214 találat a(z) tőkeemelés cimkére
Tőkeemelés eredménytartalékból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Itt, az Adózónán olvasható kérdéseket-válaszokat tanulmányozva arra jutottam, hogy ha egy cég a jegyzett tőkéjét eredménytartalékból emeli meg, úgy sem a tag(ok)nak, sem a cégnek nem keletkezik semmilyen fizetendő adója. (Más kérdés – amit most nem firtatnék –, hogy tőkeleszállításkor, üzletrész-eladáskor keletkezik-e és ha igen, miféle kötelezettség). Kérem erősítsen meg ebben, hogy jól értelmezem az eddig olvasottakat! Köszönöm válaszát előre is!
Szerzői jogdíjat apportként szeretne vállalkozásba bevinni Kérdés
Az általam könyvelt zenei kft. tagjának szerzői jogdíj alá eső szerzeményei vannak. A probléma az, hogy nem itthonról van a besorolás, és nem is tudja, mi alapján kap pénzeket. Itthoni kft.-jébe szeretné bevinni, és a jogdíját megállapíttatni, mert apportként akarja szerepeltetni. Mivel a törzstőkét fel kell emelni, arra gondolt, ebből megoldhatná. Magyarországon hogyan lehet eszmei értéket megállapíttatni, és apportként be tudja-e vinni a vállalkozásba?
Törzstőkeemelés, tagikölcsön-visszafizetés II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Előző kérdésemben lehet, hogy nem fogalmaztam pontosan. Kérdésem nem arra irányult, hogy a társaság törzstőkéjének terhére fizeti vissza a tagi kölcsönt a kft., hanem, hogy a törzstőkebefizetés által a társaság pénztára 1 millió forintról 3,5 millió forintra emelkedik. A tagoknak 2 millió forint tagi kölcsönük volt. Mivel a törzstőke tényleges befizetése után a pénztár egyenlege már "megengedi" a fent említett összegű tagi kölcsön visszafizetését, ezt megtehetik? Ön azt írta, hogy a társaság teljes fennállása alatt a törzstőkét rendelkezésre kell bocsártani. Ez azt jelenti, hogy a befizetett 3 millió forintból nem lehet költekezni? Azt valahol le kell kötni, és a működés alatt meg kell lennie a 3 millió forint pénzeszköznek? Én eddig úgy tudtam, hogy a törzstőkeként akár bankszámlára, akár pénztárba befizetett pénzt a társaság a saját működésére elköltheti.
Végelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy belföldi gazdasági társaság, ahol a társasági szerződésben előírt 3 millió forintos jegyzett tőke még nem került teljes egészében befizetésre (határidő még nem járt le). A tagok különféle okokból szeretnék a társaságot végelszámolással megszüntetni, a társaságnak nincs semmilyen tartozása. Jól gondoljuk-e, hogy ez esetben nem kell a fennmaradó tőkét befizetni?! Ha nem fizetik be, akkor a jegyzett, de be nem fizetett tőkét le kell könyvelni elengedett követelésként az egyéb ráfordításokkal szemben? Ha igen, akkor jól gondoljuk-e, hogy a társaságnak az elengedett követeléssel nem kell megemelnie az adóalapot, viszont a magánszemélynél az összevont adóalapba tartozó egyéb jövedelem lesz? Köszönettel!
Üzletrész értékesítése (speciális esetben) Kérdés
„A” Kft. 50 százalékos üzletrészt szerzett „B” Kft.-ben. „B” Kft. 2016-ban eleget tett törzstőkeemelési kötelezettségének (a kötelező 3 millió forintra) az eredménytartaléka terhére. „A” Kft. üzletrésze így most 1,5 millió forint (250 ezer forint megvásárolt érték és 1 millió 250 ezer forint eredménytartalék terhére megemelt rész). „A” Kft. üzletrészét értékesíti most 1,5 millió forintért egy magánszemélynek. Kérdésem az, hogy „A” Kft. esetében milyen gazdasági eseménynek számít az értékesítés (minősülhet-e osztaléknak az 1 millió 250 ezer forint rész értékesítése), hogyan kell könyvelni, illetve hogyan kell leadóznia ezután a gazdasági esemény után?
Kiva szerinti adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kiva alá tartozó kft. értékesíteni kívánja az ingatlanát, amiből törzstőkét emelne. Ebben az esetben a pénzkészlet-növekedés adózik-e a kiva szerint? Köszönettel.
Törzstőkeemelés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünkben törzstőkét szeretnénk emelni, de az eredménytartalék terhére. Ha lehetséges ez, a könyvelőnek milyen teendői vannak? Vagy csak jelzem az ügyvédnek, hogy eredménytartalék terhére történjen, és ez fog szerepelni a tárasasági szerződésben? Köszönöm.
Negatív saját tőke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy partnerünknek a 2015. évi beszámolójában a jegyzett tőke 500 ezer forint, míg a saját tőkéje -163 ezer forint. Kft.-ről van szó, mely 2016. 02. 29-én társaságiszerződés-módosítással 03. 07-ei cégbírósági bejegyzéssel megemelte a jegyzett tőkéjét a minimális 3 millió forintra. Ezzel év közben a saját tőke 2 millió 237 ezer forintra változott. Csak a 2015-ös évben merült fel a probléma, hogy a saját tőke a jegyzett tőke alá csökkent. Van-e külön teendője a kft.-nek a saját tőke rendezésére a fentieket figyelembe véve? Válaszát előre is köszönöm.
Törzstőkeemelés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. a kötelező törzstőkeemelést végrehajtotta a következő szerint. 2015. 12. 28-án elment az ügyvédhez, aki a dokumentumokat elkészítette. Még ezen a napon a társaság házipénztárába be is lett fizetve a törzstőke összege (2,5 millió forint) készpénzben (erről is vittük a bizonylatot az ügyvédhez). A cégbíróság bejegyezte a következő dátumokkal: változás időpontja: 2015/12/28; bejegyzés kelte: 2016/01/18; közzétéve: 2016/01/21; hatályos: 2015/12/28. Kérdésem az lenne, ezt hogyan kell 2015-ben és 2016-ban a könyvelésben szerepeltetni, mely főkönyvi számokra kell könyvelni? Illetve a 2015. évi beszámolóban hogyan kell kimutatni? Sürgős lenne! Köszönettel.
Üzletrész-eladás törzstőkeemelés után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. eredménytartalék terhére hajtott végre a 2014. üzleti évben törzstőkeemelést. A jelenlegi tulajdonos értékesítené az üzletrészét egy magánszemélynek 3 millió forint értékben. Jegyzett-tőke-emelés előtt 500 ezer forint, emelés után 3 millió forint. Az szja-törvény 67. § (9) ac) pontja szerint úgy értelmezzük, hogy az értékpapír megszerzésére fordított érték "...az értékpapír átruházásáig igazoltan szolgáltatott vagyoni hozzájárulásnak a létesítő okiratban meghatározott értéke (e rendelkezést kell megfelelően alkalmazni a társas vállalkozás jegyzett tőkéjének új értékpapír kibocsátásával történő felemelése révén megszerzett értékpapírra is ). Jól értelmezzük, hogy ebben az esetben – bár eredménytartalékból történt az emelés –, de a megszerzésre fordított érték mégis 3 millió forint? Amennyiben igen, véleményünk szerint nem keletkezik adófizetési kötelezettség sem a vevőnél, sem az eladónál. Illetve, az értékesítés során figyelemmel kell lenni adózási szempontból a saját tőke összegére? A saját tőke jelen pillanatban kevesebb, mint a jegyzett tőke. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát: Szabóné Sós Ildikó
Osztalékfelvétel tao-s és evás időszakból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségre van szükségem, mert időzavarba kerültem. Adott egy kft., amely 2016. január 1-jével újra a tao alá tartozik, korábban néhány évig evás volt. Március elején megemelte a törzstőkéjét az eredménytartalék terhére. Az eredménytartalék (az egyszerűség kedvéért) így nézett ki: 500 ezer forint régi eredménytartalék, még a korábbi tao-s időszakból, 2050 ezer forint evás eredménytartalék. A tőkeemelést – még márciusban – úgy könyveltem, hogy 500 ezer forint ment a tao-s eredménytartalékból, 2000 ezer forint fpedig az evás eredménytartalékból. A mostani mérleg szerinti eredményéhez pedig hozzácsaptam az 50 ezer forintot, hogy vegye ki még azt is. Adóznia nem kell utána, mivel az is evás időszak alatt keletkezett. Most azonban a sorrendiséget illetően elbizonytalanodtam. Jó-e ez így, vagy a plusz 50 ezer forint eredménytartalékot tao-snak kell tekinteni, és ha azt most kiveszi, szja-t és ehót kell utána fizetni. Remélem, hogy sikerült megértetnem a dilemmámat. Köszönöm a segítséget! Emília
Nem jegyzett, de befizetett tőke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2015. 12. 21-én módosította a alapító okiratát, melyben megemelte a kft. tőkéjét 500 ezer forintról 3 millióra. A pénzt be is fizette még decemberben a bankszámlára törzstőke-befizetés címén. A cégbíróság viszont csak 2016. 01. 05-én hajtotta végre a bejegyzést. Hogyan kell szerepeltetni ezt a mérlegben? A jegyzett tőke értéke mennyi lesz a 2015. beszámolóban? És a jegyzett, de be nem fizetett tőke értéke? Köszönöm!
Tőkeemelés tagi kölcsönből Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni tagi kölcsönből történő törzstőkeemeléssel kapcsolatban. A végzésen a változás (törlés) időpontja 2015. 12. 21., a törlés kelte 2016. 01. 07., a változás időpontja 2015. 12. 21., a bejegyzés kelte 2016. 01. 07. Nem tudjuk eldönteni, melyik időpontra lehet könyvelni a 2000 e forint tagi kölcsön apportálását. Tudom, hogy rengeteg kérdés érkezik Önökhöz, de az évzáráshoz lenne szükségünk erre a válaszra. Segítségüket megköszönve. Üdv. Zsuzsa
Apport megítélése Kérdés
Ez év március 15-e volt a határideje a jegyzett tőke feltöltésének, illetőleg azon nyilatkozatok megtételének, mely szerint a társasági szerződés tartalmát megfeleltetik az új Ptk.előírásainak. Előbbire az Országgyűlés egy év haladékot adott, az utóbbi nem veszítette el aktualitását. Egyik ügyfelem nyilatkozott is az ügyvédnél, mely cég 1998 óta folyamatosan működik, és amelynek jegyzett tőkéje 3 millió forint (2500 eFt készpénz, 500 eFt apport). Az ügyvéd az eljárásban jegyzőkönyvet készített, miszerint a tulajdonosoknak be kell fizetniük a jegyzett tőkére 500 ezer forintot, mivel az apport az eltelt idő alatt amortizálódott, és ezáltal a jegyzett tőke értéke alacsonyabb lett. Dermesztően hatott rám az információ, mivel a 25 éves praxisomban ilyet még nem hallottam, és amit magam is nonszensznek ítélek. Szerintem jogellenes az ügyvéd álláspontja, mivel sehol sem találtam egyetlen törvényben sem erre vonatkozó előírást. Vagy lemaradtam valamiről? Kérem, hogy az általam nagyra becsült Adózóna szakértői fejtsék ki álláspontjukat ez ügyben.
Tőkeemelés új taggal Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy kft. jelenleg két magánszemély taggal működik, az üzletrészek aránya 48-52 százalék, a jegyzett tőke 2,5 millió forint. Harmadik magánszemély szeretne új tagként belépni 4,1 millió forint befizetésével. A kft. saját tőkéje jelenleg 732 466 eFt. Kérdésem lenne, hogy az új tagként belépő magánszemélynek keletkezik-e szja- és esetlegesen ehofizetési kötelezettsége a szokásos piaci érték rá jutó része (455 008 eFt) és a befizetett 4,1 millió forint közötti különbözetre? Három telefonos NAV-válasz szerint az szja 77/a paragrafusra tekintettel 15 százalékos különadó-fizetési kötelezettség keletkezik. Válaszukat előre is köszönöm.