-50 százalékban tulajdonos. A tagok kölcsönt biztosítanak a kft. részére, kamatmentesen. Kérdés, hogy ebben az esetben létrejön-e a kapcsoltsági jogviszony a magánszemély és a cég között? És ha igen, akkor a kamatmentesen adott tagi kölcsön következtében a társaságiadó-bevallásban be kell-e állítani adóalapnövelő tételként a piaci kamatot? Amennyiben igen, akkor annak, hogy történik a könyvelése? Köszönöm!

Tagi kölcsön apportja ázsiós tőkeemeléssel Kérdés

A szabadulás a tagi kölcsöntől című cikk (https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Szabadulas_a_tagi_kolcsontol_FLUBY5) 3. pontjában a következők kerültek rögzítésre: A tagi kölcsön apportálása révén végrehajtott tőkeemelés során ajándékozási illetéket sem kell fizetni. Ha ugyanis egy tag a követelésének az apportálásával emeli meg egy társaság törzstőkéjét, akkor a tulajdonrészét növeli meg, így nem beszélhetünk ingyenességről, tehát az ügylet nem tárgya az ajándékozási illetéknek.Kérdésem, hogy igaz ez az ingyenesség abban az esetben is, ha a tagi kölcsön apportálására ázsiós tőkeemelés keretében kerül sor, azaz az apport egy része a törzstőkét gyarapítja, míg más része a tőketartalékba megy. A tőketartalékba kerülő tagi kölcsön apport sem illetékköteles?Köszönöm szíves válaszukat. Tisztelettel: Szabó Andrea

Kiva alatt a pénztár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Taóról kivára áttért adózónál a pénztár figyelése továbbra is feladat. Ha például a cég pénztára a tao alatt negatívba fordult át, akkor tagi kölcsönt kellett betenni. Mi a helyzet a kivás időszakban, ha ugyanez bekövetkezik? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Kiva – tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megerősítést kérnék abban, hogy kivás időszak alatt nem keletkezhet tagi kölcsön, de mi van abban az esetben, amikor esetleg a tag vissza tudná fizetni a kölcsönt, van erre lehetőség, van-e ennek valamilyen adóalap-módosító hatása? Előre is köszönöm.

Bt. tőkeemelése tagi kölcsönből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy bt., amelynek már huzamosabb ideje – több mint két éve – negatív a saját tőkéje. A cégbíróság még nem indított törvényességi felügyeleti eljárást? A bt.-nek jelentős tagikölcsön-állománya van, amelyet apportként használnánk fel tőkeemelésként. A kérdésem, az lenne, hogy bt.-nél lehet-e tőketartalékba apportálni a tagi kölcsönt? Válaszukat előre is köszönöm. Lengyelné Zsuzsa

Osztalékfizetés követelés terhére Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünknek az egyik tagjával szemben bruttó 5 millió forintos osztalékfizetési kötelezettsége van. Ugyanezen taggal szemben azonban 5 millió forint követelése is van a cégnek, egy kölcsön miatt. Kérdéseink: 1.) Köthetnek-e olyan megállapodást, melyben az osztalékfizetési kötelezettséget és a kölcsönkövetelést egymással szemben elszámolják egymással? 2.) Hogyan történik ebben az esetben az adó- és a 14 százalékos ehofizetés? Mivel pénzmozgás nem történne, így helyes az, hogy a tag fizeti meg a közterheket a negyedévet követően? Vagy mivel egyébként munkabért is kap a cégtől, abból kell esetleg levonni a szja- és az ehotartozást is? Ha ez utóbbi a megoldás, akkor van valamilyen levonási korlát a munkabérből?

Bt. áttérése katára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. 2018.11.01-től áttért a kata hatálya alá. Hogyan kell kezelnem az alábbi tételeket a 2018.10.31-es zárás során? – Tárgyieszköz-beszerzésre támogatást kapott: az egyéb bevételt el kellett határolni. Meg kell-e szüntetni ezt az elhatárolást? – Mi a teendő a cégben maradt tagi kölcsönnel? – Katás időszakban értékesített tárgyi eszköz bevétele beleszámít a katás bevételi értékhatárba? Köszönettel: B.Zs.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink